łączenie gier

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
byledoprzodu
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2022, 22:16

łączenie gier

Post autor: byledoprzodu »

Czy łączycie dwie gry w jedną i jakie np. Nie mówię np o samych pionkach a dwie plansze itd?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: łączenie gier

Post autor: Curiosity »

Jedyną znaną mi grą, w której można łączyć dwa egzemplarze to "Space Dealer". Gra pozwala na granie do 4 osób, po połączeniu dwóch można zwiększyć liczbę graczy do 8 osób i faktycznie to działa.

Słyszałem też, że można grać jednocześnie na dwóch egzemplarzach Battlestar Galactica, ale to wariant fanowski a nie oficjalny.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: łączenie gier

Post autor: trixon »

Pomysł łączenia dwóch gier bez oficjalnego wariantu raczej nie jest najlepszym pomysłem ze względu na balans.
Ja jeszcze kojarzę grę MicroBrew - chyba najmniejsza gra worker placement (puszka jest kilka razy mniejsza niż gry z serii Tiny Epic), z którą się spotkałem. W jednej puszeczce znajduje się zestaw, który pozwala na granie w 2 osoby. Druga puszka pozwala na zabawę w 4.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: łączenie gier

Post autor: Otorek »

Chyba autorowi nie chodzi o dublowanie podstawki w celu zwiększenia ilości graczy, bo tego jest sporo. Choćby starsze wydania lcg-ów.
Gry wojenne lubią się ze sobą łączyć, albo mapami albo kampanią. O ile się nie mylę można kontynuować kampanie Huntersów w Hunted. Target for Today, Target for Tonight i chyba B-29 też mogą użyczać sobie bebechy.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: łączenie gier

Post autor: Niewodnik »

Munchkin jest tworzony tak, by móc ze sobą łączyć praktycznie każdy z innym. Wyjątkiem są spin-offy bazujące na innych mechanikach (Munchkin Gloom, Munchkin Panic, Munchkin Quest).

Nawet w oficjalnym FAQ różne nazwy tych samych rodzajów kart są zunifikowane. (np. Przydupasy, Sługusi, Pomocnicy etc.)


Do głowy wpadł mi też fanowski tryb w Brzdęku, gdzie do podstawki dołączamy dwie dodatkowe mapy z dodatków.
W Terraformacji Marsa również można wydłużyć grę wykładając na stół dwie mapy.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: łączenie gier

Post autor: sliff »

Star realms/ Colony wars do gry 4os.
List miłosny x2 do gry 5-8 osobowej.
Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Re: łączenie gier

Post autor: Lehu89 »

W Mage Wars Arena można było też połączyć ze sobą dwa egzemplarze gry (jest nawet taki zapis w instrukcji), aby zagrać w cztery osoby, ale podobno chodziło to bardzo średnio.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: łączenie gier

Post autor: Mr_Fisq »

Myślę, że do tematu najbardziej opasuje seria Century.

Niestety miałem okazję grać tylko w poszczególne części, a nie w wariant połączony.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: łączenie gier

Post autor: MichalStajszczak »

byledoprzodu pisze: 18 mar 2022, 09:39 Czy łączycie dwie gry w jedną i jakie np. Nie mówię np o samych pionkach a dwie plansze itd?
Nie wiem czy ta dyskusja ma sens, gdy nie wiemy, co w rzeczywistości "poeta miał na myśli" (przede wszystkim co oznacza to "itd." na końcu wpisu)? Czy w tym "itd." zawierają się karty, żeby można było połączyć dwa egzemplarze Listu Miłosnego? A przede wszystkim: czy to mają być dwa egzemplarze tej samej gry czy też dwie różne gry, których elementy (być może nie wszystkie) dałoby się jakoś połączyć w jedną całość?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: łączenie gier

Post autor: Curiosity »

MichalStajszczak pisze: 18 mar 2022, 13:54 czy też dwie różne gry, których elementy (być może nie wszystkie) dałoby się jakoś połączyć w jedną całość?
Nie wyobrażam sobie takiego połączenia, gdy łączy się dwie gry mające swoje odrębne zasady. Dlatego obstawiam, że chodzi o granie jednocześnie na dwóch egzemplarzach.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: łączenie gier

Post autor: MichalStajszczak »

Curiosity pisze: 18 mar 2022, 13:56 Nie wyobrażam sobie takiego połączenia, gdy łączy się dwie gry mające swoje odrębne zasady.
Ja na razie też nie ale to może dlatego, że obaj jesteśmy w tej kwestii konserwatystami :D
Zwróć jednak uwagę na to, że założyciel tematu jest użytkownikiem świeżo zarejestrowanym na forum, więc być może w tym przypadku sprawdzi się powiedzenie Einsteina: "Gdy wszyscy wiedzą, że coś nie jest możliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i to robi"
Ostatnio zmieniony 18 mar 2022, 18:49 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: łączenie gier

Post autor: tomb »

Też nie jestem pewien, o co chodzi. Pomyślałem o dwóch możliwościach:
- gra w grze - czyli połączenie dwóch planszówek np. jedną z sekcji Klubu Utracjuszy można podmienić na grę Ostatnia Wola;
- rozgrywanie różnych gier posiadając tylko jedną grę - takie coś jest możliwe przy użyciu talii kart tradycyjnych, jak i w przypadku wielu małych gier karcianych opartych na liczbach i kolorach ( był o tym wątek na forum).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
ekwilibrystyczny
Posty: 125
Rejestracja: 19 cze 2020, 17:04
Has thanked: 27 times
Been thanked: 35 times

Re: łączenie gier

Post autor: ekwilibrystyczny »

Curiosity pisze: 18 mar 2022, 13:56
MichalStajszczak pisze: 18 mar 2022, 13:54 czy też dwie różne gry, których elementy (być może nie wszystkie) dałoby się jakoś połączyć w jedną całość?
Nie wyobrażam sobie takiego połączenia, gdy łączy się dwie gry mające swoje odrębne zasady. Dlatego obstawiam, że chodzi o granie jednocześnie na dwóch egzemplarzach.
Może chodziło o połączenia takie jak Cyklady i kemet? Czyli możliwość używania elementów (potworów) jednej gry w drugiej z ewentualnym użyciem małego dodatku
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 977
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: łączenie gier

Post autor: Leinadus »

Można też połączyć 2 wersje Dark Ages w jedną planszę do 8 graczy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: łączenie gier

Post autor: kwiatosz »

Szachoboks to znane i lubiane połączenie, myślę że można by też połączyć Jungle Speed z kostką Rubika, gdzie zamiast łapania totemu trzeba ułożyć kostkę. Można połączyć Eclipse z Mag Blastem w taki sposób, że gracze muszą wydawać odgłosy laserowe podczas bitew kosmicznych.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: łączenie gier

Post autor: azazelmo »

Ba! Na tej zasadzie to ja łączę większość gier planszowych z beer-pongiem. W sensie: zastępuję mechanikę tej gry dowolną planszówką, ale zostawiam piwo. Można powiedzieć: board-pong. A nie, to głupio wyszło.
Może beer-board? Też jakoś niedźwięcznie.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: łączenie gier

Post autor: Babik »

Mógł też mieć na myśli połączenie w rodzaju "szalonej incepcji": Eldritch horror -Horror w Arkham -Posiadłość szaleństwa. :wink:
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: łączenie gier

Post autor: Ardel12 »

Można łączyć LE:Alien z LE:Predator i zrobić prawdziwy AvP.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: łączenie gier

Post autor: j_g »

tomb pisze: 18 mar 2022, 14:10 Też nie jestem pewien, o co chodzi.
Może chodzić o ćwiczenia młodzieży na lekcji informatyki. Od czasu do czasu na usenecie się kiedyś zdarzało.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: łączenie gier

Post autor: bajbaj »

Niezależnie od intencji autora wątku, wyobraziłem sobie planszówkowy duathlon lub nawet triathlon. Bierzemy dwie bądź trzy gry wyścigowe i heja. Np. zaczynamy Wielką pętla. Każdy kto dojedzie do mety porzuca rower, zakłada kapelusz i udaje się na Wyprawę do El Dorado. Dalej, gdy już w końcu ktoś tam dotrze, to przenosi się do Ameryki Północnej, gdzie z Lewisem i Clarkiem stara się przedostać na zachodnie wybrzeże!
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: łączenie gier

Post autor: Gromb »

Mamy na przykład Mysthea i Icaion. Po połączeniu obu dostaniemy nową jakość The Fall...
Galakta wyda Icaiona z modułem umożliwiającym taki mariaż.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: łączenie gier

Post autor: 612 »

Ja kiedyś grałem w Netrunnera w 3 osoby. Dwóch runnerów na jedną mega-korporację. Nie był to dobry pomysł.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: łączenie gier

Post autor: Mr_Fisq »

Mnie kusiło by połączenie SW: Rebelii i Armady w SW: Total War :)

Tylko czas rozgrywki byłby przytłaczający.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 438 times
Been thanked: 135 times

Re: łączenie gier

Post autor: esubotowicz »

Może chodzi o łączenie podstawki gry z dodatkiem? :lol:
Żarcik oczywiście.

Nie wiadomo czego konkretnie dotyczy pytanie, ale trochę się temat rozkręcił, wiec dodam od siebie, ze korzystam czasem z komponentów w grach, z których te komponenty oryginalnie nie pochodzą. Np. Z Kryptosa biorę akrylowe dyski i wykorzystuję w MikroMakro.

Trudno mi sobie wyobrazić złożenie 2 różnych gier w jakiś odrębny trzeci twór. Chyba ze gracz jest jednocześnie twórcą gier i potrzebne mu komponenty do własnego dzieła.
Ewa
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: łączenie gier

Post autor: MichalStajszczak »

esubotowicz pisze: 20 mar 2022, 23:38 Trudno mi sobie wyobrazić złożenie 2 różnych gier w jakiś odrębny trzeci twór.
Nie wiem, czy słyszałaś o grze kloc? Jest to drużynowa wersja szachów, rozgrywana na dwóch szachownicach, przy czym jeden partner z drużyny gra białymi a drugi czarnymi. Zdobyte bierki są przekazywane partnerowi z drużyny, który może wykonać specjalny ruch, polegający na wstawieniu takiej bierki na planszę. Można sobie wyobrazić skrzyżowanie gry wojennej z ekonomiczną typu worker placement. Zdobyte "w bitwie" figury stają się dodatkowymi robotnikami w grze ekonomicznej. :idea: :D
ODPOWIEDZ