Portal Games - plany wydawnicze 2022

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
kasztan4321k
Posty: 144
Rejestracja: 08 sty 2021, 23:46
Has thanked: 12 times
Been thanked: 67 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: kasztan4321k »

Atk pisze: 19 gru 2022, 22:09 Z drugiej strony w jakich czasach ja żyję. Wydawca wydaje grę, wycofuje ja, bo ma błędy, informuje że póki nie zostanie poprawiona to wstrzymuje sprzedaż, a ludzie zamiast się cieszyć, że nie dostają popsutej gry, szukają na siłę problemów.
Tylko, że ludzie dostali popsutą grę. Nie jest to tak, że ludzie zamówili sobie grę, ona została nadana w paczkomacie i Portal w ostatniej chwili dokonywał bohaterskich skoków* na paczkomaty w całej Polsce byśmy nie dostali gry.

Nie, dostaliśmy egzemplarze gry, które w mojej opinii są niegrywalne i to głównie z powodu jakości tłumaczenia kart i instrukcji.

A o tym nie ma ani słowa, jest tylko próba zrzucenia winy na podwykonawce (fabryke). Odnoszę wrażenie, że jakby nie te mechaniczne uszkodzenia to by słowem się nie zająknęli się na temat beznadziejnego tłumaczenia i by to poprawili przy drugim dodruku - może byłaby errata za złotówkę u nich w sklepie.

Ale wiadomo, kto kupił a jest spoza świata planszowek to nawet tego nie zauważy - sam post na stronie portalu o problemach z Oath powinien być przypięty a nie zaginiony w gąszczu przedświątecznego spamu.

*wiadomo hiperbolizuje ale wiecie o co chodzi
barteknat
Posty: 11
Rejestracja: 24 paź 2020, 11:29
Been thanked: 7 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: barteknat »

Muszę pochwalić Portal. Dokładnie tydzień po zgłoszeniu reklamacji, nowa plansza już była u mnie.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Atk »

kasztan4321k pisze: 20 gru 2022, 10:15
Atk pisze: 19 gru 2022, 22:09 Z drugiej strony w jakich czasach ja żyję. Wydawca wydaje grę, wycofuje ja, bo ma błędy, informuje że póki nie zostanie poprawiona to wstrzymuje sprzedaż, a ludzie zamiast się cieszyć, że nie dostają popsutej gry, szukają na siłę problemów.
Tylko, że ludzie dostali popsutą grę. Nie jest to tak, że ludzie zamówili sobie grę, ona została nadana w paczkomacie i Portal w ostatniej chwili dokonywał bohaterskich skoków* na paczkomaty w całej Polsce byśmy nie dostali gry.

Nie, dostaliśmy egzemplarze gry, które w mojej opinii są niegrywalne i to głównie z powodu jakości tłumaczenia kart i instrukcji.

A o tym nie ma ani słowa, jest tylko próba zrzucenia winy na podwykonawce (fabryke). Odnoszę wrażenie, że jakby nie te mechaniczne uszkodzenia to by słowem się nie zająknęli się na temat beznadziejnego tłumaczenia i by to poprawili przy drugim dodruku - może byłaby errata za złotówkę u nich w sklepie.

Ale wiadomo, kto kupił a jest spoza świata planszowek to nawet tego nie zauważy - sam post na stronie portalu o problemach z Oath powinien być przypięty a nie zaginiony w gąszczu przedświątecznego spamu.

*wiadomo hiperbolizuje ale wiecie o co chodzi
Ja nie wiem ty masz 15 lat? Wydawca dostaje info od pierwszych osób o problemie, później od kolejnych dostaje potwierdzenie problemów, to co ma zrobić jak się okazuje że sytuacja jest masowa? Sprzedać wam to i udawać, że nic się nie stało? Nie, wycofuje cała partie, robi zwrot do fabryki i czeka na poprawke.

Jakby chodziło tylko o karty/instrukcje to bys dostał grę i czekał na poprawione. Widocznie to co dla Ciebie jest sufitem, dla takiej firmy jest podłoga i błędu w kartach widocznie to był pikuś, przy problemach z wykonaniem.

Rozumiem, że wiesz jak wyglądają kontrakty z drukarniami w Chinach i one wcale przy błędach w wykonaniu i to rażących, nie wymagają przysłania całego pudła, a Portal zrobił to na złość biednym klientom?

Nie wiem jak można to nazwać bardziej niż logiczne.
kasztan4321k
Posty: 144
Rejestracja: 08 sty 2021, 23:46
Has thanked: 12 times
Been thanked: 67 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: kasztan4321k »

Atk pisze: 20 gru 2022, 17:29 Ja nie wiem ty masz 15 lat? Wydawca dostaje info od pierwszych osób o problemie, później od kolejnych dostaje potwierdzenie problemów, to co ma zrobić jak się okazuje że sytuacja jest masowa? Sprzedać wam to i udawać, że nic się nie stało? Nie, wycofuje cała partie, robi zwrot do fabryki i czeka na poprawke.

Jakby chodziło tylko o karty/instrukcje to bys dostał grę i czekał na poprawione. Widocznie to co dla Ciebie jest sufitem, dla takiej firmy jest podłoga i błędu w kartach widocznie to był pikuś, przy problemach z wykonaniem.

Rozumiem, że wiesz jak wyglądają kontrakty z drukarniami w Chinach i one wcale przy błędach w wykonaniu i to rażących, nie wymagają przysłania całego pudła, a Portal zrobił to na złość biednym klientom?

Nie wiem jak można to nazwać bardziej niż logiczne.
10 ale jak rozumiem kwestia wieku dodaje do argumentów więcej punktów racji.
Dlatego Pan K***n albo K********i zawsze mają rację, w końcu mają po 70 lat.

Dostaje od pierwszych osób, że coś wspólnego dla wszystkich graczy, typu karty mają złe tłumaczenie i nie pisze o tym od razu?
Dla mnie mechanicznie uszkodzona planszetka jest smutna i warto ją naprawić ale nigdzie nie widziałem przykładu jak jest ona uszkodzona. Z mojego punktu widzenia brzmi to jak zasłona dymna, czy ktoś kto miał rzeczywiście fizyczne uszkodzenie mógłby mi podesłać zdjęcie na pw?
Tragicznie przetłumaczona karta lub instrukcja zaś lata po całym forum więc dla mnie to poważniejszy problem.

Błędy przy kartach to jest poważny problem. Ja staram się nie trzymać takich gier na półce wstydu i byłem mega napalony na tą grę więc ta gra byłaby rozegrana jak najszybciej.
A mam awersję do źle wykonanych gier to pewnie bym nigdy więcej do niej nie siadł. Mimo poprawek i poprawek poprawek Portalu.

Osoby, które znam nie dostały polecenia zwrotu Oatha do wydawcy więc co ty mówisz o wysłaniu całej partii z powrotem do Chin?
Niby gdzie tu sens? To już taniej jest trzymać te wadliwe egzemplarze i sprzedać jako outlet czy też trzymać na części zamienne
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Atk »

kasztan4321k pisze: 20 gru 2022, 18:54
Atk pisze: 20 gru 2022, 17:29 Ja nie wiem ty masz 15 lat? Wydawca dostaje info od pierwszych osób o problemie, później od kolejnych dostaje potwierdzenie problemów, to co ma zrobić jak się okazuje że sytuacja jest masowa? Sprzedać wam to i udawać, że nic się nie stało? Nie, wycofuje cała partie, robi zwrot do fabryki i czeka na poprawke.

Jakby chodziło tylko o karty/instrukcje to bys dostał grę i czekał na poprawione. Widocznie to co dla Ciebie jest sufitem, dla takiej firmy jest podłoga i błędu w kartach widocznie to był pikuś, przy problemach z wykonaniem.

Rozumiem, że wiesz jak wyglądają kontrakty z drukarniami w Chinach i one wcale przy błędach w wykonaniu i to rażących, nie wymagają przysłania całego pudła, a Portal zrobił to na złość biednym klientom?

Nie wiem jak można to nazwać bardziej niż logiczne.
10 ale jak rozumiem kwestia wieku dodaje do argumentów więcej punktów racji.
Dlatego Pan K***n albo K********i zawsze mają rację, w końcu mają po 70 lat.

Dostaje od pierwszych osób, że coś wspólnego dla wszystkich graczy, typu karty mają złe tłumaczenie i nie pisze o tym od razu?
Dla mnie mechanicznie uszkodzona planszetka jest smutna i warto ją naprawić ale nigdzie nie widziałem przykładu jak jest ona uszkodzona. Z mojego punktu widzenia brzmi to jak zasłona dymna, czy ktoś kto miał rzeczywiście fizyczne uszkodzenie mógłby mi podesłać zdjęcie na pw?
Tragicznie przetłumaczona karta lub instrukcja zaś lata po całym forum więc dla mnie to poważniejszy problem.

Błędy przy kartach to jest poważny problem. Ja staram się nie trzymać takich gier na półce wstydu i byłem mega napalony na tą grę więc ta gra byłaby rozegrana jak najszybciej.
A mam awersję do źle wykonanych gier to pewnie bym nigdy więcej do niej nie siadł. Mimo poprawek i poprawek poprawek Portalu.

Osoby, które znam nie dostały polecenia zwrotu Oatha do wydawcy więc co ty mówisz o wysłaniu całej partii z powrotem do Chin?
Niby gdzie tu sens? To już taniej jest trzymać te wadliwe egzemplarze i sprzedać jako outlet czy też trzymać na części zamienne
Nie, poprostu mlodsi nie do konca wiedza jak dziala swiat, mlodziesz nie do konca wie, jak sie prowadzi biznes, a dorosli juz maja troche pojecha i umieja odnalezc sie w sytuacji, a nie szukac dramy, jakby wydawnictwo znow cos zrobilo na zlosc klientom.

dla mnie koniec tematu
Postapili najlepiej jak mozna bylo w tej sytuacji i + dla nich, jesli wady wykonania gry byly za duze.

chlopie jesli ty sie o to teraz czepiasz, wyobrazasz sobie jakie dramy bylyby jakby 2k osob dostalo gre wykonana tragicznie (nie mowie o tych smiesznych bledach w kartach, ktore sa w tej sytuacji kropla w morzu i przez ktore nikt by nie wycofal gry, tylko ja puscil i czekal na poprawki).

bledy na kartach to powszechny problem, ktory pojawia sie praktycznie przy kazdej wydanej grze, szczegolnie z wieksza iloscia tekstu, KAZDEGO WYDANICTWA. Czego ty nie potrafisz zozumiec, ze one nie mialy wplywu na wycofanie gry ze sprzedazy. Juz ci tlumaczylem co dla Ciebie jest sufitem, dla innych jest podloga.
moneo
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwie 2009, 00:51
Has thanked: 26 times
Been thanked: 10 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: moneo »

Drogie Wydawnictwo Portal Games,

Świetnie, że do wszystkich grudniowych zamówień dodajecie promo karty Bloodborne.
Ale jeśli przedsprzedaż oczekiwanych dodatków do tej gry wystartuje dopiero w styczniu (tak wnioskuję, bo na razie jej nie ma) i kart promo już nie będzie, to jednak trochę to absurdalne :)
Apeluję, by karty promo zostawić na tę okazję.
vanbear
Posty: 39
Rejestracja: 30 sie 2021, 15:15
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: vanbear »

@Atk Chciałbym coś tutaj mocno zaznaczyć: błędy na kartach i w instrukcji to absolutnie nie jest pikuś, to bardzo poważny problem w grze, która ma mieć określone zasady wymyślone przez autora, w tej sytuacji całkowicie spaczone i psujące odbiór całości nieświadomym ludziom. Jest to dużo większy problem niż jakaś tam poobijana planszetka, o której właściwie można powiedzieć, że jest "kroplą w morzu". Błędy te to nie jest też absolutnie wina fabryki w Chinach tylko wina wydawnictwa wysyłającego projekty, chyba że małe chińskie trolle tam biegają i edytują pliki.

Cytując instrukcję:
Ta gra jest produktem wysokiej jakości. Została skompletowana z wielką starannością. [...]
Niestety ale śmiem twierdzić, że tej staranności tam było może troszeczkę. Błędy które dostały się do produktu końcowego w mojej ocenie wskazują na to, że nie włożono wystarczająco dużo tej staranności żeby się upewnić, że to co dostaniemy faktycznie będzie wysokiej jakości. Jeżeli wydawca zapewnia mnie, że będę zadowolony z zakupu i wydaję na to odpowiednio duże pieniądze to raczej tego od nich wymagam i oczekuję.
Ogólnie przez tę sytuację dla mnie ta gra bardzo dużo straciła i póki co nie mam zbytnio ochoty jej w ogóle ruszać.

"Młodziesz" może i nie wie jak prowadzić biznes ale wie, że ma prawo wymagać i wyrażać niezadowolenie. Dorosłym za to prawdopodobnie wydaje się, że opłaca się szargać swoją reputację co by tylko wypchnąć produkt do sklepów przed świętami, tak samo jak nasze kochane rodzime CDProjekt z Cyberpunkiem. My teraz wyrażamy nasze niezadowolenie i czekamy na odpowiedź Portala. Oni decydują co z tym zrobią. Jakby nie zrobili nic, a mają do tego prawo, to po prostu już więcej bym nic od nich nie kupował. Jeśli wyślą zestawy naprawcze, jak zapowiedzieli, i okażą się one wystarczające to pewnie nie będę miał problemu z kolejnymi zakupami ale tak czy siak już nigdy nie zamierzam brać nic od nich w przedsprzedaży. Mimo wszystko szanuję za chęci naprawienia giereczki, chociaż tutaj też wchodzi kwestia komunikacji ze społecznością, a jak ona wyglądała bardzo dobrze podsumowuje ten post: viewtopic.php?p=1525436#p1525436

Irytuje mnie takie przyzwolenie na bylejakość. Skoro błędy na kartach to powszechny problem to fajnie by było to zmienić. Jak nie będziemy nic z tym robić i jeszcze wydawnictwom przyklaskiwać to jakość gier będzie z czasem stopniowo spadać a cena rosnąć, bo widzą, że mogą sobie na to pozwolić. A to czy my "nie rozumiemy" że karty nie miały wpływu na wycofanie gry ze sprzedaży to bardziej kwestia tego, że nie wierzymy w te mityczne uszkodzone planszetki i tłumaczenia Portala.
khuba
Posty: 980
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: khuba »

Przedsprzedaż Bot Factory teoretycznie wystartowała w sklepie Portalu (teoretycznie bo mail poszedł ale link nie działa)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Wender »

khuba pisze: 23 gru 2022, 14:53 Przedsprzedaż Bot Factory teoretycznie wystartowała w sklepie Portalu (teoretycznie bo mail poszedł ale link nie działa)
W tym momencie go zapowiadają na Planszówkach TV, więc pewnie mail poszedł trochę za szybko ;)
khuba
Posty: 980
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: khuba »

Wender pisze: 23 gru 2022, 14:55
khuba pisze: 23 gru 2022, 14:53 Przedsprzedaż Bot Factory teoretycznie wystartowała w sklepie Portalu (teoretycznie bo mail poszedł ale link nie działa)
W tym momencie go zapowiadają na Planszówkach TV, więc pewnie mail poszedł trochę za szybko ;)
Tak, już działa:
https://sklep.portalgames.pl/bot-factory
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Atk »

vanbear pisze: 21 gru 2022, 23:40 @Atk Chciałbym coś tutaj mocno zaznaczyć: błędy na kartach i w instrukcji to absolutnie nie jest pikuś, to bardzo poważny problem w grze, która ma mieć określone zasady wymyślone przez autora, w tej sytuacji całkowicie spaczone i psujące odbiór całości nieświadomym ludziom. Jest to dużo większy problem niż jakaś tam poobijana planszetka, o której właściwie można powiedzieć, że jest "kroplą w morzu". Błędy te to nie jest też absolutnie wina fabryki w Chinach tylko wina wydawnictwa wysyłającego projekty, chyba że małe chińskie trolle tam biegają i edytują pliki.

Cytując instrukcję:
Ta gra jest produktem wysokiej jakości. Została skompletowana z wielką starannością. [...]
Niestety ale śmiem twierdzić, że tej staranności tam było może troszeczkę. Błędy które dostały się do produktu końcowego w mojej ocenie wskazują na to, że nie włożono wystarczająco dużo tej staranności żeby się upewnić, że to co dostaniemy faktycznie będzie wysokiej jakości. Jeżeli wydawca zapewnia mnie, że będę zadowolony z zakupu i wydaję na to odpowiednio duże pieniądze to raczej tego od nich wymagam i oczekuję.
Ogólnie przez tę sytuację dla mnie ta gra bardzo dużo straciła i póki co nie mam zbytnio ochoty jej w ogóle ruszać.

"Młodziesz" może i nie wie jak prowadzić biznes ale wie, że ma prawo wymagać i wyrażać niezadowolenie. Dorosłym za to prawdopodobnie wydaje się, że opłaca się szargać swoją reputację co by tylko wypchnąć produkt do sklepów przed świętami, tak samo jak nasze kochane rodzime CDProjekt z Cyberpunkiem. My teraz wyrażamy nasze niezadowolenie i czekamy na odpowiedź Portala. Oni decydują co z tym zrobią. Jakby nie zrobili nic, a mają do tego prawo, to po prostu już więcej bym nic od nich nie kupował. Jeśli wyślą zestawy naprawcze, jak zapowiedzieli, i okażą się one wystarczające to pewnie nie będę miał problemu z kolejnymi zakupami ale tak czy siak już nigdy nie zamierzam brać nic od nich w przedsprzedaży. Mimo wszystko szanuję za chęci naprawienia giereczki, chociaż tutaj też wchodzi kwestia komunikacji ze społecznością, a jak ona wyglądała bardzo dobrze podsumowuje ten post: viewtopic.php?p=1525436#p1525436

Irytuje mnie takie przyzwolenie na bylejakość. Skoro błędy na kartach to powszechny problem to fajnie by było to zmienić. Jak nie będziemy nic z tym robić i jeszcze wydawnictwom przyklaskiwać to jakość gier będzie z czasem stopniowo spadać a cena rosnąć, bo widzą, że mogą sobie na to pozwolić. A to czy my "nie rozumiemy" że karty nie miały wpływu na wycofanie gry ze sprzedaży to bardziej kwestia tego, że nie wierzymy w te mityczne uszkodzone planszetki i tłumaczenia Portala.
Dzieciaki wy umiecie czytać i analizować? Dla ciebie jest to mega poważny problem jasne, dla wydawnictwa jest to tylko kilka kart do przedrukowania.
Jakby błędy na kartach były takim wielkim problemem, to połowa gier w ciągu roku była by wycofana, jednak dostajecie gry z błędami na kartach, bo widocznie to jest na blachostka dla wydawcy.

Zrozumcie jedne wy patrzycie na to od strony klienta, czyli waszego sufitu, wydawca patrzy od strony biznesu czyli jego podłogi.

Wasze błędu na kartach to pikuś, który nie spowodował cofnięcia gry, no chyba że połowa kart była walnięta.
vanbear
Posty: 39
Rejestracja: 30 sie 2021, 15:15
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: vanbear »

No to skoro ten biznes ma tak wyglądać to życzę wszystkim biznesmenom ogromnych strat finansowych i wtapiania pieniędzy na magazynowanie niesprzedanych giereczek a ludziom godzącym się na taki stan rzeczy aby co roku pod choinkę dostawali niegrywalne buble pokroju Oath od Wydawnictwa Portal :wink:
Wesołych Świąt xd
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Atk »

vanbear pisze: 24 gru 2022, 20:57 No to skoro ten biznes ma tak wyglądać to życzę wszystkim biznesmenom ogromnych strat finansowych i wtapiania pieniędzy na magazynowanie niesprzedanych giereczek a ludziom godzącym się na taki stan rzeczy aby co roku pod choinkę dostawali niegrywalne buble pokroju Oath od Wydawnictwa Portal :wink:
Wesołych Świąt xd
A ja życzę wszystkim, aby jak najmniej na świcie było ludzi twojego pokroju.
Jak można życzyć czy ludziom czy firmom złych rzeczy.
Chłopie weź się ogarnij, bo twoje biadolenie i postawa pokazują tylko, ze myślenie to ty masz dziecka.
Współczuję.
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: menelobej »

Atk pisze: 25 gru 2022, 18:35
vanbear pisze: 24 gru 2022, 20:57 No to skoro ten biznes ma tak wyglądać to życzę wszystkim biznesmenom ogromnych strat finansowych i wtapiania pieniędzy na magazynowanie niesprzedanych giereczek a ludziom godzącym się na taki stan rzeczy aby co roku pod choinkę dostawali niegrywalne buble pokroju Oath od Wydawnictwa Portal :wink:
Wesołych Świąt xd
A ja życzę wszystkim, aby jak najmniej na świcie było ludzi twojego pokroju.
Jak można życzyć czy ludziom czy firmom złych rzeczy.
Chłopie weź się ogarnij, bo twoje biadolenie i postawa pokazują tylko, ze myślenie to ty masz dziecka.
Współczuję.
Ja tam nikomu źle nie życzę, ale z drugiej strony umiem zrozumieć żal klientów wobec Portalu. Przecież nie mówimy tu o błędach i niedoróbkach w grze za 100 zł, a w grze za niespełna 400 zł. Poza tym mówimy o wydawnictwie, które pozycjonuje się raczej bliżej graczy i geeków, niż zwykłych Kowalskich obdarowanych okazjonalnym Dobble, Dixitem czy nawet Terraformacją Marsa kupioną w hipermarkecie. To nie zwykły Kowalski będzie kupował Oath, tylko świadomy gracz zainteresowany tytułem o którym obejrzał kilka filmów na YT, przeczytał od deski do deski wątek na forum i rozeznał temat na BGG. No i jak płaci się za coś 400 zł i to znaczący czas po premierze wersji oryginalnej to raczej oczekuje się, że lokalizacja wykonana przez jakby nie patrzeć jedno z bardziej doświadczonych wydawnictw na rynku i jakość produktu będą na naprawdę wysokim poziomie. A potem okazuje się, że tak nie jest. Poza tym czas oczekiwania na poprawione elementy przy druku w Chinach to nie jest miesiąc, a raczej kilka miesięcy. Stąd moim zdaniem można mieć jednak uzasadnione pretensje do wydawnictwa. Dziwi mnie takie podejście samego Portalu, choć rozumiem, że teraz mimo wszystko nie jest łatwy czas dla planszówek. Ciężko wprowadzić na rynek coś oryginalnego bo wszystko praktycznie już wymyślono, szczególnie jeśli chodzi o gry o potencjale masowym. Licencje jak się okazuje to też nie jest prosta sprawa, choćby ze względu na częstą konieczność załapania się na druk międzynarodowy w określonym z góry terminie, a wtedy terminy spolszczenia gonią. Wydaje mi się, że ostatnio Portal jest trochę na rozdrożu i brak jest koncepcji na dalszy rozwój wydawnictwa. Owszem wydają różne geekowskie hity typu Ark Nova, ale poza odgrzewaniem na wspieraczkach uber wersji swoich starszych gier własnych nic nowego z własnych dużych propozycji nie pokazali od kilku lat (ostatni hit to zdaje się był pierwszy Detektyw). A do tego pozwalają sobie na różne wpadki z grami licencyjnymi, a to z instrukcjami jeszcze gorszymi niż oryginalne (tu taka pamiętna instrukcja np. z Terrors of London, czy choćby teraz z Eleven) czy jakościowymi. No i ten żenujący bot-marketing na forum, naprawdę lepiej żeby raz na miesiąc jakiś ogarnięty pracownik coś sensownego napisał, niż te cotygodniowe powielanie treści ogólnomarketingoych było tu wklejane. Naprawdę szkoda, że ostatnio Portal tak jak poważnie podchodzi do budowania swojego portfolio, nie podchodzi równie poważnie do dbania o swojego potencjalnego klienta.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 965
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 666 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Bart Henry »

Atk pisze: 24 gru 2022, 08:23 Dzieciaki wy umiecie czytać i analizować? Dla ciebie jest to mega poważny problem jasne, dla wydawnictwa jest to tylko kilka kart do przedrukowania.
Jakby błędy na kartach były takim wielkim problemem, to połowa gier w ciągu roku była by wycofana, jednak dostajecie gry z błędami na kartach, bo widocznie to jest na blachostka dla wydawcy.

Zrozumcie jedne wy patrzycie na to od strony klienta, czyli waszego sufitu, wydawca patrzy od strony biznesu czyli jego podłogi.

Wasze błędu na kartach to pikuś, który nie spowodował cofnięcia gry, no chyba że połowa kart była walnięta.
Dzień dobry Panie Atk. Pomylił Pan forum - to forum graczy, a nie wydawnictw. Pozdrawiam serdecznie.
Spoiler:

Ja to jestem ciekawy, czy zasłanianie się uszkodzeniami to zabieg PR, czy możliwość ruszenia procesu reklamacyjnego na koszt fabryki. Wiecie, na zasadzie - proszę zrobić tu drugi raz, bo logo na wizytówce jest przesunięte, tylko przy okazji inaczej napiszemy, bo zrobiłem literówkę w swoim nazwisku.

Tak, czy inaczej, nie zazdroszczę, bo to gruba wpadka, także finansowo. Koszt wycofania produktu i koszt braku obecności opłaconego towaru w sklepach, a zapewne też koszty w procesie wymiany, który trzeba od A do Z nadzorować i opłacić transport. Dodatkowo gra na starcie ma wizerunkowo pod górkę.
Myślałem, że temat będzie zamieciony pod dywan, ale Portal wziął go na klatę, więc szacunek. Przydałoby się jeszcze doprecyzowanie o jakie błędy na planszy chodzi, bo przez to nadal ciągnie się za tą grą brzydki zapach. Być może niepotrzebnie. Wystarczyłoby żeby bota marketingowego zastąpić człowiekiem i może udałoby się uciąć spekulacje.

Może to temat na osobny wątek, ale krucho się robi na tym forum pod względem wydawniczym. Niestety, nic w tym dziwnego. Okazuje się, że da się robić spore zasięgi grupami na FB, mając w dodatku możliwość moderowania dyskusji. Z perspektywy wydawnictwa forum nie ma tylu zalet, jak z perspektywy gracza. Wydawnictwo operuje tutaj głównie na jednym wątku, a liczba reakcji jest stosunkowo mała. Nie da się realnie sprawdzić zasięgu takiej wiadomości. Na grupie każda informacja ma osobny wątek, a w nim komentarze dotyczące danego tematu. Dużo większe możliwości do aktywności typu CTA, na przykład zakupowych. Można to wszystko pokazać na liczbach prezesowi i obronić zasadność wydatków na marketing.

A wracając do Portalu, to pamiętam z czasów, gdy jeszcze czasem oglądałem live'y Ignacego, jak bił się w pierś za błędy i mówił, że kontrola jakości będzie jednym z priorytetów. Niedługo potem trafił się chociażby wspomniany wyżej Terrors of London, czy inne wpadki, jak chociażby karta w Mage Knight. Szkoda tych wpadek, bo cały proces wymiany jest na tyle rozciągnięty w czasie, że zdaje się, że Portal błędy robi cały czas. A wydawanych gier jest przecież multum.

Błędy robią wszyscy, widać to po wpadkach innych wydawnictw. Ważne, by wziąć za nie odpowiedzialność, niby banał. Nie ma co się dziwić wydawnictwom, że są ostrożne w kwestii wymiany komponentów, ale tak samo nie ma co się dziwić graczom, że narzekają. Z jednej strony taki Portal próbuje upchnąć jak najwięcej nakładu w przedsprzedaży, z drugiej strony popełnia błędy, które będą rezonowały wśród graczy jako mem "remember, no preorders".

Podobno polscy gracze są bardziej roszczeniowi niż ci na zachodzie. Myślę, że roszczeniowość jest wprost proporcjonalna do kosztu gry ujętego jako procent przeciętnego wynagrodzenia. I tutaj warto wrócić do Oath, które tanią grą nie jest. Jestem ciekawy jak będzie wyglądała popularność tej gry po powrocie do sprzedaży. Dla mnie to mocny kandydat na wyprzedaże. ;)

To napisałem ja, dzieciak z lat 90.
Awatar użytkownika
Kwestor
Posty: 250
Rejestracja: 13 lis 2019, 14:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 186 times
Been thanked: 90 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Kwestor »

Swoją drogą strasznie ciekawe jest to, że w zależności od tego, które gry kupujesz, to wydawnictwo może być albo w porządku albo beznadziejne.

Właśnie sprawdziłem i mam w swojej kolekcji 86 gier/dodatków/promek od Portalu i z żadną nie było problemu z tłumaczeniem czy innymi bublami.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10909
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: japanczyk »

Kwestor pisze: 26 gru 2022, 14:39 Swoją drogą strasznie ciekawe jest to, że w zależności od tego, które gry kupujesz, to wydawnictwo może być albo w porządku albo beznadziejne.

Właśnie sprawdziłem i mam w swojej kolekcji 86 gier/dodatków/promek od Portalu i z żadną nie było problemu z tłumaczeniem czy innymi bublami.
Rzuc jakas liste na bgg, bo az mi sie wierzyc nie chce :P

Bart Henry w sumie pieknie podsumowal calosc tematu i moge tylko zaklaskac oraz powiedziec nic dodac, nic ujac

Ze strony moderacji - mam ochote wyciac te ranty, bo podchodzi to momentami pod flejm, a jednak zalezy mi, zeby wydawnictwa byly strona tutaj na forum i w dyskusji z fanami, jak i antyfanami. Ech...
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Atk »

Bart Henry pisze: 26 gru 2022, 12:52
Atk pisze: 24 gru 2022, 08:23 ...To napisałem ja, dzieciak z lat 90.
Mnie to po prostu już nawet nie śmieszy. Wszystko co zrobi Portal jest źle. Wszędzie dosłownie wszędzie, nawet o Weather Machine czytałem hejt na wydanie tej gry (nie cena, tylko tekst na pudełku ludziom przeszkadza). Nie ważne, czy oni coś wydadzą bezbłędnie, czy zrobią błądy i się do nich przyznają, to zawsze jest złe. Nie wiem, może ja po prostu jestem wyrozumiały dla ich pracy. Błędu robi każdy, jakby w Weater Machine zrobili błędy, to póki chcą ze mną rozmawiać o naprawie tego to nie latam po internecie i nie płacze, tylko czekam na poprawkę, czy wydałem 100/300 czy 700zl.

Jakich błędów by nie było, wycofali do poprawy, więc chyba należy cię cieszyć, że nie odwrócili się pupa i powiedzieli "to nie błędy, można grać, cieszcie się że w ogóle macie". Przecież wydawnictwu bardziej nie na rękę było cofnięcie tego, niż graczom że gry pod choinkę nie dostali i muszą poczekać jeszcze.
Nie wiem na cholerę po prostu kręci się ta dramę. Były błędy, cofnęli do poprawki, tylko się cieszyć z takiej postawy.

A jak się kiedyś wypna na wydanie bubla, to będę 1 który rzuci kamieniem. Luzik 😉
Awatar użytkownika
Kwestor
Posty: 250
Rejestracja: 13 lis 2019, 14:38
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 186 times
Been thanked: 90 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Kwestor »

japanczyk pisze: 26 gru 2022, 17:15
Kwestor pisze: 26 gru 2022, 14:39 Swoją drogą strasznie ciekawe jest to, że w zależności od tego, które gry kupujesz, to wydawnictwo może być albo w porządku albo beznadziejne.

Właśnie sprawdziłem i mam w swojej kolekcji 86 gier/dodatków/promek od Portalu i z żadną nie było problemu z tłumaczeniem czy innymi bublami.
Rzuc jakas liste na bgg, bo az mi sie wierzyc nie chce :P
LINK

Uprzedzając - tak, jest tam MK z tą źle działającą kartą, ale ją po prostu wyjąłem z talii, tam jest tyle kart, że wątpię, żeby to jakoś wpłynęło na balans :D Bloodrage ponoć miał kiedyś jakieś problemy, ale jak ja zamawiałem, to już był naprawiony. Moja plansza do Smartphone INC też była w porządku. Pewnie by się jeszcze coś znalazło, ale ja osobiście grając nie zauważyłem.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: pcyzm »

Bart Henry pisze: 26 gru 2022, 12:52 Dzień dobry Panie Atk. Pomylił Pan forum - to forum graczy, a nie wydawnictw. Pozdrawiam serdecznie.
Patrząc z boku to gdyby nie taki ATK to byłoby więcej tego "hurr durr jaki Portal zły". Dziwi mnie ta liczba błędów, która pojawia się u WSZYSTKICH wydawców jak leci, widocznie od strony produkcyjnej i utrzymania dobrego procesu kontroli jakości jest co poprawiać, ALE... bardziej mnie interesuje czy taki Portal w tego typu sytuacjach idzie w zaparte czy bierze na klatę wymianę komponentów. I tutaj będąc ślepym anty fanem trudno jest zauważyć, że akurat co wpadka to idą drugą ścieżką.

Ja wiem, że błędny produkt zawsze wkurza i raczej mało kto w takiej sytuacji potrafi zachować zdrowy dystans, ale jak wcześniej było wspomniane takie akcje wymiany odbijają się potem w wynikach finansowych i to najbardziej może wpływać na zmiany wewnątrz organizacji (bardziej w kwestii tłumaczeń bo jednak większość problemów jest generowana na poziomie drukarni).
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: karp »

pcyzm pisze: 27 gru 2022, 01:36
Bart Henry pisze: 26 gru 2022, 12:52 Dzień dobry Panie Atk. Pomylił Pan forum - to forum graczy, a nie wydawnictw. Pozdrawiam serdecznie.
Patrząc z boku to gdyby nie taki ATK to byłoby więcej tego "hurr durr jaki Portal zły". Dziwi mnie ta liczba błędów, która pojawia się u WSZYSTKICH wydawców jak leci, widocznie od strony produkcyjnej i utrzymania dobrego procesu kontroli jakości jest co poprawiać, ALE... bardziej mnie interesuje czy taki Portal w tego typu sytuacjach idzie w zaparte czy bierze na klatę wymianę komponentów. I tutaj będąc ślepym anty fanem trudno jest zauważyć, że akurat co wpadka to idą drugą ścieżką.

Ja wiem, że błędny produkt zawsze wkurza i raczej mało kto w takiej sytuacji potrafi zachować zdrowy dystans, ale jak wcześniej było wspomniane takie akcje wymiany odbijają się potem w wynikach finansowych i to najbardziej może wpływać na zmiany wewnątrz organizacji (bardziej w kwestii tłumaczeń bo jednak większość problemów jest generowana na poziomie drukarni).
Na poziomie drukarni? Możesz rozwinąć swoją myśl?
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: pcyzm »

karp pisze: 28 gru 2022, 10:45 Na poziomie drukarni? Możesz rozwinąć swoją myśl?
Postrzępione plansze, wyblakłe kolory, wydrukowanie nieaktualnych plików, słabe zabezpieczenie wydrukowanych elementów przed wilgocią, potem jeszcze coś się może wywalić po drodze (już bardziej wina dostawców).

Zmierzam do tego, że cały proces (od idei gry autora po dostarczenie pudełka do klienta końcowego) jest całkiem długi. Błędy są różnego typu i mają "swoje" etapy. Jak jest babol w instrukcji/tłumaczeniu - sprawa dosyć jasna. Ale jak ktoś dostanie połamaną planszę to nie dlatego, że wydawnictwo tak chciało bo sami są na tym stratni. Oczywiście, ktoś powie, niech zmienią fabrykę... fajne są takie proste porady, tylko że w każdej drukarni zdarzają się wpadki poza tym jej zmiana mogłaby się wiązać z wyższą ceną na końcu (a potem odezwałaby się druga grupa, że ceny za wysokie...).
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Wender »

pcyzm pisze: 28 gru 2022, 11:46 ktoś powie, niech zmienią fabrykę... fajne są takie proste porady, tylko że w każdej drukarni zdarzają się wpadki poza tym jej zmiana mogłaby się wiązać z wyższą ceną na końcu (a potem odezwałaby się druga grupa, że ceny za wysokie...).
Zmieniać mogą przy swoich własnych produkcjach. Jak lokalizują na Polskę, najczęściej są zależni od oryginalnego wydawcy, tak w kwestii terminów jak i miejsca druku.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: pcyzm »

Wender pisze: 28 gru 2022, 12:11 Zmieniać mogą przy swoich własnych produkcjach. Jak lokalizują na Polskę, najczęściej są zależni od oryginalnego wydawcy, tak w kwestii terminów jak i miejsca druku.
Też prawda, zatem jak zdarzają się takie błędy, które zawsze wkurzają z definicji to staram się osobiście rozróżniać te, które warto wypominać (chociażby po to by wydawcy podnosili jakość produktów, które wydają) i te gdzie można okazać więcej wyrozumiałości, o ile proces zwrotów i reklamacji działa bez zarzutu i tutaj chyba, przynajmniej w tym drugim wątku, Portalowi nie ma czego zarzucać.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Portal Games - plany wydawnicze 2022

Post autor: Beskid »

nimsarn pisze: 09 gru 2022, 12:06 Jakie są szanse na wydanie dodatku do Tawantinsuyu - "Złota Era (tłumaczenie własne ;) )?
Podbijam zainteresowanie :)
Zablokowany