Ark Nova - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: aeiou871 »

czarnydlk pisze: 30 sty 2023, 13:36 Witam wszystkich.
Nie znalazłem w sumie odpowiedzi a i chyba nie jasno jest to wytłumaczone w instrukcji:
Czy zagrywając kartę sponsora, która ma benefit z niebieskiego pola, pobieramy go także wliczając w to karty, które zagraliśmy wcześniej? Przykład (nie pamiętam teraz dokładnie kart i ich warunków i nagród): po zagraniu ptaków w twoim/wszystkich zoo otrzymujesz 3$. Czy taki "niebieski" bonus rozpatrujemy także, w odniesieniu do obecnych już ptaków we wszystkich zoo czy liczymy tylko ten znacznik ptaka w prawym rogu, który jest na zagranej karcie czy wszystkie znaki ptaka w moim/wszystkich zoo?

Czy podobnie jest z efektem stałym, co rundę(fioletowe pole)? Czasami są powielone efekty z fioletowego pola i z zółtego, ale czasami są różne. Żółty wiadomo, jednorazowy i od razu ale czy fioletowy też w momencie zagrania karty czy dopiero w następnej przerwie rozpatrujemy?

Dziękuje za pomoc.
Tak jak napisałeś, żółty efekt jest jednorazowy i natychmiastowy.
Efekt niebieski jest stały i w wielu przypadkach jest aktywowany przez samą kartę sponsora, np. herpetolog ma ikonę gada, więc od razu dostajesz 3$ za zagranie go, ale nie za inne już posiadane ikony danego typu.
Efekty różowe aktywują się wyłącznie podczas rozpatrywania przerwy w fazie dochodu.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Montesque »

czarnydlk pisze: 30 sty 2023, 13:36
Spoiler:
Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem.
Bonusy za zagranie określonego symbolu dostajesz, gdy już masz danego sponsora w swoim tabletu - czyli za zagrane wcześniej bonusu nie dostajesz, ale jeśli dany sponsor też ma premiowany symbol, to bonus otrzymujesz natychmiast.

Efekt fioletowy nie jest co rundę, ale w trakcie dochodu w fazie przerwy.

Efekt żółty to premia wyłącznie natychmiastowa, tuż po zagraniu.

I dla fioletowych, i dla żółtych premii liczą się wszystkie symbole, te zagrane wcześniej i te z zagrywanej karty.
czarnydlk
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2023, 13:26

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: czarnydlk »

Tak, chodziło mi o fazę przerwy - nazwałem to rundą a nie turą, ale o to mi chodziło.
Jeżeli chodzi o niebieski efekt to także znalazłem odpowiedź na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/299500 ... 3#41397693
Edytowałem nawet poprzedniego posta, aby nie nabijać ale byliście szybsi :D
Dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 462
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 830 times
Been thanked: 200 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: JollyRoger90 »

Mam zagwozdkę.
Gracz 1 wywołał koniec zakończenie gry (minięcie znaczników). Zatem pozostali gracze 2, 3 i 4 mają ostatni ruch.
Po nim gracz 2 wywołał przerwę. Mógł tak zrobić?
Czy wywołanie zakończenia gry, blokuje taka możliwość?

Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości :)
sasquach
Posty: 1819
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 932 times
Been thanked: 580 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sasquach »

A dlaczego miałby nie móc? :) Każdy ma do wykonania po jednej akcji. Jak w wyniku jej dojdzie do zrobienia przerwy to ją robicie i tyle.
sferoida
Posty: 77
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sferoida »

Taki dzisiaj przypadek miałem
Mam ulepszone wszystkie karty akcji, poza stowarzyszeniem. Mam 2 znaczniki współpracy z zoo partnerskim. Nie mogę więc "nabyć" poprzez wysłanie robotnika, więcej żetonów kontynentów.
Ale...
wspierając program ochrony przyrody osiągnąłem tarczę z możliwością wyboru bonusu. Jednym z tych bonusów było wzięcie znacznika zoo partnerskiego. Czy mogłem go wybrać, skoro wyczerpałem miejsca na zoo partnerskie w I poziomie karty stowarzyszenie?

Nie jest to akcja stowarzyszenie tylko bonus. Niosący jednak dobre konsekwencje, bo po pierwsze dostaję zniżkę na kolejny kontynent, a po drugie na tym polu jest dobranie kolejnego pracownika.
pozdrawiam Radek
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: aeiou871 »

sferoida pisze: 11 mar 2023, 15:03 Taki dzisiaj przypadek miałem
Mam ulepszone wszystkie karty akcji, poza stowarzyszeniem. Mam 2 znaczniki współpracy z zoo partnerskim. Nie mogę więc "nabyć" poprzez wysłanie robotnika, więcej żetonów kontynentów.
Ale...
wspierając program ochrony przyrody osiągnąłem tarczę z możliwością wyboru bonusu. Jednym z tych bonusów było wzięcie znacznika zoo partnerskiego. Czy mogłem go wybrać, skoro wyczerpałem miejsca na zoo partnerskie w I poziomie karty stowarzyszenie?

Nie jest to akcja stowarzyszenie tylko bonus. Niosący jednak dobre konsekwencje, bo po pierwsze dostaję zniżkę na kolejny kontynent, a po drugie na tym polu jest dobranie kolejnego pracownika.
Nie, nie możesz wybrać bonusu, dla którego nie spełniasz wymagań - miejsce na 3. i 4. zoo partnerskie jest na różowej części, którą można zapełniać dopiero po ulepszeniu karty stowarzyszenie. Jedynym wyjątkiem, jaki kojarzę, jest bonus za wsparcie projektu z niektórych map w postaci możliwości budowy terrarium lub woliery - jeśli przy wspieraniu projektu wybierzesz ten bonus, możesz zbudować którychś z tych budynków bez ulepszania akcji budowy (ale nadal nie możesz zakrywać różowych pól budowy).
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: yrq »

Wczoraj pierwsza rozgrywka, 2-os. W związku z tym pytania:
1. Jak korzystać z możliwości niewykonywania akcji w zamian za pobranie X i przełożenie karty na 1. miejsce? Użyłem bodajże raz w trakcie gry, gdy żadna z akcji mnie nie urządzała. Wydaje się, że oprócz oddania przeciwnikowi inicjatywy ta akcja ma same korzyści. Jesteśmy przed pierwszą przerwą, nie mam kasy, mogę albo dobierać karty (których nadmiar odrzucę), albo zagrać sponsorów przybliżając się do przerwy (da mi to parę pieniędzy), albo wziąć żeton X i przestawić kartę. I teraz: przeciwnik może zrobić to samo, i ja znowu to samo, aż oboje nie będziemy mieli po 5 Xów, wtedy ktoś zagra Sponsorów. Czy jest to w ogóle spotykany scenariusz?
2. Żona miała kartę sponsorów, która dawała zdolność: po zakryciu bonusu na obrzeżach mapy zoo, dostań jeszcze jeden dowolny bonus z mapy. Niestety nie pamiętam nazwy ani numeru. Za to zdolność wydała mi się za mocna - graliśmy na mapie A i bardzo szybko była w stanie odblokować sobie dodatkowych pracowników, biorąc ten bonus jako dodatkowy przy najbliższych okazjach. Czy coś jest nie tak z naszym zrozumieniem karty, czy jest mocna na tej mapie, czy co?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1584
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 714 times
Been thanked: 1056 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

yrq pisze: 17 kwie 2023, 11:23 Wczoraj pierwsza rozgrywka, 2-os. W związku z tym pytania:
1. Jak korzystać z możliwości niewykonywania akcji w zamian za pobranie X i przełożenie karty na 1. miejsce? Użyłem bodajże raz w trakcie gry, gdy żadna z akcji mnie nie urządzała. Wydaje się, że oprócz oddania przeciwnikowi inicjatywy ta akcja ma same korzyści. Jesteśmy przed pierwszą przerwą, nie mam kasy, mogę albo dobierać karty (których nadmiar odrzucę), albo zagrać sponsorów przybliżając się do przerwy (da mi to parę pieniędzy), albo wziąć żeton X i przestawić kartę. I teraz: przeciwnik może zrobić to samo, i ja znowu to samo, aż oboje nie będziemy mieli po 5 Xów, wtedy ktoś zagra Sponsorów. Czy jest to w ogóle spotykany scenariusz?
Można tak zrobić, ale nie wiem po co. Mi się zdarza raz czy dwa na grę tak zrobić żeby przepchać kartę albo ustawić się na przyszłe rundy.
yrq pisze: 17 kwie 2023, 11:23 2. Żona miała kartę sponsorów, która dawała zdolność: po zakryciu bonusu na obrzeżach mapy zoo, dostań jeszcze jeden dowolny bonus z mapy. Niestety nie pamiętam nazwy ani numeru. Za to zdolność wydała mi się za mocna - graliśmy na mapie A i bardzo szybko była w stanie odblokować sobie dodatkowych pracowników, biorąc ten bonus jako dodatkowy przy najbliższych okazjach. Czy coś jest nie tak z naszym zrozumieniem karty, czy jest mocna na tej mapie, czy co?
Mogła tak zrobić, z tego co widzę na bgg to tam są 2 bonusy na obrzeżach (X oraz 10 kasy) z prawej i 2 z lewej na górze (X i 2 czapki), więc jak najbardziej zanim zakryje bonus pracownika to może go z tą kartą sponsora otrzymać w teorii 4 razy. Pamiętaj, że bonusy, które stykają się wodą/górami nie będąc samymi na krańcu mapy to nie są bonusy na obrzeżach.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: gogovsky »

Ej mam pytanie nie umiem znaleźć, jak biorę planszetke niepodstawowa tylko z jakimś skillem, b to jakie są zasady kładzenia pierwszego wybiegu i kiosku?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Void
Posty: 219
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Void »

gogovsky pisze: 02 cze 2023, 12:13 Ej mam pytanie nie umiem znaleźć, jak biorę planszetke niepodstawowa tylko z jakimś skillem, b to jakie są zasady kładzenia pierwszego wybiegu i kiosku?
Standardowo, pierwszy budynek dowolne miejsce przy krawędzi planszeteki.
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: gogovsky »

Void pisze: 02 cze 2023, 13:43
gogovsky pisze: 02 cze 2023, 12:13 Ej mam pytanie nie umiem znaleźć, jak biorę planszetke niepodstawowa tylko z jakimś skillem, b to jakie są zasady kładzenia pierwszego wybiegu i kiosku?
Standardowo, pierwszy budynek dowolne miejsce przy krawędzi planszeteki.
A drugi już nie musi przy krawędzi nie? Plus jak zasłonie nie o normalnie bonus dostaje za zakrycie?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: miker »

gogovsky pisze: 02 cze 2023, 15:26
Spoiler:
A drugi jużnie musi przy krawędzi nie? Plus jak zasłonie nie o normalnie bonus dostaje za zakrycie?
Tak. Kolejne budynki muszą przylegać do przynajmniej jednego wcześniejszego. Zakryty bonus oczywiście dostajesz.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

To teraz ja poproszę o odpowiedź.
Jaszczurka wymaga wody. Umieściłem ją w stosownym wybiegu (nawet ciut większym niż trzeba). Teraz mam więcej jaszczurek na ręku więc myślę poważnie o zbudowaniu Terrarium (mam ulepszoną budowę). Niestety na planszy nie mam już miejsca przy wodzie na terrarium. Co się stanie w momencie jego wybudowania?
a) Nic. Terrarium nie jest przy wodzie, więc nie mogę przemieścić tam jaszczurki wymagającej wody ze standardowego wybiegu
b) mogę przemieścić jaszczurkę gdyż wymóg wody był potrzebny do ZAGRANIA karty zwierzęcia, a niekoniecznie do jej przemieszczenia, nadto nadal pozostaje mi symbol wody gdyż de facto jaszczurka jest zbudowana
c) mogę przemieścić jaszczurkę gdyż wymóg wody był potrzebny do ZAGRANIA karty zwierzęcia, a niekoniecznie do jej przemieszczenia, lecz tracę symbol wody, gdyż jaszczurka nie ma dostępu do zbiornika wodnego w momencie przemieszczenia do terrarium
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

Nabuchodonozor pisze: 26 cze 2023, 11:04
a) Nic. Terrarium nie jest przy wodzie, więc nie mogę przemieścić tam jaszczurki wymagającej wody ze standardowego wybiegu
Odp. A. wymogi na kartach zwierząt odnoszą się także do wybiegów specjalnych (jest to gdzieś w instrukcji podkreślone, nie ma pod ręką).

Właśnie gram turowo na BGA i miałem identyczną sytuację parę tur temu (z tą różnicą, że wcisnąłem terrarium i obok wody i obok skału :) )
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

miker pisze: 26 cze 2023, 12:28
Spoiler:
Nie musisz budować terrarium przy wodzie. Terrarium samo w sobie może stać gdziekolwiek. Zobacz na kartę poniżej. Każda karta gadów tak wygląda. Woda jest konieczna do normalnego wybiegu, ale nie jak masz terrarium.


Obrazek


Obrazek
To jest nieprawda

Strona 12 instrukcji:

W takim wypadku na karcie znajdują się dwa różne wymagania dotyczące Wybiegów, a ty możesz zdecydo-wać, czy chcesz umieścić zwierzę na standardowym, czy specjalnym Wybiegu. Jeśli zwierzę wymaga sąsiedztwa pól wody lub skał, ten sam wymóg dotyczy zarówno standardowego, jak i odpowiedniego
specjalnego Wybiegu


Napisałem to dokładnie jeden post nad twoim.

Chociaż po ludzku rozumiem twój argument ad cartum. To oznaczenie to jedna z moich 2 uwag do ikonografii w Ark Nova.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2023, 12:38 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Ok rozumiem, ale żeby się upewnić:
podajecie przykłady odnoszące się do UMIESZCZENIA zwierzaka w wybiegu czy to standardowym czy to specjalnym. Chciałbym zaznaczyć, że ja odnoszę się do sytuacji gdy zwierzaka trzeba PRZEmieścić, czyli pytanie sprowadza się zatem do tego czy wymóg musi być spełniony jedynie przy wykorzystaniu akcji "Zwierzęta" czy w każdym momencie, także przy przemieszczeniu.

Przychodzi mi do głowy taka hipotetyczna sytuacja: załóżmy że jaszczurka wymagałaby obecności innej jaszczurki by ją umieścić. Wykonuję następujące działania:
1) umieszczam inną jaszczurkę w odpowiednim wybiegu
2) umieszczam nową jaszczurkę, która wymagała obecności poprzedniej
3) wspieram projekt wymagający wypuszczenia jaszczurki- wypuszczam tę pierwszą, w związku z tym mam w zoo tylko tę, która wymagała obecności innej, ale już jest w zoo więc póki co kłopotu nie ma
4) buduję terrarium i... co? Bo zgodnie z tym co piszecie przy przemieszczeniu warunki umieszczenia też muszą być spełnione, jednak moja jaszczurka nie spełnia wymogów bo tamtą wypuściłem

Wydaje mi się że to analogiczna sytuacja tylko tam chodziło o wodę, a tu o inny warunek. Czy nadal uważacie, że warunki muszą być spełnione nie tylko w momencie umieszczenia zwierzęcia na mapie (użycia akcji "Zwierzęta), ale także przy przemieszczeniu?
A może w omawianym przykładzie po wypuszczeniu tamtej jaszczurki powinienem stracić też tę drugą, bo wymagania już nie są spenione?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Montesque »

Możesz jaszczurkę przemieścić do terrarium. Wymagane jest spełnienie warunku wody/gór w sąsiedztwie w tej sytuacji, ale inne już nie.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: staniach21 »

To zasada, którą odkryłem dzięki BGA do tej pory też nigdy nie patrzyłem na to gdzie kłade "special enclosure", także digitalizacja gier planszowych jak zwykle niesie ze sobą plusy co do nauki zasad i poprawnego grania ;P Ikonografia tragiczna co im szkodziło dorzucić te wodę gdzieś obok jeszcze raz, albo jakoś pomiędzy dwa elementy
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Montesque »

staniach21 pisze: 26 cze 2023, 14:38 To zasada, którą odkryłem dzięki BGA do tej pory też nigdy nie patrzyłem na to gdzie kłade "special enclosure", także digitalizacja gier planszowych jak zwykle niesie ze sobą plusy co do nauki zasad i poprawnego grania ;P Ikonografia tragiczna co im szkodziło dorzucić te wodę gdzieś obok jeszcze raz, albo jakoś pomiędzy dwa elementy
Moja współgraczka tak się dowiedziała, że nie wszystkie ptaki można trzymać w wolierze.
Teraz jak słyszę, że się denerwuje, bo coś "nie działa" na BGA, bo klika i nic, to wiem, że właśnie się uczy nowej zasady :D
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Palmer »

Też to poznałem dzięki BGA.

Jak również kwestie tego, że zdolność zwierząt stadnych działa tylko w jedną stronę.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

Palmer pisze: 26 cze 2023, 17:37 Też to poznałem dzięki BGA.

Jak również kwestie tego, że zdolność zwierząt stadnych działa tylko w jedną stronę.
Co masz na myśli?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Palmer »

Do zwierzęcia ze zdolnością stadny (czyli, że może dzielić wybieg z innym ) można dołożyć drugie. Ale zwierzęta ze zdolnością stadny nie da się dołożyć do już istniejącego zajętego wybiegu ( lub w druga stronę, nie chce wprowadzać nikogo w błąd).

Może było to dla większości oczywiste, dla mnie przy stole nie, więc grałem to dość swobodnie.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2023, 17:45 przez Palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Montesque »

PytonZCatanu pisze: 26 cze 2023, 17:38
Palmer pisze: 26 cze 2023, 17:37 Też to poznałem dzięki BGA.

Jak również kwestie tego, że zdolność zwierząt stadnych działa tylko w jedną stronę.
Co masz na myśli?
Pewnie to, że nie można wpuścić roślinożercy bez zdolności do zajętego wybiegu przez roślinożercę, który jest zwierzęciem stadnym.
sferoida
Posty: 77
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sferoida »

Palmer pisze: 26 cze 2023, 17:44 Do zwierzęcia ze zdolnością stadny (czyli, że może dzielić wybieg z innym ) można dołożyć drugie. Ale zwierzęta ze zdolnością stadny nie da się dołożyć do już istniejącego zajętego wybiegu ( lub w druga stronę, nie chce wprowadzać nikogo w błąd).

Może było to dla większości oczywiste, dla mnie przy stole nie, więc grałem to dość swobodnie.
A wg mnie to najpierw wprowadzasz do wybiegu roślinożercę, a następnie można dołożyć kolejne (kilka) ze zdolnością zwierzę stadne. Oczywiście wybieg musi być odpowiednich rozmiarów. To chyba jest opisane w słowniczku pod "zwierzę stadne"
pozdrawiam Radek
ODPOWIEDZ