Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: swiroff »

Zakładam temat dla gry i przy okazji zadam dwa pytania odnośnie zasad:
1. Czy pokład (pola bez symbolu) liczą się do minusowych punktów gdy go nie zabudujemy? Inaczej mówiąc czy jest "pomieszczeniem"?
2. Czy podczas punktowania kart np. "9 punktów za dokładnie X kotów na pokładzie" wliczamy do X Oshaxa (który jest przypisany do danej "rodziny")?
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Witchma »

swiroff pisze: 22 sty 2022, 15:24 Zakładam temat dla gry i przy okazji zadam dwa pytania odnośnie zasad:
1. Czy pokład (pola bez symbolu) liczą się do minusowych punktów gdy go nie zabudujemy? Inaczej mówiąc czy jest "pomieszczeniem"?
2. Czy podczas punktowania kart np. "9 punktów za dokładnie X kotów na pokładzie" wliczamy do X Oshaxa (który jest przypisany do danej "rodziny")?
1. Nie
2. Tak

(Przynajmniej tak wczoraj zrozumiałam instrukcję).
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

1. Tak, jest to pomieszczenie ale bez symbolu
2. Tak, Oshax pozostaje zarówno Oshaxem i kotem przypisanym do rodziny
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Witchma »

Faktycznie, to jest duże pomieszczenie bez symbolu, przepraszam!
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 303
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: swiroff »

Czyli źle podliczyliśmy minusowe punkty. Ale akurat oboje nie spełniliśmy tego wymogu, więc nie miało to większego znaczenia końcowej punktacji ;) Z Oshaxem tak interpretowałem, ale chciałem się upewnić. Dzięki za odpowiedzi.
slawekcy
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2020, 22:45

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: slawekcy »

Oshaxy stanowią również odrębną rodzinę, czy dołaczaja jedynie do rodzinny w wybranym kolorze?Chodzi o sytuację gdy kolo siebie znajdą się np 3 oshaxy, każdy innego koloru. Liczymy wówczas 8 pkt za rodzinę oshaxów czy jedynie za rodziny w kolorach do których dołączyły?
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Witchma »

slawekcy pisze: 23 sty 2022, 16:23 Oshaxy stanowią również odrębną rodzinę, czy dołaczaja jedynie do rodzinny w wybranym kolorze?Chodzi o sytuację gdy kolo siebie znajdą się np 3 oshaxy, każdy innego koloru. Liczymy wówczas 8 pkt za rodzinę oshaxów czy jedynie za rodziny w kolorach do których dołączyły?
Według mnie Oshaxy dołączają do rodziny wybranego koloru i same nie tworzą osobnej rodziny. Są za to lekcje, które przyznają punkty za każdego Oshaxa na planszy.
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Julka182 »

czy karty ratunkowe nie zagrane na początku fazy ratowania kotów a zostawione na ręce mogę zagrać później w tej samej rundzie? np. zostawiłam je sobie na następne dni lecz podczas ratowania kotów dochodzę do wniosku, że mam jeszcze ryby i przydałby mi się kosz do ich ratowania a nie mam już takowego z zagranych zielonych kart na początku a więc dodaję kartę z ręki?
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

Julka182 pisze: 11 lut 2022, 11:23 czy karty ratunkowe nie zagrane na początku fazy ratowania kotów a zostawione na ręce mogę zagrać później w tej samej rundzie? np. zostawiłam je sobie na następne dni lecz podczas ratowania kotów dochodzę do wniosku, że mam jeszcze ryby i przydałby mi się kosz do ich ratowania a nie mam już takowego z zagranych zielonych kart na początku a więc dodaję kartę z ręki?
Nie. Jedyny moment na zagranie zielonych kart, to początek fazy ratowania. Tylko fioletowe karty można zagrywać w dowolnym czasie.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Witchma »

Julka182 pisze: 11 lut 2022, 11:23 czy karty ratunkowe nie zagrane na początku fazy ratowania kotów a zostawione na ręce mogę zagrać później w tej samej rundzie? np. zostawiłam je sobie na następne dni lecz podczas ratowania kotów dochodzę do wniosku, że mam jeszcze ryby i przydałby mi się kosz do ich ratowania a nie mam już takowego z zagranych zielonych kart na początku a więc dodaję kartę z ręki?
Nie.
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Julka182 »

mementomoris pisze: 11 lut 2022, 11:42
Julka182 pisze: 11 lut 2022, 11:23 czy karty ratunkowe nie zagrane na początku fazy ratowania kotów a zostawione na ręce mogę zagrać później w tej samej rundzie? np. zostawiłam je sobie na następne dni lecz podczas ratowania kotów dochodzę do wniosku, że mam jeszcze ryby i przydałby mi się kosz do ich ratowania a nie mam już takowego z zagranych zielonych kart na początku a więc dodaję kartę z ręki?
Nie. Jedyny moment na zagranie zielonych kart, to początek fazy ratowania. Tylko fioletowe karty można zagrywać w dowolnym czasie.
ok, rozumiem też, że jak wyłożyłam 3 karty z dziurawymi koszami to tak naprawdę ten 1 kosz mi przepadnie?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Julka182 pisze: 11 lut 2022, 11:47 ok, rozumiem też, że jak wyłożyłam 3 karty z dziurawymi koszami to tak naprawdę ten 1 kosz mi przepadnie?
Zgadza się, przepada. Dlatego warto zagrywać tylko do pełnych koszy, chyba że karta ma symbol butów i bardzo zależy nam na pierwszeństwie w wykonywaniu akcji.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Julka182 »

czy po odkryciu zielonych kart a przed rozpoczęciem ratowania kotów mogę zagrać kartę która daje mi możliwość dobrania 2 kart i ich ewentualny zakup, a następnie dołożenia zielonej karty jeśli była w tych dwóch dociągniętych i zakupionych przed chwilą?
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

Julka182 pisze: 15 lut 2022, 13:44 czy po odkryciu zielonych kart a przed rozpoczęciem ratowania kotów mogę zagrać kartę która daje mi możliwość dobrania 2 kart i ich ewentualny zakup, a następnie dołożenia zielonej karty jeśli była w tych dwóch dociągniętych i zakupionych przed chwilą?
Nie. Jedyny moment kiedy można zagrywać zielone karty, to ten kiedy wszyscy jednocześnie zagrywają zielone karty. Fioletową kartę można zagrać w dowolnym momencie.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: Mija »

Czy jeśli nie mam na ręce zielonych kart ale mam koszyki (kafelki ) to mogę normalnie ratować (kupowac) koty? Rozumiem że jestem wtedy ostatnia w kolejności bo nie wystawiam żadnych butów?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Mija pisze: 28 mar 2022, 22:35 Czy jeśli nie mam na ręce zielonych kart ale mam koszyki (kafelki ) to mogę normalnie ratować (kupowac) koty? Rozumiem że jestem wtedy ostatnia w kolejności bo nie wystawiam żadnych butów?
Oczywiście, możesz ratować koty. Jesteś ostatnia - chyba że w poprzedniej rundzie było inaczej a teraz nikt nie wystawił żadnych butów - wtedy kolejność z poprzedniej rudny się nie zmienia.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
olo_marcin
Posty: 52
Rejestracja: 03 lut 2019, 14:39
Lokalizacja: Nowe Warpno / Szczecin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: olo_marcin »

Pytanie, czy aby zagrać kartę Oshaxa muszę mieć w fazie 5 (rzadkie znaleziska) wolny koszyk ?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

olo_marcin pisze: 05 lis 2022, 23:54 Pytanie, czy aby zagrać kartę Oshaxa muszę mieć w fazie 5 (rzadkie znaleziska) wolny koszyk ?
Nie trzeba mieć koszyka, wystarczy sama karta.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
olo_marcin
Posty: 52
Rejestracja: 03 lut 2019, 14:39
Lokalizacja: Nowe Warpno / Szczecin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: olo_marcin »

Pytanie w fazie podliczania końcowego, jeżeli dana karta lekcji brzmi "Zdobywasz x punktów za 6 kart lekcji leżących przed tobą" to czy do kart lekcji wliczają się również karty lekcji wspólnych ? Czy też tylko moje prywatne zakryte w moim obszarze gry. Z góry dziękuje za odpowiedź

P.S. instrukcja do tej gry to istny koszmar, a trochę już przeczytałem ich w życiu.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 795
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Wyspa kotów - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

olo_marcin pisze: 06 lis 2022, 18:00 Pytanie w fazie podliczania końcowego, jeżeli dana karta lekcji brzmi "Zdobywasz x punktów za 6 kart lekcji leżących przed tobą" to czy do kart lekcji wliczają się również karty lekcji wspólnych ? Czy też tylko moje prywatne zakryte w moim obszarze gry. Z góry dziękuje za odpowiedź

P.S. instrukcja do tej gry to istny koszmar, a trochę już przeczytałem ich w życiu.
Liczą się tylko twoje lekcje, wspólnych nie uwzględniamy.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ