Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Miszon »

sliff pisze: 25 sty 2023, 10:00 brak budżetu na dorysowania tła na kartach i planszetkach
To był prototyp, więc na to bym nie zwracał uwagi. Martwi bardziej ogólna eurowatość rozgrywki (pal licho ten tetris, ale całość to raczej zbieranie surowców, by popchnąć gdzieś fabułę za pomocą odblokowania jakiegoś pola na planszy).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: goldsun »

kaszkiet pisze: 24 sty 2023, 23:01 𝗗𝗿𝘂𝗴𝗮 𝗴ł𝗼́𝘄𝗻𝗮 𝗺𝗲𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗸𝗮 𝘁𝗼 𝘂𝗸ł𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗼𝗸𝗼ł𝗼𝘁𝗲𝘁𝗿𝗶𝘀𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 𝗽ł𝘆𝘁𝗲𝗸 𝗻𝗮 𝗽𝗹𝗮𝗻𝘀𝘇𝗲𝘁𝗰𝗲 𝗮𝗹𝗯𝗼 𝗸𝗮𝗿𝘁𝗮𝗰𝗵.
Robimy to przy okazji walki, otrzymywania ran i akcji o nazwie Journey.
Jeszcze jedno pytanie - jak z downtime? Zwłaszcza w przypadku walki, bo w akcjach to pewnie coop wchodzi i wszyscy planują wspólnie?
I czy da się np. walczyć w dwie osoby z jednym przeciwnikiem? Czyli zakładam - używać tetrisów od obydwu postaci?
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
Prototypowo
Posty: 99
Rejestracja: 13 cze 2022, 08:16
Has thanked: 25 times
Been thanked: 67 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Prototypowo »

kaszkiet pisze: 24 sty 2023, 23:01 Cześć. Wrzuciłem na Planszowe Suchary szczegółową relację z ogrywania Thorgala i spotkania z jego autorami.

Oto link do niej
Dziękuję za tak rozbudowaną relację! Chociaż nie nastawia mnie pozytywnie (stosunek około 70% optymalizacji do 30% przygody i niewielkie różnice postaci) o tyle daję kredyt zaufania. Tetrisowe rozwiązanie, choć wygląda abstrakcyjnie, wydaje się przynajmniej oryginalne (na pewno bardziej od rzutów kośćmi). Zamknięta struktura scenariuszy też jest o tyle fajna, że mogę w nie grać w różnym towarzystwie. Jeśli tylko uda im się rozwiązać problem Destinies (nadmierna powtarzalność celów) to jest to kandydat do spróbowania w kategorii gra przygodowo - optymalizacyjna. Trzymam kciuki!
Ostatnio zmieniony 26 sty 2023, 11:12 przez Prototypowo, łącznie zmieniany 1 raz.
WYDAWNICTWO COCONUTSALAD: https://coconutsalad.com/
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: bdm »

Graficznie jak również fabularnie na pewno nie będzie to jak w komiksie i dla tych co go znają od podszewki może to być problem. Wszystko zależy od ceny, jeśli będzie przystępna to ok.
Ja znam Thorgala od dziecka, przeczytałem z przerwami wszystkie tomy (także z serii pobocznych) i mam je (i będę miał zawsze) na półce. Żałuję, że nie udało mi się nabyć gry karcianej jakoś wcześniej. Teraz w zasadzie brak dostępności. Dlatego czekam na tą planszówkę.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: autopaga »

Nie po to się grę wrzuca na wspieraczkę, aby cena była przestępna :D
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 471
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sopel82 »

autopaga pisze: 25 sty 2023, 11:53 Nie po to się grę wrzuca na wspieraczkę, aby cena była przestępna :D
Jeśli wyłączysz FOMO i kupisz tylko Core, to często jest przystępna. Zresztą w marcu się okaże.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sliff »

Jeśli miałbym cokolwiek przewidywać to raczej, że cena znowu będzie wręcz memicznie zła - bo "development kosztuje".
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023, 18:35 przez sliff, łącznie zmieniany 1 raz.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: bdm »

A o jakich kwotach w ogóle mówimy? :)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: kaszkiet »

goldsun pisze: 25 sty 2023, 10:23
kaszkiet pisze: 24 sty 2023, 23:01 𝗗𝗿𝘂𝗴𝗮 𝗴ł𝗼́𝘄𝗻𝗮 𝗺𝗲𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗸𝗮 𝘁𝗼 𝘂𝗸ł𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗼𝗸𝗼ł𝗼𝘁𝗲𝘁𝗿𝗶𝘀𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 𝗽ł𝘆𝘁𝗲𝗸 𝗻𝗮 𝗽𝗹𝗮𝗻𝘀𝘇𝗲𝘁𝗰𝗲 𝗮𝗹𝗯𝗼 𝗸𝗮𝗿𝘁𝗮𝗰𝗵.
Robimy to przy okazji walki, otrzymywania ran i akcji o nazwie Journey.
Jeszcze jedno pytanie - jak z downtime? Zwłaszcza w przypadku walki, bo w akcjach to pewnie coop wchodzi i wszyscy planują wspólnie?
I czy da się np. walczyć w dwie osoby z jednym przeciwnikiem? Czyli zakładam - używać tetrisów od obydwu postaci?
Downtime czasem się pojawia. Szczególnie, że znacznik pierwszego gracza krąży zgodnie z zegarkiem i jeśli jesteś pierwszy w rundzie, to czekasz 6 tur, żeby rozegrać swoją w kolejnej rundzie.
Prawdopodobnie lepiej się gra w mniejszym składzie.
W dwie osoby walczyć się nie da. Natomiast specjalnego downtime'u przy tej akcji nie ma. Masz kartę, 2 kafelki i albo przykryjesz symbole, albo nie. Raz trafił nam się realny wybór - postać otrzymywała dodatkową ranę w wyniku walki, ale za to zyskiwała punkt doświadczenia.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: tomp »

to jest czysty koop, semi czy gra rywalizacyjna? (coś innego?)
mam wrażenie, że nie wybrzmiała żadna informacja o tym, że to jest ten "jeden" tryb i nie będzie innych.
a może będzie kilka trybów ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: goldsun »

tomp pisze: 25 sty 2023, 14:20 to jest czysty koop, semi czy gra rywalizacyjna? (coś innego?)
mam wrażenie, że nie wybrzmiała żadna informacja o tym, że to jest ten "jeden" tryb i nie będzie innych.
a może będzie kilka trybów ?
"Thorgal: The Board Game is a cooperative storybook adventure game for 1-4 players in which players take on the roles of Thorgal, his wife Aaricia, their son Jolan, and Kriss - a deadly female warrior, and go on a series of adventures."
Raczej wybrzmiało, że coop i nigdzie nie było nic więcej.
Ale może w scenariuszach coś zrobią więcej, mechanicznie chyba by się dało.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: kaszkiet »

Gra jest czystym koopem, ale twórcy na spotkaniu powiedzieli, że semikooperacyjne scenariusze jak najbardziej są możliwe do zaimplementowania.
Jeśli gra się dobrze przyjmie, możliwe że pojawią się takie w dodatkach.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: bdm »

Czyli niezależnie od ilości graczy grasz 4 postaciami?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: arian »

Z powyższego opisu wygląda to trochę tak, jakby klimat i mechanika raczej się rozjeżdżały niż zazębiały, a zamiast Thorgala gra mogłaby mieć dowolny temat. Trochę szkoda, chociaż do Thorgala jakiegoś ogromnego sentymentu nie mam, mimo, że komiksy leżą na półce i kiedyś je czytałem.

Lubię gry z klimatem i fabułą, ale coraz bardziej doceniam takie, które opowiadają historię świetnie zaprojektowaną rozgrywką. To jest coś, w czym mistrzem jest Corey Konieczka. Czy to Rebelia, czy Zewnętrzne Rubieże — gra nie musi mieć księgi skryptów i długich akapitów tekstu na kartach, żeby zbudować historię, ktorą długo się pamięta. Dostępne akcje są idealnie spięte z klimatem, który czuć nawet mimo szczątkowych grafik. Jeśli większość klimatu bazuje na grafikach i opowieściach gdzieś obok właściwego gameplayu, to mam wrażenie, że takie opowiadanie historii może nawet działać na niekorzyść głównej mechaniki. Szczególnie, jeśli gra nie wymaga budowania świata, bo skierowana jest raczej do fanów, którzy go już doskonale znają (skoro bazuje na rozpoznawalnej marce). Na razie to co zobaczyłem na zdjęciach i wyczytałem w relacjach jeszcze bardziej zmienjszyło moje, i tak średnie, zainteresowanie grą.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: autopaga »

sopel82 pisze: 25 sty 2023, 11:57
autopaga pisze: 25 sty 2023, 11:53 Nie po to się grę wrzuca na wspieraczkę, aby cena była przestępna :D
Jeśli wyłączysz FOMO i kupisz tylko Core, to często jest przystępna. Zresztą w marcu się okaże.
Pret a porter na gf 60$, obecnie 100zł, retail po premierze 150zł. Różnice:
- znacznik pierwszego gracza z za dużą naklejką lepszy w retailu kartonowy
- nadruki na piony, zegarek i szpulki lepszy gf, co do szpulek rzecz gustu i tak mają nadruk z jednej strony na pionach fajniej wygląda nadruk niż naklejka.
- dodatkowe karty od różnych rysowników są kompletnie od czapy totalnie nie pasują i są zbędne.

Generalnie za nadruk na drewienkach cena x2.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: yosz »

bdm pisze: 25 sty 2023, 15:26 Czyli niezależnie od ilości graczy grasz 4 postaciami?
Ja zrozumiałem, że nie - ale w zależności od liczby graczy każdy będzie miał jedną lub więcej akcji do wykonania w jednej turze. Na "listwie akcji" podejrzewam są zawsze 4 żetony akcji - jak się gra w dwie osoby każdy będzie miał po dwie do wykonania, a w 4 osoby każdy po jednej.

Ale nie było to powiedziane wprost więc nie bierzcie mojej odpowiedzi jako pewnik.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: kaszkiet »

Wg mnie zawsze gra się czterema postaciami, ale teraz Yosz wzbudził we mnie wątpliwości :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: yosz »

Opieram się na tym co mówiła Joanna przy tłumaczeniu -

"Jest was czwórka więc każdy będzie miał po jednej akcji"

:)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Prototypowo
Posty: 99
Rejestracja: 13 cze 2022, 08:16
Has thanked: 25 times
Been thanked: 67 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Prototypowo »

yosz pisze: 25 sty 2023, 19:09 Opieram się na tym co mówiła Joanna przy tłumaczeniu -

"Jest was czwórka więc każdy będzie miał po jednej akcji"

:)
Myślę, że są te obowiązkowe 4 postacie, bo fabuła i zabawa optymalizacją jest dla nich rozpisana. Możliwe, że grając solo ma się po prostu 4 akcje, na 2 graczy po dwie, a na trzech ktoś prowadzi obie postacie i ma po akcji na każdą.
WYDAWNICTWO COCONUTSALAD: https://coconutsalad.com/
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: tomp »

Może kogoś zainteresuje wywiad: PortalCon23: Gra planszowa Thorgal
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1149
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 503 times
Been thanked: 333 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Propi »

Dorzuciłem trochę fot z Portalconu:

https://boardgamegeek.com/boardgame/358 ... ort=recent
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: goldsun »

tomp pisze: 26 sty 2023, 12:52 Może kogoś zainteresuje wywiad: PortalCon23: Gra planszowa Thorgal
Fajny filmik.
Dodatkowy plus dla mnie, że komentarz z poziomu komiksiary, a nie planszówkowicza.
Jeżeli gra jest oparta o Thorgala, to chcę tego Thorgala w niej czuć, a nie tylko mieć z niego obrazki. Dla samej mechaniki bym tej gry nie kupił.
I jak widać - na razie więcej osób ma to samo wrażenie, że jednak jeszcze tego tam nie widać.
Rozumiem to podejście, że nie należy traktować tych mapek jako scenariuszy, tylko jako "jest taka sytuacja, doprowadź do X", czyli nie ma jednej drogi, można rozwiązać na różne sposoby (tak rozumiem), co najwyżej coś będzie bardziej optymalne.
Oraz to podejście - sytuacja ze scenariusza to odpowiednik jednego komiksu. Czyli tak jakbyśmy rozgrywali komiks, tylko mamy wpływ na to jak się potoczy. Tylko nie wiem czy do tego nie trzeba podejścia jak w CDMD, czyli dedykowane karty wydarzeń/postaci/przedmiotów pod konkretny scenariusz, a przynajmniej część kart w taki sposób dedykowana.

Trochę martwi, że prototyp niedopracowany, ubogi i nawet bez instrukcji spisanej. Na 1-1.5 miesiąca przed KSem to jednak wypadałoby mieć więcej.
Rozumiem z tych wypowiedzi, że podstawka będzie mieć pewnie 7 scenariuszy, a trzy pójdą w SG, skoro mają przygotowanych 10.
Tak samo jak dodatkowe postacie, raczej też mają przewidziane, skoro nie chcą powiedzieć jakie, to znaczy, że jakieś są.
Trochę przerażający jest ten stosik żetonów który leżał obok, mam nadzieję, że to z powodu prototypu tylko i docelowo to tak nie będzie wyglądać.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: tomp »

Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: goldsun »

Wpadł nowy update, o tyle ciekawy, że z pytaniem "czego właściwie oczekujemy od Thorgala"
Chyba zastanawiają się czy jednak czegoś nie zmienić?
I czy ta osoba która powiedziała że "nie takiego Thorgala oczekiwała", to nie jest MarcaZ ? ;-)

Na BGG tutaj
https://boardgamegeek.com/thread/301921 ... ish-polish
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 471
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sopel82 »

goldsun pisze: 31 sty 2023, 15:51 Chyba zastanawiają się czy jednak czegoś nie zmienić?
Ja to odbieram bardziej jako „ostrzeżenie”, że wszystkich nie zadowolą. Wydaje mi się, ze jeśli mieliby coś zmieniać w tym momencie np nagle stawiać w pełni na fabule, to by musieli opóźnić kampanie o kilka(naście) miesięcy. Myślę, że post ten to bardziej wstęp do zarządzania oczekiwaniami, żeby wiedzieć jak tłumaczyć to, że zrobili jak zrobili ;)
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
ODPOWIEDZ