Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Mr_Fisq »

Obrazek

Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham

O grze:
Sherlock Holmes: Detektyw doradczy spotyka Cthulhu (i nawet chwali się tym na okładce).

Opis z BGG:
Take a trip to the US in the 1920s and tear the veil concealing the unspeakable threats from Elsewhere.
As agents working for the Bureau of Investigation, you’re tasked with investigating paranormal cases inspired by H.P Lovecraft’s writings.
Explore Boston, Arkham and exotic lands! Follow leads, question witnesses, find clues and take action to solve these five brand new and strange cases.
This is a cooperative and standalone game based on the Sherlock Holmes Consulting detective system, with some twists and new mechanics.

Liczba graczy: 1-8
Autor: Grégory Privat
Ciekawe linki: BGG, Sprawa demo (Eng, PDF)
Ostatnio zmieniony 14 mar 2022, 08:20 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 2 razy.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Mr_Fisq »

Była już jedna próba połączenia Sherlocka z Cthulhu: Mythos Tales, którą ze względu na niekrótką erratę (kiedy sama wiedza co trzeba zmienić wydaje się spojlerem :mrgreen: ) dość szybko sprzedałem.

Ktoś miał okazję już się zapoznać z Bureau of Investigation? Wypadło lepiej niż Talesy? Pytam zarówno od strony ewentualnych błędów, jak również samej rozgrywki.

PS. Dorzuciłem sprawę demo do pierwszego posta - wizualnie wygląda bardzo zacnie.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: KQuest »

Polska wersja zapowiedziana przez Rebel - https://youtu.be/Ex7dhPjtI58
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Mr_Fisq »

Ważne, żeby Rebel przyłożył się do tłumaczenia (W Sherlocku, z tego co pamiętam, było ok ) - oryginalne wydanie Mythos Tales (gra o podobnej konstrukcji) zawierało błędy powodujące poważne problemy z przejściem scenariuszy - errata w takim przypadku to siedlisko spojlerów...

Rebel.pl liczę na was :+1:
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Bruno »

Faktycznie "Biuro śledcze" jest już w zapowiedziach na stronie Rebela.
Szkoda tylko, że nie ma tam nic o kontynuowaniu polonizacji klasycznej serii SHCD... :(
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Mr_Fisq »

Bruno pisze: 19 lip 2022, 10:07 Faktycznie "Biuro śledcze" jest już w zapowiedziach na stronie Rebela.
Szkoda tylko, że nie ma tam nic o kontynuowaniu polonizacji klasycznej serii SHCD... :(
Mam nadzieję, że jeśli Biuro dobrze się sprzeda, to i Sherlock doczeka się kontynuacji. Jest szansa, że BŚ zwabi klimatem Cthulhu nowych graczy, którzy nie mieli styczności z Sherlockiem, a po zapoznaniu z nową grą skuszą się też na klasyka.

Ja na 90% dołożę cegiełkę od siebie, jeśli tylko polskie wydanie będzie solidne.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Bruno »

Mr_Fisq pisze: 19 lip 2022, 10:29
Bruno pisze: 19 lip 2022, 10:07 Faktycznie "Biuro śledcze" jest już w zapowiedziach na stronie Rebela.
Szkoda tylko, że nie ma tam nic o kontynuowaniu polonizacji klasycznej serii SHCD... :(
Mam nadzieję, że jeśli Biuro dobrze się sprzeda, to i Sherlock doczeka się kontynuacji. Jest szansa, że BŚ zwabi klimatem Cthulhu nowych graczy, którzy nie mieli styczności z Sherlockiem, a po zapoznaniu z nową grą skuszą się też na klasyka.

Ja na 90% dołożę cegiełkę od siebie, jeśli tylko polskie wydanie będzie solidne.
Też mam taką nadzieję, że Rebel w ten właśnie sposób kalkuluje :wink:
No to podbijajcie sprzedaż Biura...! :D
(Cthulhu to zupełnie nie moje klimaty, więc ja niestety się do sprawy nie przyczynię).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 764
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 667 times
Been thanked: 779 times
Kontakt:

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: anitroche »

Ja na pewno kupię, chociaż już jakiś czas temu oglądałam rozgrywkę w pierwszy taki krótszy scenariusz wprowadzający na kanale Gaming Rulez! i tam wyszedł moim zdaniem babol w tej grze, który troszkę mnie zniechęcił - mam nadzieję, że w normalnych scenariuszach taka sytuacja nie będzie miała miejsca. A chodziło o to że... W tej grze mamy limit czasu narzucony z góry na zakończenie scenariusza, tym czasem "płacimy" za odwiedzanie lokacji (troszeczkę podobnie jak w Detektywie od Portalu), ale każda lokację możemy sprawdzić na dwa sposoby. Teraz nie pamiętam, jak to się dokładnie nazywało, ale chodziło o to, że możemy albo przeszukać miejsce albo przesłuchać osoby się tam znajdujące. Czasu nie mamy tyle, żeby każdą lokację i przeszukać i przesłuchać, więc trzeba decydować, co dla nas jest ważniejsze. No i w jednej z pierwszych lokacji grający zdecydowali się przeszukać dom i w opisie tego co znaleźli wynikało, że dom jest pusty (nie było zdaje się dosłownie napisane, że nikogo tam nie widzą, ale też nie było info, że np. ktoś przy stole siedzi, więc stwierdzili, że nikogo tam nie ma, więc w ogóle opcji przesłuchania w tej lokacji nie brali pod uwagę). Na koniec gry okazało się, że przesłuchanie tej lokacji było kluczowe, bo w kuchni którą wcześniej przeszukali siedział właściciel domu, który by udzielił kluczowej informacji dla dalszego rozwoju sprawy. No jak dla mnie to jest baaardzo duże niedopatrzenie przy projektowaniu scenariusza. Przez to nie chciałam ryzykować zakupu gry po angielsku, ale jak wyjdzie po polsku to się skuszę :).
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3348
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1985 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Ardel12 »

Must have dla mnie. Sherlocka ograłem i polską i jedną angielską wersję(choć poddaliśmy się w połowie przez wysoki poziom językowy z toną przestarzałych albo dwuznacznych słów) i chcę więcej! A połączenie z Cthulhu tylko podbija dla mnie smaczek. Maciej mój portfel rebelianci :)

Ciekawe na kiedy planują wydanie...
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Mr_Fisq »

Ardel12 pisze: 19 lip 2022, 15:19 Ciekawe na kiedy planują wydanie...
W tym roku:
REBEL.pl pisze: 19 lip 2022, 14:21 Obrazek

Wraz z przyjaciółmi wcielcie się w grupę agentów Biura Śledczego i ruszajcie do Ameryki z lat dwudziestych XX wieku. Badajcie poszlaki w Bostonie, Arkham i innych zakątkach mrocznego świata, a następnie rozwiązujcie paranormalne sprawy zainspirowane twórczością H.P. Lovecrafta.

Data premiery: 2022 r.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Mr_Fisq »

Rebel zapowiedział premierę na 17 marca.

Źródło: FB Rebela.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 440 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: vnzk »

anitroche pisze: 19 lip 2022, 12:19 W tej grze mamy limit czasu narzucony z góry na zakończenie scenariusza, tym czasem "płacimy" za odwiedzanie lokacji (troszeczkę podobnie jak w Detektywie od Portalu), ale każda lokację możemy sprawdzić na dwa sposoby. Teraz nie pamiętam, jak to się dokładnie nazywało, ale chodziło o to, że możemy albo przeszukać miejsce albo przesłuchać osoby się tam znajdujące. Czasu nie mamy tyle, żeby każdą lokację i przeszukać i przesłuchać, więc trzeba decydować, co dla nas jest ważniejsze.
Dość specyficzne rozwiązanie. W Detektywie Portalu, kiedy np. zdecydowaliśmy się pojechać do domu oskarżonego, żeby poszukać poszlak, mogło się nagle okazać, że tam natknęliśmy się na jego żonę, która od razu (w obrębie tej samej karty) dała nam cenną informację. W Detektywie Doradczym przeszkadzało mi to, że sporo prawidłowych ścieżek było trudnych do wydedukowania (nawet znając rozwiązanie zastanawiałem się, jak mieliśmy wpaść na pomysł, żeby odwiedzić daną lokację). Tu, tak jak piszesz, może to być nieco pogłębione przez ten mechaniczny zabieg.

Gdyby przenieść to na film kryminalny, mogłaby się rozegrać jedna z dwóch scen:
Detekywi wchodzą do kuchni, na stole leży odcięta dłoń, zbiegiem okoliczności właśnie tej części brakowało denatce, ignorują jednak ten detal. Przy stole siedzi mężczyzna, postanawiają go przesłuchać:
- Czy był pan wczorajszej nocy w okolicach Teatru Wielkiego?
- Nie, całą noc byłem w domu, moja żona to potwierdzi.
Wychodzą.

albo
Detektywi wchodzą do kuchni, na stole leży odcięta dłoń, zbiegiem okoliczności właśnie tej części brakowało denatce. Postanawiają zabrać ją do zbadania. Wychodzą. Wzrokiem odprowadza ich mężczyzna siedzący obok przy stole.
:wink:
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 764
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 667 times
Been thanked: 779 times
Kontakt:

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: anitroche »

vnzk pisze: 28 lut 2023, 09:29
Spoiler:
Problem z tego co pamiętam ze scenariusza wprowadzającego, którego rozgrywkę oglądałam na kanale Gaming Rules, był taki, że weszli do kuchni ją przeszukać i nic nie znaleźli i nie było też wspomniane, że ktokolwiek w tej kuchni jest, więc szukali w innych pomieszczeniach, a okazało się, że w kuchni siedzi sobie właścicielka domu, ale żeby się tego dowiedzieć trzeba było tam użyć opcji przesłuchania. Tzn. jak się o tym wie, to się to bierze pod uwagę wybierając opcje, ale jak się nie wie, to gracze intuicyjnie uznali, że nikogo tam nie ma i w ogóle nawet nie próbowali tam akcji przesłuchania wykorzystać, jak pod koniec ich czasu zaczęli się zastanawiać, co przegapili.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 764
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 667 times
Been thanked: 779 times
Kontakt:

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: anitroche »

Też uważam, że bzdurna, ale jako fanka Detektywa Doradczego, to i tak kupię i zagram ;). Ale osobiście wolałabym mieć wstęp w każdym pomieszczeniu opisujący, co dokładnie widzę i potem wybór, czy chce przeszukać pod kątem przedmiotów, które dostrzegłam, czy osób, które widzę. No ale cóż może to tak bzdurnie tylko w tym scenariuszu pokazowym było ;) trochę na to liczę.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: michaldz1 »

anitroche pisze: 28 lut 2023, 11:41 Problem z tego co pamiętam ze scenariusza wprowadzającego, którego rozgrywkę oglądałam na kanale Gaming Rules, był taki, że weszli do kuchni ją przeszukać i nic nie znaleźli i nie było też wspomniane, że ktokolwiek w tej kuchni jest, więc szukali w innych pomieszczeniach, a okazało się, że w kuchni siedzi sobie właścicielka domu, ale żeby się tego dowiedzieć trzeba było tam użyć opcji przesłuchania.
Oglądam sobie recenzje gry: https://boardgamegeek.com/video/381014/ ... w-18min-4k
Recenzent jest zadowolony z gry.
Mówi, że reguły nie są do końca jasne - być może stąd wrażenie, że ta reguła gry jest absurdalna. Oczywiście jest to wina oryginalnego wydawcy.
Ale w recenzji jest ta reguła tłumaczona tak, że albo wchodzisz oficjalnie do jakiegoś pomieszczenia i wtedy przesłuchujesz osobę, albo decydujesz się na myszkowanie w danej lokacji i tej osoby unikasz.
Jakby to tak zinterpretować to jest całkiem ciekawa mechanika.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: michaldz1 »

Sprawdziłem w oryginalnej instrukcji i informacja o myszkowaniu jest podana niestety nie wprost:
"As mentioned, the leads are divided into two main chapters:
• The Interviews during which you question individuals directly.
• The Investigations during which you search locations, set up surveillance, or tail your suspects"
Poniekąd można z tego zrozumieć że w przypadku drugiego rodzaju odwiedzenia miejsca - unikamy konfrontacji z osobami tam przebywającymi.
anitroche pisze: 19 lip 2022, 12:19 W tej grze mamy limit czasu narzucony z góry na zakończenie scenariusza, tym czasem "płacimy" za odwiedzanie lokacji (troszeczkę podobnie jak w Detektywie od Portalu)
To w sumie też jest niegłupie:
"Intervention: As soon as you think you have solved the case or when you run out of leads, you must choose three
locations where you will intervene to neutralize the threat. Once you have chosen three locations, refer to the printed
upside-down text at the end of the booklet, read the corresponding paragraphs, and get your final score. This section
also contains the solution to the case."
Nie wiem jak jest w innych grach detektywistycznych, ale tu "przestępstwo" jest w toku. Sprawe rozwiązujemy podając 3 lokacje które pozwolą to "przestępstwo" przerwać. Stąd ograniczenie "czasowe" - musimy zdążyć.
Przejrzałem też recenzje na board game geeku w sekcji Ratings and Comments i opinie są skrajne. Recenzenci albo ją kochają, albo nienawidzą.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Mr_Fisq »

No i Biuro Śledcze trafiło do sklepów. Czekam z niecierpliwością na opinie odnośnie tłumaczenia i wrażeń z rozrywki.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
shuji
Posty: 1276
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: shuji »

Mr_Fisq pisze: 17 mar 2023, 11:01 No i Biuro Śledcze trafiło do sklepów. Czekam z niecierpliwością na opinie odnośnie tłumaczenia i wrażeń z rozrywki.
++
Też jestem mega ciekawy. Jestem wielkim fanem detektywa portalu i ubolewam nad tym że nie ma dobrej kontynuacji tylko kupiaste kupy które rozwadniaja cały pomysł
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: yrq »

W poniedziałek będę miał w rękach, może w ciągu tygodnia uda się zagrać.

Pokładam duże nadzieje w systemie. Sherlock mi się podobał ze względu na konieczność snucia historii i zastanawiania się gdzie w ogóle iść dalej. Słabo tylko wypadała konferencja na końcu: Holmes rozwiązał sprawę w 3 krokach. Niestety nie wszystkie sprawy były ciekawe i dobrze zrobione, a grając ostatnie scenariusze z pudełek mieliśmy 5 gazet, które zawierały ukryte poszlaki. Tu w instrukcji parokrotnie jest wspomniane, że tylko aktualna gazeta jest potrzebna w danej sprawie ;)

Detektyw był ok, choć wolałem pojedyncze sprawy z sezonu 1, czy dig deeper. Najlepiej za to z systemu wypadł jak dla Wiedeński Łącznik, gdzie odkrywanie kolejnych kart jak po sznurku zupełnie nie przeszkadzała.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:33 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3348
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1985 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: Ardel12 »

Tytuł widzę szalenie popularny jak umarł wątek w sumie zaraz po premierze :D

Odkopuję więc, bo zaliczyłem wszystkie 5 spraw. Po pierwsze grałem w 2os. Po drugie zaliczyłem polskiego Sherlocka oraz jednego w wersji angielskiej, więc mechanika i ciągi dowodowe są mi jako tako znane(grałem też w Detektywa od Portalu jak i Batmana, ale to dość rózne gry).

Zasady są banalne i sumarycznie można je spiąć w kilku słowach. Wybieramy numerek, stwierdzamy czy robimy przesłuchanie czy przeszukanie i odczytujemy go. Gdy dojdziemy do limitu lub znamy odpowiedź to przechodzimy do podsumowania, gdzie wskazujemy 3 lokacje, w których powinniśmy wpaść z kumplami z wydziału i zrobić borutę. Tak naprawdę to tyle zasad :) Dodatkowe mogą być wprowadzane przez scenariusze, ale dalej to kilka linijek tekstu max.

Wykonanie dla mnie jest dobre. Gazety, mapy, książki oraz dodatkowe elementy są wykonane klimatycznie i nie rozlecą się po jednej partii.

Fabuła łączy ze sobą mity Cthulhu ze światem rzeczywistym. Jest to bardzo dobrze zrobione, gdyż nie polujemy na jakieś maszkarony czy nie łapiemy kultystów, ale skupiamy się na rozwikłaniu typowych zagadek detektywistycznych, które w toku rzucą w nas tymi przerażającymi rzeczami. Mi to bardzo odpowiadało.

A teraz do mięsa:
Sprawa #1
Jest to typowa wprowadzająca sprawa do świata gry. Nie powinniśmy się w niej spocić, ale miło spędzić czas. Podpowiedzi są jasne i dość łatwo podążyć tropem do finału. Największy problem w tej i następnej miałem z wybraniem kiedy mam zrobić akcję przeszukania a kiedy przesłuchania. Jest to o tyle upierdliwe, że akcja przeszukania czasem zamienia się w akcję śledzenia danego miejsca/osoby i do końca nigdy nie byłem pewny co też osiągnę wybierając daną akcję. Jest to upierdliwe i dla mnie nie wnosi to wiele do gry. Dla mnie podział do wywalenia. Sprawie daję 3/5. Jest ok, bawiłem się dobrze, zakończenie jest ciekawe, ale fajerwerków nie było.

Sprawa #2
No tutaj robi się ciężko. Ja zaliczyłem sprawę na 2-3pkt, więc ogólnie marny wynik, gdy max to 7. Niestety sprawa wymaga specyficznego podejścia, na który moim zdaniem ciężko wpaść i większośc osób zapewne rozbije się o to samo. Czułem, że więcej trzeba mieć tutaj farta w wybieraniu kolejności tropów za jakimi pójdziemy niż rozumu. Sama fabuła też mnie nie kupiła, choć finalnie miała nawiązanie do właśnie ogrywanej kampanii w AH. Dla mnie 2/5. Najgorsza sprawa w pudle.

Sprawa #3
Ta sprawa jest jedną z moich ulubionych. Pierwsza, która łamie zasady i wywala do kosza ten durny podział na przeszukanie/przesłuchanie. Sprawa toczy się w domu, w którym prowadzimy dochodzenie o zaginionej dziewczynce. W sumie nic więcej napisać nie mogę by nie spoilerować Wam tej sprawy, ale dzieje się sporo. Ja byłem zaskoczony pewnymi rozwiązaniami. Pomysł na prawdę super i sprawa mocno rózni się mechanicznie od poprzednich. Jedyny zgrzyt jaki zaliczyłem, to że ciąg akcji wykonany w innej kolejności uwali nam najlepsze zakończenie, a w moim odczuciu nie sposób tego przewidzieć. Pomijając to, było świetnie. 5/5

Sprawa #4
Tutaj wjeżdża wielka koperta wypchana elementami z pudła i jeju jakie to świetne. Chciecie się poczuć jak detektyw kopiący w jakiejś sprawie na bazie dokumentów innych agentów? Chcecie wykonać tablicę z poszlakami jak prawdziwy detektyw? No to tutaj to znajdziecie. Niestety samo przeczytanie wszystkich materiałów to 2h. A potem jedziemy z sortowaniem i porównywaniem. Kto co powiedział, jak to się zgrywa z danymi faktami. Miodzio. Najdłuższa sprawa na 3-4h. Sprawę rozpykałem na maksa odgadując wszystko, wieć 5/5 :D

Sprawa #5
I znowu gra łamie zasady i rzuca nas w kolejne miejsce. Bardzo fajna przygoda, która cierpi na jedną przypadłość. Kilka miejsc, gdzie każda dostępna opcja jest równie sensowna i jest po to by spalić nam czas. Pomijając to, świetna sprawa w deptanie po czyichś śladach. Daję 4/5.

Sumarycznie najlepiej bawiłem się w sprawach gdzie nie było rozróżnienia na to w jaki sposób dzialamy w danym miejscu. Można skupić się na sprawie, niż co autor miał na myśli i co zyskamy wybierając jedną z 2 opcji. Duży plus za różnorodność spraw i mechanik w nich zawartych. W oryginalnym Sherlocku można było się jednak przejeść tym samym(książka, gazeta, mapa i jedziemy). Tutaj unikalność spraw robi świetne wrażenie. Kolejnym plusem jest długość spraw. Większość można zamknąć w 2h. Sprawy używają tylko 1 gazety, a nie jak to bywało w Sherlocku wszystkich wcześniejszych, więc też i liczba rzeczy do pamiętania/przeczytania jest mniejsza. Jest to lżejsza wersja Sherlocka, ale dalej pozwalająca fajnie porozkminiać. Finalnie bawiłem się bardzo dobrze i jeśli ktoś chce pobawić się w detektywa z lekką nutką Cthulhu to wygląda dla mnie na idealny wybór. Spokojnie 8/10 i gdyby pojawiła się kolejna część to brałbym w ciemno.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: yrq »

A, napisałem też już kiedyś, a nie wrzuciłem linku.

Dla mnie najlepsze, co wyszło w duchu prowadzenia śledztwa. Sprawa trzecia... nic nie mówię. Czwarta ze stertą akt zapewniła faktyczne poczucie immersji.
Również czekam z niecierpliwością na więcej.
venomik
Posty: 536
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 234 times
Been thanked: 248 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: venomik »

Można sobie po pierwszej sprawie (ile trwa na 2 lub 3 osoby?) przejść od razu do trzeciej czy przeskok mechaniczny będzie za duży?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Biuro Śledcze: Śledztwa w Arkham / Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere (Grégory Privat)

Post autor: yrq »

venomik pisze: 09 sie 2023, 08:58 Można sobie po pierwszej sprawie (ile trwa na 2 lub 3 osoby?) przejść od razu do trzeciej czy przeskok mechaniczny będzie za duży?
Ile trwa sprawa to zależy od graczy ;) Kiedyś sprawy z Sherlocka rozkminialiśmy po kilka godzin. Sprawnie idąc przez tropy pewnie w 1,5 - 2 godziny się wyrobicie.

Druga sprawa oswaja nieco z jednym mykiem mechanicznym, nie jest to duży spoiler, bo w zasadach wprowadzających do sprawy jest to wyjaśnione, ale może ktoś nie chce nic wiedzieć:
Spoiler:
Nie powinno być problemu z przeskoczeniem sprawy drugiej.
ODPOWIEDZ