Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

Cześć
Od dłuższego czasu poszukuję jakiejś gry karcianej. Za młodu grywałem w MTG, później w wersję cyfrowe też się zdarzało. Mam i uwielbiam Dominiona, lubię Osadników NI oraz GWT. Nie polubiliśmy się natomiast z Aeon's Endem. Ograłem wersje cyfrowe Race for The Galaxy na oraz Star Realms i obie średnio mi przypadły do gustu.
Chciałbym zagrać w jakąś fajną karciankę, z wieloma opcjami, z dużą regrywalnością, ale również z łatwym i szybkim setupem. Gram w 2(z żoną) lub 4(+dzieci) osoby. Gra niestety musi być w wersji polskiej. CCG odpada. Myślałem nad Blue Moon Legends albo Android Netrunner(obecnie trwa zbiórka na forum). Obejrzałem kilka gameplayów na sieci i obie gry wydają się "wolne" i mało dynamiczne. Najchętniej pograłbym w MTG, ale po 1 CCG odpada(co już pisałem) a po 2 wersja ENG(też pisałem wymagane PL). Przejrzałem listę LCGów w wersji PL i żaden mnie jakoś nie przekonuje. W związku z małą sympatią do AE gry co-op również mnie nie interesują. No i jestem w kropce.... Pomóżcie. :D
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: trance-atlantic »

Sam ostatnio szukam czegoś podobnego, ale... akurat AE bardzo lubię. Co w takim razie Cię w tej grze odrzuciło? Poza tym, że jest to kooperacja.:)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

No i to docieramy do paradoksu:) Każdy element osobno - beckuilder, walka, strategia, unikalne moce każdego bohatera - podoba mi się. Ale połączone jakoś mi nie leżą. Grałem w AE ze 4 razy i za każdym razem rozgrywka była dość emocjonująca, a po odejściu od stołu miałem wrażenie zmarnowanego potencjału, niedosytu, gry wręcz na siłę. Nie umiem tego dokładnie nazwać. To trochę irracjonalne, ale tak mam:) Co najciekawsze, nikomu z nas nie podeszła ta gra. Może dlatego, że jak się okazało nie lubimy gier koeperacyjnych.... Sam nie wiem.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: Vijas »

A jak dużą częścią tej gry mają byc karty? Bo GWT do karcianki daleko.

Może któryś z Brzdęków/TM Ares?
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

Vijas pisze: 20 sty 2022, 10:52 A jak dużą częścią tej gry mają byc karty? Bo GWT do karcianki daleko.
Najlepiej w całości. GWT to faktycznie nie jest karcianka, ale element deckbuildingu bardzo mi się podoba.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: Vijas »

Do dwóch poprzednich pozycji mogę też jeszcze z czystym sercem polecić Res Arcanę.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: Grellenort »

W tej chwili można jeszcze dostać dwie części Pixel Tactics, które Portal wydał jako Waleczne Piksele. Pojedynek a la MtG, gdzie każda kartę można zagrać na 4/5 różnych sposobów, co pozwala na spore główkowanie. A setup? Nawet nie dziesięć sekund; wysypujesz znaczniki, rozdajesz sobie i współgraczowi po talii, tasujecie i gracie.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: VincentVega »

A może Brzdęk w kosmosie - gra opiera się na deck building'u. Wydaje mi się że zarówno Wam jak i dzieciom spodoba się wędrówka po statku kosmicznym, który trzeba opuścić przez utratą życia ;)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: seki »

Wypróbuj Keyforge. Obecnie na wyprzedaży możesz nawet kupić 2 talię 2x5 zł a żetony zastąpić czymś innym (standardowo są w pakiecie startowym, obecnie za kilkadziesiąt zł). Karcianka jest bardzo konfrontacyjne i dynamiczna. Tury są szybkie, są jakieś tam decyzję. W niektórych taliach są one całkiem satysfakcjonujące, a inne gra się na szynach. Przez to, że talię są losowe to jedne są lepsze a drugie gorsze co uważam za wadę ale za tę cenę można spróbować. Setup polega tylko na potasowaniu talii także praktycznie żaden.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

Waleczne piksele znam, grałem ze 2 razy.
Do Brzdeka podchodzę jak pies do jeża. Nie grałem ale od 3 lat jak szukam gry to zawsze gdzieś Brzdek się pojawia, a ja go pomijam. Chyba obawiam się elementu dungeon crawlera w nim, ale nie mówię nie.
Keyforge... Ech temat rzeka. Jak poszły zapowiedzi to od razu chciałem kupić milion talii, a w końcu nie mam żadnej. Nierówność decków, o której wszyscy mówią trochę odstraszyła. A i samej rozgrywce sądzę(na sucho, bez grania) sporo brakuje do np. MTG.
Mam wrażenie, a raczej pewność że strasznie marudzę i sam nie do końca wiem czego chcę. Najchętniej grałbym w MTG, ale język i ccg wyklucza tytuł.
A co powiecie o hero realms? Dużo się różni od wersji Star?
azazelmo
Posty: 888
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: azazelmo »

Z cyklu: „nie grałem, to polecę”
Może coś z rodzimych karcianek? Elekt, Ostium, Lumeria, Siegestorm?
Z tym, że ja zastanawiałem się nad prawie każdą z powyższych i żadnej w końcu nie wziąłem. A drogie nie są. Tylko jeszcze do Siegestorm muszę obejrzeć gameplay’a.
Ale nie sugeruj się moimi opiniami: raz, że guzik się znam, a dwa, że mam swój zestaw wymagań.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: trance-atlantic »

Star/Hero Realms? Tam to dopiero są nierówności ;) I losowość. :) Przy tych grach AE wygląda jak eurasowy optymalizator. :mrgreen:

Keyforge nie odrzucaj. Prędzej pozbądź się myślenia, że każda karcianka ma być jak MtG - będzie Ci łatwiej, naprawdę. :)

KF ma tę "przewagę" (celowo ubieram to słowo w cudzysłów, bo nie każdy musi tak uważać), że nie naparzasz się tam do ostatniego punktu życia. Ba, nawet nie musisz zabijać stworzeń przeciwnika jeśli Ci to nie jest na rękę. Nierówność talii owszem, występuje, ale czy w MtG chciałbyś grać równymi taliami? Jak by to wyglądało? Czyli że o wygranej decydowałby dociąg kart?

Za tę cenę to aż żal nie spróbować, zwłaszcza że gra spełnia założenia z tytułu wątku. Chociaż nie, przepraszam, setup nie jest szybki - jest błyskawiczny. Jeśli jesteś graczem, który lubi skrzętnie przeglądać swoją talię i dwa dni przed grą szukać w niej synergii, to faktycznie KF może nie spełnić Twoich oczekiwań. Choć wcale nie dlatego, że takowych kombinacji nie znajdziesz. Po prostu jedną i tą samą talią gra się zupełnie inaczej w zależności od tego, z czym do gry zasiada Twoj przeciwnik (i nie ma tu sytuacji, że wygrywa ten, kto kupił sobie lepsze single).

Przy obecnej wyprzedaży koszt jest tak znikomy, że nawet kupno pięciu decków to żaden wydatek. Trzeba tylko zorganizować żetony i jazda.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

seki pisze: 21 sty 2022, 09:05 Wypróbuj Keyforge. Obecnie na wyprzedaży możesz nawet kupić 2 talię 2x5 zł a żetony zastąpić czymś innym
Możesz podrzucić jakimś linkiem??
Bo jeśli faktycznie są takie ceny to chętnie wydałbym parę dyszek na test. Żetony, to żaden problem, albo polecą kostki albo drewno z innych gier. Tak totalnie offtopowo - kiedyś grałem żetonami z Architektów w Pokera TH na 5 czy 6 osób i było bardzo fajnie :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: Mr_Fisq »

Ja mogę podrzucić dwie sceptyczne recenzje KeyForge:
- GambitTV (https://www.youtube.com/watch?v=BaBkOnqjRKU)
- GeekFactor (https://www.youtube.com/watch?v=FCQQZS8ZAR4)

Zwłaszcza fragment od https://youtu.be/FCQQZS8ZAR4?t=2782 z recenzji GeekFactor może okazać się wartościowy.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

Mr_Fisq pisze: 22 sty 2022, 21:19 Ja mogę podrzucić dwie sceptyczne recenzje KeyForge:
Nie pomagasz:)
Niestety ja też przy oglądaniu wielu recenzji doszedłem do wniosku, że KF jest "przehajpowany", a jego faktyczna wartość jest słaba. Tez o tym pisałem, że jakoś mnie nie przekonuje. Za 2-3 dychy mogę go wypróbować. Ale dalej to nie rozwiązuje mojego dylematu i poszukiwań.
Idąc dalej - a Everdell, Eminent Domain? A może jakiś LCG, który jest w miarę dostępny, nie co-op i nie za miliony monet?
Może ktoś coś jeszcze podrzuci?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: staniach21 »

Spoiler:
Everdell to męczy SETUP'em szczególnie jak musisz otwierac te pudelka i brac troche tego z 1dodatku troche tamtego z 2. Chociaz bardzo lubie te gre i nie uważam, że jest "prosta" jak większość. Przy wyrównanym wysokim poziomie robi sie gra z poziomu wyzszego niz familijny.

Karcianki szybki setup, ale długa gra Imperium Legends/ Imperium Classics
Unikatowez/myślne/niecodzienne: Glory to Rome / Innowacje
Nie miały premiery:
Pagan Fate of Roanoke
Mindbug (rozgrywka trwa 5minut, a mega wciąga współtworzył Garfield od MtG)

Tutaj ciężko powiedzieć czy polecam, ale sam jeszcze walcze, bo super grafika i idea gry:
Fort - specyficzny szybki deckbuilding. Ma wszystko, żeby była fajna, ale póki co coś mi tam zgrzyta. Grałem tylko na 2 osoby będe próbował dalej, bo jest intrygująca
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: Mr_Fisq »

Nie wiem czy odpaliłeś filmik GeekFactor od wskazanego momentu, wymieniał on tam kilka alternatyw, Gambit chyba też rzucił tytułami w podsumowaniu.

Everdell nie nazwał bym karcianką z szybkim setupem :mrgreen:

Gradanie zachwalało Kokopeli (nie grałem), ale z tego co widzę na BGG to raczej na 3 osoby.

Ja osobiście obecnie celuję w zbiórkę Netrunnera na forum.

Edit:
PS. Czemu odrzuciłeś Res Arcana?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

Everdella więc odrzucę skoro setup długi, przyjdzie na niego pora
Innowacje - mam O mój Zboże, a wydają się podobne, stąd raczej nie.

Glory to Rome - obadam, jakoś do tej pory ten tytuł mi umykał w poszukiwaniach. Dzięki :D
Imperium, Fort, itd - jeszcze brak PL więc nawet nie podnoszę tematu.
Te gry, które polecał GeekFactor - same angielskie nie licząc H/S Realsm, więc też odpadają.

Res Arcana - nie odrzucam, ale jakoś mnie nie przekonuje. Wydaje się mało interakcji, takie trochę budowanie silnika jak W o Mój Zboże, czy Wingspan. I szczerze wydaje się słabo chodzić na 2 osoby(poprawcie jeśli się mylę).
trance-atlantic pisze: 21 sty 2022, 15:32 Prędzej pozbądź się myślenia, że każda karcianka ma być jak MtG - będzie Ci łatwiej, naprawdę. :)
Tu masz rację, faktycznie, może powinienem trochę naciągnąć się do realiów i złagodzić wymagania. A z 2 strony czemu nie szukać tego czegoś, czemu iść na kompromis? Właśnie po to mój wątek - szukam gry zajefajnej, karcianej, itd, która by spełniła dość specyficzne i sprecyzowane warunki.

To jeszcze zapytam o Mystic Vale?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: seki »

birdm pisze: 22 sty 2022, 21:09
seki pisze: 21 sty 2022, 09:05 Wypróbuj Keyforge. Obecnie na wyprzedaży możesz nawet kupić 2 talię 2x5 zł a żetony zastąpić czymś innym
Możesz podrzucić jakimś linkiem??
Bo jeśli faktycznie są takie ceny to chętnie wydałbym parę dyszek na test. Żetony, to żaden problem, albo polecą kostki albo drewno z innych gier. Tak totalnie offtopowo - kiedyś grałem żetonami z Architektów w Pokera TH na 5 czy 6 osób i było bardzo fajnie :D
Tu masz za 6 zł https://shopgracz.pl/key-forge/15191-ke ... a-archonta Generalnie wyprzedaż jest teraz wszędzie w cenach widziałem od 5 do 10 zł za talię.

Myślisz o Everdell? Zapomnij. To lekka bardzo losowa familijna gra o zwierzątkach. Nie ma nic wspólnego z rywalizacyjna karcianką. Setup jest jej najmniejszym problemem.

W sumie musiał byś chyba zrewidować swoje oczekiwania. Dużo dajesz pomysłów, które niewiele mają wspólnego z karcianka z dużymi możliwościami.

Jeśli wystarczy tylko, że w grze będą karty i setup w granicach 3 minut to zerknij na Tyrants of the Underdark PL albo Diunę imperium.

Nie wiem czy Gra o tron LCG jest nadal dostępna za tanioche. To była bardzo dobra zaawansowana karcianka. Choć osobiście Keyforge cenie bardziej.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2022, 00:54 przez seki, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: Otorek »

Mógłbym podrzucić Bruxelles 1897 - to właściwie euro na samych kartach, kupiłem na wyjazdy i muszę przyznać, że jest całkiem w porządku. Choć przygotowanie chwile trwa, ale szybciej niż Everdell ;) Gra tylko po eng, ale jest całkowicie niezależna językowo, nie licząc instrukcji.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1611
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: nidhog »

Ja również polecę Elekta. Świetna gra wydana przez Whatthefrog. Setup jest szybciutki, a jest jeszcze kilka dodatków poszerzających możliwości. Gra w stylu Easy to play hard to Master ze sporą dawką kombinowania i możdżenia.
Innowacje - Karcianki z dużą ilością negatywnej interakcji - niestety obecnie dostępna z rynku wtórnego.
Boss Monster. Ciekawa koncepcja i fajne grafiki. Setup szybki - gra o ściąganiu bohaterów do naszego lochu - to my jesteśmy Bossem i chcemy ich zabić. Lżejsza niż poprzednie gry, ale też są możliwości kombinowania. Niestety nie każdemu podchodzi. Podstawka śmiesznie tania.
Łąka - śliczna gra karciana z dość szybkim setupem. Budowa łańcuchów kart - by zagrać kartę trzeba spełnić wymogi, które mamy z kart. A karty nadpisują (przykrywają) posiadany symbol poprzedniczki
Może nowa Terraformacja Marsa? ( Ekspedycja Ares). Niestety gra ma tyle zwolenników co poprzedników. Setup dość szybki. Zawiera element Race for the Galaxy czyli wybór fazy - więcej czerpie jednak z starszej siostry czyli Terraformacji Marsa.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: trance-atlantic »

birdm pisze: 22 sty 2022, 22:52
trance-atlantic pisze: 21 sty 2022, 15:32 Prędzej pozbądź się myślenia, że każda karcianka ma być jak MtG - będzie Ci łatwiej, naprawdę. :)
Tu masz rację, faktycznie, może powinienem trochę naciągnąć się do realiów i złagodzić wymagania. A z 2 strony czemu nie szukać tego czegoś, czemu iść na kompromis? Właśnie po to mój wątek - szukam gry zajefajnej, karcianej, itd, która by spełniła dość specyficzne i sprecyzowane warunki.
Ależ ja nie twierdzę, że nie masz szukać gry podobnej do tej, którą już znasz i lubisz. Przypomniała mi się po prostu dyskusja w wątku o KF - zanim jeszcze gra się ukazała, to już Medźikowcy wyskoczyli przed szereg, że w KF brakuje tego, tamtego i owego, bo w MtG jest a tutaj to jakaś popelina. Gdyby jednak Garfield chciał stworzyć MtG 2.0, to... i tak by tego nie zrobił, bo Medżik wciąż się dobrze sprzedaje. Rzucił na rynek inny produkt i zamiast go oceniać takim, jaki jest, to przylgnęła do niego łatka jakiejś takiej bieda-wersji swojego zacnego poprzednika. A przecież te gry, poza faktem, że zasiada do nich dwóch graczy, którzy zagrywają karty na stół, różnią się praktycznie wszystkim jeśli chodzi o rozwiązania mechaniczne.

Tak samo możesz wybrać swoje najlepsze euro i oznajmiać wszem i wobec, że żadna inna gra z tego gatunku się do niej nawet nie zbliża. Ale wtedy obawiam się, że ii Ty się nie zbliżysz do znalezienia tego, czego szukasz, więc ten kompromis to nie taka głupia sprawa. :)

Ja zresztą zaznaczyłem jedynie, że w mojej ocenie KeyForge spełnia warunki z tytułu tematu. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: birdm »

trance-atlantic, seki KF sprawdzę na pewno, dzięki za Wasz wkład do wątku:)
nidhog pisze: 23 sty 2022, 02:07 Ja również polecę Elekta. Świetna gra wydana przez Whatthefrog. Setup jest szybciutki, a jest jeszcze kilka dodatków poszerzających możliwości.
Po raz kolejny przewija się Elekt - obczaję, bo wygląda bardzo ciekawie.
seki pisze: 23 sty 2022, 00:41 Jeśli wystarczy tylko, że w grze będą karty i setup w granicach 3 minut to zerknij na Tyrants of the Underdark PL albo Diunę imperium.
No nie, wolałbym, żeby gra się kręciła wokół kart, a nie żeby je tylko posiadała. Co do Tyrants to nie bardzo. Jakby miała być plansza to wolałbym Brzdęk, ale zostawmy to na inny temat.

Reasumując:
- kupie po taniości KF i potestuję - wydam ze 2 dychy więc w razie co żadna strata:)
- obczaję Elekta
- obczaję Glory to Rome
- Res Arcana do ponownego przemyślenia

Coś jeszcze pominąłem?
Generalnie dalej nie wpadł tytuł, który od razu mnie urzekł. Maruda jestem :D
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: ArnhemHorror »

birdm pisze: 22 sty 2022, 22:52 Innowacje - mam O mój Zboże, a wydają się podobne, stąd raczej nie.
Innowacje podobne do O mój Zboże?! Widząc to aż chce się wykrzyczeć ten drugi tytuł ;) O mój zboże to takie tam mielenie zasobów ze szczyptą push your luck, nie porwało ani mnie, ani mojej dziewczyny. Innowacje to genialna gra na miarę swojego tytułu, pełna wrednych zagrań i niespodziewanych zwrotów akcji. Żadna rozgrywka nie jest taka sama. Z pozoru bardzo losowa, ale wg mnie ciekawe połączenie strategii i taktyki. Gramy w domu na okrągło. Po około 20-tu rozgrywkach dorzuciliśmy dodatek Echa i nie gramy już bez niego.
birdm pisze: 22 sty 2022, 22:52 Reasumując:
- kupie po taniości KF i potestuję - wydam ze 2 dychy więc w razie co żadna strata:)
Dobry wybór!
birdm pisze: 22 sty 2022, 22:52 Nierówność decków, o której wszyscy mówią trochę odstraszyła. A i samej rozgrywce sądzę(na sucho, bez grania) sporo brakuje do np. MTG.
Nierówność decków jest często wyolbrzymiana. Gra jest na tyle losowa, że tego tak nie czuć. Teoretycznie lepsze talie też nie wygrywają z automatu. Polecam statystyki na https://decksofkeyforge.com/stats/win-rates. Częstość wygranych dla talii z SAS z przedziału 50 do 80 (ogromna większość talii pochodzi z tego przedziału, co pokazuje krzywa gaussa) to 40-60%. Poza tym po rozgrywce błyskawicznie resetuje się grę, i można zagrać ponownie zamieniając się taliami. Wtedy można stwierdzić ile tej nierówności w taliach, a ile w umiejętnościach graczy :D Ponadto istnieje wariant rozgrywki „best out of 3”, gdzie po remisie po dwóch grach z wymianą, przed trzecią, decydującą rozgrywką odbywa się licytacja tej „lepszej” talii na łańcuchy.

Co do porównania do MtG, to ja obie te gry lubię, ale jestem świadom ich wad. MtG też ma ich ogrom, a rozgrywka potrafi często frustrować. Cieszę się, że Keyforge to nie jest MtG v2, ale zupełnie inna gra, z ciekawszym moim zdaniem warunkiem zwycięstwa oraz bardzo sprytnymi mechanizmami (pomijając aspekt unikalności). Lądy w MtG to archaizm, a fakt, że karty w KF nie mają kosztów, to dla mnie powiew świeżości w grach karcianych.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1611
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Rozbudowana karcianka z szybkim setupem

Post autor: nidhog »

Myślę, że to
birdm pisze: 23 sty 2022, 12:18 Generalnie dalej nie wpadł tytuł, który od razu mnie urzekł. Maruda jestem :D
wynika z tego:
birdm pisze: 22 sty 2022, 22:52
trance-atlantic pisze: 21 sty 2022, 15:32 Prędzej pozbądź się myślenia, że każda karcianka ma być jak MtG - będzie Ci łatwiej, naprawdę. :)
Tu masz rację, faktycznie, może powinienem trochę naciągnąć się do realiów i złagodzić wymagania. A z 2 strony czemu nie szukać tego czegoś, czemu iść na kompromis? Właśnie po to mój wątek - szukam gry zajefajnej, karcianej, itd, która by spełniła dość specyficzne i sprecyzowane warunki.

To jeszcze zapytam o Mystic Vale?
Ale słusznie zauważyłeś - po to ten wątek, by znaleźć odpowiednią grę.
Nie wpisałem KF, ale to też myślę ok wybór. Szczególne, ze jest ogromna wyprzedaż.

Ja jeszcze dorzucę trzy gry do sprawdzenia - które w jakimś stopniu spełniają wymogi, ale czy całkiem - musisz sprawdzić
VIkings gone WIld - deckbuilder z zarządzaniem surowcami z ciekawą szatą graficzną. Natomiast daje raczej też gra, która ma sporo zwolenników, ale i też osoby, którym się nie spodobała
Nowy wspaniały świat- karcianka z mechaniką draftu. Karty mogą być budowane dla stałej produkcji lub spalane na surowce. Potrafi być naprawdę mózgożerna mimo swej prostoty. Dodatek wprowadza tryb kampanii.
Terrors of london - sam nie grałem, ale się często przewija po forach różnych - może akurat
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
ODPOWIEDZ