Ark Nova - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

Ale że nikt nie miał najmniejszego problemu z zasadami? To ja muszę wyjść na tego pierwszego niekumatego ? :) Oh well.

No dobra. Jak to jest z ikonami, które karta dostarcza? Mam wrażenie, że raz to ma sens, a raz nie. Bo z jednej strony mamy karty sponsorów, za które mamy stały dochód, więc karta sama w sobie posiada ikonę, za którą ten dochód się dostaje. By nie było sytuacji, że karta przez całą grę jest bezużyteczna. I wtedy ma to sens. W drugiej sytuacji czasem karta ma ten sam wymóg, który potem zapewnia i wtedy to sensu już nie ma bo wymóg byłby automatycznie spełniany to po co go dawać w ogóle. Np znaczek rozwoju. Dobrze kombinuję by je traktować różnie?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 833 times

Re: Ark Nova

Post autor: Neoptolemos »

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jeśli tak:
Karta może mieć symbol w wymaganiach i jednocześnie go zapewniać. Wówczas najpierw musisz posiadać ten symbol w swoim tableau, a później masz go podwójnie - co przydaje się do niektórych sponsorów, zwierząt i przede wszystkim conservation projects. Tym niemniej jeśli karta wymaga jakiegoś symbolu, to nawet jeśli go dostarcza, to nie może sama z siebie go spełnić.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova

Post autor: detrytusek »

Czyli mówimy jednym głosem tutaj. Karta powiedzmy zwierzaka nie zapewnia w tym samym momencie ikony, którą dostarcza tylko mamy potem jedną więcej. Natomiast przy karcie sponsora, który ma funkcję np. za każdym razem jak ktoś zagra kartę z symbolem skały to dostajesz piniondza. Jednocześnie ta karta ma symbol skały po stronie "dochodu". I ja rozumiem to tak, że w tym przypadku od razu po zagraniu sponsora dostaję monetę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post autor: grzeslaw90 »

detrytusek pisze: 12 lip 2022, 12:00 Czyli mówimy jednym głosem tutaj. Karta powiedzmy zwierzaka nie zapewnia w tym samym momencie ikony, którą dostarcza tylko mamy potem jedną więcej. Natomiast przy karcie sponsora, który ma funkcję np. za każdym razem jak ktoś zagra kartę z symbolem skały to dostajesz piniondza. Jednocześnie ta karta ma symbol skały po stronie "dochodu". I ja rozumiem to tak, że w tym przypadku od razu po zagraniu sponsora dostaję monetę.
Pod tym względem jest tak jak w TM :)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 833 times

Re: Ark Nova

Post autor: Neoptolemos »

Tak, jeśli to jest efekt natychmiastowy po zagraniu (żółte tło bodajże), to dostajesz. Tak to pamiętam, nie mam gry pod ręką ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova

Post autor: detrytusek »

Neoptolemos pisze: 12 lip 2022, 12:11 Tak, jeśli to jest efekt natychmiastowy po zagraniu (żółte tło bodajże), to dostajesz. Tak to pamiętam, nie mam gry pod ręką ;)
Żółte tło mają natychmiastowe akcje z piorunem. To o czym mówię nie jest jednorazową, natychmiastową akcją tylko stałą. Bodajże niebieskie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
thcsiwy
Posty: 10
Rejestracja: 26 lis 2019, 15:29

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: thcsiwy »

Czy do jednego standardowego wybiegu mogę przypisać tylko jedno zwierzę?
Czy np. do wybiegu o rozmiarze 5 mogę przydzielić zwierzęta o rozmirze np. 1+1+3?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

thcsiwy pisze: 21 lip 2022, 17:22 Czy do jednego standardowego wybiegu mogę przypisać tylko jedno zwierzę?
Czy np. do wybiegu o rozmiarze 5 mogę przydzielić zwierzęta o rozmirze np. 1+1+3?
Tylko jedno reszta przepada chyba, że masz roślinożercę wtedy one mogą być na jednym wybiegu ale w nieco inny sposób. Jeśli masz wybieg 3 to możesz tam umieszczać roślinożerców nie większych niż 3.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1584
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 714 times
Been thanked: 1056 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

detrytusek pisze: 21 lip 2022, 18:22
Tylko jedno reszta przepada chyba, że masz roślinożercę wtedy one mogą być na jednym wybiegu ale w nieco inny sposób. Jeśli masz wybieg 3 to możesz tam umieszczać roślinożerców nie większych niż 3.
Konkretnie.
Zwierze stadne można umieszczać w wybiegu, w którym aktualnie znajduje się już roslinozerca. Można to robić w nieskończoność jezeli tylko wybieg spełnia wszystkie pozostałe warunki zagrania karty.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

ave.crux pisze: 22 lip 2022, 18:04
detrytusek pisze: 21 lip 2022, 18:22
Tylko jedno reszta przepada chyba, że masz roślinożercę wtedy one mogą być na jednym wybiegu ale w nieco inny sposób. Jeśli masz wybieg 3 to możesz tam umieszczać roślinożerców nie większych niż 3.
Konkretnie.
Zwierze stadne można umieszczać w wybiegu, w którym aktualnie znajduje się już roslinozerca. Można to robić w nieskończoność jezeli tylko wybieg spełnia wszystkie pozostałe warunki zagrania karty.
Faktycznie oprócz wielkości wybiegu muszą być spełnione wszystkie inne warunki. Np obok wody. Tylko co to za termin "zwierze stadne" ?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1584
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 714 times
Been thanked: 1056 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

detrytusek pisze: 22 lip 2022, 18:17
Faktycznie oprócz wielkości wybiegu muszą być spełnione wszystkie inne warunki. Np obok wody. Tylko co to za termin "zwierze stadne" ?
W instrukcji do polskiej wersji jest definicja zwierząt stadnych, które mogą być dołączana do wybiegów dla roślinożerców, bo "chyba" nie każdy roślinożerca jest stadny.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

ave.crux pisze: 22 lip 2022, 19:45
detrytusek pisze: 22 lip 2022, 18:17
Faktycznie oprócz wielkości wybiegu muszą być spełnione wszystkie inne warunki. Np obok wody. Tylko co to za termin "zwierze stadne" ?
W instrukcji do polskiej wersji jest definicja zwierząt stadnych, które mogą być dołączana do wybiegów dla roślinożerców, bo "chyba" nie każdy roślinożerca jest stadny.
Ach to będą flock animals. Ok zgadza się.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: rand »

Czy mogę zagrać kartę akcji o sile 1? Jeżeli tak to po prostu nigdzie jej nie przesuwam i zostaje na swoim miejscu czy muszę wybrać kartę akcji o sile 2-5?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

rand pisze: 26 lip 2022, 10:28 Czy mogę zagrać kartę akcji o sile 1? Jeżeli tak to po prostu nigdzie jej nie przesuwam i zostaje na swoim miejscu czy muszę wybrać kartę akcji o sile 2-5?
Z kontekstu wydaje mi się, że tak. Jednak intrukcja wprost nie rozstrzyga (jest napisane, że karty mają siłę 1-5, więc 1 jest dopuszczalne, ale potem wspomina o konieczności poruszenia na slot nr 1)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 964
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 347 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: Apos »

rand pisze: 26 lip 2022, 10:28 Czy mogę zagrać kartę akcji o sile 1? Jeżeli tak to po prostu nigdzie jej nie przesuwam i zostaje na swoim miejscu czy muszę wybrać kartę akcji o sile 2-5?
Tak, możesz zagrać, tylko rozgrywasz tę kartę jak o sile 1. Niektóre karty akcji, wymagają przynajmniej 2 siły, np zagranie zwierząt albo są po prostu słabe.

Tak, nie przesuwasz jej wtedy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

Właśnie oglądam instrukcję PL i widzę, że jest to samo co w ENG. Po przeczytaniu wariantu solo jest zadziwiająco dużo braków.
Obrazek
- Co robi na fotce ta niebieska kostka? Ona jak się zastanowić ma sens ale słowa nie ma o tym w setupie.
- Po przesunięciu kostki dostajemy tarcze czy nie?
- Jeśli tak to mamy ponieść koszt?
Ostatnio zmieniony 27 lip 2022, 11:59 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

detrytusek pisze: 27 lip 2022, 11:12
- Co robi na fotce ta niebieska kostka?
Niebieska kostka to "przykładowa" kostka gracza (chyba) 🙂 Nie ma jej w setupie, bo grafika pokazuje jakiś tam moment w grze, kiedy gracz już zdążył położyć kostkę. Pewnej użyto tego przykładu, żeby podkreślić, że chodzi o "pierwsze wolne pole".

Po położeniu naszej kostki dostajemy tarcze zgodnie z zasadami, po położeniu kostki "brejkowej" nic nie dostajemy, blokuje po prostu pole.

Nie ponosimy kosztów za kostki brejkowej.

Na początku Przerwy zdejmij znacznik z najwyższego pola
i połóż go na „najtańszym” niezakrytym polu Dotacji na
planszy Stowarzyszenia (3) (jeśli wszystkie, oprócz ostatnie-
go, pola Dotacji są już zakryte, połóż ten znacznik obok pola
o koszcie 12 pieniędzy, nawet jeśli nie ma to wpływu na Dota-
cje)
Ostatnio zmieniony 27 lip 2022, 11:53 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

PytonZCatanu pisze: 27 lip 2022, 11:16 Niebieska kostka to "przykładowa" kostka gracza (chyba) 🙂 Nie ma jej w setupie, bo grafika pokazuje jakiś tam moment w grze, kiedy gracz już zdążył położyć kostkę. Pewnej użyto tego przykładu, żeby podkreślić, że chodzi o "pierwsze wolne pole".
To czemu ona jest niebieska, a gracz ma czerwone?
To raz. Dwa jeśli to jest kostka gracza pole z 12 kasy jest jako 8 w kolejności czyli nie może być zajęte skoro mamy 7 kostek na początku, a jeśli tak to po kiego jest zapis o kładzeniu kostki na polu o koszcie 12 ? Po 3 strzałka z pierwszej kostki ewidentnie idzie na drugie pole.

Co do Ad 2 to skąd to wiesz? I co to jest kostka brejkowa? Skoro dostajemy tarczki to czemu za darmo, a nie płacimy skoro taki koszt jest na planszy?
Ostatnio zmieniony 27 lip 2022, 11:53 przez Curiosity, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: cytowanie
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
FranekXVI
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2021, 18:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: FranekXVI »

Nie mam instrukcji pod reka, ale jesli sie nie myle to w tym przypadku czerwony to kolor automy, a niebieski kolor gracza. Automa nie dostaje tarcz ani nie oplaca kosztow.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

detrytusek pisze: 27 lip 2022, 11:40
Spoiler:
To czemu ona jest niebieska, a gracz ma czerwone?
To raz. Dwa jeśli to jest kostka gracza pole z 12 kasy jest jako 8 w kolejności czyli nie może być zajęte skoro mamy 7 kostek na początku, a jeśli tak to po kiego jest zapis o kładzeniu kostki na polu o koszcie 12 ?

Co do Ad 2 i 3 to skąd to wiesz?
Czemu jest niebieska? Nie wiem. Gracz może grać niebieskimi, kto mu każe czerwonymi? 🙂

Mamy 7 kostek brejkowych, ALE (umyka Ci cały czas) przecież gracz też może robić dotacje i zajmować pola. Jeśli będzie to robił wydajnie, to nawet więcej niż 1 kostka brejkowa może trafić na ostatnie pole 🙂

Skad wiem 2 i 3? Nooooo, nigdy nie przyszła mi żadna inna interpretacja do głowy. Przecież gdyby ponosił koszt, to a) byłoby nielogiczne, sprzeczne z duchem gry b) no przecież WPROST by o tym napisali. 🙂
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

FranekXVI pisze: 27 lip 2022, 11:44 Nie mam instrukcji pod reka, ale jesli sie nie myle to w tym przypadku czerwony to kolor automy, a niebieski kolor gracza. Automa nie dostaje tarcz ani nie oplaca kosztow.
To może mieć sens ale jeśli tak to jeśli automa położy tam kostkę to w końcu dostajemy czy nie dostajemy tarczę? A jeśli tak to płacimy za to?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

No faktycznie to mi umknęło ale to w końcu jak to jest z tymi opłatami za te pola?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

detrytusek pisze: 27 lip 2022, 11:49 No faktycznie to mi umknęło ale to w końcu jak to jest z tymi opłatami za te pola?
Powiedz mi, tak szczerze, skąd pomysł że gracz ma płacić za kostki automy, używane do odliczania czasu gry i zawężania możliwości (poprzez symulowanie stawiania kostek przez innych graczy)? 🙂

Bo udowodnienie, że gracz nie ponosi tych kosztów, kojarzy mi się z próbą udowodnienia, że nie jestem słoniem. 🙂 To po prostu tak oczywiste, że nie do końca wiadomo jakiego dowodu użyć 🙂
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: detrytusek »

PytonZCatanu pisze: 27 lip 2022, 11:54
detrytusek pisze: 27 lip 2022, 11:49 No faktycznie to mi umknęło ale to w końcu jak to jest z tymi opłatami za te pola?
Powiedz mi, tak szczerze, skąd pomysł że gracz ma płacić za kostki automy, używane do odliczania czasu gry i zawężania możliwości (poprzez symulowanie stawiania kostek przez innych graczy)? 🙂

Bo udowodnienie, że gracz nie ponosi tych kosztów, kojarzy mi się z próbą udowodnienia, że nie jestem słoniem. 🙂 To po prostu tak oczywiste, że nie do końca wiadomo jakiego dowodu użyć 🙂
To się wzięło z braku świadomości, że przecież dalej mogę używać tego pola swoimi kostkami. Wtedy na logikę powinienem dostawać tarczki (skoro sam tam nie chodzę). Czyli reasumując...automa mi tam tylko blokuje pola ale nie ponoszę i nie dostaję niczego z tego tytułu. Jeśli sam tam polezę to standardowo płacę i dostaję tarczki. Teraz w końcu zakumałem?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

Yep! 🙂
ODPOWIEDZ