Ark Nova - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

ZUBRZYCKI Maciej pisze: 24 wrz 2022, 22:02 Miał może ktoś styczność z nowymi mapami zoo (9, 10) ?
Znalazłem mapy prawdopodobnie w języku rumuńskim i nie bardzo rozumiem bonusy z 10 mapy. Tłumacz internetowy nie daje rady.
Ogólne informacje o grze warto szukać w wątku ogólnym Ark nova
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 534 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: miker »

Pytanie odnośnie bonusu mapy 10:
W oryginale napisane jest: Digging 1: Choose up to 1× : EITHER discard 1 card from the display and replenish OR discard 1 card from your hand and draw 1 other from the deck.

Czy dobrze rozumiem, że aby wsunać kartę zwierzęcia pod swoją planszę muszę:

1. Odrzucić kartę albo z ekspozycji, albo ze swojej ręki i ją wsunać pod swoją planszetę w jedno wolne miejsce w momencie zakrywania bonusus na planszy?
2. Czy mogę wsunać kartę z ekspozycji i do którego miejsca na torze? Do mojej reputacji, czy także poza nią (dowolne z 6 pól ekspozycji)?

Jak rozumiem w momencie "discard" dociągam nową kartę albo na rękę, albo na ekspozycję, zależnie skąd odrzucałem wsuwaną kartę, tak?

Szukałem na BGG wyjaśnienia, ale nie znalazłem. Stąd pytanie jak Wy to interepretujecie.
Dzięki z góry
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Dokładnie jest napisane, co należy zrobić. Odrzucasz jedną kartę (z ręki bądź z wystawki) i jeśli była to karta zwierzaka, to możesz ją wsunąć pod planszetkę. Nie ma informacji, że odrzucić z wystawki możesz kartę ze swojego zasięgu, więc odrzucasz dowolną.
ZUBRZYCKI Maciej
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2018, 11:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ZUBRZYCKI Maciej »

Czy można w jednej akcji stowarzyszenie - zagrać kartę z "5" z pięcioma X i trzema pracownikami wesprzeć dwa projekty ochrony przyrody?
Karta oczywiście przebudowana na II.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

W ulepszonej karcie stowarzyszenia możesz wykonać kilka różnych akcji.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: jakubski »

Cześć,
Dopiero poznaję grę i proszę o podpowiedź:

Skąd brać kasę?

Rozumiem, że z mieksc zajmowanych pod budowę wybiegów, akcji kart zwierząt (są takie?), z kart sponsorów za to że ktoś zagra jakiś symbol, z dochodu między turami, z kostek akcji jako premia za odblokowanie kart ochrony przyrody?

Czy są jwszcze inne możliwości?
Czy u Was w grze często występuje problem braku gotówki?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: aeiou871 »

jakubski pisze: 27 lis 2022, 11:18 Cześć,
Dopiero poznaję grę i proszę o podpowiedź:

Skąd brać kasę?

Rozumiem, że z mieksc zajmowanych pod budowę wybiegów, akcji kart zwierząt (są takie?), z kart sponsorów za to że ktoś zagra jakiś symbol, z dochodu między turami, z kostek akcji jako premia za odblokowanie kart ochrony przyrody?

Czy są jwszcze inne możliwości?
Czy u Was w grze często występuje problem braku gotówki?
Hmmm... Całkowitego braku gotówki czy tuż przed przerwą? Głównym źródłem kasy są zagrywane zwierzęta, które zwiększają atrakcyjność, a co za tym idzie - ilość kasy, którą otrzymujesz w fazie przychodu. Czasami można się ratować jedną z akcji karty sponsorzy, która daje Ci kasę, a także przybliża do przerwy, w trakcie której o otrzymujesz przychód
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

Z planszetki gracza, z kart, z bonusów ochrony przyrody, ze Sponsorów, z przerwy - wymieniłeś chyba wszystkie źródła pieniędzy w grze.
Brak gotówki to normalna sprawa, ta gra żyje od przerwy do przerwy. W średniej grze zarabiamy naście do czterdziestu kilku pieniążków w przerwie, jedną dobrą budową można wydać połowę albo nawet wszystko (o jakimś drogim zwierzęciu nie wspominając). Jak brakuje kasy, to trzeba grać Karty i Sponsorów aby przyspieszyć przerwę. Czasem Sponsorzy zagrani po pieniądze to najlepsza możliwa zagrywka.
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: fastsync1 »

ave.crux pisze: 22 lip 2022, 19:45
detrytusek pisze: 22 lip 2022, 18:17
Faktycznie oprócz wielkości wybiegu muszą być spełnione wszystkie inne warunki. Np obok wody. Tylko co to za termin "zwierze stadne" ?
W instrukcji do polskiej wersji jest definicja zwierząt stadnych, które mogą być dołączana do wybiegów dla roślinożerców, bo "chyba" nie każdy roślinożerca jest stadny.
1. Zagrałem zwierzę stadne roślinożerne o rozmiarze 3. Czy mogę w kolejnej turze zagrać roślinożerne zwierzę o rozmiarze 3, które nie ma napisane że jest zwierzęciem stadnym a wszystkie wybiegi są zajęte?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

fastsync1 pisze: 30 lis 2022, 08:34
ave.crux pisze: 22 lip 2022, 19:45
detrytusek pisze: 22 lip 2022, 18:17
Faktycznie oprócz wielkości wybiegu muszą być spełnione wszystkie inne warunki. Np obok wody. Tylko co to za termin "zwierze stadne" ?
W instrukcji do polskiej wersji jest definicja zwierząt stadnych, które mogą być dołączana do wybiegów dla roślinożerców, bo "chyba" nie każdy roślinożerca jest stadny.
1. Zagrałem zwierzę stadne roślinożerne o rozmiarze 3. Czy mogę w kolejnej turze zagrać roślinożerne zwierzę o rozmiarze 3, które nie ma napisane że jest zwierzęciem stadnym a wszystkie wybiegi są zajęte?
Na karcie jest zapis, że jest to zwierze stadne i może współdzielić wybieg. Jeżeli nie ma takiego zapisu to nie możesz
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: fastsync1 »

ave.crux pisze: 30 lis 2022, 08:37
fastsync1 pisze: 30 lis 2022, 08:34
ave.crux pisze: 22 lip 2022, 19:45
W instrukcji do polskiej wersji jest definicja zwierząt stadnych, które mogą być dołączana do wybiegów dla roślinożerców, bo "chyba" nie każdy roślinożerca jest stadny.
1. Zagrałem zwierzę stadne roślinożerne o rozmiarze 3. Czy mogę w kolejnej turze zagrać roślinożerne zwierzę o rozmiarze 3, które nie ma napisane że jest zwierzęciem stadnym a wszystkie wybiegi są zajęte?
Na karcie jest zapis, że jest to zwierze stadne i może współdzielić wybieg. Jeżeli nie ma takiego zapisu to nie możesz
Ok czyli w tym przypadku kolejność zagrania kart ma znaczenie. Bo jeśli najpierw zagram roślinożerne zwierzę bez warunku o tym że jest to zwierzę stadne to w kolejnej turze mogę zagrać zwierzę stadne. W odwrotnej kolejności nie mogę chociaż jest to lekko dziwne.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Pan_K »

fastsync1 pisze: 30 lis 2022, 08:47
ave.crux pisze: 30 lis 2022, 08:37
fastsync1 pisze: 30 lis 2022, 08:34

1. Zagrałem zwierzę stadne roślinożerne o rozmiarze 3. Czy mogę w kolejnej turze zagrać roślinożerne zwierzę o rozmiarze 3, które nie ma napisane że jest zwierzęciem stadnym a wszystkie wybiegi są zajęte?
Na karcie jest zapis, że jest to zwierze stadne i może współdzielić wybieg. Jeżeli nie ma takiego zapisu to nie możesz
Ok czyli w tym przypadku kolejność zagrania kart ma znaczenie. Bo jeśli najpierw zagram roślinożerne zwierzę bez warunku o tym że jest to zwierzę stadne to w kolejnej turze mogę zagrać zwierzę stadne. W odwrotnej kolejności nie mogę chociaż jest to lekko dziwne.
Jest dziwne tylko jeśli zakładasz, że zwierzęta są dokładnie w tych wybiegach, w których je umieściłeś w momencie zagrania karty. Gra jednoznacznie wyklucza takie założenie. A jeśli go nie czynić, to tematycznie można sobie to tłumaczyć tak, że zwierzę stadne dołącza do innych stadnych (a nie konkretnie do tego, które umieściłeś w wybiegu w momencie zagrywania karty). Wiem, że ta interpretacja ma ograniczenia, ale ostatecznie temat - zgodnie zresztą z deklaracjami w instrukcji - jest czasami modyfikowany i upraszczany (vide koala jako miś ;) ).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: fastsync1 »

Nie mogłem tego znaleźć wczoraj w instrukcji:
1. Jeśli jest wymagane zoo partnerskie do zagrania zwierzęcia to czy mam zniżkę 3 golda na zagranie go?
2. Jak mamy losowe bonusy za osiągnięcie poziomu 5 ochrony środowiska jak np. Zoo partnerskie, to czy muszę posyłać ludka czy po prostu biorę zoo partnerskie do siebie?
3. Jak mam kartę np. Sponsora który mówi że za każdym razem jak zagram ikonę ptaka to dostaję 2 pieniądze i on ma ikonę ptaka w górnym prawym rogu ale w dolnym rogu mówi że dostaję na żółtym polu od razu 1 poziom atrakcyjności i nic więcej to czy dostaję też 2 pieniądze?
4. Jak mamy losowe bonusy za osiągnięcie poziomu 5 ochrony środowiska jak np. Zoo partnerskie ale nie mam ulepszonej karty stowarzyszenia a juz mam 2 zoo partnerskie wzięte to mogę ją wziąć?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

fastsync1 pisze: 03 gru 2022, 14:37 Nie mogłem tego znaleźć wczoraj w instrukcji:
1. Jeśli jest wymagane zoo partnerskie do zagrania zwierzęcia to czy mam zniżkę 3 golda na zagranie go?
Tak, wymaganie nie niweluje zmniejszenia kosztu
fastsync1 pisze: 03 gru 2022, 14:37 2. Jak mamy losowe bonusy za osiągnięcie poziomu 5 ochrony środowiska jak np. Zoo partnerskie, to czy muszę posyłać ludka czy po prostu biorę zoo partnerskie do siebie?
Nie, nie wysyłasz mepla. Otrzymujesz ten bonus jeżeli możesz, bo jak przypuśćmy masz 2 zoo partnerskie, a twoja karta stowarzyszenia nie jest ulepszona, to nie możesz dobrać tego bonusu.
fastsync1 pisze: 03 gru 2022, 14:37 3. Jak mam kartę np. Sponsora który mówi że za każdym razem jak zagram ikonę ptaka to dostaję 2 pieniądze i on ma ikonę ptaka w górnym prawym rogu ale w dolnym rogu mówi że dostaję na żółtym polu od razu 1 poziom atrakcyjności i nic więcej to czy dostaję też 2 pieniądze?
Tak, ponieważ zgodnie z glosariuszem ikony z kart zagrywanych z bonusem do tej ikony od razu się liczą.
fastsync1 pisze: 03 gru 2022, 14:37 4. Jak mamy losowe bonusy za osiągnięcie poziomu 5 ochrony środowiska jak np. Zoo partnerskie ale nie mam ulepszonej karty stowarzyszenia a juz mam 2 zoo partnerskie wzięte to mogę ją wziąć?
j.w. Nie możesz wziąć tego bonusu.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: fastsync1 »

1. Jak mam zoo partnerskie australia i chce wystawić zwierzę pochodzące z Australii które wymaga 3 ikon Australii to mam zniżkę 3 golda czy 12 golda?

2. Do liczenia ikon liczą się tylko te które znajdują się na górze po prawej stronie?

3. Jak zagram ulepszoną kartę stowarzyszenia z siłą 5 I wykonsm akcję stowarzyszenia które da mi znaczniki X to czy mogę je wykorzystać do wykonania innej akcji stowarzyszenia?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 262
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Montesque »

fastsync1 pisze: 10 gru 2022, 12:51 1. Jak mam zoo partnerskie australia i chce wystawić zwierzę pochodzące z Australii które wymaga 3 ikon Australii to mam zniżkę 3 golda czy 12 golda?

2. Do liczenia ikon liczą się tylko te które znajdują się na górze po prawej stronie?

3. Jak zagram ulepszoną kartę stowarzyszenia z siłą 5 I wykonsm akcję stowarzyszenia które da mi znaczniki X to czy mogę je wykorzystać do wykonania innej akcji stowarzyszenia?
1. Liczysz ikony w prawym górnym rogu, nie wymagania. Zniżka wynosi 3.
2. Tak, plus ewentualnie ikony na żetonach stowarzyszeń, czy (wyjątkowo) w wymaganiach, jeśli mówimy o ikonach wody/gór.
3. Tak
sasquach
Posty: 1820
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: sasquach »

Montesque pisze: 10 gru 2022, 13:47
fastsync1 pisze: 10 gru 2022, 12:51 3. Jak zagram ulepszoną kartę stowarzyszenia z siłą 5 I wykonsm akcję stowarzyszenia które da mi znaczniki X to czy mogę je wykorzystać do wykonania innej akcji stowarzyszenia?
3. Tak
Nie:
"You set the strength of an action before you perform it. This means you can’t use X-tokens gained while performing the action to increase the strength of this action"

Tak można zrobić np. ze zdobytą gotówką w trakcie budowania. Pierwszym budynkiem zasłaniam pole z kasą, a potem wydają ją na drugi budynek. Ale siłę akcji ustalamy przed nią. Inaczej można by robić takie cuda - dobiorę kartę z tali, to nie to czego szukałem to dopłacę X, żeby dobrać kolejną. Niestety, tak to nie działa.
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: fastsync1 »

1. Jak jest napisane że można pominąć jeden warunek przy graniu karty zwierząt to można pominąć warunek o konieczności posiadania karty zwierząt lvl 2?
2. Wybór mapy jest przed czy po dostaniu 8 kart do wyboru?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

fastsync1 pisze: 20 gru 2022, 17:05 1. Jak jest napisane że można pominąć jeden warunek przy graniu karty zwierząt to można pominąć warunek o konieczności posiadania karty zwierząt lvl 2?
2. Wybór mapy jest przed czy po dostaniu 8 kart do wyboru?
1. Myślę, że można, powinno być opisane w glosariuszu
2. Najpierw mapy, potem karty (przygotowanie gracza z instrukcji)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

fastsync1 pisze: 20 gru 2022, 17:05 1. Jak jest napisane że można pominąć jeden warunek przy graniu karty zwierząt to można pominąć warunek o konieczności posiadania karty zwierząt lvl 2?
Tak, jest to opisane w glosariuszu na ostatniej stronie

Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ewelins
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2022, 12:29

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ewelins »

Mam pytanie
Czy w jednym zwykłym wybiegu mogę umieścić kilka zwierząt o ile nie przekroczę jego rozmiaru ? Czy dotyczy to tylko wybiegów specjalnych ?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

ewelins pisze: 26 gru 2022, 13:15 Mam pytanie
Czy w jednym zwykłym wybiegu mogę umieścić kilka zwierząt o ile nie przekroczę jego rozmiaru ? Czy dotyczy to tylko wybiegów specjalnych ?
W standardowym wybiegu możesz umieścić 1 zwierze, chyba że dokladasz zwierze stadne.
W wybiegach specjalnych możesz umieścić kilka.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Ppeper
Posty: 26
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Ppeper »

Pytanie o koniec gry, bo chyba nie rozumiem.
Jak wykonam akcje, po której znaczniki na torach się miną to pozostali gracze mają jeszcze 1 turę.
Jak koniec gry następuje w wyniku przerwy to wszyscy gracze mają jeszcze 1 turę. Co w sytuacji jak ja wywołam przerwę specjalnie żeby zakończyć ?

Przykład:
Mam odblokowany bonus z ochrony przyrody pozwalający mi za darmo zbudować wybieg zajmujący 2 pola. Do całkowitego zapełnienia planszy brakuje mi tylko takiego wybiegu, po jego położeniu zgarniam 7 punktów za zbudowanie całej planszy.
Nie mam na niego kasy, więc z pomocą stowarzyszenia uruchamiam przerwę i w ramach przychodu kładę wybieg, dostaję 7 punktów, znaczniki się mijają a gra się kończy. Pozostali gracze mają jeszcze 1 turę, ja też?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

Tak, ponieważ to nie Ty wywołałeś koniec, a efekt przerwy. Podobna sytuacja byłaby gdyby sponsor dodający 1pkt ochrony przyrody w fazie dochodu przesunąłby te znaczniki. Dla gracza, który wywołał przerwę jest to chyba najbardziej optymalna sytuacja zakończenia gry
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
czarnydlk
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2023, 13:26

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: czarnydlk »

Witam wszystkich.
Nie znalazłem w sumie odpowiedzi a i chyba nie jasno jest to wytłumaczone w instrukcji:
Czy zagrywając kartę sponsora, która ma benefit z niebieskiego pola, pobieramy go także wliczając w to karty, które zagraliśmy wcześniej? Przykład (nie pamiętam teraz dokładnie kart i ich warunków i nagród): po zagraniu ptaków w twoim/wszystkich zoo otrzymujesz 3$. Czy taki "niebieski" bonus rozpatrujemy także, w odniesieniu do obecnych już ptaków we wszystkich zoo czy liczymy tylko ten znacznik ptaka w prawym rogu, który jest na zagranej karcie czy wszystkie znaki ptaka w moim/wszystkich zoo?

Czy podobnie jest z efektem stałym, co rundę(fioletowe pole)? Czasami są powielone efekty z fioletowego pola i z zółtego, ale czasami są różne. Żółty wiadomo, jednorazowy i od razu ale czy fioletowy też w momencie zagrania karty czy dopiero w następnej przerwie rozpatrujemy?

Dziękuje za pomoc.

edit:
ok, chyba znalazłem odpowiedź. Jeżeli nie ma innych źródeł mówiących inaczej to tutaj link:
https://boardgamegeek.com/thread/299500 ... 3#41397693
Ostatnio zmieniony 30 sty 2023, 13:40 przez czarnydlk, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ