Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: polwac »

Masz konkretnie zaznaczone kafelki jakie odkładasz do pudełka przy mniejszym składzie.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

kiniol1 pisze: 07 cze 2022, 18:53
Miszon pisze: 07 cze 2022, 15:27 A nie jest tak, że losujemy tyle kafelków, aby ułożyć wybrany układ planszy?
Masz kafelki oznaczone 4+, 3+ i 2+ i w zależności od liczby graczy dodajesz je lub nie. A pozostałe kafelki (w tym te co wymieniłeś) wchodzą zawsze do gry.
no tak, ale jak dodam kafelki z dodatku, to przecież nadal te +4, +3, +2 są ZAWSZE dodawane, zależnie od liczby graczy, a pozostałych kafelków robi się więcej niż liczba miejsc na planszy. Czyli skoro mam planszę 10 polową (strzelam, nie mam teraz przy sobie instrukcji), a kafelków które wchodzą zawsze też 10, plus te kilka z dodatku, plus ten jeden kafelek, który wchodzi zawsze do gry dla dwóch graczy, bo ma oznaczenie +2, to w jaki sposób mam na tych 10 polach zmieścić kafelki z podstawki i z dodatku?
Bo przecież gdyby wszystkie kafelki z podstawki zawsze wchodziły do gry (pomijając te z oznaczeniem +2, +3, +4, które wchodzą zależnie od liczby graczy), to nie można by dodać żadnego kafelka z dodatku, bo już plansza by inaczej wyglądała.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Fidel-F2
Posty: 313
Rejestracja: 12 gru 2021, 15:21
Has thanked: 129 times
Been thanked: 44 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Fidel-F2 »

Przeczytaj instrukcję
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

Czytałem i najwyraźniej jej nie rozumiem.
Po prostu wydaje mi się niemozliwe zmieszczenie kafelków z podstawki i dodatku na takiej samej planszy. Dlatego też jak grałem z dodatkiem to aby utworzyć wybrany układ planszy odrzucaliśmy losowe kafelki, inaczej nigdy w życiu nie użylibysmy kafelków z dodatku.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Jdn
Posty: 285
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Jdn »

Polecam apke, tam na końcu wybierasz czy masz dodatek i ona pokazuje układ dla danego poziomu trudności. Z tego co sprawdziłem na 4graczy masz 11kafli zakrytych bez dodatku i 14 kafli z dodatkiem.
W instrukcji do dodatku też są układy inne niż w instrukcji głównej.
kiniol1
Posty: 134
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 220 times
Been thanked: 28 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: kiniol1 »

Tak jak napisałem wyżej - z dodatkiem masz większą planszę o liczbę kafelków z dodatku. Wydaje się to bez sensu na pierwszy rzut oka, ale właśnie po to są dodatkowe elementy wyposażenia, które zwiększają ruch bohaterów, aby zrównoważyć większą liczbę kafelków. Również polecam aplikację - rozwieje twoje wątpliwości.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

Ok, czyli jednak plansze wtedy inaczej wyglądają. Dzięki za wyjaśnienie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: RUNner »

Jak grasz z dodatkiem, to powinieneś rozstawiać kafle wg poniższej instrukcji:
https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... rzygod.pdf
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
mieto1337
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2022, 15:57
Has thanked: 1 time

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: mieto1337 »

Mam pytanie, bo nie znalazłem tego w instrukcji - czy podczas rozgrywki można wejść i odsłonić kafelek z kraterem czy jest on zablokowany przez krater i nie można na niego wejść, odsłonić i "korzystać"?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: RUNner »

Można wejść i odkryć kafel.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1628
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 144 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Highlander »

RUNner pisze: 08 cze 2022, 09:31 Jak grasz z dodatkiem, to powinieneś rozstawiać kafle wg poniższej instrukcji:
https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... rzygod.pdf
O ile całość wydania trzyma wysoki poziom, to właśnie nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego ta kluczowa strona instrukcji z nowymi układami planszy nie jest dostarczana razem z dodatkiem którego jest częścią. Przez to moi znajomi również mieli ten sam problem co omawialiście powyżej i efekcie źle grali wszystkie partie.
Trochę mi zajęło czasu jej znalezienie na własną rękę w zasobach Rebela. Teraz mam tę stronę wydrukowaną i dołożoną do podstawki.

Mam nadzieję że autorom nie chodziło o promocję appki której osobiście instalować nie zamierzam. Po to kupuję planszówkę żeby odciąć siebie i dzieci od smartfona.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: RUNner »

Highlander pisze: 13 cze 2022, 12:48
RUNner pisze: 08 cze 2022, 09:31 Jak grasz z dodatkiem, to powinieneś rozstawiać kafle wg poniższej instrukcji:
https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... rzygod.pdf
O ile całość wydania trzyma wysoki poziom, to właśnie nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego ta kluczowa strona instrukcji z nowymi układami planszy nie jest dostarczana razem z dodatkiem którego jest częścią.
Też uważam, że trochę się tutaj Rebel nie popisał. Apka jest przecież opcjonalna, a w ogóle to gra jest skierowana w stronę mniej doświadczonego gracza, któremu może do głowy nie przyjść, że źle układa planszę.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Kroniki zamku Avel (Przemek Wojtkowiak)

Post autor: Miszon »

RUNner pisze: 08 cze 2022, 09:31 Jak grasz z dodatkiem, to powinieneś rozstawiać kafle wg poniższej instrukcji:
https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... rzygod.pdf
Super że tego nie ma w pudełku... Przeciętny klient nie będzie tego szukał, tylko grał na wyczucie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Jdn
Posty: 285
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: Jdn »

Apke polecam tylko do rozłożenia planszy, co trwa chwilę. Tam jest znacznie więcej układów planszy niż we wszystkich instrukcjach razem. Fajnie jest rozłożyć z pustymi wyspami na środku, albo w jedną wybraną stronę. Przeważnie monstrum jest 3-4pola od zamku i można samemu mapę wymyślić. Wszystkie pola dla danej liczby graczy trzeba umieścić i tyle. Ja od pewnego momentu gram tylko wariant 2osoby każda dwóch bohaterów. Wtedy nawet jak dziecko biega bo lubi my spokojnie dwoma bohaterami obronimy zamek. Warto kupić katapultę daje co rundę rzut kością i jak się umieści w okolicy dużego stwora powoli zostawi mu końcówkę życia.
Wojtek53
Posty: 1
Rejestracja: 29 cze 2017, 11:01

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: Wojtek53 »

Mam pytanie, co jeśli musze przesunąć 2 potwory na ten sam kafelek, ale nie ma na jednego z nich fizycznie miejsca. Czy potwór idzie okrężną drogą, czy muszę je jakoś upchnąć?
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: tomwro »

Potwory idą zawsze najkrótszą drogą. Jak istnieją dwie drogi takiej samej długości to Ty decydujesz i możesz je rozproszyć, ale nie wydłużasz drogi, "bo dwa się nie mieszczą" :p
TKoc
Posty: 12
Rejestracja: 09 gru 2017, 23:12

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: TKoc »

Czy można się wymieniać przedmiotami jeśli na polu z bohaterami stoi montrum?
W instrukcji jest podana informacja, że bohaterowie nie mogą się wymieniać przedmiotami jeśli są na kafelku z żetonem potworów, dlatego nie jest to jednoznaczne.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: tomwro »

A Monstrum to nie potwór? 😝
TKoc
Posty: 12
Rejestracja: 09 gru 2017, 23:12

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: TKoc »

Na pewno montrum nie jest żetonem 😉
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: tomwro »

Dla mnie to siać oczywiste że Monstrum to potwór 200%, więc nawet ta kwestia u nas od wątpliwość taką nie była brana.
syrob81
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2022, 11:39

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: syrob81 »

Super gra coop-rodzinna.
Mam pytanie odnośnie pojawiania się potworów w ostatniej rundzie (gdy pojawia się monstrum). W instrukcji jest napisane, że jeśli są nieodkryte kafle to się je odkrywa i na nich pojawiają się potwory (co brzmi sensownie) i pojawiają się dodatkowe potwory z krateru (w zależności od poziomu i liczby graczy)... ale rozumiem, że zabite od poprzedniej tury nie rodzą się na nowo? ... czyli w praktyce da się zabić kilka potworów tuż przed wejściem monstrum i one się nie odrodzą (w pustych i niezapieczetowanych leżach) ?
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: tomwro »

"Zwykle" potwory w ostatniej rundzie już się nie pojawiają. Sugerują to ikony na planszy rund.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: rastula »

potwory odradzają się tylko, jeśli na torze "zaćmienia" jest odpowiedni symbol, więc nie...nie odradzają się w ostatniej rundzie.
Lopusto
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2023, 19:38

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: Lopusto »

O kurde, a my zawsze odradzamy wszystkie wtedy:)
Dodaliśmy też coś od siebie, opcjonalnie, że itemy stołujemy tam, gdzie zginęliśmy, takie urozmaicenie i ułatwienie dla młodszych
DaGGeRBJ
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2023, 10:49

Re: Kroniki Zamku Avel - pytania i wątpliwości

Post autor: DaGGeRBJ »

Hey. Mam kolejne pytanie bo właśnie wypożyczyliśmy Avel i czy podczas walki z Monstrum ono idzie do Zamku czy gdy jakiś bohater jest na kafelku ono z nim walczy?
Czasem jest tak że bohater kończy dwa ruchy na jego kafelku i nie moze już zawalczyć czy to oznacza że za jedną turę będzie musiało dogonić monstrum i wtedy zawalczyć tylko raz?
Jakby Monstrum zostało to może walczyć 2 razy. Pod koniec gry to jednak ważne bo jedna walka wszystko zmienia.
ODPOWIEDZ