Katedra Koszmarów / Nightmare Cathedral (Błażej Kubacki)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Katedra Koszmarów / Nightmare Cathedral (Błażej Kubacki)

Post autor: khomaniac »

Obrazek

BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/357 ... -cathedral

Figurkowa gra euro-arena control od Board&Dice, której warstwa wizualną wypełniona jest dziełami Zdzisława Beksińskiego. Poza area control mamy dosyć interaktywny system wybory akcji (reakcja na akcje innego gracza), gdzie akcje mogą być ulepszane, prowadząc do budowania asymetrii między graczami. Zarządzamy też kartami na ręce, decydując np. czy kartę wykorzystać jako ulepszenie akcji czy jako kartę walki. Walka polega na porównaniu mocy zagranych kart, których możemy zagrać tyle ile jednostek/fortec mamy w obszarze konfliktu. W trakcie gry budowana jest katedra - po jej ukończeniu do gry wchodzą dwa koszmary, dysponujące silnymi zdolnościami, które możemy wykorzystać. Jest tor, odpalający różne efekty (np. kontrolę koszmaru) i dający punkty, czy też karty celów. Jest jeszcze kilka innych mechanik - gra ogólnie sprawia wrażenie dosyć złożonej.

1.07 startuje kampania/przedsprzedaż polskiej edycji od Czacha Games, gra wcześniej ufundowała się na Gamefound. Cena gry w early bird to 399 zł. Edycja retail nie jest przewidywana.

Może ktoś grał, jest w stanie coś więcej powiedzieć?
Ostatnio zmieniony 09 lis 2023, 08:34 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa tytułu.
kolosm
Posty: 301
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 452 times
Been thanked: 53 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: kolosm »

Wygląda interesująco! Sprzedaż już wystartowała i to dość Żwawo...Ciekawe jak mechanicznie się prezentuje, bo pod względem klimatu jest pięknie !
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: khomaniac »

Co do gry mam trzy obawy:
1. Losowy dociąg kart, szczególnie kart celów. Karty ulepszeń pewnie też mogą podejść gorsze i lepsze, które w odpowiednich połączeniach będą się składać na jakieś komba, ale to tylko moje dywagacje.
2. Upierdliwa obsługa gry, szczególnie przesuwanie znacznika wyboru akcji, budowanie katedry, rozpatrywanie reakcji na akcje.
3. Nie wyobrażam sobie ogarniać ulepszonych kart akcji współgraczy, szczególnie pod koniec gry.

Nie wiem jak te obawy przełożą się na to jak gra będzie się sprawdzać na stole... no ale zamówione 😛
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: XLR8 »

khomaniac pisze: 01 lip 2022, 21:14 Co do gry mam trzy obawy:
1. Losowy dociąg kart, szczególnie kart celów. Karty ulepszeń pewnie też mogą podejść gorsze i lepsze, które w odpowiednich połączeniach będą się składać na jakieś komba, ale to tylko moje dywagacje.
2. Upierdliwa obsługa gry, szczególnie przesuwanie znacznika wyboru akcji, budowanie katedry, rozpatrywanie reakcji na akcje.
3. Nie wyobrażam sobie ogarniać ulepszonych kart akcji współgraczy, szczególnie pod koniec gry.

Nie wiem jak te obawy przełożą się na to jak gra będzie się sprawdzać na stole... no ale zamówione 😛
Niestety te minusy trzeba pomnożyć przez bardzo długi czas rozgrywki czyli około godziny na gracza (wg komentarzy ba bgg). Przy szybkiej rozgrywce (60-90min) taka losowość byłaby jeszcze akceptowalna, tutaj jak dla mnie nie. Piszę to po zobaczeniu gameplaya.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Epyon »

Czy gra była prezentowana na Pyrkonie? Jeśli tak, to czy ktoś widział gdzieś wrażenia z rozgrywki? Jakoś bardziej wierzę ludziom z konwentu, niż tym przedpremierowym filmikom na YT...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: veljarek »

Napisze ktos cos wiecej o tej grze ?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: japanczyk »

veljarek pisze: 03 lip 2022, 00:01 Napisze ktos cos wiecej o tej grze ?
a co ma ktoś napisać jak nikt nie grał?
są dostepne angielskie materiały:
BaordGameCo: https://www.youtube.com/watch?v=9FJpMLyofLE
Brothers Murph playthrough: https://youtu.be/jNYvRnK2rzM
BoardGameNexus: https://youtu.be/3AD5o3Koy_g
Quackalope: https://youtu.be/KQIdntEeNs4
Meeple University: https://youtu.be/VejrvmOMYg4
Nightmare Cathedral | Kimberly's Final Thoughts: https://youtu.be/DVKpC7CG7zU
Gaming rules!: https://youtu.be/erDf47lNbPM
JonGetGames: https://youtu.be/1vh44Hn5fWo
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: buhaj »

veljarek pisze: 03 lip 2022, 00:01 Napisze ktos cos wiecej o tej grze ?
Tu masz
https://www.facebook.com/57624856250680 ... l/?app=fbl
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Largo »

buhaj pisze: 03 lip 2022, 12:25
veljarek pisze: 03 lip 2022, 00:01 Napisze ktos cos wiecej o tej grze ?
Tu masz
https://www.facebook.com/57624856250680 ... l/?app=fbl
Tylko, że to relacja z Granatowa Cafe, a chyba właściciel pracuje u Czachy, albo coś w tym stylu, bo często go widuję na zdjęciach z wydawnictwa, także z pewnym dystansem trzeba podejść do tej relacji wg mnie ;)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10801
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3325 times
Been thanked: 3188 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: japanczyk »

Przeciez to jest napisane w samym poście... warto chociaz kliknąć w linka
Wciaz warto rzucić okiem na opinie
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: XLR8 »

Ja mimo wszystko wsparłem i jest to pierwsza moja wspieraczka od Orleanu. Gra wygląda dość solidnie i przede wszystkim dobrze działa na 3 graczy i to przeważyło. Niestety po odejściu festiwalu kingsmakingu w postaci Inis nie mam żadnego AC, które dobrze by działało na taką liczbę graczy. Sam czas rozgrywki też wygląda zdecydowanie lepiej niż pisali ludzie na bgg czyli jakieś 2h na 3 graczy.
Sama gra to głównie karciane euro co też dla mnie zaletą, bo kocham karty mimo tego, że potrafią być bardzo losowe.
Moją główną obawą jest jednak tor rytuałów,.który jest bardzo nudny i wygląda na po prostu niedorobiony. Nie wiem czy wydawnictwo planuje jakoś ten problem jeszcze zaadresować.
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam was na unboxing polskiej wersji gry Nightmare Cathedral.

https://youtu.be/WbtxclUlv1Y
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 299
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 96 times
Been thanked: 39 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Sarna »

Czy jest gdzieś instrukcja pl? Rozglądałem się na BGG, buszowałem w internecie i nie udało mi się znaleźć, a chętnie bym poczytał nim gra do mnie dotrze.
Skoda091
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2020, 12:32
Has thanked: 1 time

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Skoda091 »

Ktoś wie jaki jest rozmiar kart (aby dobrać odpowiednie koszulki)?
Awatar użytkownika
B.Rychu
Posty: 49
Rejestracja: 20 sty 2021, 20:01
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: B.Rychu »

Skoda091 pisze: 14 maja 2023, 22:15 Ktoś wie jaki jest rozmiar kart (aby dobrać odpowiednie koszulki)?
W komentarzach na stronie kampanii wydawca napisał, że ilość kart jest następująca: 78 szt - 63,5x88 oraz 159 szt - 70x100 (np. Paladin Chronos).
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 299
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 96 times
Been thanked: 39 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Sarna »

Wczoraj rozakowałemswój egzemplarz, więc mogę powiedzieć kilka słów o wykonaniu.
Pierwsza rzecz, która zwracała moją uwagę na zdjęciach produktu, to jaskrawe kolory figurek, na szczęście takie nie są, kolory raczej blade, bardzo wpasowujące się w klimat gry (może poza zielonym).
Części katedry spasowane, złożony model robi wrażenie. Żetony i plansza na plus. Jedynie do kart mam zastrzeżenie - sprawiają wrażenie cieniutkich, będę musiał koszulkowac.
Możliwe, że uda się zagrać w weekend, chociaż jak patrzę na bgg i poziom skomplikowania oceniony na 4 to zastanawiam się jaki to kaliber. Dowiem się kiedy poczytam instrukcje, a zamierzam wkrótce.
prib4
Posty: 213
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: prib4 »

Też jestem po rozpakowaniu i mogę się wypowiedzieć na temat komponentów:
1. Iilość plastiku jest spora, figsy koszmarów są OK - nie ukrywam, że liczyłem tutaj na więcej. 'Pionki" i te wieże (warownie?) są odrobinę lepsze niż się spodziewałem, sama katedra mogłaby robić większe wrażenie biorąc pod uwagę fakt, ile plastiku na nią poszło. Kot z EB to trochę żart - praktycznie wielkości paznokcia.
2. Karty - lekko płótnowane, bardzo duże ale też poniżej standardów branżowych jeśli chodzi o grubość. Sam projekt graficzny tych dużych kart z tekstem jest niestety słaby, zwykła czcionka na brązowo-beżowym, niejednolitym tle jest cholernie nieczytelna i powoduje oczopląs - nie mam pojęcia jak to przeszło testy wewnętrzne.
3. Dostajemy po 8 znaczników na gracza, po 2 drewniane i po 6 żetoników z tektury wielkości 1gr. Naprawdę nie można było już zrobić wszystkich drewnianych? Wygląda to bardzo dziwnie w grze, która się reklamowała jako 'art-focused'.
4. Wypraska dolna jest spoko, ma bardzo fajne grube wieczko. Wypraski na karty, mają orientację pionową więc nie da się posegregować różnych typów kart (a jest ich sporo), przynajmniej mieszczą się w koszulkach.

Może trochę za mocno negatywny wydźwięk ma mój post, bo ogólnie uważam, że jakość i ilość komponentów za tą cenę jest na plus. Nadal denerwują mnie jednak rzeczy, które nawet nie pociągają za sobą kosztów tylko wymagają 5 minut pomyślenia - głównie wspomniany projekt kart i wypraska na karty.
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Atk »

Na razie na grę rzuciłem okiem ale tylko mi się zdaje, że figurki są słabe? Może nie mam za dużo gier z figurkami, ale jak na moje to te choćby z daimyo były bardziej szczegółowe i lepiej wykonane.
Jdn
Posty: 273
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 59 times
Been thanked: 44 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Jdn »

Poprawiona instrukcja z Facebooka Czachy:
https://drive.google.com/file/d/1aAUXms ... qw3Cn/view
Ostatnio zmieniony 01 cze 2023, 12:50 przez Jdn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 944
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 82 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: Leinadus »

Atk pisze: 01 cze 2023, 07:12 Na razie na grę rzuciłem okiem ale tylko mi się zdaje, że figurki są słabe? Może nie mam za dużo gier z figurkami, ale jak na moje to te choćby z daimyo były bardziej szczegółowe i lepiej wykonane.
Już na wizualizacjach wyglądały na słabe, więc nie spodziewałem się rewelacyjnych
prib4
Posty: 213
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: prib4 »

Jdn pisze: 01 cze 2023, 12:46 Poprawiona instrukcja z Facebooka Czachy:
https://drive.google.com/file/d/1aAUXms ... qw3Cn/view
Ogólnie to nadal jest gorzej niż tragiczna, więc te 2 drobne poprawki wiele nie dały :/
NeXuS AlphA
Posty: 219
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times
Been thanked: 76 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: NeXuS AlphA »

Mój egzemplarz leży póki co zafoliowany, ale przyznam że ta figurka kota mnie nieco rozczarowała. Jakoś spodziewałem się chyba podświadomie ze to jednak będzie ciut większe i bardziej szczegółowe.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: michcic »

Kiedy zacząć się niepokoić brakiem informacji o wysyłce? Etykieta wisi od 18 maja.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: XLR8 »

michcic pisze: 01 cze 2023, 16:15 Kiedy zacząć się niepokoić brakiem informacji o wysyłce? Etykieta wisi od 18 maja.
Ponoć dzisiaj miały być wysłane resztki o 14, ale jest 17 i dalej nic. Z resztą czacha tak pisze codziennie że już na pewno dzisiaj wyślą wszystko 🤔
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 212
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 88 times

Re: Nightmare Cathedral / Katedra Koszmarów (Błażej Kubacki)

Post autor: AnlAir »

michcic pisze: 01 cze 2023, 16:15 Kiedy zacząć się niepokoić brakiem informacji o wysyłce? Etykieta wisi od 18 maja.
Ja też troszkę czekałem chyba od 18tego a dziś dostałem info, że paczka została wysłana.
Nie zginie nie martw się :)
ODPOWIEDZ