The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10909
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Hardkor pisze: 08 cze 2022, 11:35 Tak, Czingis Chan. Jest on w SG. Nie grałem, następną partię tak planujemy zagrać to dam znać. Z tego co wiem mocniejsze karty hordy wchodzą.
Czyngis Chan to nie jest tryb full co-op - on wchodzi jako poziom trudnosci +
Tryb co-op masz w podstawce i polega na realizacji dekretów cesarza
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Hardkor pisze: 08 cze 2022, 11:35
jediwolf pisze: 08 cze 2022, 10:54 Istnieje tryb full coop? Jeśli tak to grał już ktoś może i ma jakąś opinie?
Tak, Czingis Chan. Jest on w SG. Nie grałem, następną partię tak planujemy zagrać to dam znać. Z tego co wiem mocniejsze karty hordy wchodzą.
Czingis to nie jest full coop, Czingis to po prostu dodatkowy element do gry, którego można użyć w pvp i coopie. Full coop jest w podstawce. Dochodzą rozkazy od cesarza, wydarzenia, honor ma mniejsze znaczenie (nie wygrywa gry), a żetony hańby większe.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4462
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

A to przepraszam, źle mi się wydawało.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Lukashi »

Hardkor pisze: 08 cze 2022, 11:35
jediwolf pisze: 08 cze 2022, 10:54 Istnieje tryb full coop? Jeśli tak to grał już ktoś może i ma jakąś opinie?
Tak, Czingis Chan. Jest on w SG. Nie grałem, następną partię tak planujemy zagrać to dam znać. Z tego co wiem mocniejsze karty hordy wchodzą.
Tryb pełnej kooperacji powinien być w pudełku podstawowym normalnie dostępny.
Opinie zbiera raczej dobre, chociaż ma też zazwyczaj sławę dość trudnego.
Khan ze SG to dodatkowy moduł który można dołożyć zarówno do coopa żeby było trudniej jak i do VS.

Edit: widzę, że się wszyscy naraz uaktywnili ;p
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: planszufka »

Czy generalow, doradcow i karty taktyk z Czarnego Prochu i SG dolaczacie do rozgrywki podstawowej nawet grajac bez tego? Bo tak patrze na ta zawartosc i raczej nie ma na nich nic co by wykluczalo po prostu dolaczenie ich do podstawki.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4462
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

planszufka pisze: 08 cze 2022, 20:12 Czy generalow, doradcow i karty taktyk z Czarnego Prochu i SG dolaczacie do rozgrywki podstawowej nawet grajac bez tego? Bo tak patrze na ta zawartosc i raczej nie ma na nich nic co by wykluczalo po prostu dolaczenie ich do podstawki.
SG dorzucam (ale nie wszystkie, bo niektóre dla 5 gracza czy tez z coopa słabo/w ogóle nie działają w rywalizacji). Czarnego prochu nie dodaje bez tego dodatku, bo prawie wszystkie karty z niego działają tylko z machinami/jednostkami specjalnymi.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Flowenol
Posty: 92
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Flowenol »

A jak w tej grze działa tryb solo? Jest sensowny, wymagający? Czy dorobiony na siłę?
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Majzownik »

Flowenol pisze: 28 cze 2022, 14:34 A jak w tej grze działa tryb solo? Jest sensowny, wymagający? Czy dorobiony na siłę?
Pozwolę sobie samego siebie zacytować:
Majzownik pisze: 04 mar 2022, 19:00 Grałem solo dwukrotnie i nie żałuję w ten sposób spędzonego czasu. Konieczność obsługi dwóch automatów równocześnie może być mocno onieśmielająca, ale nie jest aż tak skomplikowana - o ile jesteś przyzwyczajony do bardziej złożonych botów. W moim odczuciu obsługa trybu solo w tGW jest mniej złożona i bardziej intuicyjna niż taki Chronossus w Anachrony czy nawet automa w Scythe. A jak już przywyknie się do mechaniki botów, to ich tury przebiegają szybko i płynnie.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile Wielki Mur to bardzo ciekawa hybryda z dużą ilością interakcji i gry nad stołem, to tryb solo przesuwa ten tytuł bardziej w szufladkę euro z większym naciskiem na optymalizację przerabiania surowców na punkty.

Zapis "1-4" na pudełku jest jak najbardziej uzasadniony. Automat jest na tyle rozbudowany, że rozgrywka toczy się przeciwko niemu (a nie na zasadzie 'pobij swój wynik'), a biorąc pod uwagę, że bardzo duży wpływ na rozgrywkę mają zdolności generałów i doradców, regrywalność dla jednego gracza stoi na wysokim poziomie.

Odstraszać może czas gry - mi obie partie solo zajęły 2:30 każda. Tyle, że to jest duża, długa gra (przy czterech graczach trzeba nastawić się na minimum 3 godziny) i to nie jest jej wada, a po prostu cecha.

Zawsze można też zagrać tryb co-op na dwie czy nawet trzy ręce, co też brzmi ciekawie i ja na pewno spróbuję takiej rozgrywki w niedalekiej przyszłości (zwłaszcza, że co-op w przeciwieństwie do dedykowanego solo można łączyć z dodatkami).

U mnie na półce gra zostaje, mimo że prawdopodobnie częściej będę ogrywał ja sam niż w towarzystwie.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4462
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Haniel pisze: 08 cze 2022, 12:00
W sumie to mam pytanie do jednej rzeczy. Czemu na rekrutacji jest żeton hańby? Kompletnie mi to nie pasuje narracyjnie do gry, że bronimy muru, a cesarzowi się to nie podoba jak robimy to sami xD Domyślam się, żę pewnie kwestia balansu, ale jednak ?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Lukashi »

Hardkor pisze: 02 lip 2022, 01:35
Haniel pisze: 08 cze 2022, 12:00
W sumie to mam pytanie do jednej rzeczy. Czemu na rekrutacji jest żeton hańby? Kompletnie mi to nie pasuje narracyjnie do gry, że bronimy muru, a cesarzowi się to nie podoba jak robimy to sami xD Domyślam się, żę pewnie kwestia balansu, ale jednak ?
Od strony narracyjnej to jest kwestia koordynacji działań militarnych, cesarz nie chce samowoli i marnowania zasobów na nieprzemyślane ataki. Jeśli chcesz samemu przeprowadzić atak i masz na niego dobry plan, który nie będzie źle widziany to też masz ku temu możliwość - Raise Banners albo Advanced Activation. Wtedy faktycznie widać, że masz to przemyślane, zaplanowane i cesarz też się nie obrazi ;)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 970
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 755 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Apos »

Hej!
Wielki Mur pojawił się w kilku wersjach i z kilkoma dodatkami. Za czym warto się oglądać, jeżeli nie zależy nam na grze solo, ani coopie, tylko rywalizacji na 4-5 graczy?

Czy podstawka + Stretch Goal Box będzie najlepszym rozwiązaniem, czy warto rozglądać się również za Prochem i Potworami?
japroo
Posty: 12
Rejestracja: 23 sty 2019, 20:11
Been thanked: 1 time

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japroo »

Uważam, że proch jest Must have - na początku warto zagrać podstawkę i zobaczyć z czym to się je. Jednak po 4-5 grach jak człowiek zagra z prochem to już (w moim wypadku) nie wyobrażam sobie wracania do gry tylko w gołą podstawkę.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4462
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Proch warto, ale no jak nie masz parcia to ograj póki co podstawke :) Proch dodaje asymetryczność oraz komplikuje trochę grę. Pradawne bestie możesz odpuścić.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Lukashi »

Ja tylko dodam, że jeśli chcesz grać na pięciu graczy to SG konieczne. Niby można dodać 5p od razu bo to nie dodaje zasad, ale mimo wszystko zagrałbym najpierw na 4 - wydaje mi się, że mniej się umęczycie w przypadku jeśli ktoś nie od razu złapie grę. No i sama podstawka ma dużo mięsa, spokojnie można grać bez dodatków jakiś czas, u mnie prywatnie SG > BP > reszta, sporo osób uważa, że powinno być BP > SG > reszta, to już co kto lubi ;)
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1177
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 276 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: siepu »

Udało się zagrać i gra chyba jest dobra, ale...
No kurza twarz, jak KS psuje gry. Byłoby jedno pudło z jedną porządną instrukcją i sensownie oznaczone komponenty a tak wszystko porozrzucane w różnych miejscach, przygotowanie do gry zajęło nam 1,5h. Dodatkowo tragiczna instrukcja, tak że wspieraliśmy się telefonem do kolegi autora. Wydaje mi się, że pod tym wszystkim jest sensowa, dobrze działająca gra, ale początek jest taki, że nie wiem, czy mi się chce brnąć w to dalej. Gier jest teraz tyle, że nie ma problemu znaleźć inne podobne, dobre tytułu bez tego cyrku na wejściu.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4462
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

siepu pisze: 07 lip 2022, 10:00 Udało się zagrać i gra chyba jest dobra, ale...
No kurza twarz, jak KS psuje gry. Byłoby jedno pudło z jedną porządną instrukcją i sensownie oznaczone komponenty a tak wszystko porozrzucane w różnych miejscach, przygotowanie do gry zajęło nam 1,5h. Dodatkowo tragiczna instrukcja, tak że wspieraliśmy się telefonem do kolegi autora. Wydaje mi się, że pod tym wszystkim jest sensowa, dobrze działająca gra, ale początek jest taki, że nie wiem, czy mi się chce brnąć w to dalej. Gier jest teraz tyle, że nie ma problemu znaleźć inne podobne, dobre tytułu bez tego cyrku na wejściu.
Rozumiem twój ból, warto brnąć dalej.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10909
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

siepu pisze: 07 lip 2022, 10:00 Wydaje mi się, że pod tym wszystkim jest sensowa, dobrze działająca gra, ale początek jest taki, że nie wiem, czy mi się chce brnąć w to dalej. Gier jest teraz tyle, że nie ma problemu znaleźć inne podobne, dobre tytułu bez tego cyrku na wejściu.
Rzecz jest taka, ze akurat w tym wypadku innych podobnych hybryd za bardzo nie ma
+ polecam angielska instrukcje 2.0, naprawde robi robote
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Dziami »

japanczyk pisze: 07 lip 2022, 10:15
siepu pisze: 07 lip 2022, 10:00 Wydaje mi się, że pod tym wszystkim jest sensowa, dobrze działająca gra, ale początek jest taki, że nie wiem, czy mi się chce brnąć w to dalej. Gier jest teraz tyle, że nie ma problemu znaleźć inne podobne, dobre tytułu bez tego cyrku na wejściu.
Rzecz jest taka, ze akurat w tym wypadku innych podobnych hybryd za bardzo nie ma
+ polecam angielska instrukcje 2.0, naprawde robi robote
Gdzie ją znaleźć? To ta do pobrania na oficjalnej stronie Awaken?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4462
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Dziami pisze: 07 lip 2022, 11:11
japanczyk pisze: 07 lip 2022, 10:15
siepu pisze: 07 lip 2022, 10:00 Wydaje mi się, że pod tym wszystkim jest sensowa, dobrze działająca gra, ale początek jest taki, że nie wiem, czy mi się chce brnąć w to dalej. Gier jest teraz tyle, że nie ma problemu znaleźć inne podobne, dobre tytułu bez tego cyrku na wejściu.
Rzecz jest taka, ze akurat w tym wypadku innych podobnych hybryd za bardzo nie ma
+ polecam angielska instrukcje 2.0, naprawde robi robote
Gdzie ją znaleźć? To ta do pobrania na oficjalnej stronie Awaken?
https://www.dropbox.com/sh/rqsuexmxjtl7 ... gv96a?dl=0
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Lukashi »

siepu pisze: 07 lip 2022, 10:00 No kurza twarz, jak KS psuje gry. Byłoby jedno pudło z jedną porządną instrukcją i sensownie oznaczone komponenty a tak wszystko porozrzucane w różnych miejscach
Rozumiem punkt widzenia i wiem że to nie clue tej wypowiedzi, ale szczerze mówiąc to akurat w przypadku tej gry bez KS w ogóle nie byłoby żadnej dodatkowej zawartości. A kto wie, czy core nie trzeba by było radykalnie ciąć, bo trochę duże do sklepów. O ile oczywiście ktoś by się to zdecydował wydać. Coś za coś ;)

No i również polecam nową instrukcję, mam nadzieję, że gra wynagrodzi trudy poznania ;)

PS: Na BGG w sekcji files jest wiele dobrych pomocy, warto zajrzeć!
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1177
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 276 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: siepu »

Lukashi pisze: 07 lip 2022, 21:19
siepu pisze: 07 lip 2022, 10:00 No kurza twarz, jak KS psuje gry. Byłoby jedno pudło z jedną porządną instrukcją i sensownie oznaczone komponenty a tak wszystko porozrzucane w różnych miejscach
Rozumiem punkt widzenia i wiem że to nie clue tej wypowiedzi, ale szczerze mówiąc to akurat w przypadku tej gry bez KS w ogóle nie byłoby żadnej dodatkowej zawartości. A kto wie, czy core nie trzeba by było radykalnie ciąć, bo trochę duże do sklepów. O ile oczywiście ktoś by się to zdecydował wydać. Coś za coś ;)
Graliśmy w core, mi wystarcza. Jak gra się przyjmie to niech wyjdą dodatki (nawet jeśli tutaj większość była wycięta, reszta jako wariant spokojnie mogła dość później).
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10909
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Tutaj nic nie bylo wyciete, Lukasz powiedzial ze bez KSa by ich nie bylo, a dzieki KSowi sa + jak widac wiele osob poleca i uwaza za kluczowe
Flowenol
Posty: 92
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Flowenol »

Czy ktoś z posiadaczy maty może podać jej wymiary (dł x szer), bo wszędzie jest tylko podawane o ile % większa?
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Majzownik »

Flowenol pisze: 08 lip 2022, 11:20 Czy ktoś z posiadaczy maty może podać jej wymiary (dł x szer), bo wszędzie jest tylko podawane o ile % większa?
100,5 x 67 cm
ODPOWIEDZ