Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: japanczyk »

Co jak co, ale to piekny marketingowy strzal w kolano :P
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 373 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: SetkiofRaptors »

japanczyk pisze: 31 sty 2023, 16:24 Co jak co, ale to piekny marketingowy strzal w kolano :P
Nie do końca się zgadzam. Informowanie potencjalnego kupca o produkcie to nie strzał w kolano. Dużo gorzej może się skończyć wielka grupa fanów która grę wsparła nie wiedząc jak położone są akcenty i wysyp negatywnych opinii na BGG chwilę po dostarczeniu. Jeśli dostają taki feedback to lepiej dla wszystkich jeśli dadzą znać fanom. Bo wielu kupuje wyobrażenia o grze a nie mechanikę.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3214
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 419 times
Been thanked: 1007 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: psia.kostka »

Rzeczywiscie malo zachecajacy do zakupu update :P
Gra jest nudna tzn gejmerska!
Ale czy nie jest to brzemie Diuny-detektywa, gdzie byla ponoc fabula, a nie bylo gry?

Drugi paradoks tutaj: "za pozno na zmiany, bo zaraz rusza kampania". Czy to wlasnie wspieraczka nie powinna byc momentem krystalizacji konceptu gry? ;) Przychodzenie z gotowa gra na wspieraczke to marketingowy chwyt, przeciez nie musialoby tak byc...
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 556
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: goldsun »

sopel82 pisze: 31 sty 2023, 16:08
goldsun pisze: 31 sty 2023, 15:51 Chyba zastanawiają się czy jednak czegoś nie zmienić?
Ja to odbieram bardziej jako „ostrzeżenie”, że wszystkich nie zadowolą. Wydaje mi się, ze jeśli mieliby coś zmieniać w tym momencie np nagle stawiać w pełni na fabule, to by musieli opóźnić kampanie o kilka(naście) miesięcy. Myślę, że post ten to bardziej wstęp do zarządzania oczekiwaniami, żeby wiedzieć jak tłumaczyć to, że zrobili jak zrobili ;)
Możliwe, że to początek "zarządzania kryzysem".
Ale z drugiej strony, jeśli dostaną feedback, że właściwie nikomu się nie podoba, to czy nie lepiej jednak się wycofać, przesunąć kampanię i wejść z poprawkami? Spróbować uprościć mechanikę, za to dodać ciut więcej fabuły? Może nawet tej fabuły nie trzeba dodawać, tylko zrobić, żeby mechanika tej fabuły nie przesłaniała?
Teraz jest taki moment w którym jeszcze mogą to zrobić.
Jak KS wystartuje, to już nie bardzo.
To jest IMHO taki problem z grami na znanym IP - najpewniej sporo ludzi "z ulicy" zainteresuje się, zakupi i potem będzie płakać, jeśli gra okaże się "za trudna". A oni w sumie to powiedzieli już kilka razy.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: tomb »

Jaki jest sens, prócz marketingowego wabika, robić grę osadzoną w konkretnym świecie, która nie oddaje ducha, charakteru, nastroju pierwowzoru?

Robimy grę o Thorgalu, bohaterze przygodowych komiksów. To znaczy nie do końca, bo robimy grę o zarządzaniu zasobami. Ale ilustracje są trochę podobne do komiksowych.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 465
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 152 times
Been thanked: 154 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sopel82 »

tomb pisze: 31 sty 2023, 16:54 Jaki jest sens, prócz marketingowego wabika, robić grę osadzoną w konkretnym świecie, która nie oddaje ducha, charakteru, nastroju pierwowzoru?
Nieśmiało zauważę, że stwierdzenie, ze Thorgal jest bliższy Gloomhaven niż Sleeping Gods, nie znaczy, że gra nie będzie oddawać ducha i charakteru Thorgala. Tak samo stwierdzenie, ze kładą większy nacisk na gameplay, nie znaczy, że to gra o zarządzaniu zasobami.

Dla mnie osobiście to nawet lepiej. Nie mam ciśnienia, żeby poznawać kolejne odsłony tej historii. Fajnie po prostu będzie pobyć w tym uniwersum w innej formie. Trochę historii będzie w postaci regrywalnych scenariuszy utrzymanych w duchu serii. Ewidentnie próbują znaleźć jakiś środek, a jak wyjdzie to się okażę.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1137
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 499 times
Been thanked: 327 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Propi »

Komentarze pod update zdają się raczej chylić w stronę "dajcie więcej przygody". Jestem bardzo ciekaw kolejnej aktualizacji i tego, jak do takich komentarzy odniesie się Portal.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sliff »

Gra nie zadowoli wszystkich to wiadomo, ale wciąż ma potencjał wszystkich zawieść ;).

9 update'ów i wciąż niewiadomo co to to będzie za gra i dla kogo. Wedle opisów to nawet dobble z figurkami mogą być - i to by było zaskoczenie. I właściwie gdyby nie te kilka osób z forum które miało okazję zagrać to nie wiedzieliśmy nic. Brak też jakiś super zachwytów.

Przypomina mi się taki fragment z wątku ze spekulacjami o wiedźminie wookiego gdzie też na z 50 stronach było wszystko, ale gdzieś padło stwierdzenie że "gambit grał prototyp i powiedział że dobre" i to właściwie zamykało temat.
Zarówno gra na poziomie ciężkości robinsona jak i gra na poziomie bliżej i dalej znajdzie swoich odbiorców. Jedyne czego bym nie chciał to poziomu khory - za skomplikowana do pogrania, za mało się dzieje na poważną grę.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 470 times
Been thanked: 442 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Shodan »

Dziwaczny update. Już srarają się obniżyć próg oczekiwań oczekiwań chociaż mało co nam jak dotąd pokazali, a to co się pojawiło jest strasznie biedne. Zdaje się, że w Portalu zdali sobie sprawę, że nakręcanie hype'u na Thorgala słabo idzie. Ja jestem obojętny/zniechęcony i muszą się jeszcze wiele nauczyć od AR w kwestii rozkręcania kampanii i kreowania wrażenia uczestniczenia w czymś epickim.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: tomb »

Ja bym wolał, żeby firmy nie uczyły się "kreowania wrażeń" innych, niż dobre wrażenia z rozgrywki.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Miszon »

Ale zwróćcie uwagę, że najlepsze Portalowe gry opierają się jednak głównie na mechanice. Klimat wynikał z mechaniki, która była raczej "eurowata" (Robinson, Stronghold, Neuroshima, etc.).

Ja wolę aby gra była dobra. A nie jak Diuna, gdzie może jest fabuła, ale gra słaba.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: garg »

Tylko że fabuła powinna dobrze spinać się z mechaniką.

Jeśli na przykład dostałbym grę pod tytułem "Sędzia Dredd", w której jako naczelnik policji zarządzałbym posterunkiem i wysyłał sędziów do interwencji, a to wszystko opierałoby się na układance tetrisopodobnej, to poczułbym się trochę oszukany... :?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 470 times
Been thanked: 442 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Shodan »

Oczywiście można zrobić dobre euro na znanym IP, patrz np. Diuna Imperium.
Jeśli jednak Thorgal ma być euro, to ma tej fabuły już aż za dużo :-). Z kolei jeśli chcą się pozycjonować obok Gloomhaven, to 6 scenariuszy, to trochę mało w porównaniu do 20+ scenariuszy w Szczękach Lwa.
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: tommyray »

"każdy z was ma inne oczekiwania, nie potrafimy czytać w waszych sercach i umyslach" ...
To mnie aż trzepło. Że jak? Naprawdę? Przecież to przekreśla tego kto tak uważa jako projektanta gier. A przynajmniej dobrego projektanta. Bo robi się to dla graczy i nalezy umieć ich(graczy) czytać...
"przecież nie możemy wejść do waszych głów i serc,"- jak tego portalowcy nie umieją to naprawdę życzę powodzenia... ale może właśnie dlatego sięga się po IP...
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sliff »

goldsun pisze: 31 sty 2023, 16:35
Ale z drugiej strony, jeśli dostaną feedback, że właściwie nikomu się nie podoba, to czy nie lepiej jednak się wycofać, przesunąć kampanię i wejść z poprawkami? Spróbować uprościć mechanikę, za to dodać ciut więcej fabuły? Może nawet tej fabuły nie trzeba dodawać, tylko zrobić, żeby mechanika tej fabuły nie przesłaniała?
Tylko trochę jest tak że tych zmian aktualnie nie ma za bardzo komu wprowadzać. A czas goni bo jeśli Lucrum wejdzie ze swoim Throgalem szybciej to nie dość że zgarnie w polsce dużą część osób które kupią bo Thorgal, to jeszcze pewnie będzie sporo tańszy więc trudno będzie uzasadnić różnice w cenie pewnie x3 - kilkoma figurkami i książką.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 556
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: goldsun »

sliff pisze: 31 sty 2023, 19:48
goldsun pisze: 31 sty 2023, 16:35
Ale z drugiej strony, jeśli dostaną feedback, że właściwie nikomu się nie podoba, to czy nie lepiej jednak się wycofać, przesunąć kampanię i wejść z poprawkami? Spróbować uprościć mechanikę, za to dodać ciut więcej fabuły? Może nawet tej fabuły nie trzeba dodawać, tylko zrobić, żeby mechanika tej fabuły nie przesłaniała?
Tylko trochę jest tak że tych zmian aktualnie nie ma za bardzo komu wprowadzać. A czas goni bo jeśli Lucrum wejdzie ze swoim Throgalem szybciej to nie dość że zgarnie w polsce dużą część osób które kupią bo Thorgal, to jeszcze pewnie będzie sporo tańszy więc trudno będzie uzasadnić różnice w cenie pewnie x3 - kilkoma figurkami i książką.
Czy ja wiem?
Tzn. właściwie to poza tym, że to ma być karcianka, to kompletnie nic więcej nie wiem o tym co ma zrobić Lucrum.
Więc pytanie: jaka to będzie karcianka? Nie jestem pewien czy karcianka to ten sam target graczy co to, co próbuje zrobić Portal, więc nie wiem na ile będą sobie "zabierać klientów".
Może nawet Portal straci część klientów na korzyść Lucrum jeśli zdecydują się coś jednak zmieniać.
Ale możliwe też, że aktualna gra od Portalu, w ogóle nie przekona graczy, więc w ogóle będzie porażką?

Od gier na IP oczekuję tego IP. Sama mechanika nie wystarczy. Jeśli będzie wyglądało, że IP zostało dodane tylko po to, żeby sobie PR nabić i kompletnie w grze nie ma znaczenia, no to mam w nosie takie podejście.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1391 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Leser »

Bez przesady. Nasz lucrumowy Thorgal i Thorgal Portalu to gry zupełnie różnych kalibrów. Ileś tam osób powie sobie, że kupi jedną i tylko jedną, która bardziej ich przekona, ale nie ma żadnych powodów, by założyć, że będzie to statystycznie istotna grupa. Rynek po prostu tak nie działa.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sliff »

Nie chodzi o to że ktoś będzie porównywał i się zastanawiał, którą z nich. Tylko kupi pierwszą która się pojawi i zakup drugiej będzie porównywał na zasadzie mam już kartoniki z thorgalem na półce i teraz co ta druga może mi zaoferować więcej w ramach danego IP.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 659
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 240 times
Been thanked: 357 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Otorek »

Każdy ocenia półkę własnym okiem, ale mi nie przeszkadzaja dwie Diuny (GF9 i Imperium), 2 tytuły + RPG z uniwersum Obcego, czy 2 tytuły z Władcy Pierścienii i to w dość niewielkiej kolekcji.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Portal Games »

Cześć! Mamy nadzieję, że każdy kolejny update przybliży Wam jeszcze bardziej charakter gry Thorgal. My stale testujemy prototyp i szczerze, wierzymy w ten tytuł. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdemu ten tytuł przypadnie do gustu. Jeżeli będziecie mieli dla Was merytoryczny feedback (pozytywny, negatywny, neutralny) nie zapomnijcie się nim z nami podzielić za pośrednictwem maila: portal@portalgames.pl

Tymczasem linkujemy raz jeszcze do ostatniego update'u - może ktoś przegapił? :)

https://portalgames.pl/pl/thorgal-updat ... marzenie/
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 465
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 152 times
Been thanked: 154 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: sopel82 »

Wygląda jednak na to, że przed startem kampanii dowiemy się jeszcze dużo o grze, mechanice i scenariuszach (pewnie jakiś gameplay też wjedzie). Dzisiaj wrzucili wstęp do jednego ze scenariuszy: https://www.dropbox.com/s/1z9i8c51ve29z ... 5.pdf?dl=0
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Portal Games »

W międzyczasie przed kolejnym tygodniem, podrzucamy Wam już jedenasty update dla gry Thorgal :)

"Thorgal to popularna belgijska seria komiksowa stworzona przez belgijskiego pisarza Jeana Van Hamme i polskiego grafika Grzegorza Rosińskiego. Seria ukazuje się od 1977 roku i stała się jednym z najlepiej sprzedających się komiksów europejskich wszech czasów z ponad 15 milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Do tej pory ukazało się 40 albumów w głównej serii oraz niemal drugie tyle w seriach pobocznych."

Pełna wersja: https://portalgames.pl/pl/thorgal-update-11/
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 280
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 297 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: psborsuk »

Jak dla mnie, to wpis o niczym.
Albo raczej wołanie na puszczy w stylu "Chcemy zacząć promować grę, o której prawie nic nie wiecie, pomóżcie nam to zrobić". :lol:
Pewnie fani Portalu odpowiedzą, czy coś to da, czas pokaże.
Osobiście czekam na obie gry, i wybiorę tę, która będzie mieć dobrą mechanikę, ale IP nie będzie tylko dodatkiem.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: Portal Games »

Widzieliście już kolejny update? Dzielimy się w nim postępem prac, w tym pracy nas figurkami. Linkujemy poniżej:

https://portalgames.pl/pl/thorgal-update-12/
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 280
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 297 times
Been thanked: 73 times

Re: Thorgal: The Board Game (J. Kijanka, J. Maurycy, R. Szyma)

Post autor: psborsuk »

Ogólnie nie ma tragedii, jak na figsy do planszówki. Ale mam nadzieję, że Kriss to dopiero początek prac, bo wygląda z twarzy, jak po spotkaniu z Ogotaiem :shock:
Świt Rebelii... ]:->
ODPOWIEDZ