Great Western Trail: Argentina (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Great Western Trail: Argentina (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Obrazek

Mamy zapowiedź nowej wersji GWT:
Spoiler:
Ilość zmian jest zaskakująco sporo:
-nowa mapa
-uciekające punkty dostawy
-zróżnicowany punkt końcowy sciezki(tak to wygląda z odnogami konczacymi się na torach
-nowy rodzaj pracowników
-nowe budynki i krowy
-nowe mechaniki(miasta w Europie, jakieś inne nowe pola)
Premiera na Essen.
Muszę przyznać że wygląda sztos.
https://boardgamegeek.com/boardgame/364 ... ina/images

https://boardgamegeek.com/boardgame/364 ... -argentina
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 626
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 236 times
Been thanked: 346 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Nilis »

Co jest bardzo ważne dla posiadaczy starej wersji gry. Argentyna jest oddzielną częścią nie potrzebująca podstawowej 2ed. GWT:)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Nilis pisze: 31 maja 2022, 18:38 Co jest bardzo ważne dla posiadaczy starej wersji gry. Argentyna jest oddzielną częścią nie potrzebująca podstawowej 2ed. GWT:)
Ale taki był przecież plan od początku. To ma być trylogia a nie dodatki.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: detrytusek »

W sumie ciekawi mnie życie tych gier za jakiś czas bo ileż można mieć wersji jednej gry w domu? To, że się sprzeda to jestem pewien bez względu na cenę ale jakoś ciężko mi sobie wyobrazić sytuację gdzie gracze stwierdzają, że chcą zagrać w GWT ale następny dylemat czy w Argentynę, Antarktydę czy Pcim version i czy z dodatkiem Obajtek czy może jednak nie. Kolekjonerzy łykną wszystko ale reszta? Czeka nas zalew używek bo jednak któraś wyklaruje nam się na tą najlepszą czy może faktycznie wszystkie się przyjmą? Ciekawy eksperyment z tego wychodzi i pewnie inni wydawcy będą obserwowali rezultaty i zamiast podążać ścieżką odmpimpowywania już odpimpowanej gry za dużo pieniążków podążyć jednak ścieżką robienia tego samego ale na tyle inaczej, żeby móc wydawać więcej wersji (co nie przeszkadza w sumie potem jakąś w przyszłości odmpimpować).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Kisun »

brazylianwisnia pisze: 31 maja 2022, 17:16 Ilość zmian jest zaskakująco sporo:
Raczej nie powinniśmy być zakończeni ilością zmian skoro zapowiadali trzy gry z serii GWT. Miały być nieco podobne ale na tyle różne, by opłacało się mieć komplet. Argentyna jest drugą, trzecią będzie Nowa Zelandia planowana na 2023r.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 373 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Patrząc na takiego Azula czy Ticket to Ride, to trudno nazwać taki model jakąś nowością.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Xyhoo
Posty: 177
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 311 times
Been thanked: 138 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Xyhoo »

Ktoś wpadł na świetny pomysł, że skoro mogą być dwa Brzdęki i masa Pandemiców to można zrobić kilka GWT. Następne w kolejce jest GWT Legacy, bo trzeba te krówki doić ile się da.
A tak zupełnie poważnie to jestem ciekawy co z tego wyjdzie, bo jeszcze nikt nie porwał się na taki krok z ciężkim eurasem, który ma znacznie mniejszy potencjał na sprzedaż niż walentynkowy Patchwork.
Z drugiej strony konsumpcjonizm graczy mnie nie przestanie nigdy zadziwiać, skoro można do Zamków wrzucić trochę plastikowych śmieci i sprzedać tę grę ludziom, którzy już ją mieli
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4406
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1332 times
Been thanked: 836 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Hardkor »

detrytusek pisze: 31 maja 2022, 19:44 W sumie ciekawi mnie życie tych gier za jakiś czas bo ileż można mieć wersji jednej gry w domu?
Spytaj posiadaczy Wsiąść do pociągu albo azula :P Zależy jak im to wyjdzie. Jak będzie parę gier podobnych do siebie to pewnie jedna zostanie uznana za najlepszą i będzie najpopularniejsza, a pozostałe znają swoją niszę, ale mniejszą. Jak mocno zmienią to wtedy warto będzie mieć każda.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: detrytusek »

"Problem" w tym, że nie da się porównać tego do Wsiąść do Pociągu. Nie kojarzę by ktoś to zrobił z grą tej ciężkości i nie da się uciec przecież od pierwowzoru. Kręgosłup musi pozostać ten sam.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Shodan »

A ja nie wykluczałbym, że Argentyna no polu grywalności przebije oryginał, bo czuć tutaj powiew świeżości pomimo wykorzystania wyjściowo tego samego pomysłu.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: detrytusek »

Shodan pisze: 31 maja 2022, 20:55 A ja nie wykluczałbym, że Argentyna no polu grywalności przebije oryginał, bo czuć tutaj powiew świeżości pomimo wykorzystania wyjściowo tego samego pomysłu.
Pytanie przez jaki czas. Wszystko co odświeża "staroć" ma swoje 5 minut. Podejrzewam, że gdyby wychodziły w odwrotnej kolejności byłyby identyczne głosy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: pvdel »

Trochę przypomina mi to sytuacje z Brassami. Być może Argentyna będzie dla GWT tym czym jest Birmingham dla Lancashire.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ale w czym problem, jak już się markę wyrobi to potem się organizuje druk międzynarodowy... kto chce? Ty, ty, ty i ty? No to jedziemy z koksem.
Przy takiej strategii to tylko gracze i polski wydawca będą stratni jak gra nie przypadnie do gustu.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 373 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Dr. Nikczemniuk pisze: 01 cze 2022, 11:44 ...tylko gracze i polski wydawca będą stratni jak gra nie przypadnie do gustu.
To można powiedzieć o każdej grze, bo potencjalnie każda może być zła, albo dobra. Tyle, że reimplementacja ma trochę mniejszą szansę na to drugie, bo przynajmniej trzon jest oparty na czymś dobrym.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: hipcio_stg »

Xyhoo pisze: 31 maja 2022, 20:06 Ktoś wpadł na świetny pomysł, że skoro mogą być dwa Brzdęki i masa Pandemiców to można zrobić kilka GWT. Następne w kolejce jest GWT Legacy, bo trzeba te krówki doić ile się da.
A tak zupełnie poważnie to jestem ciekawy co z tego wyjdzie, bo jeszcze nikt nie porwał się na taki krok z ciężkim eurasem, który ma znacznie mniejszy potencjał na sprzedaż niż walentynkowy Patchwork.
Z drugiej strony konsumpcjonizm graczy mnie nie przestanie nigdy zadziwiać, skoro można do Zamków wrzucić trochę plastikowych śmieci i sprzedać tę grę ludziom, którzy już ją mieli
Pfffff spójrz sobie na serię 18XX. To nie są tanie gry. To mięsiste eurasy za tonę hajsiwa i ciągle się sprzedają :D Nie doceniacie eurosucharów ;)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Apos »

Video o Argentinie

https://www.youtube.com/watch?v=at5xakTLVtg

Jako wielki fan GWT - czekam! :D
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: sasquach »

Fajnie to wygląda. Zmian nie tak dużo, ale widać, że solidnie zmienią rozgrywkę.
Xyhoo pisze: 31 maja 2022, 20:06 Ktoś wpadł na świetny pomysł, że skoro mogą być dwa Brzdęki i masa Pandemiców to można zrobić kilka GWT. Następne w kolejce jest GWT Legacy, bo trzeba te krówki doić ile się da.
A tak zupełnie poważnie to jestem ciekawy co z tego wyjdzie, bo jeszcze nikt nie porwał się na taki krok z ciężkim eurasem, który ma znacznie mniejszy potencjał na sprzedaż niż walentynkowy Patchwork.
Z drugiej strony konsumpcjonizm graczy mnie nie przestanie nigdy zadziwiać, skoro można do Zamków wrzucić trochę plastikowych śmieci i sprzedać tę grę ludziom, którzy już ją mieli
O 18xx już było wspomniane. Brass wyszedł w dwóch edycjach.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Shodan »

Po upadku Lacerty tę serię przejmuje u nas Rebel?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1409 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Mr_Fisq »

Shodan pisze: 12 sie 2022, 15:54 Po upadku Lacerty tę serię przejmuje u nas Rebel?
Tak - potwierdzone info.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 373 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Na twitterze pojawiło się zdjęcie planszy nowej edycji. Niestety do gory nogami.

Poniżej moje przemyślenia, w spoilerze, może ktoś nie chce wiedzieć :D
Spoiler:
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: sasquach »

Proszę, wersja obrócona:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 150
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 125 times
Been thanked: 66 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: Mrukar »

Czy to jest jakiś prototyp? Mam wrażenie, że przez te wszystkie dodatkowe plansze i kafelki będzie strasznie duży bałagan na stole. Nie dało się tego zrobić jako elementy planszy głównej?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: XLR8 »

Mrukar pisze: 13 sie 2022, 08:20 Czy to jest jakiś prototyp? Mam wrażenie, że przez te wszystkie dodatkowe plansze i kafelki będzie strasznie duży bałagan na stole. Nie dało się tego zrobić jako elementy planszy głównej?
A) Zakładam, że to wersja finalna
B) Również zakładam, że jest ich więcej w puli i losujemy tylko część z nich podczas setupu na odpowiednią liczbę graczy
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 373 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: SetkiofRaptors »

Też odbieram to tak, że ktoś po rozgrywce wyłożył wszystko na stół, żeby zrobić jak największej ilości elementów zdjęcie. Ale częściowo wygląda jakby było to po grze, no pociągi są gdzieś tam.

Z tego co rozumiem z ostatniego finalnego pola (nie wiem jak będzie sie tu nazywać ale tego "Kansas City") - to występuje ciekawa rzecz: w pierwszym kroku możemy wysłać statek do miasta opłacając koszt w zbożu, później w krokach 2 i 3 liczymy wartość hodowlaną i wykładamy dysk. Zakładam, że na statku może być tak samo jak w poprzedniej części jeden dysk każdego gracza, poza 0 i 18 gdzie można mieć dowolną liczbę. Oznacza to z jednej strony, że gracz może co najwyżej wysłać swoje dyski które dostarczył na statki w poprzednich rundach, a nie a tej, a po drugie, że bardzo często będzie okazja się doczepić do takiego statku innym graczom chwilę później. Będzie też gra w cykora, kto pierwszy pęknie i własnym zbożem zapłaci, żeby nie czekać na bonusy z pól miasta. Zakładam, że istotne będzie jaka będzie kolejność/zasada wykładania dysków w mieście. Może kto pierwszy wyłożył dysk, a może kto wysłał statek?

Edit: Zwracam uwagę że trasa jest wreszcie białą przerywaną linią a nie jak w 2 edycji beżową zlewająca się z mapą :roll:
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Great Western Trail: Argentina (A. Pfister)

Post autor: tomp »

material o kolejnej części Argentina
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ