Ciężkie dobre euro

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Ciężkie dobre euro

Post autor: itsthisguyagain »

Po długich dyskusjach na temat naszego hobby moja małżonka przyznała, że gry euro nie odrzucają ją tylko nudzą. Np taka Terraformacja Marsa wymaga ok 10 minut pomyślunku i następnie realizowanie tego planu przez 10-20 akcji jak w zwolnionym tempie.

Następnie przyznała, że chętnie by zagrała w grę złożoną i wielowymiarową z decyzjami mającymi daleko idące konsekwencje na następne tury. Innymi słowy w przerwach między własnymi turami można siedzieć i kminić co zrobić zamiast bezczynnie czekać na swoją kolej z gotowym planem na następne x tur. ALE! nie może to być gra w której stuacja pod wpływem graczy tak bardzo się zmienia, że te myślenie nie ma sensu.

Zaproponowałem żonie zakup jednej z gier poniżej, nie powiem co wybrała (to jest wstępna decyzja i obejrzymy dobre recenzje tych tytułów i wtedy zdecydujemy) tylko chciałbym usłyszeć za i przeciw od osób które grały i znają, która z tych gier:
- Terra Mystica
- Projekt Gaja
- Brass: Birmingham

ewentualnie coś innego o podobnym poziomie złożoności
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: staniach21 »

Brass na 2 osoby wciąż solidne, ale wole Brass Lancashire (mapa na jednej ze stron zaprojektowana tylko dla dwóch graczy bardzo ciasna rozgrywka). Na 2 osoby polecam Lacerde
- Kanban (fabryka samochodów) lub bardziej kobiecy temat The Gallerist ( galeria sztuki, kupowanie obrazów, zwiększanie reputacji artystom co podnosi wartość zakupionych dzieł + zarządzanie odwiedzającymi). Obie bardzo dobrze działają na 2-osoby i nie są z tych najtrudniejszych On Mars/Lisboa
Z tytułów, które są polecane na 2 osoby natomiast nie grałem (czekają na wishliście)
- Trickerion ( jesteś iluzjonistą, zbierasz przedmioty pod wykonywanie sztuczek (i dużo dużo więcej natomiast jak wyżej oglądałem jedynie gameplay'e chociaż wiem, że to gra dla mnie )
Wszystkie poza Brass to wariacje na temat worker placement.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: itsthisguyagain »

Tylko właśnie gra będzie zazwyczaj grana w większym gronie niż 2 osoby.

Często mamy ten problem, że graczy jest nawet 5-6 i ciężko wybrać grę na tyle osób - ta będzie przeznaczona pod 3-4 graczy.

1 dodatkową osobę do grania to my możemy zorganizować praktycznie każdego dnia, weekendami wizyty innych par albo kumpli to norma.

Gra nie musi być pod 2 osoby.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: staniach21 »

itsthisguyagain pisze: 03 sty 2022, 18:07 Tylko właśnie gra będzie zazwyczaj grana w większym gronie niż 2 osoby.

Często mamy ten problem, że graczy jest nawet 5-6 i ciężko wybrać grę na tyle osób - ta będzie przeznaczona pod 3-4 graczy.

1 dodatkową osobę do grania to my możemy zorganizować praktycznie każdego dnia, weekendami wizyty innych par albo kumpli to norma.

Gra nie musi być pod 2 osoby.
Okej, fragment z żoną mnie lekko zmylił.
To jak najbardziej Brass Birmingham na 4 osoby to lepsza gra niż Lancashire :). Niestety ostatnio grałem na 3 nowe osoby i zeszło się 4h+. Jedna osoba bardzo długo myślała nad ruchem, ale gre uwielbiam. The Gallerist na 3 osoby idealny, ale na 4 za dużo zamieszania przez Kick-out action ( jeśli ktoś wejdzie tam gdzie ty byłeś masz dodatkowy ruch, który przy 4 osobach generuje zamieszanie, kto w zasadzie teraz powinien grać). Kanban działa dobrze zarówno w 3 jak i w 4 osoby :).
Na 3-4 mega wredna i niewybaczająca błędów gra, gdzie musisz dostosowywać się do strategii przeciwników to Food Chain Magnate, tak samo dobrym wyborem na większą ilość graczy jest Pax Pamir. Osobiście lubię też GWT, ale tam bardziej niż długoplanowe strategię gram taktycznie z tym co akurat wleciało na rękę :)
Podsumowując
3 osoby : The Gallerist
3-4: Brass Birmingham, Kanban EV, Great Western Trail, Pax Pamir, Food Chain Magnate
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: arturmarek »

Na dwie osoby Cywilizacja Poprzez Wieki. Na więcej raczej nie polecam.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Bruno »

itsthisguyagain pisze: 03 sty 2022, 17:39 ALE! nie może to być gra w której stuacja pod wpływem graczy tak bardzo się zmienia, że te myślenie nie ma sensu.
To właśnie zdanie eliminuje Brassa z grona kandydatów. Piękno tej gry polega na dyskretnej interakcji. Tu nie da się nic bardzo długodystansowego zaplanować Z GÓRY. A im więcej graczy, tym więcej zmiennych.

Przy tak postawionym kryterium proponowałbym gry bardziej "pasjansowate" (nie używam tu tego epitetu w znaczeniu pejoratywnym!), takie jak:
- Paladyni Zachodniego Królestwa,
- Pola Arle (tylko 2-3 os.)
- Newton (sam nie grałem, polecam na podstawie wiedzy "z internetu")
itp.

A może też - paradoksalnie - Brazil? Interakcji może być sporo, ale rozwój własnej domeny tak naprawdę zależy tylko od pomysłowości gracza, który może ją sobie m/w zaplanować.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: itsthisguyagain »

arturmarek pisze: 03 sty 2022, 21:56 Na dwie osoby Cywilizacja Poprzez Wieki. Na więcej raczej nie polecam.
Miałem, wymieniłem.
Bruno pisze: 03 sty 2022, 22:17
itsthisguyagain pisze: 03 sty 2022, 17:39 ALE! nie może to być gra w której stuacja pod wpływem graczy tak bardzo się zmienia, że te myślenie nie ma sensu.
To właśnie zdanie eliminuje Brassa z grona kandydatów. Piękno tej gry polega na dyskretnej interakcji. Tu nie da się nic bardzo długodystansowego zaplanować Z GÓRY. A im więcej graczy, tym więcej zmiennych.
No właśnie na 99% kupujemy Brass: Birmingham
Bruno pisze: 03 sty 2022, 22:17 A może też - paradoksalnie - Brazil? Interakcji może być sporo, ale rozwój własnej domeny tak naprawdę zależy tylko od pomysłowości gracza, który może ją sobie m/w zaplanować.
Mamy z przedsprzedaży. Mi się podoba, żonie nie. Wg żony Brazil jest wybitnym przykładem gry która
wymaga ok 10 minut pomyślunku i następnie realizowanie tego planu przez 10-20 akcji jak w zwolnionym tempie.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1047
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 616 times
Been thanked: 759 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Abizaas »

itsthisguyagain pisze: 03 sty 2022, 17:39 (...) grę złożoną i wielowymiarową z decyzjami mającymi daleko idące konsekwencje na następne tury. Innymi słowy w przerwach między własnymi turami można siedzieć i kminić co zrobić zamiast bezczynnie czekać na swoją kolej z gotowym planem na następne x tur. ALE! nie może to być gra w której stuacja pod wpływem graczy tak bardzo się zmienia, że te myślenie nie ma sensu.
Wytłuszczonym drukiem - to eliminuje Brassa, nie dość, że nie wiesz jakie karty dobierzesz, to inni gracze mocno zmieniają sytuację w grze.

Ja bym polecił Projekt Gaja, akurat jest w planszostrefie w normalnej cenie.
Jeżeli zależy Wam na 5 graczach to Food Chain Magnate jest świetny, ale znowu ma na tyle dużo interakcji, że sytuacja się dynamicznie zmienia.
No i cokolwiek z topki Lacerdy (On Mars, Kanban, Vinhos, Lisboa) też na pewno by nie znudziło.

A tak btw
staniach21 pisze: 03 sty 2022, 18:21 3 osoby : The Gallerist
3-4: Brass Birmingham, Kanban EV, Great Western Trail, Pax Pamir, Food Chain Magnate
Pax Pamir jest świetny, ale chyba nie powinno się go zaliczać do euro.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: itsthisguyagain »

Abizaas pisze: 06 sty 2022, 17:51
itsthisguyagain pisze: 03 sty 2022, 17:39 (...) grę złożoną i wielowymiarową z decyzjami mającymi daleko idące konsekwencje na następne tury. Innymi słowy w przerwach między własnymi turami można siedzieć i kminić co zrobić zamiast bezczynnie czekać na swoją kolej z gotowym planem na następne x tur. ALE! nie może to być gra w której stuacja pod wpływem graczy tak bardzo się zmienia, że te myślenie nie ma sensu.
Wytłuszczonym drukiem - to eliminuje Brassa, nie dość, że nie wiesz jakie karty dobierzesz, to inni gracze mocno zmieniają sytuację w grze.
Zdecydowaliśmy się jednak na Brass: Birmingham. Z tego co widzę to po każdej akcji sytuacja na planszy się zmienia to tury innych graczy są ciekawe dla graczy czekających na swoją kolej co ratuje sytuację. PG jest zbyt ciężkie dla żony a FCM mnie nie interesuje (chętnie zagram ale na czyjejś kopii)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Bruno »

itsthisguyagain pisze: 04 sty 2022, 18:33 Mamy z przedsprzedaży. Mi się podoba, żonie nie. Wg żony Brazil jest wybitnym przykładem gry która
wymaga ok 10 minut pomyślunku i następnie realizowanie tego planu przez 10-20 akcji jak w zwolnionym tempie.
Bardzo ciekawe i w dużym stopniu trafne (choć przerysowane) spostrzeżenie.
Niemniej, nie uwzględnia ono elementu interakcji między graczami, co może wymuszać korekty strategicznych planów, choć oczywiście ilość tej interakcji zależy już od temperamentu grających.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: itsthisguyagain »

Bruno pisze: 07 sty 2022, 00:05
itsthisguyagain pisze: 04 sty 2022, 18:33 Mamy z przedsprzedaży. Mi się podoba, żonie nie. Wg żony Brazil jest wybitnym przykładem gry która
wymaga ok 10 minut pomyślunku i następnie realizowanie tego planu przez 10-20 akcji jak w zwolnionym tempie.
Bardzo ciekawe i w dużym stopniu trafne (choć przerysowane) spostrzeżenie.
Niemniej, nie uwzględnia ono elementu interakcji między graczami, co może wymuszać korekty strategicznych planów, choć oczywiście ilość tej interakcji zależy już od temperamentu grających.
To samo mówię żonie ale pewnych rzeczy bez wp^^^^ nie przetłumaczysz
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: birdm »

A stare dobre Puerto Rico - ewentualnie New Frontiers? Trzeba myśleć zarówno krótkoterminowo jak i długofalowo. Sytuacja jest dynamiczna w każdej turze. Albo może Caylus(nie znam 1303, ale pewnie też dotyczy to tej wersji)? Tutaj trzeba dostosowywać się na bieżąco, mieć plan na zapas, a także wiedzieć jaką strategię się obrało. To są stare gry, ale bardzo dobre(co do wznowień się nie wypowiem).
Ls29
Posty: 22
Rejestracja: 06 lut 2022, 13:55
Has thanked: 8 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Ls29 »

I jak Wam się spisuje Brass na 2 osoby?Jakieś opinie już po zakupie?
Darkon
Posty: 44
Rejestracja: 25 sty 2022, 17:38
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Darkon »

Mi gra się bardzo przyjemnie, moja dziewczyna początkowo była sceptycznie nastawiona ale po dwóch rozgrywkach zakochała sie w brass. Aktualnie nie mieliśmy jeszcze szansy grać w cztery osoby
Darkstorm
Posty: 866
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Darkstorm »

Ls29 pisze: 08 lut 2022, 13:39 I jak Wam się spisuje Brass na 2 osoby?Jakieś opinie już po zakupie?
Bardzo dobrze, ale jednak na 4 imo jest ciekawiej.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 502
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 350 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: itsthisguyagain »

Ls29 pisze: 08 lut 2022, 13:39 I jak Wam się spisuje Brass na 2 osoby?Jakieś opinie już po zakupie?
Bardzo dobrze. W 3-4 osoby jest lepiej ale brass to taka dobra gra, że w każdą ilość graczy gra się dobrze.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: karmazynowy »

Birmingham na 2 jest luźny, daje więcej swobody. Jak konkretnie we 2 to bardziej polecę Lancashire z dedykowana mapą na 2 graczy. Jednakże grałbym w którąkolwiek i tak, bo to świetna gra.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 499 times
Been thanked: 288 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Atk »

Sprawdź Barrage, oczywiście na 3+ osób (póki nie wyszła na mapa na 2)

Nie wiem co ludzkie na tego Brass tak cisna. Chyba muszę powiedzieć w ekipie, żeby zagrać jeszcze raz bo póki co, ta gra jest co najwyżej poprawna. Do tego po kilku grach wyszła jakąś strategia wygrywająca, co ja zaczęło ściągać ze stołu, bo ile razy można grać to samo
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1047
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 616 times
Been thanked: 759 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Abizaas »

Atk pisze: 11 lut 2022, 17:49 Sprawdź Barrage, oczywiście na 3+ osób (póki nie wyszła na mapa na 2)

Nie wiem co ludzkie na tego Brass tak cisna. Chyba muszę powiedzieć w ekipie, żeby zagrać jeszcze raz bo póki co, ta gra jest co najwyżej poprawna. Do tego po kilku grach wyszła jakąś strategia wygrywająca, co ja zaczęło ściągać ze stołu, bo ile razy można grać to samo
A widzisz, to ja uważam Brassa za świetną grę a Barrage za dobrą, jak mam wyciągnąć Barrage na stół to wolę coś od Lacerdy.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 499 times
Been thanked: 288 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Atk »

Abizaas pisze: 11 lut 2022, 19:36
Atk pisze: 11 lut 2022, 17:49 Sprawdź Barrage, oczywiście na 3+ osób (póki nie wyszła na mapa na 2)

Nie wiem co ludzkie na tego Brass tak cisna. Chyba muszę powiedzieć w ekipie, żeby zagrać jeszcze raz bo póki co, ta gra jest co najwyżej poprawna. Do tego po kilku grach wyszła jakąś strategia wygrywająca, co ja zaczęło ściągać ze stołu, bo ile razy można grać to samo
A widzisz, to ja uważam Brassa za świetną grę a Barrage za dobrą, jak mam wyciągnąć Barrage na stół to wolę coś od Lacerdy.
Na Lacerde dopiero mnie chyba namówiłes, więc wszystko przede mną! Co by nie było w Brass nie widziałem nic szczególnego, interakcja podobno jakąś jest ale specjalnie nie odczuwałem jej działania, do tego w każdej grze (po kilku partiach oczywiście jak poznaliśmy grę) każdy cisnął praktycznie w to samo, bo zdawało się, że jakaś tam taktyka była mocniejsza niż inne. Nie wiem może po prostu nie widzę tam nic nadzwyczajnego. W Barrage dla mnie np same koła to już coś innego, niż w każdej innej grze (wiadomo są gry z podobną mechanika ale jednak jest ich duzo mniej niż zwykle branie i wydawanie surowców), do tego tu czuje ta interakcję jak muszę zapłacić komuś kasę za kanał, bo mi się wpierniczyl no i zdaje się, że tak powiem bardziej optymalizacyjne tzn w Brass jakoś jest luźniej i lżej do tego są karty, które wprowadzają losowość. No ale kto co lubi.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1047
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 616 times
Been thanked: 759 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
Mnie w Brassie kręci to, że odmiennie do większości gier, wszystko dzieje się na planszy zamiast na osobistych planszetkach. Każdy ruch przeciwnika ma wpływ na naszą decyzję. Cytując XLR:
XLR8 pisze: 03 lut 2022, 21:44 Wszystko co robisz na mapie ma realny wpływ na innych graczy: od wystawiania surowców, po podbieranie połączeń.
I XLR ma rację, Brass jest taktyczną grą gdzie drzewko decyzyjne jest oparte na ruchach innych graczy. Działa to podobnie jak do FCM, przy mniejszej brutalności i większej przystępności gry. Długo bolała mnie losowość i inne aspekty tej gry ale nie dawno się przekonałem do Brassa.

A Barrage jest na prawdę bardzo dobry i zgadzam się z Tobą w aspektach które poruszyłeś, pewnie jakbym na niego trafił wcześniej w planszówkowej przygodzie to polubiłbym bardziej, ale te koła nie są już tak imponujące po zagraniu w tytuły posiadające inne bardziej skomplikowane mechanizmy - choćby LSS czy podróż między orbitą a kolonią w On Mars. Barrage mimo niby niskiego weight na bgg jest dość ciężką i długą grą, co sprawia, że zaczyna konkurować z moimi ulubionymi tytułami w kolekcji.

A no i dodam żeby nie zostać źle zrozumianym, nie próbuję udowodnić że jedna gra jest lepsza od drugiej, prawda jest taka, że to zależy od gustu, bo obie gry są wysoko cenione na forum.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 499 times
Been thanked: 288 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: Atk »

Abizaas pisze: 11 lut 2022, 21:38
Spoiler:
Mnie w Brassie kręci to, że odmiennie do większości gier, wszystko dzieje się na planszy zamiast na osobistych planszetkach. Każdy ruch przeciwnika ma wpływ na naszą decyzję. Cytując XLR:
XLR8 pisze: 03 lut 2022, 21:44 Wszystko co robisz na mapie ma realny wpływ na innych graczy: od wystawiania surowców, po podbieranie połączeń.
I XLR ma rację, Brass jest taktyczną grą gdzie drzewko decyzyjne jest oparte na ruchach innych graczy. Działa to podobnie jak do FCM, przy mniejszej brutalności i większej przystępności gry. Długo bolała mnie losowość i inne aspekty tej gry ale nie dawno się przekonałem do Brassa.

A Barrage jest na prawdę bardzo dobry i zgadzam się z Tobą w aspektach które poruszyłeś, pewnie jakbym na niego trafił wcześniej w planszówkowej przygodzie to polubiłbym bardziej, ale te koła nie są już tak imponujące po zagraniu w tytuły posiadające inne bardziej skomplikowane mechanizmy - choćby LSS czy podróż między orbitą a kolonią w On Mars. Barrage mimo niby niskiego weight na bgg jest dość ciężką i długą grą, co sprawia, że zaczyna konkurować z moimi ulubionymi tytułami w kolekcji.

A no i dodam żeby nie zostać źle zrozumianym, nie próbuję udowodnić że jedna gra jest lepsza od drugiej, prawda jest taka, że to zależy od gustu, bo obie gry są wysoko cenione na forum.
Dam Brass jeszcze w taki razie kilka szans mimo, że gry nie odmawiam, to raczej nie przebija się na stół przez resztę tytułów. Kto wie może się z nim przeprosimy?
piotrow
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2015, 12:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Ciężkie dobre euro

Post autor: piotrow »

Polis. Bierz Polis. Jest jeszcze w Planszostrefie w przedsprzedaży - https://planszostrefa.pl/pl/p/Polis-edy ... lska/12299
Wbrew pozorom, to nie jest gra wojenna, ani area control. To ciężka gra ekonomiczna. Nie wybacza błędów. W połowie pierwszej rozgrywki chcieliśmy przerwać grę, z myślą, że jest zepsuta. Ale potem... potem jest coraz lepiej :)
Mózg się poci a zwoje się prostują. Powiedzieć, że ta gra ma krótką kołderkę, to nic nie powiedzieć. Każdy ruch trzeba przemyśleć nie tylko pod kątem nie tylko bieżącej tury/rundy, ale też pod kątem następnych. Nic nie boli tak, jak brakujący zasób albo punkt prestiżu potrzebny do wykonania kolejnej akcji.
Ta gra sprawia że rzucasz k*****i wstając od stołu, rozchodzisz porażkę kilka minut, i chcesz jeszcze raz. To jest arcydzieło :)
ODPOWIEDZ