Ark Nova - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

Swoją drogą mam pytanie.

Ulepszona akcja "zwierzęta" pozwala zagrywać zwierzęta z wystawki z dodatkowym kosztem w zależności od nr folderu, z którego bierzemy zwierzę.

Co w sytuacji kiedy mamy na wystawce w folderze 2gim gada o cenie zakupu 4, na naszej planszetce zoo partnerskie dla tego gada oraz kartę ekspert od małych zwierząt?

Czy zagrywając wówczas akcję zwierzęta zagrywam z wystawki gada za 0 w sumie, czy 6 zniżki dotyczy tylko ceny gada i wtedy zagrywam go za 0 + 2 z racji numeru danego folderu?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

ave.crux pisze: 23 sie 2022, 10:46 Swoją drogą mam pytanie.

Ulepszona akcja "zwierzęta" pozwala zagrywać zwierzęta z wystawki z dodatkowym kosztem w zależności od nr folderu, z którego bierzemy zwierzę.

Co w sytuacji kiedy mamy na wystawce w folderze 2gim gada o cenie zakupu 4, na naszej planszetce zoo partnerskie dla tego gada oraz kartę ekspert od małych zwierząt?

Czy zagrywając wówczas akcję zwierzęta zagrywam z wystawki gada za 0 w sumie, czy 6 zniżki dotyczy tylko ceny gada i wtedy zagrywam go za 0 + 2 z racji numeru danego folderu?
Napisane jest, że do kosztu zwierzaka doliczasz koszt za folder, a więc traktują to jako sumę. Wychodzi, że opcja nr 1.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
bestea
Posty: 15
Rejestracja: 04 cze 2020, 08:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: bestea »

detrytusek pisze: 23 sie 2022, 12:07
ave.crux pisze: 23 sie 2022, 10:46 Swoją drogą mam pytanie.

Ulepszona akcja "zwierzęta" pozwala zagrywać zwierzęta z wystawki z dodatkowym kosztem w zależności od nr folderu, z którego bierzemy zwierzę.

Co w sytuacji kiedy mamy na wystawce w folderze 2gim gada o cenie zakupu 4, na naszej planszetce zoo partnerskie dla tego gada oraz kartę ekspert od małych zwierząt?

Czy zagrywając wówczas akcję zwierzęta zagrywam z wystawki gada za 0 w sumie, czy 6 zniżki dotyczy tylko ceny gada i wtedy zagrywam go za 0 + 2 z racji numeru danego folderu?
Napisane jest, że do kosztu zwierzaka doliczasz koszt za folder, a więc traktują to jako sumę. Wychodzi, że opcja nr 1.
Ale nie ma napisane w którym momencie to doliczasz - czy przed czy po zniżce za zoo parnerskie/sponsora.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

bestea pisze: 23 sie 2022, 12:16 Ale nie ma napisane w którym momencie to doliczasz - czy przed czy po zniżce za zoo parnerskie/sponsora.
Płacimy raz czyli uwzględniamy wszystkie koszty i rabaty w tym samym momencie. Sam akt płacenia występuje w momencie zagrywania karty.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
bestea
Posty: 15
Rejestracja: 04 cze 2020, 08:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: bestea »

detrytusek pisze: 23 sie 2022, 12:25
bestea pisze: 23 sie 2022, 12:16 Ale nie ma napisane w którym momencie to doliczasz - czy przed czy po zniżce za zoo parnerskie/sponsora.
Płacimy raz czyli uwzględniamy wszystkie koszty i rabaty w tym samym momencie. Sam akt płacenia występuje w momencie zagrywania karty.
Dla mnie jest to pytanie do zadania na bgg do autora gry w celu doprecyzowania, bo nie jest jednoznaczne.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

bestea pisze: 23 sie 2022, 12:31
detrytusek pisze: 23 sie 2022, 12:25
bestea pisze: 23 sie 2022, 12:16 Ale nie ma napisane w którym momencie to doliczasz - czy przed czy po zniżce za zoo parnerskie/sponsora.
Płacimy raz czyli uwzględniamy wszystkie koszty i rabaty w tym samym momencie. Sam akt płacenia występuje w momencie zagrywania karty.
Dla mnie jest to pytanie do zadania na bgg do autora gry w celu doprecyzowania, bo nie jest jednoznaczne.
Oczywiście. To jest tylko moja interpretacja. Z drugiej strony nie ma ani słowa o jakiejś narzuconej kolejności rozpatrywania zniżek i kosztów, a więc wg mnie zostawiono to graczowi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: magnetfix »

Super.
Teraz już wszystko jest dla mnie jasne.
Dziękuję
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

Zadałem to pytanie >TU<, dostałem odpowiedź zgodną z odpowiedzią detrytuska, choć nie wiem czy odpowiadający ma jakiś autorytet ;)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

donmakaron pisze: 23 sie 2022, 14:46 Zadałem to pytanie >TU<, dostałem odpowiedź zgodną z odpowiedzią detrytuska, choć nie wiem czy odpowiadający ma jakiś autorytet ;)
Możliwe, że ktoś mądry się dodatkowo udzieli w tym wątku. Na ten moment będę grał tak jak tutaj ustaliliśmy
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
bestea
Posty: 15
Rejestracja: 04 cze 2020, 08:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: bestea »

Wypowiedział się sam designer, więc sprawa zamknięta :-)
khuba
Posty: 971
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 307 times
Been thanked: 276 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: khuba »

Dla przejrzystości:
Założono nowy temat:
https://boardgamegeek.com/thread/292235 ... apply-fold

Gdzie designer odpowiedział na podany tam przykład:
The intention is simplicity
Its 4+2-3-3 =0

You just wont receive money through discounts (like in "-1 so i get a coin?")
Czyli założeniem jest prostota : sumuje się jednocześnie wszystko (koszty i zniżki)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: orzeh »

Może źle szukam ale nie potrafię znaleźć:
Czy wykonanie efektu z piorunem na żółtym tle jest obowiązkowe?
Np. karta która w tym polu ma położenie kolejki linowej, dość długi kafelek który w drugiej części gry będzie mało prawdopodobny do położenia, czy mogę "olać" położenie kolejki (jak i innych tego typu kafelków) i korzystać tylko z pozostałych efektów karty?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

orzeh pisze: 29 sie 2022, 08:50 Może źle szukam ale nie potrafię znaleźć:
Czy wykonanie efektu z piorunem na żółtym tle jest obowiązkowe?
Np. karta która w tym polu ma położenie kolejki linowej, dość długi kafelek który w drugiej części gry będzie mało prawdopodobny do położenia, czy mogę "olać" położenie kolejki (jak i innych tego typu kafelków) i korzystać tylko z pozostałych efektów karty?

Obrazek

Zgodnie z glosariuszem, musisz postawić budynek unikalny.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Coen »

A jeśli bonusem natychmiastowym (na żółtym tle) jest informacja, że dostaję punkty atrakcyjności za, powiedzmy, każdą ikonkę Afryki, to czy dostanę je również za ikonkę Afryki, która jest na tej właśnie zagrywanej karcie?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

Coen pisze: 29 sie 2022, 09:11 A jeśli bonusem natychmiastowym (na żółtym tle) jest informacja, że dostaję punkty atrakcyjności za, powiedzmy, każdą ikonkę Afryki, to czy dostanę je również za ikonkę Afryki, która jest na tej właśnie zagrywanej karcie?

Obrazek
Tak, dostaniesz za zagrywaną aktualnie ikonkę afryki.

W glosariuszu odczytasz wszystkie nieścisłości, które pozostawia za sobą instrukcja.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 73
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: rob666 »

To ja mam takie pytanie - jeżeli w ramach akcji Stowarzyszenie, mam mozliwość Wzmocnienia karty akcji na poziom 2, i wzmocnie sobie stowarzyszenie, to czy w tej samej turze mogę jeszcze wykonac akcję STOWARZYSZENIA za 0, czyli Dotacje ?
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

rob666 pisze: 05 wrz 2022, 13:39 To ja mam takie pytanie - jeżeli w ramach akcji Stowarzyszenie, mam mozliwość Wzmocnienia karty akcji na poziom 2, i wzmocnie sobie stowarzyszenie, to czy w tej samej turze mogę jeszcze wykonac akcję STOWARZYSZENIA za 0, czyli Dotacje ?
Tak, oczywiście pod warunkiem że twoja karta akcji Stowarzyszenie jest już awansowana na II poziom.

Edit: chyba ze wzmocnieniem karty nazywasz jej upgradowanie.... A jak możesz zupgradować kartę akcja Stowarzyszenia?
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 73
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: rob666 »

PytonZCatanu pisze: 05 wrz 2022, 13:41
rob666 pisze: 05 wrz 2022, 13:39 To ja mam takie pytanie - jeżeli w ramach akcji Stowarzyszenie, mam mozliwość Wzmocnienia karty akcji na poziom 2, i wzmocnie sobie stowarzyszenie, to czy w tej samej turze mogę jeszcze wykonac akcję STOWARZYSZENIA za 0, czyli Dotacje ?
Tak, oczywiście pod warunkiem że twoja karta akcji Stowarzyszenie jest już awansowana na II poziom.

Edit: chyba ze wzmocnieniem karty nazywasz jej upgradowanie.... A jak możesz zupgradować kartę akcja Stowarzyszenia?
Mogę położyc 2-gi uniwersytet, albo 2gie ZOO. Chodzi mi o to że aktywuję STOWARZYSZENIE mając je na 1szym poziomie, robie jego UPGRADE, i jeszcze dodatkowo robie DOTACJE - wszystko w tej samej turze.
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sasquach »

rob666 pisze: 05 wrz 2022, 13:39 To ja mam takie pytanie - jeżeli w ramach akcji Stowarzyszenie, mam mozliwość Wzmocnienia karty akcji na poziom 2, i wzmocnie sobie stowarzyszenie, to czy w tej samej turze mogę jeszcze wykonac akcję STOWARZYSZENIA za 0, czyli Dotacje ?
Nie. Musisz mieć kartę stowarzyszenia na poziomie II przed wykonaniem akcji. Jeśli w trakcie akcji, ulepszysz aktualnie używaną kartę to nie możesz skorzystać z jej bonsuów w ramach tej akcji.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

Have a look at the FAQ for level up of action cards, too

"If I upgrade an Action card during the course of the action, may I use the upgraded side immediately, e.g. make an additional donation in the Association action?
No, the upgraded action is only available to you from your next action on. But for fulf i lling conditions, the Action card immediately counts as upgraded."

https://boardgamegeek.com/thread/282598 ... -same-turn

Wychodzi na to, że nie. Chociaż trochę nieintuicyjna ta zasada.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 05 wrz 2022, 13:54
Wychodzi na to, że nie. Chociaż trochę nieintuicyjna ta zasada.
Wystarczy sobie to wytłumaczyć w ten sposób, że wykonałeś już akcję stowarzyszenia i dzięki temu ulepszasz kartę.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 398
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 338 times
Been thanked: 309 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Chudej »

Ależ ta gra ma beznadziejnie dziurawe zasady. Mam taką kwestię, której nie widziałem do końca rozstrzygniętej na BGG i podam od razu swoją interpretację.

Grałem wczoraj i wypadła taka sytuacja: gracz zagrał zwierzę o rozmiarze 4 do siedliska o rozmiarze 5, miał też na planszetce zajęte inne siedliska rozmiaru 4 i 5. Następnie ten sam gracz użył wypuszczenia zwierzęcia o rozmiarze 4 i chciał wypuścić to zwierze, które zagrał do siedliska 5. Czy w takiej sytuacji może zwolnić siedlisko 5 czy musi to być siedlisko 4?

Moim zdaniem musi to być siedlisko 4, bo zwierzęta nie są powiązane w żaden sposób z siedliskami 1-1 i prawem, a może nawet i obowiązkiem gracza jest zapomnieć w którym siedlisku znajduje się dane zwierzę i należy przy wypuszczaniu brać stan planszy "na surowo". Jedynie zostawiłbym tu wyjątek, gdy jest to jedyne zagrane zwierzę w całym zoo i jedyne siedlisko. Ostatecznie zgodziłem się jednak na odwrócenie 5, bo zarzucono mi, że interpretuję zasady korzystnie tylko dla siebie :P
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

Chudej pisze: 06 wrz 2022, 23:00 Ależ ta gra ma beznadziejnie dziurawe zasady. Mam taką kwestię, której nie widziałem do końca rozstrzygniętej na BGG i podam od razu swoją interpretację.
• Every time you release an animal, flip an occupied enclosure
to its empty side (if applicable). This applies to flock animals
as well.
You must flip the smallest possible occupied enclosure
that meets all of the enclosure requirements of the animal
(including water and rock spaces). In the rare case there is
no such enclosure, flip the smallest occupied enclosure that
meets at least the animal’s enclosure size requirement.
• If you release an animal that can also be placed in a special
enclosure, you must always remove the corresponding
number of player tokens from the special enclosure. Only if
you cannot do this, flip over a standard enclosure.

Można sobie wrzucić homerule, że wypuszczasz zwierzę z wybiegu, w którym przebywa, ale trzeba by mieć do tego jakieś żetony z ikonami.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

Chudej pisze: 06 wrz 2022, 23:00 Ależ ta gra ma beznadziejnie dziurawe zasady. Mam taką kwestię, której nie widziałem do końca rozstrzygniętej na BGG i podam od razu swoją interpretację.
Śmieszna sprawa. Może powodem tego, że ta kwestia nie była rozstrzygnięta na BGG było to, że opisana sytuacja została wprost rozstrzygnięta w tych DZIURAWYCH zasadach? 🙂
Można sobie wrzucić homerule, że wypuszczasz zwierzę z wybiegu, w którym przebywa, ale trzeba by mieć do tego jakieś żetony z ikonami.
Jest to wprost sprzeczne z zasadami.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 07 wrz 2022, 06:37 Jest to wprost sprzeczne z zasadami.
Każdy homerule jest sprzeczny z zasadami i je modyfikuje. Taka definicja homerule. No i uwaga.. Nikt tego nie sprawdza ;)
Edit:
Zwłaszcza, że twórca o tym napisał:
These rules may, in some exceptional cases, result in
situations where not all of your animals technically have
their own enclosure on your zoo map. However, we consider it
neither useful nor practical to remember exactly which animal
lives in which enclosure over the entire duration of the game.
We accept these rare exceptions because they make for a better
flow of the game.

Więc jeżeli mam znaczniki, które pamiętają za mnie i nie psują flow gry to nie widzę powodu, żeby nie zmodyfikować zasady i uważać, że wypuszczam zwierzę z wybiegu, do którego go wsadziłem
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ