Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: matten »

Dzień dobry,
Chciałbym uzupełnić kolekcję o pierwszą grę kooperacyjną. Oto czego oczekuję:
- Dobrze działa w duecie (mile widziany wariant solo)
- Czas rozgrywki: do 90 min.
- Gra w języku polskim
- Proste zasady (poziom trudności nie więcej niż 2.5 na skali BGG)
- Dobra regrywalność (nie chcę gier "jednorazowych", np. detektywistycznych, w których po ukończeniu śledztwa nie ma co robić)
- Tematyka: bez zombiaków, reszta przejdzie ;)
- Cena: ok. 100 zł

Zastanawiam się nad:
- Paleo
- Pandemic: Lekarstwo
- Zaginiona Ekspedycja
- Zew Przygody

Co polecacie? Dzięki!

EDIT:
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi, chyba skuszę się na Zakazaną wyspę :)
Ostatnio zmieniony 08 cze 2022, 22:13 przez matten, łącznie zmieniany 1 raz.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 174
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 150 times
Been thanked: 90 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Mrukar »

Po moich wczorajszych rozgrywkach z bratem Aeon's End wpisuje się bardzo dobrze w podane przez Ciebie wytyczne, solo też gra mi się fajnie. Ciężar według bgg nieco większy, ale ta gra ma naprawdę łatwe i klarowne zasady. Obecnie w Smyku za 90 zł.
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Cyel »

Aeon's End zdecydowanie na tak. Świetna pozycja, mnóstwo różnorodności z dodatkami jak się już Wam ogra podstawka.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: mineralen »

Gorąco polecam Paleo
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: tomp »

Również polecam Paleo
Dodaje jeszcze:
Zakazana pustynia
Zakazana wyspa
Małe epickie podziemia
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: mementomoris »

mineralen pisze: 08 cze 2022, 04:41 Gorąco polecam Paleo
Odradzam Paleo na start. Może i ma proste zasady, ale nawet pierwszy scenariusz ostro przetrzepie i może zniechęcić nowych graczy.
Pandemic: Lekarstwo jest w porządku, aczkolwiek u nas nie zawojowało stołu. ;) Zaginioną ekspedycję jak najbardziej polecam. Z większych gier to jeszcze Hogwart's battle - niby scenariuszowa, ale te scenariusze służą tylko stopniowaniu skomplikowania przy wprowadzaniu graczy.
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Cyel »

A ja odradzę Hogwart's Battle. Gra na szynach praktycznie bez decyzji a przede wszystkim totalnie bez klimatu. W porównaniu do Aeon's End -gry u podstaw tego samego typu- to jak karciana wojna porównana do brydża.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
antonio3333
Posty: 725
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 72 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: antonio3333 »

A ja polecam Ostatni Bastion, była to moja pierwsza gra kooperacyjna i była strzałem w dziesiątkę.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Gromb »

Nasz pierwszy koop to Zakazana Wyspa.
Wykonanie do ceny = bardzo dobrze.
Regrywalność = bardzo dobrze.
Próg wejścia = niski
Dodatkowe układy wyspy dostępne na BGG.
Wariant solo- działa rewelacyjnie (planszowkowy pasjans).
Dodatkowy plus to możliwość wprowadzenia młodszych, jednak bardziej ogarniętych graczy.
Można spróbować któregoś z Pandemic ów klasycznych. Spełnia założenia.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Marbel
Posty: 224
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Marbel »

A ja podam zwykłego Pandemica. To jedna z moich pierwszych gier i jest świetna. Grywam do dziś.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: MsbS »

Pierwszy Marvel United? Używka powinna być około 100 zł.

W 90 minut zagrasz 3 partie (albo 2 z tłumaczeniem zasad).
venomik
Posty: 566
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 255 times
Been thanked: 273 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: venomik »

Ja akurat bym odradzał Pandemię. To powtarzalna gra, po rozegraniu 2-3 partii wszystkie nastepne wyglądają podobnie. Jedyna różnica czy akurat zbieram niebieskie karty czy czarne, albo czy ściągam żółte czy czerwone kosteczki. Taki poziom różnorodności jak kiedyś na pegasusie, gdzie w ramach '100 gier' Mario zaczynający z 3 zyciami i Mario zaczynający z 5 życiami to dwie zupełnie oddzielne gry ;)
Dopiero Na Krawędzi (dodatek) dodaje sensu tej grze po kilku rozgrywkach.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1390
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 172 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Emil_1 »

Pandemic lub nduzo trudniejszy i ciekawszy Robinson
Miłego dnia! :)
Marbel
Posty: 224
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Marbel »

Emil_1 pisze: 08 cze 2022, 16:15 Pandemic lub nduzo trudniejszy i ciekawszy Robinson
Robcio jest IMO bardzo trudny do ogarnięcia. Jest super grą, ale ja go kupiłem w początkowej fazie mojej planszówkowej przygody i w sumie on mi otworzył drzwi do zaawansowanych gier, ale uczyłem się tego że 2 tygodnie :/
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: ozon »

Proponuję Zakazaną Pustynię (Wyspa szybko się znudzi).
Paleo fajne ale powyżej 100, sporo drobnych zasad, imho może być trochę za trudna na początek. Kościany Pandemic - duża losowość... żadko trafia u nas ma stół.
Także bierz Zakazaną Pustynię, ani nie za łatwa ani nie za trudna i cena ok.
venomik
Posty: 566
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 255 times
Been thanked: 273 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: venomik »

Marbel pisze: 08 cze 2022, 17:18 Robcio jest IMO bardzo trudny do ogarnięcia. Jest super grą, ale ja go kupiłem w początkowej fazie mojej planszówkowej przygody i w sumie on mi otworzył drzwi do zaawansowanych gier, ale uczyłem się tego że 2 tygodnie :/
Miałem podobnie. Jedna z pierwszych poważniejszych gier planszowych. Przesiadka z Catana, Small World czy innego Dixita. Plus fatalna instrukcja. Ciężkie były początki z tą grą, oj ciężkie.
shami
Posty: 36
Rejestracja: 31 lip 2015, 21:13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: shami »

Tez zdecydowanie polecam zakazaną pustynię zamiast wyspy. I po taniości - Załoga wyprawa w głębiny.
Gibboniasty
Posty: 2
Rejestracja: 18 cze 2022, 01:17

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: Gibboniasty »

Unmatched bruk i mgla.
Proste zasady, kazda postacia gra sie inaczej wiec regrywalnosc spora plus mozliwosc prostej modyfikacji poprzez mieszanie postaci z innych gier z seri. Mozna tez siegnac po podstawke, ale meduza... :mrgreen:
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: tomp »

Gibboniasty pisze: 19 cze 2022, 15:53 Unmatched bruk i mgla.
Proste zasady, kazda postacia gra sie inaczej wiec regrywalnosc spora plus mozliwosc prostej modyfikacji poprzez mieszanie postaci z innych gier z seri. Mozna tez siegnac po podstawke, ale meduza... :mrgreen:
Unmatched to nie jest kooperacja. To pojedynek... Nie wprowadzaj w błąd.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
agt
Posty: 1190
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 638 times
Been thanked: 323 times

Re: Jaka pierwsza kooperacja? Regrywalność / proste zasady / czas do 90 min. / cena ok. 100 zł

Post autor: agt »

matten pisze: 07 cze 2022, 22:01 EDIT:
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi, chyba skuszę się na Zakazaną wyspę :)
Jak się sprawdza? :)
Jestem bardzo ciekawa. Bo choć sama też uważam, że Zakazana Pustynia ciekawsza i na dłużej, oraz, że choć chyba nie ma trybu solo to żaden problem grać samemu za 2 graczy, to nie wiem czy nie za trudna na początek.
Choć to dużo zależy od stopnia ogrania w innego rodzaju gry, a tej informacji o Tobie nie mamy :)
ODPOWIEDZ