Brzdęk! Katakumby / Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

Przydałaby się reakcja "Hahaha" :D
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wozik »

Marooned pisze: 10 sty 2023, 13:12 Z czystej ciekawości, jeśli to nie tajemnica. Dlaczego tłumaczenie zależy od Amerykanów? Muszą dostarczyć teksty źródłowe, a się z tym nie spieszą czy coś innego?

Posiadam oba Brzdęki plus po dodatku do każdego z nich. Może to już nie czasy pandemii, gdzie na zmianę wyciągałem Smoka i Kosmos co dzień, ale mam wrażenie, że zanim polska wersja językowa wychodzi, to hype nieco opada i tak jak na początku bardzo chciałem mieć Katakumby, tak po ~roku czekania na naszą wersję kurz nieco opada i będę rozważał i pytał połówkę, czy będzie grać - bo kupować tylko dla kupowania to już miejsca brak ;) I generalnie nieco mnie to dziwi, że żelazo nie jest kute póki gorące i tłumaczenia nie są robione równolegle, by lokalne wersje były dostępne podczas promocji angielskich wersji - miałbym wrażenie, że wtedy jest "darmowa" reklama i większa sprzedaż, bo można dorwać nowość i to w swoim języku.

No ale to oczywiście z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba, na wydawaniu planszówek się nie znam i tak sobie gdybam.
Z tego właśnie powodu kupiłem wersję angielską i od kilku dni gram, zamiast czekać.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Marooned »

Czasem gram z 8 latką, ewentualnie może talie da się mieszać, etc etc.. nie spieszy mi się (jak wspomniałem, mam inne wersje), więc to tylko ciekawość (nie dotyczy tylko Brzdęka, ale i innych gier generalnie).
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wozik »

Marooned pisze: 10 sty 2023, 13:50 Czasem gram z 8 latką, ewentualnie może talie da się mieszać, etc etc.. nie spieszy mi się (jak wspomniałem, mam inne wersje), więc to tylko ciekawość (nie dotyczy tylko Brzdęka, ale i innych gier generalnie).
Talie można mieszać. Ja też gram z dziećmi i gry po angielsku traktuję jako element edukacji.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

Jak najbardziej sprawdzają. Do nich też należy skład kart i pudełka.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

Hejo,

W zeszłym tygodniu zagrałam z Katakumby (ENG wersja) i powiem, że... jest moc! Jeszcze pierwszy wchodzący gracz był na tyle wredny, że dał jednostronne strzałki do kafelka wyjściowego i już na starcie z 4 graczy tylko 2 mogło wyjść. :D Gra ogólnie chyba najlepsza z Brzdęków, fajny pomysł na wytrychy i widzę duuuże pole do dodatków (obracanie kafelków, nowe kafle, nowe artefakty). Super pomysł, że nie wiadomo gdzie są artefakty i jeszcze opcja, że może być kilka na kafelku, i że po prostu mogą się skończyć (jeden kolega został z niczym, bo odbił w inną stronę i pomimo odkrycia artefaktu skończyły się one w stosie i musiał wracać). Fajnym pomysłem są teleporty i zmienione zasady działania kłódek - po otwarciu przez jednego gracza są otwarte dla wszystkich.

Wcześniej sądziłam, że będą rozwijać podstawkę (głównie nowe mapy), ale coś czuję, że następne kilka lat będą dodatki do Brzdęka Katakumby. Już nie mogę doczekać się polskiej przedsprzedaży. :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
bourbon
Posty: 107
Rejestracja: 17 maja 2019, 10:26
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 32 times
Been thanked: 23 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: bourbon »

nowe info z fb lucrum

"👻Brzdęk! Katakumby + dodruki (Brzdęk! Nie drażnij Smoka, Mokra Robota, Ekspedycje po złoto i pajęczyny) ze względu na opóźnienia po stronie fabryki nie ruszyły jeszcze do druku, ale jest to zaplanowane na przełom lutego i marca."
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wozik »

Tringa pisze: 20 lut 2023, 13:02 Hejo,

W zeszłym tygodniu zagrałam z Katakumby (ENG wersja) i powiem, że... jest moc! Jeszcze pierwszy wchodzący gracz był na tyle wredny, że dał jednostronne strzałki do kafelka wyjściowego i już na starcie z 4 graczy tylko 2 mogło wyjść. :D Gra ogólnie chyba najlepsza z Brzdęków, fajny pomysł na wytrychy i widzę duuuże pole do dodatków (obracanie kafelków, nowe kafle, nowe artefakty). Super pomysł, że nie wiadomo gdzie są artefakty i jeszcze opcja, że może być kilka na kafelku, i że po prostu mogą się skończyć (jeden kolega został z niczym, bo odbił w inną stronę i pomimo odkrycia artefaktu skończyły się one w stosie i musiał wracać). Fajnym pomysłem są teleporty i zmienione zasady działania kłódek - po otwarciu przez jednego gracza są otwarte dla wszystkich.

Wcześniej sądziłam, że będą rozwijać podstawkę (głównie nowe mapy), ale coś czuję, że następne kilka lat będą dodatki do Brzdęka Katakumby. Już nie mogę doczekać się polskiej przedsprzedaży. :)
Coś chyba nie tak gracie. Nie może być kilku artefaktów na kaflu (chyba, że gracie z Wesołą Kompanią).
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

W Katakumbach mogą być :) Podrzucam screen z angielskiej wersji instrukcji:
Spoiler:
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wozik »

Tringa pisze: 20 lut 2023, 14:09 W Katakumbach mogą być :) Podrzucam screen z angielskiej wersji instrukcji:
Spoiler:
Znam grę, mam za sobą wiele partii. Ten ustęp instrukcji mówi o tym, że na ikonę z + lub ++ należy położyć drugi, lub trzeci od góry stosu artefakt, a nie dodatkowy 1 lub 2.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

No właśnie tak graliśmy. I tak napisałam. W wyniku gry i dociągu kafli w pewnym momencie zabrakło artefaktów i osoba, która chciała odkryć kafel z artefaktem z innej strony musiała zawracać.

Edit: Wiem już o co Ci chodzi. To jak wyszła ikona z + to położyliśmy 2 artefakty, jak z ++ to położyliśmy 3.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wozik »

Tringa pisze: 20 lut 2023, 14:13 No właśnie tak graliśmy. I tak napisałam. W wyniku gry i dociągu kafli w pewnym momencie zabrakło artefaktów i osoba, która chciała odkryć kafel z artefaktem z innej strony musiała zawracać.
To normalne, tak się zdarza w tej grze, gdyż jest więcej kafli z miejscem na artefakt niż samych artefaktów.
Tringa pisze: 20 lut 2023, 14:13 Edit: Wiem już o co Ci chodzi. To jak wyszła ikona z + to położyliśmy 2 artefakty, jak z ++ to położyliśmy 3.
Czyli błędnie.
Opisany w instrukcji mechanizm fajnie działa, bo powoduje, że tak do końca nie jest znana lokacja droższych artefaktów, mogą pojawić się w "każdej chwili".

Świetna gra te Katakumby :)
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wozik »

Tringa pisze: 20 lut 2023, 13:02 Hejo,

W zeszłym tygodniu zagrałam z Katakumby (ENG wersja) i powiem, że... jest moc! Jeszcze pierwszy wchodzący gracz był na tyle wredny, że dał jednostronne strzałki do kafelka wyjściowego i już na starcie z 4 graczy tylko 2 mogło wyjść. :D
Ale po co wychodzić z drugiego kafla? Artefakt będzie najwcześniej na piątym, a dla kolejnych graczy najwcześniej na szóstym, itd.
Zawsze można wyjść bokiem, każdemu zależy na drodze ucieczki i układa kafle pod siebie budując drogę odwrotu.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Leser »

Z kronikarskiego obowiązku pozwolę sobie zauważyć, że Katakumby są połączalne z Wesołą kompanią i przy rozgrywce w gronie 5-6 graczy faktycznie kładzie się kilka artefaktów na jednym polu.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

Wozik pisze: 20 lut 2023, 14:34
Tringa pisze: 20 lut 2023, 13:02 Hejo,

W zeszłym tygodniu zagrałam z Katakumby (ENG wersja) i powiem, że... jest moc! Jeszcze pierwszy wchodzący gracz był na tyle wredny, że dał jednostronne strzałki do kafelka wyjściowego i już na starcie z 4 graczy tylko 2 mogło wyjść. :D
Ale po co wychodzić z drugiego kafla? Artefakt będzie najwcześniej na piątym, a dla kolejnych graczy najwcześniej na szóstym, itd.
Zawsze można wyjść bokiem, każdemu zależy na drodze ucieczki i układa kafle pod siebie budując drogę odwrotu.
Dobra, z tymi artefaktami faktycznie zrobiliśmy źle. :)

Co do kafli to mieliśmy pecha/szczęście, że ułożyły się w taki sposób, że można było wyjść tylko jednym kaflem, 2-gim, a on miał strzałki tylko do wyjścia z niego, a nie do wejścia. Na jednym boku było to śmieszne kwadratowe pole w półkolu (jak dorwę swoją kopię PL to mogę odtworzyć tą sytuację i wrzucić zdjęcie), a drugi bok też był jakoś zablokowany.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: allagainstyou »

Niech ktoś da tu znać jak pojawi się preorder :D
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wroobel »

Kurcze waham czy będzie warto kupować. Mam i uwielbiam klasycznego Brzdęka, ale nie wiem czy chcę brać jeszcze raz to samo.
Myślicie że warto? Czy np. karty lochów będą zupełnie nowe?
A może da się w Katakumbach wykorzystać coś z poprzedniej wersji?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: kurdzio »

Wroobel pisze: 09 kwie 2023, 16:57 Kurcze waham czy będzie warto kupować. Mam i uwielbiam klasycznego Brzdęka, ale nie wiem czy chcę brać jeszcze raz to samo.
Myślicie że warto? Czy np. karty lochów będą zupełnie nowe?
A może da się w Katakumbach wykorzystać coś z poprzedniej wersji?
Nie ma się co zastanawiać, najwyżej sprzedasz z minimalną stratą - zakładam że gra przyjmie się tak samo dobrze jak jej klasyczna i kosmiczna wersja. Układanie mapy w locie jest wartą sprawdzenia innowacją w Brzdęku.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Wozik
Posty: 91
Rejestracja: 14 sty 2020, 13:10
Has thanked: 30 times
Been thanked: 24 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Wozik »

Wroobel pisze: 09 kwie 2023, 16:57 Kurcze waham czy będzie warto kupować. Mam i uwielbiam klasycznego Brzdęka, ale nie wiem czy chcę brać jeszcze raz to samo.
Myślicie że warto? Czy np. karty lochów będą zupełnie nowe?
A może da się w Katakumbach wykorzystać coś z poprzedniej wersji?
Powiem tak, gram od stycznia i jest to najczęściej goszczący Brzdęk na moim stole, a mam wszystkie. Mechanika kafelków jest po prostu doskonała.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Ja kupię na pewno, połączenie losowego doboru kafelków i mojego ukochanego Brzdęka to coś co muszę koniecznie mieć. Ponadto kiedyś wzbraniałam się przed zakupem Brzdęka w kosmosie, bo "po co mi kolejny Brzdęk w kolekcji". Na szczęście kupiłam i uważam że każda gra w serii jest inna i warta aby mieć ją w kolekcji :D
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Mr_Fisq »

Na dniach ruszy przedsprzedaż polskiej wersji:
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 573 times
Been thanked: 1028 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: RUNner »

No czekam z niecierpliwością, bo to może być najlepszy Brzdęk w serii.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Ciekawe jaka będzie cena, mam nadzieję że bliżej Smoczego czy w kosmosie już Legacy.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Clank! Catacombs (Paul Dennen)

Post autor: Tringa »

Stawiam ok. 250-300 (kompletnie strzelam). Grałam w angielską wersję i jest tam mega dużo zawartości, więcej niż w Smoku. + Zamiast planszy dużo kafli (powierzchniowo więcej niż plansza). Ale się okaże w poniedziałek. Ileby nie wynosiła cena, jako zagorzała fanka Brzdeka - biorę na pewno :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
ODPOWIEDZ