euro z silną interakcją na planszy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

euro z silną interakcją na planszy

Post autor: marper81 »

Cześć wszystkim.

Mam prośbę o pomoc w stworzeniu listy eurasów, które "dzieją się" na planszy i występuje w nich permanentna interakcja. Będę zerkał do niej przed każdym kolejnym zakupem gry :D Moim wzorcem takiej gry, na dzień dzisiejszy, jest Brass Birmingham:
- mimo że mamy własne planszetki najważniejsza część rozgrywa się na planszy
- nie można sobie pozwolić na nie obserwowanie współgraczy, bo ich ruchy mają duże znaczenie dla mnie
- owszem, mogę mieć jakąś strategię, ale muszę ją korygować o to co dzieje się na planszy właśnie
Jestem w hobby planszówkowym raczej świeży, bo od roku, i mam świadomość że wielu tytułów jeszcze nie znam. Szukam raczej gier powyżej 3,0 w skali BGG, ale mogą być też lżejsze. Te które poznałem/mam i spełniają powyższe wymagania:
Troyes
Tzolkin z dodatkiem
Hansa Teutonica
Pięć klanów
Viticulture (ze wszystkim)
Crystal palace
Bór
Dominant Species (grałem raz, czekam na polskie wydanie)

A, ważna rzecz: gramy w 99% w trójkę, w stałym gronie. Dlatego też area controle wydaje mi się odpadają (mamy INIS i niestety "gdzie dwóch się bije, trzeci korzysta"). Z drugiej strony: mam i uwielbiam Great Western Trail, ale interakcji, jak dla mnie, jest tam nieco za mało. W FCM grałem, dostałem srogi wpierdziel i na razie jestem w mocnym oporze :lol: Barrage mam, jeszcze nie grane.

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: arturmarek »

Euro/ekonomiczne rywalizacyjne, które pierwsze przychodzą do głowy (w nawiasie podaje w skali 1-5 jak ważna jest ta mapa, gdzie 1 wciąż oznacza, że coś się dzieje, takich gdzie mapa jest nieistotna nie listuję):
Terraformacja Marsa: trzeba kontrolować co się dzieje na mapie, ale można zagrać (a nawet wygrać) nie dotykając powierzchni Marsa (1)
Projekt Gaja: sporo dzieje się na mapie, można poblokować rywala, ale zdecydowanie najważniejsza część gry dzieje się gdzie indziej (2)
Scythe: mało grałem, ale mapa wydaje się centrum uwagi, duża, w większości niebezpośrednia, interakcja (4)
FCM: moja pierwsza myśl do czasu przeczytania ostatniego zdania (5)

Gry, w które nie grałem, ale zdaje się, że podchodzą pod wymagania: On Mars, Pax Pamir (pewnie inne Paxy podobnie), Dominant Species
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 466
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 834 times
Been thanked: 200 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: JollyRoger90 »

Polecam sprawdzić Endeavor - niestety słabo dostępne.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: marper81 »

arturmarek pisze: 25 mar 2022, 14:56 Terraformacja Marsa: trzeba kontrolować co się dzieje na mapie, ale można zagrać (a nawet wygrać) nie dotykając powierzchni Marsa (1)
Kurcze, po ostatniej rozgrywce zastanawiałem się czy jej nie sprzedać. Dla mnie jednak jest to głównie tworzenie silniczka. Owszem, jest wyścig po nagrody, jest kombinowanie jak położyć kafel na mapie, żeby najlepiej na tym wyjść, ale jednak to dla mnie trochę za mało. No i stosunek czasu rozgrywki do satysfakcji po niej wypada dla mnie tak sobie. Na razie obserwuję wątek o TM i być może zmienię postrzeganie tego czym ta gra ma dla mnie być.
arturmarek pisze: 25 mar 2022, 14:56 Projekt Gaja: sporo dzieje się na mapie, można poblokować rywala, ale zdecydowanie najważniejsza część gry dzieje się gdzie indziej (2)
No właśnie. Z jednej strony biję się z myślami czy kupować na Amazonie, czy czekać na polskie wydanie,a z drugiej mam refleksję że to rozwijanie własnej planszetki głównie.
arturmarek pisze: 25 mar 2022, 14:56 Scythe: mało grałem, ale mapa wydaje się centrum uwagi, duża, w większości niebezpośrednia, interakcja (4)
Miałem już w koszyku, wybrałem Barrage. Przede wszytkim za to, że średnio chodzi na 3 osoby.
arturmarek pisze: 25 mar 2022, 14:56 FCM: moja pierwsza myśl do czasu przeczytania ostatniego zdania (5)
Myślę że jeszcze do niej siądę, problem polega na tym że pozostała część mojej ekipy to małżeństwo i gra ze sobą i mam obawy że ze strategiami i doświadczeniem w grze odjechali mi razem z peronem.
arturmarek pisze: 25 mar 2022, 14:56 On Mars, Pax Pamir (pewnie inne Paxy podobnie), Dominant Species
Pierwszy Lacerda już jest w ekipie (Gallerist), jeszcze przed pierwszą rozgrywką. Grałem kilkukrotnie w Kanban EV (w 4 osoby) i jestem nim zachwycony. Od Pax Pamir odrzuciła mnie cena w dniu premiery, Dominant na radarze.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Cyel »

Imperial 2030 jest w sam raz na 3 graczy bo każdy ma po 2 mocarstwa na start a specyfika tej gry (walczą mocarstwa a gracze zarabiają) sprawia że nie ma aspektu area control o którym mówisz.

Absolutnym topem dla mojej grupy jest prócz Imperiala gra Age of Empires3: Age of Discovery. Euro+lekki area control gdzie wszystko się dzieje na planszy pomiędzy graczami.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: marper81 »

Cyel pisze: 25 mar 2022, 15:40 Imperial 2030 jest w sam raz na 3 graczy bo każdy ma po 2 mocarstwa na start a specyfika tej gry (walczą mocarstwa a gracze zarabiają) sprawia że nie ma aspektu area control o którym mówisz.
Pamiętam jak była promocja na tą grę, chyba 69zł, i zarówno forum jak i BGG utwierdziło mnie w przekonaniu, że na 3 osoby raczej do tego nie należy siadać. No i 3h w grę, w którą grałoby się lepiej w większym składzie.. Aczkolwiek, jak wypłynie znowu na jakiejś wyprzedaży, to rozważę :)
Cyel pisze: 25 mar 2022, 15:40 Absolutnym topem dla mojej grupy jest prócz Imperiala gra Age of Empires3: Age of Discovery. Euro+lekki area control gdzie wszystko się dzieje na planszy pomiędzy graczami.
Nie znam, sprawdzę. Pytanie czy jest to jeszcze gdzieś do dostania? No i BGG mówi "best for 4-5" :?:
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1013
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: karmazynowy »

Te ciekawsze tytuły to już masz... Barrage bardzo dobry wybór. Pasuje mi tu jeszcze Age of Steam ale na 3 osoby nie grałem, na 4 za to bardzo dobrze. Polecam też Keyflower, co prawda nie ma tu planszy, a każdy buduje swoją wioske, ale za to jest mocna licytacja o kafle wioski, o to kto pierwszy zrobi akcje a ponadto każdy może chodzić do każdego na kafle akcji, takze interakcja bardzo wysoka. Polecę także Diunę Imperium jako coś innego, powinno się spodobać również.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: autopaga »

Terramara, keyflower.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Kajdi »

mam refleksję że to rozwijanie własnej planszetki głównie.
No nie bardzo - Gaja to wyścig i to taki, w którym cały plan na grę może się iść w pewnym momencie kochać, bo ktoś szybciej zajmie planetę.
A z niewymienionych jeszcze gier euro z interakcją, to myślę, że dziadzia Caylus wciąż daje radę.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: marper81 »

karmazynowy pisze: 25 mar 2022, 17:24 Polecam też Keyflower
Poczytałem, pooglądałem i zdecydowanie gra wpada na celownik, dzięki!
karmazynowy pisze: 25 mar 2022, 17:24 Polecę także Diunę Imperium jako coś innego, powinno się spodobać również
Zagrałem na konwencie, tylko raz, więc stanowczo za mało żeby wydawać wyroki, ale.. dlaczego u licha ta gra jest tak wysoko na BGG? Nie ukrywam, że przeżyłem rozczarowanie - niby coś się dzieje, ale jakoś tak wieje nudą.. Dla przeciwwagi dodam, że na tym samym konwencie zagrałem w Tyrrantów i gdyby nie to, że trzeba w nią włożyć drugie tyle ile kosztuje (insert, koszulki, meple zamiast kartonu), to pewnie już bym ją posiadał.
Kajdi pisze: 25 mar 2022, 20:49 No nie bardzo - Gaja to wyścig i to taki, w którym cały plan na grę może się iść w pewnym momencie kochać, bo ktoś szybciej zajmie planetę.
Cieszę się, że to piszesz, bo gra zostaje na radarze :D
Kajdi pisze: 25 mar 2022, 20:49 dziadzia Caylus wciąż daje radę
Rozumiem, że chodzi o pierwszą wersję i 1303 już zbyt wygładzony?
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Elo »

arturmarek pisze: 25 mar 2022, 14:56 Projekt Gaja: sporo dzieje się na mapie, można poblokować rywala, ale zdecydowanie najważniejsza część gry dzieje się gdzie indziej
Zdcecydowanie NIE. Możliwości, które odblokowujesz na planszetce to tylko część gry, dosyć niewielka względem reszty. Najważniejszy jest wyścig po torach technologii, o ważne dla nas planety i jednorazowe akcje w danej turze. Interakcja jest na wysokim poziomie i dla mnie osobiście to euro nr. 1.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1611
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: nidhog »

Gra, która ma tyle samo zwolennikow co wrogów Reavers of Midgard. Masz swoją planszetki, ale akcja dzieje się na planszy. Wybierasz jedna z akcji i wykonują ją wszyscy zaczynając od Ciebie. Jako pierwszy dostajesz największy bonus za akcję, a każdy kolejny mniej. Oczywiście musi Cię być stać na wykonanie akcji. Więc trzeba obserwować co robią inni, by nie mieć pustych przebiegów. Lub, by ktoś Ci nie buxhnal Twojej akcji.
Ja bym dodał jeszcze Into the hall of the mountain king, które zostanie wydane po polsku w tym roku. Gra polega na budowaniu tuneli,
odkopwyaniu posągów i stawianiu ich na postumentach. Jakiejś mega interakcji nie ma, ale trzeba patrzeć czy nam ktoś miejsca w danym "kręgu na posąg nie zajął, bo może być tam tylko jeden danym kolorze. Dodatkowo gra ma ciekawy i rzadko lub w ogóle niespotykany sposób podejścia do zdobywania surowców. Ja wsparłem ks i jestem z tego mega zadowolony.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: arturmarek »

Elo pisze: 26 mar 2022, 00:35
arturmarek pisze: 25 mar 2022, 14:56 Projekt Gaja: sporo dzieje się na mapie, można poblokować rywala, ale zdecydowanie najważniejsza część gry dzieje się gdzie indziej
Zdcecydowanie NIE. Możliwości, które odblokowujesz na planszetce to tylko część gry, dosyć niewielka względem reszty. Najważniejszy jest wyścig po torach technologii, o ważne dla nas planety i jednorazowe akcje w danej turze. Interakcja jest na wysokim poziomie i dla mnie osobiście to euro nr. 1.
Uważasz tor technologii za mapę czy nie przeczytałeś wypowiedzi z którą zdecydowanie się NIE zgadzasz?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: dave8 »

Ja ze swojej strony polecam:
Vinhos
Keyflower
Podwodne Miasta
Projekt Gaja
Lorenzo il Magnifico
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 301 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: kdsz »

Przede wszystkim sugeruję spojrzeć w przeszłość. Euro sprzed kilkunastu lat to były często gry z mocno zarysowaną interakcją.

- Wojna narodów (Nations),
- Wysokie napięcie,
- Książęta renesansu (niby słabe na 3 osoby, ale my jesteśmy absolutnie zachwyceni),
- Puerto Rico,
- Imperial 2030,
- Caylus.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: marper81 »

Dzięki wszystkim za pomoc. Jeśli ktoś chlałby się jeszcze podzielić doświadczeniem i zaproponować jakiś tytuł, to proszę się nie krępować :D
I tak:
- Keyflower kupuję na bank - bardzo podoba mi się tu "mechanika kolorów"
- szukam starego Caylusa
- Puerto Rico - nie wiem jak mogłem zapomnieć o tym klasyku - wskakuje na radar
- Projekt Gaja na nim pozostaje 8)
- Wysokie Napięcie mamy, na mapie Benelux w trójkę gra się fajnie, bo ciasny, ale marzy mi się rozgrywka w 4-5 osób
- reszta do przyjrzenia się w wolnej chwili
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Elo »

arturmarek pisze: 26 mar 2022, 06:08 Uważasz tor technologii za mapę czy nie przeczytałeś wypowiedzi z którą zdecydowanie się NIE zgadzasz?
Nie jest to stricte mapa, jednak sensem tematu jest rywalizacja na wspólnej części. I tak, tor technologii jest taką częścią gry. Przeciwieństwem tego są pasjanse, gdzie każdy sobie dłubie na swoim.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Beskid »

marper81 pisze: 25 mar 2022, 22:16 Rozumiem, że chodzi o pierwszą wersję i 1303 już zbyt wygładzony?
Joel Eddy to wielki fan Caylusa i uznał 1303 za "lot better"
https://www.youtube.com/watch?v=ut54BfQUx-Q
zresztą wrzucił 1303 do swojej Top 2020 jako #1
https://www.youtube.com/watch?v=wBnCzBM0n7M
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1492 times
Been thanked: 1142 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Bruno »

Jak już napisał kolega wyżej, absolutnie warto zwrócić uwagę na klasyki. Obok Puerto Rico, polecę też totalnie interakcyjne W roku smoka. Obie gry zyskują wraz z liczbą graczy, ale już od trzech będą dobrze działać. Obie też chodzą w śmiesznych cenach.
Z nowszych (w PL) to na pewno wspomniany Food Chain Magnate, Architekci Zachodniego Królestwa, ale może powinniście przyjrzeć się też grom z serii 18xx?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Dexter258
Posty: 23
Rejestracja: 11 kwie 2020, 04:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Dexter258 »

chyba ogólnie szukamy podobnych rzeczy po przeczytaniu twoich komentarzy. Za wzór też postawiłbym tu Brassa ale ciekawa interakcja jest też w Mombasie, którą polecam.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: pvdel »

Jeszcze Tabannusi, gdzie budujemy na działkach przeciwników.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Niewodnik »

Projektowi Gaja można zarzucić mniejszą bezpośrednią rywalizację niż w Terze Mystice, więc mimo tego, że to PG jest bardziej dopracowaną grą polecam przyjrzeć się jej starszej siostrze. Jest tam ciaśniej, nasze wybory mają o wiele większe znaczenie, a walka o mapę bywa mordercza (chociaż emocji spodziewajcie się jak w szachach). Dosyć istotne jest też to, że przy 4 graczach brakuje kaflów "technologii" i już na początku gry potrafi być dziki wyścig o te najlepsze.

FCM ma to do siebie, że na początku trzeba dojść do tego, że tak naprawdę najważniejszymi osiągnięciami są "Pierwsze wyszkolenie pracownika" i "Pierwsze zatrudnienie 3 pracowników w jednej rundzie". Cała reszta gry to już czysta strategia, gdzie staramy się przechytrzyć (a potem jak już dojdziecie do poziomu Price Wars, to zblefować) przeciwników na równych sobie warunkach, wykorzystując przewagi zdobyte z racji obranej ścieżki rozwoju (np. szybkie postawienie dużej ilości nieskończonych bilboardów, tak by inni ich nie mieli).
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Namurenai »

Niewodnik pisze: 28 mar 2022, 07:51 Projektowi Gaja można zarzucić mniejszą bezpośrednią rywalizację niż w Terze Mystice, więc mimo tego, że to PG jest bardziej dopracowaną grą polecam przyjrzeć się jej starszej siostrze. Jest tam ciaśniej, nasze wybory mają o wiele większe znaczenie, a walka o mapę bywa mordercza (chociaż emocji spodziewajcie się jak w szachach). Dosyć istotne jest też to, że przy 4 graczach brakuje kaflów "technologii" i już na początku gry potrafi być dziki wyścig o te najlepsze.
Podpisuję się całym sobą.
Terra Mystica jest zdecydowanie bardziej konfrontacyjna i mniej wybaczająca niż Projekt Gaja.
No i hej - można zagrać na 5 osób jak jest potrzeba ;)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: Niewodnik »

Namurenai pisze: 28 mar 2022, 09:42
Spoiler:
Terra Mystica jest zdecydowanie bardziej konfrontacyjna i mniej wybaczająca niż Projekt Gaja.
No i hej - można zagrać na 5 osób jak jest potrzeba ;)
A w 5 osób, to już jest rzeź na mapie. Bitwa o każdy skrawek terenu, tłuczenie się na kultach, rushowanie miast, bo może zabraknąć kafli... Najlepiej jak Kultyści postawią się na środku mapy i od 1 rundy są otoczeni ze wszystkich stron :D
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 398
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 586 times
Been thanked: 383 times

Re: euro z silną interakcją na planszy

Post autor: kuleczka91 »

A z mniejszych gier Cię coś interesuje? Jeśli tak to zerknij na Little Town, mała sprytna gierka, a i poblokować przeciwnika można. Barrage to bardzo dobra gra, zagraj czym prędzej :) Ja ostatnio kupiłam grę Pipeline, podobno gra nie wybaczająca błędów, z krótką kołderką i to gra rywalizacyjna z przeciwnikami, ale jeszcze nie miałam okazji zagrać :) Z wcześniej wymienionych gier na pewno Kanban EV i On mars będą pasowały do tego co szukasz.
ODPOWIEDZ