Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: VincentVega »

Jak wiecie do sprzedaży trafił Great Western Trail Druga Edycja. Pewnie wielu z Was (w tym ja) nie zamierza inwestować w nową wersję jak posiada starą. Chciałbym nanieść na starą planszę zmiany jakie autor zrobił względem II wersji - polepszają rozgrywkę. I tutaj lista tych zmian:

1. Dowóz krów do Kansas City - zarobek 4$ zamiast 6$,
2. Za dowiezienie do Witicha i Colorado - otrzymamy token wymiany zamiast -1pz,
3. Przy tipi - token wymiany,1,2,3,4,5,6,8,10 zamiast -1,-2,...,10,
4. Dom "D" jedna pozycja na mapie w lewo,
5. Pierwsza pozycja za wodą numer 4 bez 2$,
6. Przy korzystaniu z akcji dodatkowej "cofnięcie lokomotywy, usunięcie karty dodatkowo +1$,

dodatkowo zmienili delikatnie karty budynków, czy ktoś już to przeglądał ? Karty krów sobie odpuszczam ;)
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: VincentVega »

Przeanalizowałem nowe budynki:

Strona A:
1. Budynek 5a teraz jest 6a - bez zmian treści (4 budowniczych 5pz)
2. Budynek 6a teraz 5a - żółta krowa "3" za 10$, zamiana na każda krowa "3" za 7$ (3 budowniczych 4pz)

Strona B:
1. Budynek 2b krowa "1" ruch lokomotywą i za zieloną "2" 3$, zamieniona na zielona krowa "2" ruch lokomotywą o 2 pola i za krowę "1" 2$
2. Budynek 6b teraz jest 8b było 3$ za krowę jest 6$ (6 budowniczych 8pz)
3. Budynek 8b teraz jest 6b kopiowanie raz w turze (4 budowniczych 5pz)
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: VincentVega »

Pozostałe zmiany:

* doszły tokeny wymiany kart (na szczęście w dodatku Kolej na Północ już one są),
* zmieniono rękę startową - ilość kart krów na ręce dotyczy tylko pierwszej pętli:

- 1 gracz - 6$ + 4 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 2 gracz - 7$ + 5 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 3 gracz - 8$ + 6 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 4 gracz - 9$ + 7 karty krów na ręce + 1 token wymiany,

* 4 nowe kafle stacji (dostępne w dodatku)
* nowe dwa budynki:

- 11 (dostępny w dodatku) dodano do 11a - usunięcie kolejnej przeszkody za kolejne 2$
- 12 i 13 przeanalizowali i zastąpili nową 12:
- 12a - za każdego kolejarza +1$ oraz ruch kowboja o jedno pole
- 12b - za każdą stację +2$ oraz otrzymanie jednego tokenu wymiany

* krowy które dorastają
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: rdbeni0 »

Mam starą wersję, nieużywaną, nigdy w to nie graliśmy (półka wstydu).
Czy według Ciebie powinienem trzymać się edycji 1, czy też może wymienić na edycję 2? (pewnie z jakąś dopłatą)

Czy te zmiany które tutaj wyszczególniłeś trudno jest zaimplementować w edycji 1?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: seki »

rdbeni0 pisze: 31 gru 2021, 15:29 Mam starą wersję, nieużywaną, nigdy w to nie graliśmy (półka wstydu).
Czy według Ciebie powinienem trzymać się edycji 1, czy też może wymienić na edycję 2? (pewnie z jakąś dopłatą)

Czy te zmiany które tutaj wyszczególniłeś trudno jest zaimplementować w edycji 1?
Wg mnie bardzo trudno. Musiał byś mocno ingerować w plansze i inne komponenty. Ale co ważniejsze to te zmiany nie są istotne. Zwróć uwagę jak dobrą grą od lat jest GWT i nigdy tych drobnych korekt nie potrzebowała. Oczywiście coś musiało powodować, że autor chciał te korekty wprowadzić ale gwarantuje Ci, że nie zauważysz w rozgrywce takiej potrzeby. Dużo więcej zyskasz wprowadzając do starej edycji duży dodatek Kolej na północ niż robiąc te drobne ingerencję w komponentach.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: VincentVega »

rdbeni0 pisze: 31 gru 2021, 15:29 Mam starą wersję, nieużywaną, nigdy w to nie graliśmy (półka wstydu).
Czy według Ciebie powinienem trzymać się edycji 1, czy też może wymienić na edycję 2? (pewnie z jakąś dopłatą)
Czy te zmiany które tutaj wyszczególniłeś trudno jest zaimplementować w edycji 1?
Ja bym został przy I edycji, ale koniecznie dokupiłbym dodatek tak jak napisał seki. Co do wprowadzenia zmian to już zależy od Ciebie. Autor je wprowadził po kilku latach grania przez graczy, którzy je wyłapali, łatwo zaimplementować np.

* Czytałem, że dwa budynki położone obok siebie 8 i 10 dawały takie combo, że przeciwnicy nie mieli już szans wygrać. Wystarczy wprowadzić regułę, że można kopiować jeden raz w turze.
* -1 pkt zwycięstwa między Witicha i Colorado - całkowicie eliminowało Witicha z gry, nikt tam nie woził bydła, jedna naklejka mała z tokenem i zmienione,
* początkowy dom D ustawić o jedną pozycję w lewo też nie problem,
* dowóz do Kansan 4$, jedna mała naklejka
* wprowadzenie ręki startowej, też łatwo.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: rdbeni0 »

Z perspektywy osoby, która jeszcze nie grała (całkowity nowicjusz w GWT) napiszę tak:

niestety, ale źle to wygląda. Czuję się jakbym miał jakąś wybrakowaną wersję, z możliwymi exploitami, które - jak ktoś dobrze zastosuje - mogą zepsuć całą grę.

Tak jakby wersja 2 była spatchowana, a wersja 1 nie.

No ale nie chcę marudzić, mam nadzieję, że w końcu zagramy w to w 2022 - i wtedy zdanie zmienię.


"Ja bym został przy I edycji, ale koniecznie dokupiłbym dodatek tak jak napisał seki. "

kojarzycie możę czy dodatek jest kompatybilny z wersją 1 i 2?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2073
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: tomp »

Przypuszczam, że prędzej czy pozniej zostanie wydany dodatek do nowej edycji wg mnie szkoda mieszać edycje. Jak masz już starą wersję to wg mnie dokup tylko dodatek do tego co masz.
Gra nie bez przyczyny jest w top 100 najpopularniejszych gier na bgg - każdy euro gracz może kupować gwt w ciemno moim skromnym zdaniem
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: VincentVega »

rdbeni0 pisze: 31 gru 2021, 17:27 niestety, ale źle to wygląda. Czuję się jakbym miał jakąś wybrakowaną wersję, z możliwymi exploitami, które - jak ktoś dobrze zastosuje - mogą zepsuć całą grę.
Tak jakby wersja 2 była spatchowana, a wersja 1 nie.
Nie przesadzaj, gra bez wprowadzonych poprawek i tak jest genialna, grałem kilkanaście razy i nigdy nie wpadłem na plan postawienia budynku 8 obok 10 :D To że nie wysyłałem bydła do Witicha - co z tego. Te zmiany po prostu balansują rozgrywkę. Dla zwykłych graczy to czy zaczynasz czy jesteś drugi raczej nie będzie mało wpływu. Podczas rozgrywek turniejowych już może, tak jak w szachach białe częściej wygrywają. W pierwszej kolejności zacznij grać, później kup dodatek, jak ograsz, wprowadzisz sobie ewentualnie jakieś zmiany, nie musisz wszystkich :D
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: VincentVega »

rdbeni0 pisze: 31 gru 2021, 17:27 kojarzycie możę czy dodatek jest kompatybilny z wersją 1 i 2?
Gdzieś na filmiku na yt pokazywali drugą edycję gry - przykładali stary dodatek, pasował (różni się tylko wizualnie) :mrgreen:
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: NestorZolo »

@rdbeni0
Moim zdaniem powinieneś wreszcie zagrać, skoro masz grę na półce. I dopiero wtedy zastanowić się której wersji potrzebujesz i czy w ogóle jakiejś.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: dżedaj »

Nawet nie wiedziałem że wyszła druga edycja ze zmianami - wizualnie wygląda słabo - jedynie insekty spoko.
Miałem nadzieję, że zmiany spowodują lepszy balans dla rozbudowy budynków (jedna z 3 strategii która nigdy nie wygrywa) ale poza mniejszą ilością pieniędzy za dostawy do kansas nie widzę większych zmian.
U nas to już od dawna ten sam schemat - 2-3xkansas + wyścig o żetony bonusów > rozbudowa wszystkich stacji > ewentualnie kupowanie jakiś krów z bazarku, czasem jakiś 1 czy 2 budynki na polach z bonusami.
Spokojnie można wygrać grę nie punktując za dostawy (i tak najczęściej się dzieje).
Najbardziej irytujące było jest celów związanych z zagrożeniami - za drogie to 😄

Jakie są Wasze odczucia po tych wszystkich zmianach? Czuć inne wyważenie poszczególnych strategii?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: Bruno »

dżedaj pisze: 09 sty 2022, 06:40 Miałem nadzieję, że zmiany spowodują lepszy balans dla rozbudowy budynków (jedna z 3 strategii która nigdy nie wygrywa) ...
To kontrowersyjna opinia... Oczywiście, jak to w GWT, strategie są tu sytuacyjne (zależne od rynku pracowników, układu neutralnych budynków itp.), ale strategia na budowniczych uchodzi za najpotężniejszą wśród zaawansowanych graczy (i to w podstawce, bez dodatku!).
Polecam Ci poczytać te wątki na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/2159837/builder
https://boardgamegeek.com/thread/250906 ... r-strategy
https://boardgamegeek.com/thread/171218 ... r-strategy
dżedaj pisze: 09 sty 2022, 06:40 wizualnie wygląda słabo - jedynie insekty spoko.
... a ta opinia wyszła niezamierzenie komiczna :mrgreen:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: dżedaj »

Rzeczywiście wyszło śmiesznie dzięki autokorekcie.

Poczytałem trochę i nie przekonuje mnie parcie na budynek 10 poziomu w jak najkrótszym czasie.
Najwięcej punktów zdobywaliśmy za stadko i stacje - tutaj przy każdym pracowniku jest bonus.

Zawsze gra na podatki opisana na tych forach kończyła się usuwaniem niebezpiecznych miejsce przez pozostałych graczy, albo chodzeniem tamtą drogą nawet jeśli wiązało się to z większą opłatą. No a z powodu zastępowania budynków i małą ilością bonusów za pracowników, wydajemy dużo pieniędzy mając jednocześnie niewiele punktów i bonusów za to.

Być może szybkie bieganie po pętli z robieniem większej ilości sprzedaży miałoby sens, jednak bez rozbudowy stacji może być ciężko.

Na pewno przetestuję tę strategię 😁

Dzięki za odnośniki :)
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: marper81 »

VincentVega pisze: 30 gru 2021, 07:09 Pozostałe zmiany:

* zmieniono rękę startową - ilość kart krów na ręce dotyczy tylko pierwszej pętli:

- 1 gracz - 6$ + 4 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 2 gracz - 7$ + 5 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 3 gracz - 8$ + 6 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 4 gracz - 9$ + 7 karty krów na ręce + 1 token wymiany,

Czy to oznacza, że 3 gracz po wydaniu dwóch 1-nek za 4$ może znowu dobrać do 6 kart jeśli nadal jest w pierwszej pętli? Czy trzyma się już limitu 4 na ręce? Albo w drugą stronę: 3 gracz wymienia 2-kę za 2$, zostaje mu 5 kart - ma jedną odrzucić do limitu, może dobrać do początkowej ręki (6), czy zostaje z tym co ma (wszystko dzieje się nadal w pierwszej pętli)? Chciałbym włączyć kilka nowych rozwiązań do starej wersji, ale nie mam do końca jasności jak traktować tą zmianę.
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: Fojtu »

marper81 pisze: 25 sty 2022, 11:32
VincentVega pisze: 30 gru 2021, 07:09 Pozostałe zmiany:

* zmieniono rękę startową - ilość kart krów na ręce dotyczy tylko pierwszej pętli:

- 1 gracz - 6$ + 4 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 2 gracz - 7$ + 5 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 3 gracz - 8$ + 6 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 4 gracz - 9$ + 7 karty krów na ręce + 1 token wymiany,

Czy to oznacza, że 3 gracz po wydaniu dwóch 1-nek za 4$ może znowu dobrać do 6 kart jeśli nadal jest w pierwszej pętli? Czy trzyma się już limitu 4 na ręce? Albo w drugą stronę: 3 gracz wymienia 2-kę za 2$, zostaje mu 5 kart - ma jedną odrzucić do limitu, może dobrać do początkowej ręki (6), czy zostaje z tym co ma (wszystko dzieje się nadal w pierwszej pętli)? Chciałbym włączyć kilka nowych rozwiązań do starej wersji, ale nie mam do końca jasności jak traktować tą zmianę.
Nie, na poczatku pierwszej turze natychmiast zrzucasz się do 4 jeszcze przed wykonaniem ruchu. Masz po prostu większy wybór + przemielasz część kart.
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: Fojtu »

Jakby ktoś był zainteresowany zmianą 1ed na 2ed, to tutaj są pliki do upgrade'a:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... aggP2mFo8x
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: marper81 »

Fojtu pisze: 25 sty 2022, 11:40
marper81 pisze: 25 sty 2022, 11:32
VincentVega pisze: 30 gru 2021, 07:09 Pozostałe zmiany:

* zmieniono rękę startową - ilość kart krów na ręce dotyczy tylko pierwszej pętli:

- 1 gracz - 6$ + 4 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 2 gracz - 7$ + 5 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 3 gracz - 8$ + 6 karty krów na ręce + 1 token wymiany,
- 4 gracz - 9$ + 7 karty krów na ręce + 1 token wymiany,

Czy to oznacza, że 3 gracz po wydaniu dwóch 1-nek za 4$ może znowu dobrać do 6 kart jeśli nadal jest w pierwszej pętli? Czy trzyma się już limitu 4 na ręce? Albo w drugą stronę: 3 gracz wymienia 2-kę za 2$, zostaje mu 5 kart - ma jedną odrzucić do limitu, może dobrać do początkowej ręki (6), czy zostaje z tym co ma (wszystko dzieje się nadal w pierwszej pętli)? Chciałbym włączyć kilka nowych rozwiązań do starej wersji, ale nie mam do końca jasności jak traktować tą zmianę.
Nie, na poczatku pierwszej turze natychmiast zrzucasz się do 4 jeszcze przed wykonaniem ruchu. Masz po prostu większy wybór + przemielasz część kart.
A na to nie wpadłem :oops: W sumie dobrze, bo w "moim" wariancie bycie trzecim czy czwartym byłoby OP :lol:
Fojtu pisze: 25 sty 2022, 12:00 Jakby ktoś był zainteresowany zmianą 1ed na 2ed, to tutaj są pliki do upgrade'a:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... aggP2mFo8x
A już się zastanawiałem czy są gdzieś w sieci wycinanki do przyklejenia na mapę. Dzięki!
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: VincentVega »

Trochę tego za dużo do druku, wolałbym nakleić kilka naklejek na kafle czy też mapę, które można byłoby łatwo usunąć, trzeba edytować trochę plik pdf :)
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: marper81 »

Czy są gdzieś dostępne do wydruku karty dojrzewających krówek?
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1611
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: nidhog »

marper81 pisze: 01 cze 2022, 14:13 Czy są gdzieś dostępne do wydruku karty dojrzewających krówek?
Dosłownie 2 posty wyżej ;)
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: marper81 »

nidhog pisze: 01 cze 2022, 14:21
marper81 pisze: 01 cze 2022, 14:13 Czy są gdzieś dostępne do wydruku karty dojrzewających krówek?
Dosłownie 2 posty wyżej ;)
xD
Najlepsze, że już drukowałem z tego pliku naklejki na mapę :lol: Jedyne "ale": nie widzę tu rewersów kart do wydruku, a zostało mi jeszcze sporo koszulek tego rozmiaru, przezroczystych oczywiście..
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Great Western Trail Modyfikacja Starej Edycji na Nową

Post autor: staniach21 »

marper81 pisze: 01 cze 2022, 14:40
nidhog pisze: 01 cze 2022, 14:21
marper81 pisze: 01 cze 2022, 14:13 Czy są gdzieś dostępne do wydruku karty dojrzewających krówek?
Dosłownie 2 posty wyżej ;)
xD
Najlepsze, że już drukowałem z tego pliku naklejki na mapę :lol: Jedyne "ale": nie widzę tu rewersów kart do wydruku, a zostało mi jeszcze sporo koszulek tego rozmiaru, przezroczystych oczywiście..
Żeby to miało sens to musisz wrzucić w koszulki z kartami. Możesz usunąć część celów co jest średnim, ale jakims rozwiązaniem. Ja miałem te karty w średnim stanie więc zamówiłem od Lacerty 28 kart nowych skasowali mnie za to z 30zl+ i wrzuciłem w koszulki dzięki czemu nie rozróżniam nowych krów od starych. W nowym RTTN też dochodzi nowy rodzaj krów, wiec bede to musiał jakoś podzielić.
ODPOWIEDZ