Eurogry wojenne - sztuczny podział?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Eurogry wojenne - sztuczny podział?

Post autor: westwood »

Wydzielone z wątku o Waterloo. /geko
clown pisze:Co jeszcze mi się nasunęło na myśl, to to, że jest to gra, do której będzie mógł zasiąść (i dobrze się bawić) zarówno ortodoksyjny eurogracz, jak i wytrawny wargamer oraz cała rzesza tzw. eurowargamerów.
Co to jest: eurowargamer? Ktoś kto docenia i euro i gry wojenne? :)
clown pisze:Grę zamówiłem, więc mam nadzieję, że w kwietniu będę mógł z nią poobcować.
Jako, że ta gra mnie coraz bardziej interesuje, liczę na jakies komentarze z twojej strony, jak juz poobcujesz :)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Co to jest: eurowargamer? Ktoś kto docenia i euro i gry wojenne?
Ostatnio na BGG zauważyłem taką odznakę i wnioskuję, że to właśnie taki typ jak opisałeś, chociaż mi jednoznacznie kojarzy się z dziewczynką z karabinem biegajacą po podwórku ze swoimi równieśnikami płci odmiennej (nie obrażając nikogo) :D
Jako, że ta gra mnie coraz bardziej interesuje, liczę na jakies komentarze z twojej strony, jak juz poobcujesz
Nie omieszkam skomentować i mam nadzieję, że pozytywne pierwsze wrażenie po lekturze instrukcji nie zostanie zgaszone.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

clown pisze:
Co to jest: eurowargamer? Ktoś kto docenia i euro i gry wojenne?
Ostatnio na BGG zauważyłem taką odznakę i wnioskuję, że to właśnie taki typ jak opisałeś, chociaż mi jednoznacznie kojarzy się z dziewczynką z karabinem biegajacą po podwórku ze swoimi równieśnikami płci odmiennej (nie obrażając nikogo) :D
Eurowargamer to osoba która zagra w grę wojenną, pod warunkiem, że ma ona mniej niż 2 tys. żetonów grubości kartki papieru :lol:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Eurowargamer to osoba która zagra w grę wojenną, pod warunkiem, że ma ona mniej niż 2 tys. żetonów grubości kartki papieru
Czyli jak będzie żetonów 1999 to już zagra? :lol: wniosek więc taki, że każdy eurowargamer jest ukrytym wargamerem, bo liczba gier z większą niż 2 tysiące liczbą żetoników jest na tyle mała, by mówić o zwolennikach tego typu rozrywki w kategoriach hmm...zboczenia ?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Waterloo

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Geko pisze: Eurowargamer to osoba która zagra w grę wojenną, pod warunkiem, że ma ona mniej niż 2 tys. żetonów grubości kartki papieru :lol:
Tak to jest, jak ktoś nie ma o czymś pojęcia, a strasznie chce się wyrazić.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

Zulu Frh. von Auffenberg pisze:
Geko pisze: Eurowargamer to osoba która zagra w grę wojenną, pod warunkiem, że ma ona mniej niż 2 tys. żetonów grubości kartki papieru :lol:
Tak to jest, jak ktoś nie ma o czymś pojęcia, a strasznie chce się wyrazić.
Tak to jest, jak się nie zauważa kiedy ktoś żartuje :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Zulu Frh. von Auffenberg

Re: Waterloo

Post autor: Zulu Frh. von Auffenberg »

Poprzednio użyłeś niewłaściwej emotki :P
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Waterloo

Post autor: waffel »

To ja może otworzę kolejną puszkę z Pandorą ;) czym się różni waro od weuro? Ja bym powiedział, że Szogun to weuro (czyli gra z gruntu euro, ale z elementami wojennej), a waro to może np. Struggle of Empires (bardziej wojenna, ale dużo euromechanizmów). Jakieś komentarze?
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Doskonałe pytanie wafflu :) moim zdaniem jeżeli coś jest grą wojenną, nie może być eurogrą. Dla mnie to sztuczny podział, lansowany przez takie medium jak BGG, by wyróżnić grono tych graczy, którzy grają w tytuły wojenne "lżejsze" (większe uproszczenia, abstrakcje, luźniejszy związek z historią, wojną itepe). Warto byłoby wydzielić taki temat jako osobny wątek, bo chętnie poznam opinie innych osób.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Waterloo

Post autor: yosz »

clown pisze:Doskonałe pytanie wafflu :) moim zdaniem jeżeli coś jest grą wojenną, nie może być eurogrą. Dla mnie to sztuczny podział
Każdy podział jest sztuczny - również ten że coś jest grą wojenną albo eurogrą. Waterloo wydaje się być tego doskonałym przykładem - na pierwszy rzut oka nie pasuje do żadnej z kategorii. Ja stosuję podział: gry które mnie interesują i te które nie - do tej zalicza się Waterloo. Ale to jest OT nadający się do wydzielenia.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Waterloo

Post autor: Filippos »

Geko pisze: Eurowargamer to osoba która zagra w grę wojenną, pod warunkiem, że ma ona mniej niż 2 tys. żetonów grubości kartki papieru :lol:
To jest definicja eurowargamera autorstwa eurogamera. Natomiast taka sama definicja autorstwa wargamera mogłaby brzmieć: "eurowargamer to osoba która zagra w euro pod warunkiem że rzuca się w nim kostką" :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

Każdy podział może i jest sztuczny, ale jego stosowanie ma swoje pozytywy. Bez szufladkowania dużo trudniej było by nam opisywać dane tytuły. Nie tylko dotyczy to gier, ale również np. filmów, czy książek.
Yosz - na własny użytek możesz nie dzielić gier na gatunki i rodzaje. Ale jak ktoś Cię zapyta o dany tytuł, to podziały okazują się bardzo pomocne w krótkim wyjaśnieniu.
A Shogun akurat ma mocne cechy eurogry i elementy gry wojennej. Czemu niby eurogra nie może mieć elementów wojennych? Tak jakby napisać, że kryminał nie może mieć elementów komediowych.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Waterloo

Post autor: yosz »

oczywiście przesadziłem z tym brakiem podziałów. ale równie dużą przesadą, jest powiedzenie, że nie ma takiej kategori jak weuro czy inne waro.
Geko: jeżeli ktoś się mnie zapyta o grę to i tak odpowiem mu jak się w taką grę gra (nawet krótko), a nie że należy do gier kategorii xx (nie mylić kategorii gier z rodzajem mechanik użytych w grze)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Waterloo

Post autor: Don Simon »

Wycialbym i przeniosl dyskusje, ale to chyba lepiej bedzie zmienic temat watku, bo o Waterloo to nikt tutaj nie mysli :-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

A Shogun akurat ma mocne cechy eurogry i elementy gry wojennej. Czemu niby eurogra nie może mieć elementów wojennych? Tak jakby napisać, że kryminał nie może mieć elementów komediowych.
Ale pozostanie kryminałem, a nie krymikomedią prawda ? :D
Jak dla mnie zarówno Szoguna jak i SoE można wrzucić do jednego worka z grami wojennymi. Wszystko zależy od kryteriów, co przyjmujemy za grę wojenną, a co za eurogrę. Myślę, że warto byłoby wesprzeć się w tym wypadku Wikipedią:
http://en.wikipedia.org/wiki/Eurogames_(tabletop_games)
http://en.wikipedia.org/wiki/Wargame
Chociaż w BGG nie masz takiej kategorii jak eurowargame, takie określenie istnieje i stanowi (tak mi sie przynajmniej wydaje) zlepek eurogry i gry wojennej. Abstrahując od tego, że wszelkie podziały mają charakter sztuczny (ale jak najbardziej potrzebny), dla mnie jest to określenie stworzone na siłę.
Proponuję wydzielic temat pt: "eurogry wojenne" czy cuś podobnego.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2009, 14:30 przez clown, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Eurogry wojenne - sztuczny podział?

Post autor: Neurocide »

Już przed wiekami, bo chyba w pierwszym lub drugim numerze Świata Gier Planszowych, Shoguna oraz podbne jej gry z pogranicza określono jako gry hybrydowe posiadające cechy zarówno gier wojennych jak i eurogier z różnym nasileniem. Termin ten świetnie zabezpiecza przed problemym czy coś nazyweć eurowargame czy wareurogame.

A na temat tego, że każdy podział jest sztuczny pantofelki mają inne zdanie. A moja paprotka dowiedziwszy się, że podział jest sztuczny, popadła w depresje bo nie wie już czy weżej jest ode mchu czy niżej , natomiast grzyb którego mam na stopie, stanowczo domaga się tego, żebym go dodał do jajecznicy.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Eurogry wojenne - sztuczny podział?

Post autor: clown »

grzyb którego mam na stopie,
Przerażające.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Waterloo

Post autor: waffel »

clown pisze: Chociaż w BGG nie masz takiej kategorii jak eurowargame, takie określenie istnieje i stanowi (tak mi sie przynajmniej wydaje) zlepek eurogry i gry wojennej.
Wydaje mi się, że na BGG jednak bardziej popularne jest waro i weuro niż eurowargame. Ale fakt, nie ma takiej kategorii w systemie klasyfikowania gier. Garść linków (w geeklistach jest też trochę dyskusji o definicjach):

http://www.boardgamegeek.com/tag/weuro
http://www.boardgamegeek.com/tag/waro
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/39185
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/33050
ODPOWIEDZ