Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Post autor: kisiel365 »

Mechanika rynku/akcji przewija się w przeróżnych tytułach od Airlines Europe, przez Acquire, po Arkwright czy 18xx. Wiadomo, że nawet w najbardziej zaawansowanych grach model finansowy jest skrajnie uproszczony. Szczytem finezji pod tym względem w grach planszowych może być 1817 które pozwala na shortowanie spółek albo For-Ex, gdzie dostępne są futures. Przy okazji może ktoś zna grę z bardziej zaawansowanymi instrumentami?
Teraz pytanie czy forumowicze lubią takie mechaniki w grach (jakie i jakich grach), a jeżeli tak to czy w życiu też się tym zajmują (zawodowo lub prywatnie) i w jakim stopniu (akcje, etfy, obligacje czy bardziej zaawansowanie)? Albo wręcz odwrotnie czy znajomość instrumentów finansowych powoduje irytację/niechęć do uproszczonego modelu w grach planszowych?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 252
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 59 times
Been thanked: 122 times

Re: Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Post autor: upadly_bankowiec »

Inwestuję dość sporo (akcje, surowce, metale szlachetne, reity) ale w grach planszowych w ogóle mnie do tego nie ciągnie. Oczywiście jeśli zagrałbym w grę w tym klimacie i by mi się spodobała, to nie miałbym nic przeciwko żeby do takiego tytułu siadać. Ale gier o inwestowaniu (nawet najbardziej skomplikowanych) nie można przyrównać w żadnej mierze do prawdziwego inwestowania - w planszówce przecież nic nie ryzykujesz, więc emocje aż tak nie wypływają na podejmowane przez Ciebie decyzje (co jest oczywiście złe w inwestowaniu, emocje w ogóle nie powinny być brane pod uwagę 😉).
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 785
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 156 times
Been thanked: 534 times
Kontakt:

Re: Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Post autor: VivoBrezo »

Je nie inwestuję na giełdach, raczej skupiam się na innych formach.

Natomiast ostatnio mocno gramy w 18xx i bardzo w naszej ekipie się te gry sprawdziły. Mamy osoby które inwestują pieniądze w różne akcje, natomiast brak doświadczenia gry na giełdzie zupełnie nie przeszkadza. Na pewno pomaga podstawowa wiedza, jak działa giełda, ale mówię tutaj o samej wiedzy teoretycznej, niekoniecznie praktycznej :).
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5281
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1706 times
Kontakt:

Re: Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Post autor: BOLLO »

Zainwestowalem w rodzine. Czy jest to opłacalna inwestycja? Zapewne dla mnie nie...ale mam poczucie ze dla swiata tak.

Dlatego lubie gierki gdzie cos mozna stracic lub zyskac bo to tylko gra. W prawdziwym zyciu nie chcialbym próbowa swoich slabych umiejetnosci inwestowania. :mrgreen:
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1530
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Post autor: EsperanzaDMV »

Podobnie jak upadly_bankowiec (swoją drogą idealna nazwa do tego wątku :D), mnie także nie jara inwestowanie w grach, a w życiu nie mam z tym problemu. Po prostu to, co jest ekscytujące w inwestowaniu, to właśnie ta nutka ryzyka, to prawdziwe życie, prawdziwe pieniądze. W grze wiesz, że to po prostu jakieś żetony - zupełnie coś innego... chyba, że grasz w pokera na pieniądze ;) (ale w tym kraju to też chore, że nie możesz legalnie się spotkać ze znajomymi na partyjkę pokera na prawdziwe pieniądze :roll: )
Z drugiej strony napisawszy to, pomyślałem sobie o grze Camel Up, gdzie także mówimy o hazardzie - obstawiamy te wielbłądy i nie powiem, czułem nutkę adrenaliny przy tej konkretnie grze, mimo iż wiedziałem, że to tylko gra... Może trzeba to połączyć i zaproponować następnym razem kolegom zagrać w Camel Up na prawdziwe pieniądze zamiast w pokera :D
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 673 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Post autor: anitroche »

EsperanzaDMV pisze: 27 kwie 2022, 10:22 Może trzeba to połączyć i zaproponować następnym razem kolegom zagrać w Camel Up na prawdziwe pieniądze zamiast w pokera :D
Że też o tym nie pomyślałam zanim sprzedałam! Chętnie bym sobie tak zagrała :D
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Czy miłośnicy giełdy/udziałów w grach inwestują w życiu?

Post autor: Niewodnik »

Halo, bagiety? Proszę przyjechać na forum.
ODPOWIEDZ