Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: mineralen »

No właśnie ciekawe co zostanie przejęte. Bo coś czuję, że po tej wspieraczce z marką Spirit Island w Polsce będziemy się musieli pożegnać.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Asurmar »

citmod pisze: 07 cze 2022, 12:12 1. Czemu zmiana formy działalności, miałaby wiązać się z "przekazaniem" najbardziej dochodowych (tak przynajmniej zakładam) licencji do Rebela? Nawet jeśli chcą zacząć wydawać gry tak jak to zrobili z Grand Austria Hotel, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej sprzedawać istniejące już "pewniaki" w normalny sposób. Nie bardzo widzę z jakimi większymi kosztami miałoby to się wiązać. Jak widać po nowej edycji Great Western Trail, nawet nie musieli tego długo magazynować, bo od razu rozeszło się po sklepach.
Lacerta ma całkiem spory magazyn we Wrocławiu przy ul. Żegiestowskiej. Wygląda na to, że planują zrezygnować z tego magazynu i będą tylko "przepakowywać" gry ze wspieraczek. Wydaje mi się, że taka gra jak GWT jeszcze mogła by pójść metodą wspieraczkową, ale już Azul czy Patchowork nie.

Ja zastanawiam się co będzie się działo ze sklepem Planszóweczka, który zamknął wszystkie sklepy stacjonarne i przeniósł się do magazynu Lacerty przy ul. Żegiestowskiej.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: karmazynowy »

mineralen pisze: 07 cze 2022, 12:55 No właśnie ciekawe co zostanie przejęte. Bo coś czuję, że po tej wspieraczce z marką Spirit Island w Polsce będziemy się musieli pożegnać.
Można się domyślać co nie będzie dodrukowywane...

https://www.rebel.pl/promocje/5519-lace ... en-dziecka
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: litk »

Czyli dodatku Caverna: Frantic Fiends (2022) też nie będzie. :(
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Mr_Fisq »

litk pisze: 07 cze 2022, 14:07 Czyli dodatku Caverna: Frantic Fiends (2022) też nie będzie. :(
Stary wygląda jakby im zalegał. Chociaż na wspieraczce... kto wie?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: eveni »

Mocno żałuję, mam bardzo dużo gier tego wydawnictwa :(
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Mr_Fisq »

W końcu przestanę zwlekać z zakupami... Nie ujmując niczego Rebelowi - Azule, GWT i parę innych tytułów chyba wolę mieć jeszcze z logiem Lacerty....

Edit:
Kawerny nie ma na liście tytułów przejmowanych przez Rebel, więc jak ktoś się wahał to może przestać (ja swoje egzemplarze podstawki i dodatku już mam).
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: BOLLO »

Mr_Fisq pisze: 07 cze 2022, 14:43 W końcu przestanę zwlekać z zakupami... Nie ujmując niczego Rebelowi - Azule, GWT i parę innych tytułów chyba wolę mieć jeszcze z logiem Lacerty....

Edit:
Kawerny nie ma na liście tytułów przejmowanych przez Rebel, więc jak ktoś się wahał to może przestać (ja swoje egzemplarze podstawki i dodatku już mam).
Kurcze właśnie się dowiedziałem.....szok ale to pokazuję że w tych czasach nikt nie może czuć się pewny. Dziś jesteś jutro cię nie ma.....czy to wina ich wewnętrznej polityki skoro taki Bard np istnieje. Czy to wina cofnięcia licencji Azula (cube factory of ideas może przejmie?). Jaki by nie był powód to jest to niewątpliwie przykra informacja. Firma Lacerta to nie tylko wydawnictwo ale i ludzie którzy mają swoje rodziny i marzenia. Trzymam kciuki żeby jednak jakoś to przetrzymali i dzwignęli się na tyle by funkcjonować jednak na rynku (chociaż już ruchy w strone Rebela zostały wykonane).

Dorzuciłem się mimo to dla nich i zamówiłem właśnie totalnie nie planowane Le Havre, O mój Zboże i Montana....taka cegiełka.
Miałem sprzedawać ich Mage Knighta....ale chyba zostawię na pamiątkę. :cry: :cry: :cry:
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Asurmar »

BOLLO pisze: 07 cze 2022, 15:31
Mr_Fisq pisze: 07 cze 2022, 14:43 W końcu przestanę zwlekać z zakupami... Nie ujmując niczego Rebelowi - Azule, GWT i parę innych tytułów chyba wolę mieć jeszcze z logiem Lacerty....

Edit:
Kawerny nie ma na liście tytułów przejmowanych przez Rebel, więc jak ktoś się wahał to może przestać (ja swoje egzemplarze podstawki i dodatku już mam).
Kurcze właśnie się dowiedziałem.....szok ale to pokazuję że w tych czasach nikt nie może czuć się pewny. Dziś jesteś jutro cię nie ma.....czy to wina ich wewnętrznej polityki skoro taki Bard np istnieje. Czy to wina cofnięcia licencji Azula (cube factory of ideas może przejmie?). Jaki by nie był powód to jest to niewątpliwie przykra informacja. Firma Lacerta to nie tylko wydawnictwo ale i ludzie którzy mają swoje rodziny i marzenia. Trzymam kciuki żeby jednak jakoś to przetrzymali i dzwignęli się na tyle by funkcjonować jednak na rynku (chociaż już ruchy w strone Rebela zostały wykonane).

Dorzuciłem się mimo to dla nich i zamówiłem właśnie totalnie nie planowane Le Havre, O mój Zboże i Montana....taka cegiełka.
Miałem sprzedawać ich Mage Knighta....ale chyba zostawię na pamiątkę. :cry: :cry: :cry:
Wspomógłbyś Lacertę jakbyś kupił to na Lacerta.pl albo Planszoweczka.pl. Ale znając życie wspomogłeś Asmodee i kupiłeś w sklepie Rebel.pl. Jeśli tak to nie przejmuj się, w końcu dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane i tam właśnie imprezuje Asmodeusz :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9435
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: MichalStajszczak »

Mój kontakt z Lacertą zaczął się wcześniej, niż większości osób na tym forum (wygrałem konkurs na polską nazwę ich pierwszej gry), więc mogę napisać rzecz dość zaskakującą. Gdyby w 2006 czy 2007 roku ktoś powiedział, że Lacerta przetrwa jeszcze na rynku aż 15 lat, to bym chyba nie uwierzył.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 291 times
Been thanked: 124 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: vder »

Może nie będzie, aż tak źle, w końcu na pierwsze wydanie agrycoli też było 'wspieraczkowe' i to przed wszelakimi KSami :). Co prawda z tego co kojarzę założonego progu nie udało się przekroczyć, ale wydali mimo to :). Szacun.
Gracze pamiętają.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: eveni »

Zapowiedź nowego odcinka PlanszówkiTV na Facebooku:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Dianne »

Mega przykro :( Nie jest to na pewno decyzja, która zapadła wczoraj. Wydaje mi się, że lekkie rozżalenie w Agacie czuć było już od jakiegoś czasu, np. jak pokazywała się na live'ach planszowych newsów. Mówiła o tym, że np. Uczta dla Odyna właściwie się wyprzedawała po kosztach, a teraz jak jej nie ma, to osiąga zawrotne ceny na rynku wtórnym, podobnie z GAH i czuć było w tych wypowiedziach dość duże pretensje do graczy... I rzeczywiście z tą Lacertą tak trochę było. Mieli kilka tytułów, które łapało się od razu - i były to dokładnie te gry, które przejął teraz Rebel. Jeżeli jest to rzeczywiście kwestia nieprzedłużenia licencji przez Asmodee to mamy doskonały przykład tego jak monopol światowy zabija nam różnorodność na naszym lokalnym poletku :( Większość tytułów Lacerty poza tym co przejął Rebel, to były gry dobre, ale nie takie, które znajdowały się u nas na szczycie listy zakupów. Zawsze było coś ważniejszego. Biję się w pierś i przyznaję, że zamówiliśmy dzisiaj kilka tytułów Lacerty (m.in. Blackout Hongkong, Boonlake, Puerto Rico, Le Havre), na które nie było miejsca w budżecie, ale mając w perspektywie, że za jakiś czas będą niedostępne - jednak chcemy je mieć. Gdyby nie ta perspektywa, pewnie w końcu kupilibyśmy je z drugiej ręki.

A co do Portalu - Ignacy lubi się pokazywać jako taki spec-znawca branży planszówkowej. Zapewne powie mniej więcej to o czym tutaj wszyscy piszą - że Asmodee nie przedłużyło licencji, że świetne gry Lacerty wyprzedawały się po kosztach... Po prostu dotrą do laików, dla których będzie "wiedza tajemna". Zobaczymy czy coś jeszcze ciekawego będzie miał Trzewik do dodania. Niektórzy zarzucają Portalowi, że będzie robił zasięgi na trupie konkurencji. Nie wiem czy można ich tak srogo oceniać. Planszówki TV dość wyraźnie aspirują do bycia nie tylko kanałem promocji wydawnictwa, ale też właśnie medium ogólnoplanszówkowym. Gdyby Planszowe Newsy robiły teraz live o sytuacji Lacerty, to pewnie nikt by się nie zająknął ani słowem. Inna sprawa, że PN pewnie mówiłyby o Lacercie z Lacertą, a Planszówki TV raczej będą mówić "o Lacercie". Nie zmienia to jednak faktu, że mogą mieć coś ciekawego do powiedzenia w temacie.

Sama chętnie zobaczyłabym odcinki różnych youtuberów z ich topką gier Lacerty, z ich wspomnieniami związanymi z grami wydawnictwa i samym wydawnictwem. Lacerta to jednak kawał planszówkowej historii Polski. Coś się kończy coś zaczyna, ale zapewne niejeden gracz wychował się na ich tytułach. ;)
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: eveni »

Na 21 czerwca jest zapowiedziany live Planszowych Newsów z Lacertą - AMA (Ask Me Anything).
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Xyhoo »

Kiepska ta branża do robienia biznesu. Fajnie, że znajdują się pasjonaci, którzy raczej wiedzą, że hajsu nie będzie, za to będą duże dzieci, które zjadą cię za każdą literówkę. Oby to znaczyło, że Uczta dla Odyna wpada na wspieraczkę
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: karp »

Żadna to nowość. Wiadomym było, że to się wydarzy. Poczekajcie na 2-3 kolejne firmy które stwierdzą to samo. Macie typy?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Mr_Fisq »

Trzeba jeszcze Lacercie przyznać, że zamyka swoją dotychczasową działalność pewnymi ukłonami w stronę graczy - wpadło z dawna obiecane Torfowisko, do tego zbiórka na wyproszoną GAH... plany dotrzymania słowa w kwestii GWT, i Spirit Island...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Gromb »

Pewnie trzon ekipy zostanie w okrojonym składzie, prowadząc działalność na portalach wspieraczkowych. Marka zniknie z rynku, ale pojawi się nowy twór. Umarł król, niech żyje król :!:
Szkoda tylko ludzi tworzących firmę.
Z samym wydawnictwem było mi po drodze, mam kilka jaszczurek na półce.
Dobrze, że kończą z klasą, nie jak GFP.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: miker »

MichalStajszczak pisze: 07 cze 2022, 16:38 Gdyby w 2006 czy 2007 roku ktoś powiedział, że Lacerta przetrwa jeszcze na rynku aż 15 lat, to bym chyba nie uwierzył.
Aż taki chaos i nieogarnianie tam panowało? Czy jak inaczej to rozumieć?
Awatar użytkownika
Platfus
Posty: 26
Rejestracja: 21 paź 2020, 17:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Platfus »

Kurcze :( A miałem nadzieję, że kiedyś wydadzą dodatek do Magic Maze :( Jak myślicie? Jest jakaś szansa, że Rebel go wyda? Gra świetna, w moim gronie osób, którym ją zaprezentowałem ma największy procent zachwytów i zdań typu "też sobie ją kupię", więc zgaduję, że dodatek by się sprzedał, zwłaszcza że ma opinię wręcz obowiązkowego.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: polwac »

No i dodatkowy impuls żeby w końcu kupić Spirit Island.

Dobra cena w sklepie Rebel(239,95zł) i darmowa dostawa
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: kaszkiet »

eveni pisze: 07 cze 2022, 17:30 Zapowiedź nowego odcinka PlanszówkiTV na Facebooku:
Obrazek
Żenada i buractwo.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1218 times
Been thanked: 1419 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Mr_Fisq »

polwac pisze: 07 cze 2022, 20:27 No i dodatkowy impuls żeby w końcu kupić Spirit Island.

Dobra cena w sklepie Rebel(239,95zł) i darmowa dostawa
Podstawki nie będzie do kupienia razem z dodatkami?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9435
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: MichalStajszczak »

miker pisze: 07 cze 2022, 20:06
MichalStajszczak pisze: 07 cze 2022, 16:38 Gdyby w 2006 czy 2007 roku ktoś powiedział, że Lacerta przetrwa jeszcze na rynku aż 15 lat, to bym chyba nie uwierzył.
Aż taki chaos i nieogarnianie tam panowało? Czy jak inaczej to rozumieć?
Inaczej.
Generalnie są dwie metody prowadzenia biznesu: albo sprzedawać dużo egzemplarzy z małym zyskiem albo mało z dużym zyskiem. Natomiast miałem wrażenie, że Lacerta chce wprowadzić model sprzedaży niewielkiej liczby egzemplarzy (bo w chwili, gdy rozpoczynała działalność, popyt na "gry dla graczy" był stosunkowo mały) przy minimalnych zyskach na sztuce (bo przy małych nakładach koszty były duże a trudno było wtedy sprzedać drogie gry). Taki system był ryzykowny, bo jeden nietrafiony tytuł mógł pogrążyć firmę finansowo. Wyglądało na to, że Lacerta opiera swoją działalność na "samowyzysku" właścicieli i dość szybko okazało się, że nie jest w stanie samodzielnie prowadzić dystrybucji swoich gier. Dlatego większym zaskoczeniem dla mnie jest to, że likwiduje się teraz, a nie po wydaniu kilku pierwszych gier.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: miker »

MichalStajszczak pisze: 07 cze 2022, 20:49 Natomiast miałem wrażenie, że Lacerta chce wprowadzić model sprzedaży niewielkiej liczby egzemplarzy (bo w chwili, gdy rozpoczynała działalność, popyt na "gry dla graczy" był stosunkowo mały) przy minimalnych zyskach na sztuce (bo przy małych nakładach koszty były duże a trudno było wtedy sprzedać drogie gry).
No to rzeczywiście ryzykowny model. Nie mając dwóch starych tetryków sprzedających Chipsy i omamiających niedzielnych graczy może być trudno.
ODPOWIEDZ