Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Fojtu
Posty: 3373
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Fojtu »

Gizmoo pisze: 09 cze 2022, 13:08 Dyskusja ciekawa, ale trochę nie potrafię zrozumieć, dlaczego forumowicze nie zauważają, co doprowadziło do obecnego stanu rzeczy i podjętych decyzji. Snują jakieś teorie spiskowe, mając jednocześnie odpowiedź na pytanie "dlaczego musieli zwinąć taki model biznesowy?".

Bo niby tyle świetnych gier na koncie, ale jak przychodziło co do czego to... Nikt tych gier nie kupował. Świetne, genialne tytuły trafiały na srogie wyprzedaże, a później już był tylko płacz, że gry niedostępne na rynku. Tak dla przypomnienia:
Jak dla mnie to akurat wybór gier w Lacercie w ostatnich latach był raczej pechowy. Dużo gier od Pfistera, które po prostu okazały się niewypałem.

Sporo gier uznanych projektantów, które nie wypaliły:
Blackout - raczej słabsza pozycja Pfistera, na świecie raczej nie zrobiła kariery
Boonlake - to samo co wyżej
Newdale - to samo co wyżej
Montana - wiem, że Ty Gizmoo lubisz ten tytuł, ale ocena na BGG mówi trochę co innego

No i to co pisze Japańczyk, po prostu było mniej marketingu, ja o sporej ilości gier po prostu nie słyszałem za bardzo. Np. Takie Naturalnie u mnie przegrało z Łąką, bo Łąka wcześniej pojawiła mi się na radarze. Jakbym miał teraz wybierać, to może bym poszedł w kierunku tytułu Lacerty.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: japanczyk »

Michito pisze: 09 cze 2022, 13:41 No z Troyes to im się chyba nie udało :mrgreen:
Troyes było w 2018, w tym samym czasie co GAH - rynek mocno sie zmienil przez ostatnie 4 lata + 2 lata temu Medyk wystartował Rebelie i teraz swszystko Rebel moze wepchnac :P
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Gizmoo »

japanczyk pisze: 09 cze 2022, 13:32 Marketing Gizmoo, marketing
No ok, ale ja uważam, że jednak cięższe eurasy, a w takie w większości wydawała Lacerta, mają dużo mniejsze zainteresowanie, niż Rebelowe gry rodzinne. I jest to jednak rynek wyjątkowo trudny do oszacowania. Dlaczego? Bo w kolekcjach nie ma dużo miejsca na ciężkie gry. Ma się ich zwykle kilka, bo ciężko się do nich wraca. Trzeba praktycznie od nowa czytać zasady. Uważam nawet (być może się mylę), że jest to rynek wyjątkowo nasycony. Jak patrzę na swoją kolekcję, to w zasadzie w tym segmencie "wszystko już mam i niczego nowego nie potrzebuję". Zresztą sam się na tym łapię, że od dłuższego czasu preferuję prostsze gry, do których łatwo się wraca.

Aha i jeszcze jedno - Gdybym był złośliwy, a dzisiaj byłby Prima Aprilis, to zadałbym taką zagadkę:

Jaki wspólny mianownik, mają gry wydane przez Lacertę, które trafiały na wyprzedaże?

Montana
Le Havre
Grand Austria Hotel
Ora Et Labora
Kawerna
Wyspa Skye
Uczta Dla Odyna

Także wszystkiemu winny jest Klemens Franz. :lol: Do niego piszcie zażalenia. :lol:
japanczyk pisze: 09 cze 2022, 13:32 To nie Mezo
Uważam, że Mezo jest akurat winne samemu sobie. Ludzie po wyglądzie myśleli, że to klasyczne "dudes on the map". Jest walka, turlanie kostkami, są emocje i wyrywanie kłaków. A tu się nagle okazuje, że to klasyczne, suche euro, do tego z dużą ilością zasad i kiepską instrukcją. Nic dziwnego, że dochodziło do rozczarowań, bo ludzie kupowali oczami, oczekując zupełnie innej gry. No ale to temat rzeka i na inną dyskusję.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: vder »

Michito pisze: 09 cze 2022, 13:41 Dlatego moim zdaniem nowy model wspieraczkowy do wydawania tego typu ambitnych gier jest jak najbardziej słuszny.
Tez wydaje mi się, że to moze zadziałać. A oczami wyobraźni już widzę polskie wydanie nusfjord :).
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 09 cze 2022, 13:48 No ok, ale ja uważam, że jednak cięższe eurasy, a w takie w większości wydawała Lacerta, mają dużo mniejsze zainteresowanie, niż Rebelowe gry rodzinne. I jest to jednak rynek wyjątkowo trudny do oszacowania. Dlaczego? Bo w kolekcjach nie ma dużo miejsca na ciężkie gry. Ma się ich zwykle kilka, bo ciężko się do nich wraca. Trzeba praktycznie od nowa czytać zasady. Uważam nawet (być może się mylę), że jest to rynek wyjątkowo nasycony. Jak patrzę na swoją kolekcję, to w zasadzie w tym segmencie "wszystko już mam i niczego nowego nie potrzebuję". Zresztą sam się na tym łapię, że od dłuższego czasu preferuję prostsze gry, do których łatwo się wraca.
Wszystko masz, niczego nie potrzebujesz, ale kupujesz dalej bo NOWE, bo CIEKAWE, bo TWIST, bo ZNANY AUTOR
W grach ostatnio wydawanych przez lacerte kazdego z tych elementów zabrakło
A np. Renature to ŚWIETNA gra, która powinna sie sprzedawac niczym cieple buleczki

Gizmoo pisze: 09 cze 2022, 13:48 Uważam, że Mezo jest akurat winne samemu sobie. Ludzie po wyglądzie myśleli, że to klasyczne "dudes on the map". Jest walka, turlanie kostkami, są emocje i wyrywanie kłaków. A tu się nagle okazuje, że to klasyczne, suche euro, do tego z dużą ilością zasad i kiepską instrukcją. Nic dziwnego, że dochodziło do rozczarowań, bo ludzie kupowali oczami, oczekując zupełnie innej gry. No ale to temat rzeka i na inną dyskusję.
Ale to nie wina Mezo, a chybionego marketingu Portalu, który sprzedawał te gre jako "kolejne super dudes on map!", "kolejna gra po Blood Rage i Risign Sun!"
Ani nie powiedzialbym ze w Mezo jest duzo zasad jak i nie powiedzialbym ze jest klasycznym suchym euro - jest interesujaca hybryda
mineralen
Posty: 954
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: mineralen »

Gizmoo pisze: 09 cze 2022, 13:48
japanczyk pisze: 09 cze 2022, 13:32 Marketing Gizmoo, marketing
Jaki wspólny mianownik, mają gry wydane przez Lacertę, które trafiały na wyprzedaże?

Montana
Le Havre
Grand Austria Hotel
Ora Et Labora
Kawerna
Wyspa Skye
Uczta Dla Odyna
Także wszystkiemu winny jest Klemens Franz. :lol: Do niego piszcie zażalenia. :lol:
Nie wiem Gizmoo na ile pisałeś serio, ale zgadzam się z tym całkowicie. Tyle słyszałem pozytywów o GAH, Le Havre, itd. i już bym dawno je kupił kilka razy po samych opiniach. Ale wchodzę na BGG albo na stronę sklepu i widzę tę kreskę... to się jeszcze zastanowię. I potem nie wracam do nich myślami. Gdyby te gry wyglądały jak Arnak, odnowione Brassy albo chociaż pierwsza edycja GWT to jestem przekonany, że byłyby absolutnymi hitami sprzedażowymi.

I zgadzam się z tezami o monotonnej linii wydawniczej. Ile można mieć suchych euro o niczym? Np taki Arnak mechanicznie to nie jest nic nadzwyczajnego, ale oprawa graficzna nadaje tej grze sznytu. A wszystkie gry ilustrowane przez Franza wyglądają jak ta sama, nierozróżnialna jedna od drugiej breja. Po co ci więcej niż jedna breja? Nawet nie wiem czy chciałbym mieć jedną breję.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: bogas »

japanczyk pisze: 09 cze 2022, 14:08 Wszystko masz, niczego nie potrzebujesz, ale kupujesz dalej bo NOWE, bo CIEKAWE, bo TWIST, bo ZNANY AUTOR
W grach ostatnio wydawanych przez lacerte kazdego z tych elementów zabrakło
Eeee no jak? NOWE i ZNANY AUTOR się zgadzały, tak więc jest 50/50. Ale jak bardzo słusznie zauważył Michito:
Michito pisze: 09 cze 2022, 13:41 Dorzuciłbym jeszcze to, że Lacerta jako wydawnictwo było (przepraszam, że używam czasu przeszłego, ale chyba jest odpowiedni) dość monotematyczne: (ambitne/suche) euro, euro, euro, euro i na dodatek euro często tych samych autorów. Ile gier Rosenberga można mieć na półce?
Dokładnie tak.
Ile Azuli można mieć na półce? A jak ktoś ma wszystkie to czy ma też Rosenbergi i Pfistery? Uwielbiam Rosenberga, lubię Pfistera, mam ponad 200 gier, ale też nie mam Uczty dla Odyna, Blackout Honkong, Boonlake, Kawernę mam w wersji EN, a GWT sprzedałem. Także niby super gry wydawali i takie "pode mnie", no ale faktycznie ileż można?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Ardel12 »

bogas pisze: 09 cze 2022, 15:02 Ile Azuli można mieć na półce? A jak ktoś ma wszystkie to czy ma też Rosenbergi i Pfistery? Uwielbiam Rosenberga, lubię Pfistera, mam ponad 200 gier, ale też nie mam Uczty dla Odyna, Blackout Honkong, Boonlake, Kawernę mam w wersji EN, a GWT sprzedałem. Także niby super gry wydawali i takie "pode mnie", no ale faktycznie ileż można?
Sama prawda. Mając w kolekcji X tytułów danego typu bardzo ostrożnie dokupuje się nowe. Kiedyś jak szalony kupowałem kolejne eura i mieliłem kolekcję. Obecnie mam w niej same (wg mnie) wybitne tytuły euro i na prawdę bardzo rzadko już wchodzę w kolejne. Obecnie odbiłem w inną stronę i skupuję coop i bardziej luźne gry jak TMB.

Lacerta, macie rację, miała IMHO ubogie portfolio, gdyż skupiała się na tej samej grupie każdego roku.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: japanczyk »

bogas pisze: 09 cze 2022, 15:02 Ile Azuli można mieć na półce?
Gdyby nie to, ze moja nie lubi Witraży to miałbym wszytskie xD Kazdy to ejdnak inna gra
bogas pisze: 09 cze 2022, 15:02 A jak ktoś ma wszystkie to czy ma też Rosenbergi i Pfistery? Uwielbiam Rosenberga, lubię Pfistera, mam ponad 200 gier, ale też nie mam Uczty dla Odyna, Blackout Honkong, Boonlake, Kawernę mam w wersji EN, a GWT sprzedałem.
Ale tutaj racja - gry Rosenberga czy Pfistera sa podobne do sibie mechanicznie (Nie wsyztskie, ale sporo) - wiec zostawiasz te, które ci najbardziej pasuja
menelobej
Posty: 398
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 198 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: menelobej »

Moim zdaniem Lacercie bardzo brakowało takiego wysokonakładowego hitu jak Dobble czy Timeline, adresowanego głównie do graczy przedszkolno-wczesnoszkolnych, takiego idealnego prezentu w ładnym metalowym pudełku o banalnych zasadach i dającego dużo radości dzieciakom, który do tego można zabrać ze sobą i zagrać wszędzie z dzieckiem. A temat każdej edycji można dorobić do potrzeb: zwierzaki, Marvel, dinozaury itd. I do tego obecnego w każdym przedszkolu czy świetlicy szkolnej, co jeszcze buduje znajomość tytułu. A i coś jak Terraformacja Marsa, czyli dość lekka i popularna gra dla geeków z regularnym dodrukiem, też by się przydało.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: autopaga »

japanczyk pisze: 09 cze 2022, 15:46
bogas pisze: 09 cze 2022, 15:02 Ile Azuli można mieć na półce?
Gdyby nie to, ze moja nie lubi Witraży to miałbym wszytskie xD Kazdy to ejdnak inna gra
Z azulami to albo wszystkie albo żadnego :D
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: bogas »

autopaga pisze: 09 cze 2022, 15:58
japanczyk pisze: 09 cze 2022, 15:46
bogas pisze: 09 cze 2022, 15:02 Ile Azuli można mieć na półce?
Gdyby nie to, ze moja nie lubi Witraży to miałbym wszytskie xD Kazdy to ejdnak inna gra
Z azulami to albo wszystkie albo żadnego :D
Coś w tym jest :P
Nie mam żadnego
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: bobule »

japanczyk pisze: 09 cze 2022, 14:08 A np. Renature to ŚWIETNA gra, która powinna sie sprzedawac niczym cieple buleczki
bo jest to świetna gra, ale nikt o niej nie słyszał, bo miała praktycznie ZEROWY marketing :P
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: bogas »

bobule pisze: 09 cze 2022, 18:13
japanczyk pisze: 09 cze 2022, 14:08 A np. Renature to ŚWIETNA gra, która powinna sie sprzedawac niczym cieple buleczki
bo jest to świetna gra, ale nikt o niej nie słyszał, bo miała praktycznie ZEROWY marketing :P
:lol: :lol: Chyba mniej niż zerowy, bo nawet teraz piszecie jej angielską nazwę, a przecież Lacerta wydała ją jako Naturalnie.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Bruno »

MichalStajszczak pisze: 09 cze 2022, 19:34
arturmarek pisze: 09 cze 2022, 18:04 W ten sposób można by o każdej spółce notowanej na GPW powiedzieć, że to nie jest polska firma, bo zawsze jakimiś akcjonariuszami są zagraniczni inwestorzy.
Żyjemy w latach 20' XXI w., nie ma potrzeby uderzać w XIX-wieczne nacjonalistyczne tony.
Skoro nie ma potrzeby uderzać w nacjonalistyczne tony, to dlaczego została zamknięta sieć Go Sport i parę innych firm?
Bo zdecydował o tym lubiący (głupio) uderzać w nacjonalistyczne nuty rząd?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Neoptolemos »

Średnio się znam, to się wypowiem.
Jak ~6-7 lat temu pracowałem w FLGS, to mieliśmy w ofercie wszystkie gry Lacerty, ściślej: niemal każdą w dokładnie jednej sztuce. Przez ok. rok nie pamiętam, żebym sprzedał choć tę jedną sztukę (z pewnym wyjątkiem, o którym później) - a ruch w sklepie wcale nie był mały, zwłaszcza przed świętami. GAH, Uczta dla Odyna, Mombasa, Kawerna, chyba jeszcze jakiś zapomniany Belfort - leżały jak wyrzut sumienia.
Średnie i ciężkie euro to nie tylko produkt (wbrew forumowej banieczce) niszowy, ale też bardzo trudny w dyrstrybucji. Jak już ktoś mądrze zauważył, nawet fani tych wszystkich Pfisterów i Rosenbergów mają ograniczoną pojemność półek i mało jest wariatów, którzy będą chcieli posiadać 5 gier Uwego o sadzeniu ziemniaków.
Oczywiście rynek się nieco zmienił, ale konkurencja nie spała - przykładowy Portal w ostatnich latach bardzo mocno skręcił w stronę będących domeną Lacerty eurosów. I chociaż np. mnie strasznie mało grzeje fafnasta gra o trudnym tytule na T, to w świadomości "nowego pokolenia" graczy to jest teraz eurowy mainstream. Wystarczy poczytać, co polecają i o czym dyskutują ludzie na facebooku.
I teraz wracając do wyjątku sprzed lat: Lacerta oprócz zajęcia niszy, z której w ostatnich latach została wypchnięta, miała tez jeden flagowy produkt: Pandemię. Nie pamiętam już, kiedy stracili do niej prawa na rzecz Rebela, ale tutaj upatrywałbym jednego z głównych problemów - każde wydawnictwo potrzebuje flagowych produktów, żeby funkcjonować. Z mojej perspektywy: przykładowo Bard umarłby tak na oko z 10 lat temu, gdyby nie ZNAKOMICIE sprzedające się (przynajmniej te 6-7 lat temu) kolejne wersje Carcassonne. Galakta w tamtych czasach sprzedawała kolejne dodatki do X-Winga i LCGów garstce fanów, a oprócz tego - z perspektywy pracownika sklepu - wisiała niemal wyłącznie na Catanie. Hobbity po oddaniu Dixita w zasadzie zniknęły z horyzontu i nie wiem, czy dużo "nowych" graczy w ogóle kojarzy to wydawnictwo.
A Lacerta przez lata wisiała na Pandemii. Ta gra schodziła we wszystkich odmianach i wersjach i mam przypuszczenia, że to jej strata - nie do zastąpienia nawet przez Azule - była gamechangerem.
(Ale mogę się też nie znać.)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Miszon »

Czyli tak jak wspominałem wcześniej: jak stracili Pandemię, to stracili jedno płuco, a teraz być może mieli stracić też Azule, czyli już by zostali z niczym.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Neoptolemos »

Umknął mi twój post, ale tak mi się wydaje.
Co do Galakty też się zgadzam, że uwolnienie od FFG mogło zabić, a dało im drugie życie. Obserwuję ich teraz z dużą dozą sympatii, mimo że mój top3 gier Galakty to wszystko licencje FFG ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: bobule »

Neoptolemos pisze: 09 cze 2022, 23:30 Z mojej perspektywy: przykładowo Bard umarłby tak na oko z 10 lat temu, gdyby nie ZNAKOMICIE sprzedające się (przynajmniej te 6-7 lat temu) kolejne wersje Carcassonne. Galakta w tamtych czasach sprzedawała kolejne dodatki do X-Winga i LCGów garstce fanów, a oprócz tego - z perspektywy pracownika sklepu - wisiała niemal wyłącznie na Catanie. Hobbity po oddaniu Dixita w zasadzie zniknęły z horyzontu i nie wiem, czy dużo "nowych" graczy w ogóle kojarzy to wydawnictwo.
A Lacerta przez lata wisiała na Pandemii. Ta gra schodziła we wszystkich odmianach i wersjach i mam przypuszczenia, że to jej strata - nie do zastąpienia nawet przez Azule - była gamechangerem.
(Ale mogę się też nie znać.)
Ciężko się nie zgodzić. Jak widać Bard dalej jedzie na Carcassonne xD
Ale mamy teraz kilka wydawnictw, które mają trochę inny profil. Lucky Duck Games, Nasza Księgarnia, Ogry Games - no tutaj chyba nie mają żadnej takiej "topowej" gry, która by ciągnęła sprzedaż pozostałych. Inna kwestia, że wydaje mi się, że tam po prostu to co ma być sprzedane, to się sprzedaje, a nie zalega na półkach :) No i to co chyba warto odnotować, jak jesteś małym graczem, to lepiej, żebyś miał solidne zaplecze. Lucky Duck, jest filią dużego wydawnictwa, Nasza księgarnia i IUVI Games to działy planszówkowe wydawnictw książkowych.

Jakoś nie jestem fanem Portalowych produkcji (mam ich 3 gry na półce, tytułów Lacerty mam zatrzęsienie), ale no dobry hype robią, o każdej ich nowości raczej jest albo głośno albo bardzo głośno (wśród geeków). No i jak ktoś dobrze napisał, regały nie są z gumy, jeżeli ludzie kupią Patchworka, to nie kupią już Ogródka, jeżeli gry są bardzo zbliżone mechanicznie (no i Ogródek ostatecznie przepadł i trafił na wyprzedaże). Sam mam sporo ciężkich eurasów, ale to dlatego, że jestem typem zbieracza i się jeszcze z tego nie wyleczyłem :D Ale jak ogram (kiedyś) to pewnie liczba ciężkich gier na półce diametralnie się zmniejszy. Ile można mieć takich gier? Jak ktoś ma małą kolekcje to będzie miał takich tytułów 2-3, jak ktoś ma większą, to będzie miał więcej, ale też jego możliwości przerobowe są ograniczone, a rynek? A rynek co miesiąc wydaje kolejne gry, a tytułów jest od zatrzęsienia :)
gogovsky
Posty: 2203
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: gogovsky »

Obecnie nie mam żadnej gry Lacerty, ani portalu. Różnica taka, że na Lacercie się wychowałem i chętnie zagram raz na czas w jakieś Puerto Rico, Wysokie Napięcie czy GWT. A gry portalu głównie są w top najgorszych gier jakie grałem.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: suibeom »

gogovsky pisze: 10 cze 2022, 07:35 Obecnie nie mam żadnej gry Lacerty, ani portalu. Różnica taka, że na Lacercie się wychowałem i chętnie zagram raz na czas w jakieś Puerto Rico, Wysokie Napięcie czy GWT. A gry portalu głównie są w top najgorszych gier jakie grałem.
jak widać, ta różnica nie wpływa w najmniejszym stopniu na byt Portalu, za to na Lacertę wpłynęła bardzo.
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MaciekK5454 »

No właśnie też nie nie do końca zgadzam się z tezami, że Lacerta miała zbyt monotematyczne, eurosucharowe portfolio. Oprócz zaawansowanych gier ekonomicznych wydawnictwo wydawało serie Pandemic, Azul, Patchwork, dalej Park Niedzwiedzi, Lamaland, Naturalnie, Agricola Rodzinna, Paryż Miasto Świateł. Miało też swego czasu Mage Knight, no i wciąż sztandarowe Great Western Trail i Agricole. Przeciwnie zatem do moich przedmówców, uważam, że oferta firmy była właśnie ciekawa i mocno urozmaicona, i nie klei mi się stwierdzenie, że Lacerta musiała zakóńczyć działalność wydawniczą, bo gracze nie kupowali masowo Le Havre czy Mombasy. Może faktycznie zaplecze pozaplanszówkowe lub oferta jakiś hipermarketowych tytułów by pomogła?

Co do pozostałych wydawnictw, to faktycznie, Iuvi to nie tylko deckbuildery, ale może przede wszystkiem Smart Games. Lucrum - ze sztandarowym Brzdękiem, to też oddział większego wydawnictwa. Galakta - po zakończeniu wydawania Talismana, została z mocnych sprzedażowo tytułów z Catanem (btw: produkt Asmodee) - zobaczymy jak to sie dalej u nich potoczy. Zostaje Portal z dość agresywnym marketingiem, choć mam wrażenie, że oni wciąż czekają na hicior sprzedażowny w rodzaju Brzdęka, Everdell, Catan, Carcassone czy Azul.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: Neoptolemos »

MaciekK5454 pisze: 10 cze 2022, 08:32 No właśnie też nie nie do końca zgadzam się z tezami, że Lacerta miała zbyt monotematyczne, eurosucharowe portfolio. Oprócz zaawansowanych gier ekonomicznych wydawnictwo wydawało serie Pandemic, Azul, Patchwork, dalej Park Niedzwiedzi, Lamaland, Naturalnie, Agricola Rodzinna, Paryż Miasto Świateł. Miało też swego czasu Mage Knight, no i wciąż sztandarowe Great Western Trail i Agricole.
Pandemic - jak wyżej. Patchwork też stracili w międzyczasie.
Lamaland, Naturalnie, Paryż: Miasto Świateł nie brzmią mi w ogóle na hity sprzedażowe - może nie są wtopami, ale jest o nich relatywnie bardzo cicho. Mage Knight jest turbo niszowy, GWT i Agricola to też euro. Zostaje seria Azul i to... tyle?

Ja absolutnie nie uważam, żeby Lacerta miała monotematyczne portfolio, bo trafiały się tam perełki z różnych gatunków (choćby Magic Maze czy Piętaszek) - ale to też wszystko nisze. Masowymi produktami były Pandemia, Azul i Patchwork.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
MaciekK5454
Posty: 354
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: MaciekK5454 »

Neoptolemos pisze: 10 cze 2022, 08:40
MaciekK5454 pisze: 10 cze 2022, 08:32 No właśnie też nie nie do końca zgadzam się z tezami, że Lacerta miała zbyt monotematyczne, eurosucharowe portfolio. Oprócz zaawansowanych gier ekonomicznych wydawnictwo wydawało serie Pandemic, Azul, Patchwork, dalej Park Niedzwiedzi, Lamaland, Naturalnie, Agricola Rodzinna, Paryż Miasto Świateł. Miało też swego czasu Mage Knight, no i wciąż sztandarowe Great Western Trail i Agricole.
Pandemic - jak wyżej. Patchwork też stracili w międzyczasie.
Lamaland, Naturalnie, Paryż: Miasto Świateł nie brzmią mi w ogóle na hity sprzedażowe - może nie są wtopami, ale jest o nich relatywnie bardzo cicho. Mage Knight jest turbo niszowy, GWT i Agricola to też euro. Zostaje seria Azul i to... tyle?

Ja absolutnie nie uważam, żeby Lacerta miała monotematyczne portfolio, bo trafiały się tam perełki z różnych gatunków (choćby Magic Maze czy Piętaszek) - ale to też wszystko nisze. Masowymi produktami były Pandemia, Azul i Patchwork.
No właśnie o to mi chodzi. Jest wydawnictwo, które ma dużo różnych tytułów, które z biegiem lat ludzie kierujący firmą sobie wynegocjowali, wypromowali i wprowadzili do swojego portfolio. Jedne sprzedają się lepiej inne gorzej, to oczywiste. Te które zarabiały na siebie doczekiwały się wznowień inne wypadały. Ale w momencie, kiedy zaczynasz tracić licencje na najlepiej zarabiające tytuły, to zarzut, że kłopoty wynikają z tego, że niewypromowało się tych bardziej niszowych tytułów nie jest fair. To tak jakby Lucrum straciło prawa do Brzdęka a komentatorzy powiedzieli, że ich kłopoty wynikają z tego, że niedostatecznie wypromowali Yeti (nb mały hit u mnie w rodzinie) i Burano.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Zmiana profilu działalności wydawnictwa Lacerta

Post autor: vder »

MaciekK5454 pisze: 10 cze 2022, 08:32 Zostaje Portal z dość agresywnym marketingiem, choć mam wrażenie, że oni wciąż czekają na hicior sprzedażowny w rodzaju Brzdęka, Everdell, Catan, Carcassone czy Azul.
Portalu bym tak łatwo nie zestawiał chyba z resztą sceny wydawnictw. Portal zaczynał w RPG i w zasadzie w czasie gdy pierwsza fala (lata 90') w Polsce powoli opadała, więc miał czas nauczyć się w 'Marketing' w cięższych czasach. Mają też spore zaplecze tytułów własnych, rozpoznawalnych na świecie. Pozostałe wydawnictwa próbują, ale mimo wszystko Portal jest kilka króków przed nimi.
ODPOWIEDZ