Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Julka182 »

Na koniec rozgrywki - punktujemy za pozostałe żetony. Czy punktujemy dwa razy ?
np. za książki na bibliotece - na koniec gry mamy ich powiedzmy 3 a wiec 3 x 3 pkt. (bonus z karty biblioteka) + 3 x 2pkt. (punkty za żetony na koniec rozgrywki) = 15 pkt.
czy tylko 3 x 3 pkt. (bonus z karty biblioteka) = 9 pkt --> skłaniam się ku tej opcji punktowania
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Julka182 »

Julka182 pisze: 25 mar 2022, 09:53 Na koniec rozgrywki - punktujemy za pozostałe żetony. Czy punktujemy dwa razy ?
np. za książki na bibliotece - na koniec gry mamy ich powiedzmy 3 a wiec 3 x 3 pkt. (bonus z karty biblioteka) + 3 x 2pkt. (punkty za żetony na koniec rozgrywki) = 15 pkt.
czy tylko 3 x 3 pkt. (bonus z karty biblioteka) = 9 pkt --> skłaniam się ku tej opcji punktowania
znalazłam odpowiedz https://boardgamegeek.com/thread/282960 ... -resources

"Note that Stored Resources do not count as Leftover Resources."
cazador
Posty: 10
Rejestracja: 06 paź 2020, 20:13

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: cazador »

Witam, mam pytanie co do kupowania rzeczy z warsztatu. Mianowicie w swojej turze mogę kupić więcej niż jedną kartę czy tylko jedną?
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: xilk »

Ulepszenia w Warsztacie kupujesz raz na turę.

I należy pamiętać, że w momencie kupowania musisz mieć odpowiednie surowce na wybudowanie tego ulepszenia.
Uti1
Posty: 4
Rejestracja: 18 lis 2019, 08:57

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Uti1 »

A jak wygląda kwestia pozyskiwania dóbr, których nie ma o danej porze roku. Czy na przykład zboże można wymienić za inne dobra wiosną, a wełną pohandlować jesienią?
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: xilk »

Uti1 pisze: 27 gru 2022, 22:34 A jak wygląda kwestia pozyskiwania dóbr, których nie ma o danej porze roku. Czy na przykład zboże można wymienić za inne dobra wiosną, a wełną pohandlować jesienią?
Danych dóbr nie znajdziesz w lesie i na łące, ale nadal możesz je pozyskać od Wędrowców, zdobyć je podczas wymiany na Rynku oraz ze specjalnych plansz rozwoju z Warsztatu - tzw. posiadłości np. Głęboki las daje możliwość zdobycia grzybów cały rok, w tym również latem.
Uti1
Posty: 4
Rejestracja: 18 lis 2019, 08:57

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Uti1 »

Nie było to wprost napisane w instrukcji. Dziękuję za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Usprawnienie "Domek gościnny".
Gracz (ale nie właściciel) który położy tam kość otrzyma 1 książkę oraz 1 dowolny zasób. W zamian właściciel karty Domku otrzymuje "dowolny zasób", ale czy:

a) jest to taki sam zasób, jaki wybrał właściciel kości?
b) ten zasób wybiera sam sobie właściciel Domku?
c) ten zasób wybiera gracz, który zagrał kość na tę kartę?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: xilk »

DarkSide pisze: 04 lut 2023, 13:26 Usprawnienie "Domek gościnny".
Gracz (ale nie właściciel) który położy tam kość otrzyma 1 książkę oraz 1 dowolny zasób. W zamian właściciel karty Domku otrzymuje "dowolny zasób", ale czy:
Przeczytaj uważnie treść karty, a wszystko będzie jasne. Jest tam napisane, że gracz stawiający tam kostkę "podarowuję" zasób właścicielowi domku, zatem:
a) nie koniecznie, właściciel kości może podarować dowolny zasób, który ma u siebie.
b) nie, wybór należy do właściciela kości.
c) tak, ponieważ to on podarowuje go, ale nie robi tego z puli zasobów, ale ze swoich zapasów, które zgromadził.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Dzięki za odpowiedz. Potem w czasie rozgrywki doszliśmy do tego porównując treść z innymi kartami. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
wierzbi
Posty: 16
Rejestracja: 05 wrz 2020, 19:11

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: wierzbi »

Witam,

Mam takie pytanie:
Czy akcje wykonuje się kolejno ? Podam przykład:
Przypisałem kilka zwierzątek do lasu, łąki i warsztatu i następnie rzuciłem 4 kośćmi wioski:
Czy w swojej turze mogę zebrać zasób z łąki i lasu i następnie kupić usprawnienie w warsztacie (np. posiadłość) ?

Czy można przypisywać kostki do swoich własnych posiadłości ? Kiedy dokładnie się to przypisuje - w momencie przypisywania zwierzątek do pola ? Gdy znam tylko swoje rodzinne kostki ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

wierzbi pisze: 19 lip 2023, 11:57 Czy w swojej turze mogę zebrać zasób z łąki i lasu i następnie kupić usprawnienie w warsztacie (np. posiadłość) ?
Tak
wierzbi pisze: 19 lip 2023, 11:57 Czy można przypisywać kostki do swoich własnych posiadłości ? Kiedy dokładnie się to przypisuje - w momencie przypisywania zwierzątek do pola ? Gdy znam tylko swoje rodzinne kostki ?
Przypisujesz jak rzucisz wszystkimi (własne + wioski)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Tomek7
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2023, 00:21

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomek7 »

Witam, mam pytanie dotyczące usprawnień. Zgodnie z instrukcją gracz nie może wybudować dwóch identycznych usprawnień, a posiadłości to specjalny rodzaj usprawnień. Wybudowane posiadłości umieszcza się nad planszą i każdy może z nich skorzystać kładąc na nich swoją rodzinną kostkę. Czy może być wybudowanych kilka identycznych posiadłości, ale różnych graczy? Np. jest dwóch graczy i każdy ma swoje pole. Czy może jeżeli jakiś gracz wybuduje swoją posiadłość to nikt inny nie może już wtedy wybudować identycznej?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Leser »

Tomek7 pisze: 06 mar 2024, 13:17 Witam, mam pytanie dotyczące usprawnień. Zgodnie z instrukcją gracz nie może wybudować dwóch identycznych usprawnień, a posiadłości to specjalny rodzaj usprawnień. Wybudowane posiadłości umieszcza się nad planszą i każdy może z nich skorzystać kładąc na nich swoją rodzinną kostkę. Czy może być wybudowanych kilka identycznych posiadłości, ale różnych graczy? Np. jest dwóch graczy i każdy ma swoje pole. Czy może jeżeli jakiś gracz wybuduje swoją posiadłość to nikt inny nie może już wtedy wybudować identycznej?
Dokładnie tak jak w instrukcji. Mogą być 2 identyczne posiadłości, ale muszą należeć do innych graczy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Tomek7
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2023, 00:21

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomek7 »

Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dotyczące bonusowych punktów zwycięstwa z kart przyjemnostek. Przykładowo Gulasz daje dodatkowo 2 punkty za posiadanie przynajmniej 1 Chleba. Jeżeli posiadam 2 Gulasze i 1 Chleb, to czy dostanę dodatkowo 4 punkty (po 2 z każdego gulaszu), czy tylko 2 punkty (za jedną parę Gulasz+Chleb, a drugi Gulasz jest bez Chleba dlatego nie zapewnia 2 dodatkowych punktów)?
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Leser »

Tomek7 pisze: 06 mar 2024, 14:24 Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dotyczące bonusowych punktów zwycięstwa z kart przyjemnostek. Przykładowo Gulasz daje dodatkowo 2 punkty za posiadanie przynajmniej 1 Chleba. Jeżeli posiadam 2 Gulasze i 1 Chleb, to czy dostanę dodatkowo 4 punkty (po 2 z każdego gulaszu), czy tylko 2 punkty (za jedną parę Gulasz+Chleb, a drugi Gulasz jest bez Chleba dlatego nie zapewnia 2 dodatkowych punktów)?
No tak, po to na karcie jest "przynajmniej", a instrukcja nie mówi nic o jakimś parowaniu kart na wyłączność.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Creature Comforts / Dobry Rok - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

Tomek7 pisze: 06 mar 2024, 14:24 Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dotyczące bonusowych punktów zwycięstwa z kart przyjemnostek. Przykładowo Gulasz daje dodatkowo 2 punkty za posiadanie przynajmniej 1 Chleba. Jeżeli posiadam 2 Gulasze i 1 Chleb, to czy dostanę dodatkowo 4 punkty (po 2 z każdego gulaszu), czy tylko 2 punkty (za jedną parę Gulasz+Chleb, a drugi Gulasz jest bez Chleba dlatego nie zapewnia 2 dodatkowych punktów)?
Osobiście gram, że wystarczy 1 chleb
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ