Cudze chwalicie swego nie znacie..

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: Uncle_Grga »

... to oczywiście tylko pretekst.. clickbait jak się dzisiaj mawia, tak? Ma stanowić pretekst do wstawienia info o polskich grach, które pojawiają się w plebiscytach 2021 zagranicznych youtuberów.. ja przeglądam raptem kilka takich kanałów, ale forumowicze śledzą liczne. A ciekaw jestem, które z krajowych gier wymieniono w topkach lub honorowych wzmiankach..

Ja na początek wrzucę Dice Tower. Tam wśród 40 prezentowanych.. a właściwie 10 przedstawionych przez Toma Vassela znalazły się aż trzy rodzime wydawnictwa i trzy designy polskich autorów. Mianowicie na:
9. Łąka
7. Gutenberg
5. The Great Wall

Wydawnictw i Autorów nie wymieniam, bo znani tu wszystkim ale gratuluję wszystkim i każdemu z osobna. Przyznam, że cieszę się tym i liczę, że zarówno te, jak i inne krajowe projekty pojawią się także we wskazaniach kolejnych zagranicznych recenzentów.

Jeśli ktoś zobaczy, lub już widział topkę na swoim zagranicznym kanale.. nie musi być anglojęzycznym zapraszam do wrzucenia informacji. Zobaczymy, które gry fajnie rezonowaly na obcych boiskach.. :wink:
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1129
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 891 times
Been thanked: 648 times

Re: Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: bajbaj »

Uncle_Grga pisze: 28 gru 2021, 23:42 ... to oczywiście tylko pretekst.. clickbait jak się dzisiaj mawia, tak? Ma stanowić pretekst do wstawienia info o polskich grach, które pojawiają się w plebiscytach 2021 zagranicznych youtuberów.. ja przeglądam raptem kilka takich kanałów, ale forumowicze śledzą liczne. A ciekaw jestem, które z krajowych gier wymieniono w topkach lub honorowych wzmiankach..
(...)
Jeśli ktoś zobaczy, lub już widział topkę na swoim zagranicznym kanale.. nie musi być anglojęzycznym zapraszam do wrzucenia informacji. Zobaczymy, które gry fajnie rezonowaly na obcych boiskach.. :wink:
To jedne top10 oraz wykaz najlepszych gier pod choinkę (z dwóch źródeł u naszych większych południowych sąsiadów):

https://www.alza.cz/nejlepsi-deskove-hry - wśród 10 najlepszych ad 2021 znajduje się Łąka

https://doupe.zive.cz/clanek/nejlepsi-deskove-hry - 16 gier pod choinkę, a wśród nich: Łąka, Nemesis z dodatkiem oraz Tainted Grail
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 497
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 444 times

Re: Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: vnzk »

Mam wrażenie, że jeszcze lepiej radzi sobie Destinies. Już w kilku "Top gier z 2021" widziałem ten tytuł. Choćby wspomniany Dice Tower - na listach drugiej czteroosobowej ekipy (m.in. z Royem i Chrisem) Destinies zajęło odpowiednio miejsca: drugie, trzecie, pierwsze, pierwsze, co uważam za świetny rezultat.

Oprócz tego czasem pojawia się Origins Adama Kwapińskiego (u nas w styczniu).

Edit: A może, Uncle_Grga, miałbyś chęć wyedytowania pierwszego posta po jakimś czasie i wrzucenia tam kolejnych wymienonych w tym temacie pozycji (np. z podziałem na tytuły i informacją o miejscu w danej topce)? Byłoby jedno miejsce pokazujące jak za granicą radzą sobie te tytuły. Ode mnie:

Destinies:
- Dice Tower Team "A" (1., 1., 2., 3.)
- Foster the Meeple (2.)

Great Wall:
- Board Gaming Ramblings (2. i 4.)

Gutenberg:
- Rahdo (10.)
- Tantrum House: Guys (2., 3.)

Łąka:
- Dice Tower Team "A" (1., 7., 10.)

Origins:
- Dice Tower Team "A" (8.)
- Tantrun House: Guys (3.)
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 478
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1031 times

Re: Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: Lucky Duck Games »

Chcielibyśmy jedynie nieskromnie potwierdzić, że Destinies jest w 100% polskim tytułem 8)
Stworzonym przez polską firmę, dwóch polskich autorów (F. Miłuński, M.Gołebiowski), polskich ilustratorów etc.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 998
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 634 times
Been thanked: 544 times

Re: Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: Irr3versible »

No tak bliżej 98% ;)
Odejmuję 1% za kapitał zapożyczony na kickstarterze oraz 1% za produkcję w Chinach
PS. Wsparłem ks, nie żałuję.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: Uncle_Grga »

vnzk pisze: 29 gru 2021, 08:48
(...) A może, Uncle_Grga, miałbyś chęć wyedytowania pierwszego posta po jakimś czasie i wrzucenia tam kolejnych wymienonych w tym temacie pozycji (np. z podziałem na tytuły i informacją o miejscu w danej topce)? Byłoby jedno miejsce pokazujące jak za granicą radzą sobie te tytuły.
Przyznam, że sam o tym myślałem, chociaż finalnie stwierdziłem, że raczej nie będzie takiej potrzeby. Tym niemniej widzę, że zapotrzebowanie jakies jest, więc nie widzę problemu..

Myślę, że poczekam jakieś trzy tygodnie.. niech te topki się pojawią, jeśli ludzie powrzucają je tu.. inaczej - to co się tu pojawilo do tego czasu (bo przecież już jakoes informacje są), w jakiejś formule podsumuję. Nie wiem czy tak szczegółowo, ale jakoś na pewno. Tak żeby było funkcjonalnie..😉
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1036
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: karmazynowy »

Tu ciekawa lista zbierająca wiele topek:

https://boardgamegeek.com/geeklist/2925 ... ompilation

Łąka, Destinies (najwyżej), Gutenberg, Origins.
IMO świetny wynik, aż 4 "nasze" tytuły.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Haniel
Posty: 176
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 155 times
Been thanked: 98 times

Re: Cudze chwalicie swego nie znacie..

Post autor: Haniel »

Uncle_Grga pisze: 28 gru 2021, 23:42

Wydawnictw i Autorów nie wymieniam, bo znani tu wszystkim ale gratuluję wszystkim i każdemu z osobna.
Dzięki!

No z tego, co mi się udało znaleźć, a raczej skupiałem się tylko na Wallu (:p) to wygląda to tak:

- Jessie z Quackalope dał go na 9 miejscu w top10 of all time

- Alex z boardgameco dał na 62 z top100 z 2021

- Tom Vasel dał na 5 w top10 z 2021

- Asia z ontable dała na 16 z top60 z 2021 (pl kanał)

- Board Game Ramblings dali na 4 i 2 miejscu w top 20 z 2021
ODPOWIEDZ