The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
leszczorek
Posty: 55
Rejestracja: 17 sty 2017, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 26 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: leszczorek »

Zamówiłem wczoraj swój egzemplarz ale trochę mnie razi ten zarzut o brak balansu.

Czy np problem dałoby się rozwiązać przez wybór kart dowódców i doradców przez innych graczy dla graczy? :D W sensie rozdaję i wybieram zestaw dla gracza po swojej lewej i tak każdy. Może to wykluczyć chore kombosy na starcie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

leszczorek pisze: 14 lip 2022, 08:11 Zamówiłem wczoraj swój egzemplarz ale trochę mnie razi ten zarzut o brak balansu.

Czy np problem dałoby się rozwiązać przez wybór kart dowódców i doradców przez innych graczy dla graczy? :D W sensie rozdaję i wybieram zestaw dla gracza po swojej lewej i tak każdy. Może to wykluczyć chore kombosy na starcie.
Po prostu wyrzuc z puli na razie dowódców, któzy beda poprawieni i masz rozwiazana sprawe
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
albo po prostu wrzuc errate :P
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Widziałem, że niektórzy robią też draft, wykładają generałów i doradców o jednego więcej niż gracze i zaczynają od kogoś wybierać jednego doradcę albo generala, a potem gdy kolejka dojdzie do ostatniego odbijamy, tak że ostatni wybiera znowu. A potem sobie dociągacie po jednym wspierającym.

Możecie też zagrać i sami ocenić, ale z takich porad, no to łatwiej wejść w grę z generałem, który daje vp niż takim który daje coś innego, bo trochę pomaga się ukierunkować :D
Awatar użytkownika
leszczorek
Posty: 55
Rejestracja: 17 sty 2017, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 26 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: leszczorek »

japanczyk pisze: 14 lip 2022, 08:32
leszczorek pisze: 14 lip 2022, 08:11 Zamówiłem wczoraj swój egzemplarz ale trochę mnie razi ten zarzut o brak balansu.

Czy np problem dałoby się rozwiązać przez wybór kart dowódców i doradców przez innych graczy dla graczy? :D W sensie rozdaję i wybieram zestaw dla gracza po swojej lewej i tak każdy. Może to wykluczyć chore kombosy na starcie.
Po prostu wyrzuc z puli na razie dowódców, któzy beda poprawieni i masz rozwiazana sprawe
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
albo po prostu wrzuc errate :P
Czy ta zmiana będzie już w następnym druku, którego premiera jest 29.07?
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hrosskar »

leszczorek pisze: 14 lip 2022, 12:30
japanczyk pisze: 14 lip 2022, 08:32
leszczorek pisze: 14 lip 2022, 08:11 Zamówiłem wczoraj swój egzemplarz ale trochę mnie razi ten zarzut o brak balansu.

Czy np problem dałoby się rozwiązać przez wybór kart dowódców i doradców przez innych graczy dla graczy? :D W sensie rozdaję i wybieram zestaw dla gracza po swojej lewej i tak każdy. Może to wykluczyć chore kombosy na starcie.
Po prostu wyrzuc z puli na razie dowódców, któzy beda poprawieni i masz rozwiazana sprawe
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
albo po prostu wrzuc errate :P
Czy ta zmiana będzie już w następnym druku, którego premiera jest 29.07?
Reprint jest zapowiedziany na 2023, może będzie w grudniu 2022. Skąd info o 29 lipca? :P
Awatar użytkownika
leszczorek
Posty: 55
Rejestracja: 17 sty 2017, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 26 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: leszczorek »

Kilka sklepów ma datę 29.07 i m.in. ten, w którym kupiłem.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Apos »

Wczorajsza rozgrywka w Wielki Mur nie zawiodła. Cenię w tej grze prostotę zasad oraz flow gry. Mimo tego, że jest to dość gra długa, to poprzez strukturę tur, nie odczuwa się tego zupełnie. Kolejny raz, po skończonej grze, czułem satysfakcję z rozgrywki, brak zmęczenia oraz chęć ponownego zagrania :D.
Jest to też tytuł, który nazwałbym easy to learn, hard to master i potrzeba kilku partyjek, aby poznać grę i zdobyć dużo punktów. Jeden z graczy, zbudował fajne combosy z umiejętności generała, wsparte umiejętnościami doradców i wygrał 🥇 .
Poszło bardzo sprawnie i grę skończyliśmy poprzez zbudowanie najwyższego poziomu ostatniego odcinka muru (gra na 4 osoby), a zarazem bardzo mało punktów niesławy zdobyliśmy przez całą grę.

Jakie osiągacie średnie wyniki punktowe?
Przy 4 graczach wyniki to ~209, 180, 159 i 121
Przy 3 ~153, 148, 115

Zastanawia mnie, że gra może skończyć się poprzez wyczerpanie puli znaczników niesławy, a zdobyliśmy ich może 1/4 maksymalnie. Czy dodatki utrudniają rozgrywkę?
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: buhaj »

Mnie się gra bardzo podoba choć na minus oceniam czas gry. Z pierwszych spostrzeżeń (po 6 rozgrywkach):
- nikt nie ma problemu z żetonami hańby
- horda jakoś za łatwo jest pokonywana (i to nawet po wymianie jednego setu z trudniejszymi z wariantu kooperacyjnego)
- Rozdajemy więcej niż 2 generałów na start do wyboru co by każdy mógł sobie wybrać coś co mu się kombuje z doradcami (to dopiero w ostatniej rozgrywce - sprawdza się )
Średnio przy 3 osobach: 1. 250 (około); 2. 210; 3. 195
Średnio przy 4: 1. 210; 2. 200; 3. 190; 4. 180
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Jak czujecie, że horda jest za łatwa, to możecie całą hordę wymienić lub to znaczna część. Jeden set może nie zrobić różnicy. Dodatkowo możecie grać ze znacznikiem rund na "+1", żeby hord pojawiało się więcej.
Czenghis Khan też utrudnia trochę rozgrywkę, jeśli macie sg box.
Ogólnie są radę zrobić hordę bardzo twardą, na 4 graczy zdarzyło mi się skończyć grę w drugiej rundzie, bo skończyła się pula żetonów hańby; prawie wszyscy gracze spadli do zera wtedy i potem zdobyli jakieś 15+/-5 punktów za artefakty :D
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: buhaj »

Haniel pisze: 06 sie 2022, 13:27 Jak czujecie, że horda jest za łatwa, to możecie całą hordę wymienić lub to znaczna część. Jeden set może nie zrobić różnicy. Dodatkowo możecie grać ze znacznikiem rund na "+1", żeby hord pojawiało się więcej.
Czenghis Khan też utrudnia trochę rozgrywkę, jeśli macie sg box.
Ogólnie są radę zrobić hordę bardzo twardą, na 4 graczy zdarzyło mi się skończyć grę w drugiej rundzie, bo skończyła się pula żetonów hańby; prawie wszyscy gracze spadli do zera wtedy i potem zdobyli jakieś 15+/-5 punktów za artefakty :D
Nie mam sg ale zastanawiam się. Co robi Khan?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Same fajne rzeczy
Dodaje zdolnosc jednostkom w danym rzędzie jesli dobrze pqmietsm i daje dodatkowe punktowanie za zadawanie mu ran (przy zabiciu kart hordy z rzędu w którym jest, zabierając jednostkę na stale)
Ogolnie w sumie odkąd zagralem z GH to gralem tylko dwie gry bez niego
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Dodaje hordom dowódcę, który wpływa (wzmacnia hordy, utrudnia graczom etc.) na daną sekcje (zmienia sekcje co jakiś czas) i dodaje nowy sposób punktowania (sporo punktów można wyjąć).
Do tego dodaje graczom nową jednostkę, sztandarowego, który stojąc w jakiejś sekcji, pozwala danemu graczowi zaatakować dwoma żołnierzami ze stref odpoczynku lub spotów na łuczników.
Do tego jeszcze dodaje bonusy od cesarza, jest jeden w grze i jest przechodni, dostaje się go za budowę muru, więc tylko jeden gracz w danym momencie ma bonus :)
Gk chyba ma też nowe hordy, jeśli dobrze pamiętam :d
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: kokosowy14 »

Pytanie do osób które miały okazję grać z dodatkami. Powoli zbliża się zamknięcie PM dodruku więc waham się co wziąć.

Czy warto brać dodatki? Mi i mojej grupie bardzo gra się spodobała jedyny zarzut jaki mieliśmy do gry to walka z hordami ani jakoś specjalnie nie jest interesująca ani trudna. Czy Czarny Proch poprawia ten aspekt? Inna sprawa jest taka, że spotykamy się dosyć rzadko a i dodatków ze Stretch Goali jeszcze nie ograliśmy. Czy w tej sytuacji polecilibyście dodatki? Jeżeli tak to który Black Powder? Ancient Beasts? Obydwa?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

kokosowy14 pisze: 10 sie 2022, 07:21 Pytanie do osób które miały okazję grać z dodatkami. Powoli zbliża się zamknięcie PM dodruku więc waham się co wziąć.

Czy warto brać dodatki? Mi i mojej grupie bardzo gra się spodobała jedyny zarzut jaki mieliśmy do gry to walka z hordami ani jakoś specjalnie nie jest interesująca ani trudna. Czy Czarny Proch poprawia ten aspekt? Inna sprawa jest taka, że spotykamy się dosyć rzadko a i dodatków ze Stretch Goali jeszcze nie ograliśmy. Czy w tej sytuacji polecilibyście dodatki? Jeżeli tak to który Black Powder? Ancient Beasts? Obydwa?
Czarny Proch poprawia rzeczy o ktorych mówisz i polecam. SG mało ogrywałem ale bardzo lubie szczura.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Lukashi
Posty: 82
Rejestracja: 19 mar 2016, 20:10
Has thanked: 111 times
Been thanked: 51 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Lukashi »

Czarny Proch rozwija te aspekty więc faktycznie może podejść. Natomiast z samych SG spróbujcie Genghis Khana, też rozwija te aspekty
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: jediwolf »

Mam pytanie, czy wersja z reprintu, którą niedawno można było na gf kupić to jest jakaś poprawiona wersja czy jest identyczna jak pierwszy druk? Zapomniałem kupić na gf i mi zamknęli PM i się zastanawiam czy te wersje co są teraz w sklepach to to samo.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

jediwolf pisze: 28 wrz 2022, 21:05 Mam pytanie, czy wersja z reprintu, którą niedawno można było na gf kupić to jest jakaś poprawiona wersja czy jest identyczna jak pierwszy druk? Zapomniałem kupić na gf i mi zamknęli PM i się zastanawiam czy te wersje co są teraz w sklepach to to samo.
Poprawiona. Ma być lepsza instrukcja i część kart poprawiona z błędów.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: markoo »

A wiecie może czy ta poprawiona wersja albo upgrade pack będą dostępne w normalnej sklepowej sprzedaży ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

markoo pisze: 29 wrz 2022, 07:33 A wiecie może czy ta poprawiona wersja albo upgrade pack będą dostępne w normalnej sklepowej sprzedaży ?
Raczej wątpie. Najwyżej w sklepach, które zamawiały prosto z KS'a
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Haniel
Posty: 172
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 150 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

Poprawiona wersja w sklepach, jeśli będzie, to raczej po tym jak kampania z GF zostanie dostarczona. Obecnie raczej na bank jest to wersja ze starą instrukcją :)

A czy do kupienia będzie sam upgrade pack? Nie mam pojęcia, może jeśli jakieś sklepy wzięły nadmiar.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: buhaj »

Mam pytanie o SG czy dodają fajne artefakty, które mozna też użyć w podstawowej rozgrywce? Grami się coraz bardziej podoba ale właśnie 5 atrefaktow z podstawki już nam się znudziło
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Majzownik »

buhaj pisze: 17 paź 2022, 21:09 Mam pytanie o SG czy dodają fajne artefakty, które mozna też użyć w podstawowej rozgrywce? Grami się coraz bardziej podoba ale właśnie 5 atrefaktow z podstawki już nam się znudziło
W streczach jest 10 dodatkowych artefaktów.
Ja dodałem swoje do puli artefaktów już po pierwszej rozgrywce i nie planuję ich stamtąd wyciągać - główna różnica jest taka, że punktują w inny sposób od tych podstawowych - na bieżąco, za każdym razem gdy spełnisz warunek, więc wprawdzie dochodzi kolejna rzecz do pilnowania w trakcie rozgrywki, ale mają też dzięki temu większy wpływ na samą rozgrywkę, bo jest sens grać trochę pod nie (dają więcej punktów niż te z podstawki).
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: buhaj »

Majzownik pisze: 18 paź 2022, 06:49
buhaj pisze: 17 paź 2022, 21:09 Mam pytanie o SG czy dodają fajne artefakty, które mozna też użyć w podstawowej rozgrywce? Grami się coraz bardziej podoba ale właśnie 5 atrefaktow z podstawki już nam się znudziło
W streczach jest 10 dodatkowych artefaktów.
Ja dodałem swoje do puli artefaktów już po pierwszej rozgrywce i nie planuję ich stamtąd wyciągać - główna różnica jest taka, że punktują w inny sposób od tych podstawowych - na bieżąco, za każdym razem gdy spełnisz warunek, więc wprawdzie dochodzi kolejna rzecz do pilnowania w trakcie rozgrywki, ale mają też dzięki temu większy wpływ na samą rozgrywkę, bo jest sens grać trochę pod nie (dają więcej punktów niż te z podstawki).
Dz za info
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Apos »

buhaj pisze: 17 paź 2022, 21:09 Mam pytanie o SG czy dodają fajne artefakty, które mozna też użyć w podstawowej rozgrywce? Grami się coraz bardziej podoba ale właśnie 5 atrefaktow z podstawki już nam się znudziło
U nas, od razu graliśmy z artefaktami oraz resztą contentu z SG. Nie sprawiło to jakiś kłopotów, a urozmaiciło rozgrywkę. Te 5 artefaktów z podstawki, daje niedosyt.
Reloxart14
Posty: 28
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Reloxart14 »

Wiecie może czy jest gdzieś online udostępniona zawartość upgrade packa i instrukcji 2.0? Najlepiej po polsku.
ODPOWIEDZ