Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Mr_Fisq »

Obrazek

Czworo Przeciw Ciemności

O grze: Solo dungeon crawler z generowanymi losowo lochami. (Roll & Crawl? ;) )

Opis ze strony polskiego wydawnictwa:
http://foxgames.pl/czworo-przeciw-ciemnosci/ pisze:Prowadzisz drużynę czworga śmiałków, którzy eksplorują rozległe podziemia, wygenerowane za pomocą rzutów kością, by wytępić ukryte tam bestie i przeżyć, wracając z należną im chwałą oraz złotem i artefaktami. Z misji na misję twoi bohaterowie będą coraz potężniejsi, zdobywając doświadczenie i ekwipunek. Ich zadaniem jest pokonać okrutnego władcę podziemi lub zginąć bohaterską śmiercią, którą bardowie opiewać będą w pieśniach.
Liczba graczy: 1
Autor: Andrea Sfiligoi
Ciekawe linki:
- BGG
- Przedpremierowe zdjęcia wersji polskiej (Facebook)
- MarcoOmnigamer (Youtube, Eng) Recenzja angielskiej wersji PnP,
- The Dungeon Dive (Youtube, Eng) Recenzja angielskiej wersji Playlista o Four Against Darkness wraz z dodatkami
- Solo Adventures With Livi (Youtube, Eng)
Recenzja wersji angielskiej
Ostatnio zmieniony 30 sty 2022, 11:49 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 2 razy.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Mr_Fisq »

Myślę, że warto spróbować za te ~30PLN. Grafiki przedpremierowe wyglądają zachęcająco, a cena polskiej wersji papierowej jest zbliżona do wydania angielskiego w wersji elektronicznej na promocji (8$ na drivethrurpg w chwili gdy to piszę).

Wolałbym coś z cięższym klimatem (Alone Against Fear?), ale może jak to wypali to Foxi wydadzą więcej podobnych tytułów.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2022, 21:29 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Kajdi »

Genialny tytuł dla gry solo :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Mr_Fisq »

Kajdi pisze: 30 sty 2022, 12:31 Genialny tytuł dla gry solo :D
Zwłaszcza, że jest też "Samotnie przeciwko ciemności" ;)
Dla mnie ważniejsze jest, że okładka wygląda zachęcająco co zwiększa szansę na dodatki które to wydają się niezbędne patrząc na recenzje.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
manicminer
Posty: 823
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: manicminer »

Tak ,gra mnie zainteresowała i to bardzo, ma ktoś ? grał z dodatkami ? Jakie są polecane na początek ? Jaki sklep ma sensowny wybór i ceny ? z tego co widzę to na amazonie są dodatki 50-100 zł.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Mr_Fisq »

manicminer pisze: 31 sty 2022, 09:04 Tak ,gra mnie zainteresowała i to bardzo, ma ktoś ? grał z dodatkami ? Jakie są polecane na początek ? Jaki sklep ma sensowny wybór i ceny ? z tego co widzę to na amazonie są dodatki 50-100 zł.
Jak chcesz posłuchać o dodatkach to Playlista z pierwszego posta wydaje się dobrym wyborem:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... cEpGoRcvzH
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: kci83 »

Wygląda ciekawie i tanio... więc zamówiłem :D. Udało się dorwać przedpremierowo za niecałe 30zł z przesyłką :).
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: khuba »

Też mnie zaciekawiło - pewnie wrzucę do koszyka przy okazji kolejnego zakupu planszówkowego. Może nawet wezme extra egzemplarz na prezent...
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
manicminer
Posty: 823
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: manicminer »

Wychodzi na to że taka podstawa do grania to core book, plus twisted minions i twisted dungeons. Szkoda że Fox od razu nie wyda takiego pakietu, bo niektórzy mogą się zrazić powtarzalnością z podstawowej książki. No i te dwa dodatki trzeba wydrukować z pdfa, więc byłby dodatkowy plus.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: azazelmo »

Orientujecie się, czy to twarda okładka czy miękka? W różnych sklepach różnie piszą. Pojawia się też tajemnicze określenie „zintegrowana okładka”.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: khuba »

Na stronie bgg opisali to jako 90 stronicowy PDF, Polskie wydanie ma 144 strony. Jest jakaś szansa że dorzucili jakieś dodatki? (może się okazać że bgg ma stare dane)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Mr_Fisq »

azazelmo pisze: 31 sty 2022, 16:29 Orientujecie się, czy to twarda okładka czy miękka? W różnych sklepach różnie piszą. Pojawia się też tajemnicze określenie „zintegrowana okładka”.
Tu wygląda na twardą:
Spoiler:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Acererak »

khuba pisze: 31 sty 2022, 16:38 Na stronie bgg opisali to jako 90 stronicowy PDF, Polskie wydanie ma 144 strony. Jest jakaś szansa że dorzucili jakieś dodatki? (może się okazać że bgg ma stare dane)
Tak, jest jeden minidodatek, "potwory z piekła rodem" dla postaci na poziomach 3 do 5.
azazelmo pisze: 31 sty 2022, 16:29 Orientujecie się, czy to twarda okładka czy miękka? W różnych sklepach różnie piszą. Pojawia się też tajemnicze określenie „zintegrowana okładka”.
Mam już ten podręcznik i ja określiłbym to jako coś pomiędzy - twarda okładka to nie jest, ale jest twardsza niż miękka.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: azazelmo »

Acererak pisze: 01 lut 2022, 11:08
azazelmo pisze: 31 sty 2022, 16:29 Orientujecie się, czy to twarda okładka czy miękka? W różnych sklepach różnie piszą. Pojawia się też tajemnicze określenie „zintegrowana okładka”.
Mam już ten podręcznik i ja określiłbym to jako coś pomiędzy - twarda okładka to nie jest, ale jest twardsza niż miękka.
O, dzięki za info. A czy ilustracje w środku są jakieś wyjątkowo straszne czy raczej typowe fantasy? Chciałem kupić do wspólnej gry z synem (przedszkolakiem). Podczas czytania „filtruję” mu treści, ale z ilustracjami jest gorzej.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: vder »

dołączam się do pytania o ilustracje - mam gdzieś wydanie angielskie i tam rysunki są słabe - powiedziałbym, że w stylu wczesnych kryształów czasu :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Mr_Fisq »

Acererak pisze: 01 lut 2022, 11:08
Spoiler:
Tak, jest jeden minidodatek, "potwory z piekła rodem" dla postaci na poziomach 3 do 5.
Ten:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -against-d
?
To pewne info? Wspomniałbym o tym w pierwszym postcie.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Bruno »

vder pisze: 01 lut 2022, 12:20 (...) tam rysunki są słabe - powiedziałbym, że w stylu wczesnych kryształów czasu :D
Inkwizytor, inkwizytor :!:
Szkalują twórczość Jarosława Musiała, który swoimi ilustracjami w "Magii i Mieczu" sprawił, że świat Kryształów Czasu, mimo tylko czarno-białej szaty graficznej i przesadnie rozbudowanej mechaniki, stanowił obietnicę wspaniałej i kolorowej przygody!
(nota bene, właśnie się dowiedziałem, że zmarł przedwcześnie w październiku ub.r.)

Na dostępnych w sieci zdjęciach polskiego wydania Czworga przeciw Ciemności rysunki jawią się jako trochę oniryczne, niepokojące. W moim przekonaniu są słabsze niż doskonała, realistyczna kreska J.M.

Natomiast sama gra zapowiada się ciekawie. Pytanie tylko, na ile dynamiczny i wciągający będzie system walki... (bo w Tkaczach Burz nie wyszło to najlepiej)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
manicminer
Posty: 823
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: manicminer »

Bruno pisze: 02 lut 2022, 06:45
vder pisze: 01 lut 2022, 12:20 (...) tam rysunki są słabe - powiedziałbym, że w stylu wczesnych kryształów czasu :D
Inkwizytor, inkwizytor :!:
Szkalują twórczość Jarosława Musiała, który swoimi ilustracjami w "Magii i Mieczu" sprawił, że świat Kryształów Czasu, mimo tylko czarno-białej szaty graficznej i przesadnie rozbudowanej mechaniki, stanowił obietnicę wspaniałej i kolorowej przygody!
(nota bene, właśnie się dowiedziałem, że zmarł przedwcześnie w październiku ub.r.)

Na dostępnych w sieci zdjęciach polskiego wydania Czworga przeciw Ciemności rysunki jawią się jako trochę oniryczne, niepokojące. W moim przekonaniu są słabsze niż doskonała, realistyczna kreska J.M.

Natomiast sama gra zapowiada się ciekawie. Pytanie tylko, na ile dynamiczny i wciągający będzie system walki... (bo w Tkaczach Burz nie wyszło to najlepiej)
Ale w takich grach nie chodzi o walkę? To bardziej przeżywanie przygody na kształt starych RPG, jak właśnie w Kryształach Czasu. Ot rzucasz kostką i po walce. Tak samo grafiki do tego nawiązują.
To gra dla tych co pamiętają pierwsze edycje warhammera, magię i miecz i właśnie Kryształy.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Cyel »

manicminer pisze: 02 lut 2022, 07:42
jak właśnie w Kryształach Czasu. Ot rzucasz kostką i po walce.
Nie tak zapamiętałem walkę w Kryształach ;P Kolega nie liczył segmentów po 10pkt Szybkości ;)?

A Tkacze Burz niestety zwalili ten aspekt po całości :( walka ani ciekawa ani zbalansowana ani szybka.

A atak na rysunki Jarka Musiała, które ubarwiały mi dzieciństwo odbieram niemalże osobiście ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: feniks_ciapek »

Cyel pisze: 02 lut 2022, 08:23 Nie tak zapamiętałem walkę w Kryształach ;P Kolega nie liczył segmentów po 10pkt Szybkości ;)?
Może miał taką dużą siłę, że po pierwszym rzucie na trafienie nie było co rzucać dalej :D

Zaciekawiliście mnie i zamówiłem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Mr_Fisq »

Kupujcie kupujcie... Też dołożę od siebie cegiełkę na rozwój solo roll & crawl. Pytanie tylko czy w wypadku sukcesu Foxi odważą się wydać np. Four against the Great Old Ones, albo Alone Against Fear, czy może będą eksploatować dodatki do FAD aż temat się wypali...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Acererak »

Mr_Fisq pisze: 01 lut 2022, 19:48 To pewne info? Wspomniałbym o tym w pierwszym postcie.
Pewne, bo mam tę książkę ;) Wydaje się, że chyba to jest to, ale gwarancji nie dam.
adamsb81
Posty: 46
Rejestracja: 06 paź 2013, 10:12

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: adamsb81 »

Podpowie ktoś jak w to grać ?
Kupiłem książkę i mam kilka pytań.
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: Acererak »

adamsb81 pisze: 10 lut 2022, 16:32 Podpowie ktoś jak w to grać ?
Kupiłem książkę i mam kilka pytań.
Odpowiem na pytania - ale chyba w wątku na innym podforum przeznaczonym na zasady lub na PW.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Four Against Darkness / Czworo Przeciw Ciemności (Andrea Sfiligoi)

Post autor: MsbS »

Nie do końca do tego wątku, ale trochę jednak pasuje.

Nie wiem, czy widzieliście. Andrea Sfiligoi (twórca CzPC/4AD) miał swoje studio w Kijowie. Uruchomił Patreona żeby zgromadzić środki na nowe studio.

https://www.patreon.com/ganeshagames

Będzie wypuszczać materiały do swoich gier.
ODPOWIEDZ