Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

miker pisze: 28 lut 2023, 11:34 Mi z legendami nie udało się jeszcze wygrać. Mają chore prędkości w wolnych i szybkich zakrętach, nie mówiąc o prostych… Grałem z 2 legendami i 2 dzieci i co najwyżej to zawsze ktoś z ludzi był drugi. W pewnym momencie brakło kart „turbo”, a legenda spokojnie na pełnej prędkości z pełnym bonusem przejeżdżała przez zakręt… Chyba trzeba to jeszcze ogarnąć.
Legendy nie mogą przejechać zakrętu na prędkości z kasku.
3-4 pierwsze wyścigi też nie potrafiłem dogonić legend, a teraz to raz na 10 wyścigów jakaś wygra przed żywym graczem.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

miker pisze: 28 lut 2023, 11:34 Mi z legendami nie udało się jeszcze wygrać. Mają chore prędkości w wolnych i szybkich zakrętach, nie mówiąc o prostych… Grałem z 2 legendami i 2 dzieci i co najwyżej to zawsze ktoś z ludzi był drugi. W pewnym momencie brakło kart „turbo”, a legenda spokojnie na pełnej prędkości z pełnym bonusem przejeżdżała przez zakręt… Chyba trzeba to jeszcze ogarnąć.

Ale, ale, bo ja nie o tym ;) Dziś przyszedł budżetowy trymer do przycinania papieru z Allegro i na drukarkę weszło to :D


Obrazek
A skąd wziąłeś oryginalny plik? :)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

ave.crux pisze: 28 lut 2023, 11:36 Legendy nie mogą przejechać zakrętu na prędkości z kasku.
3-4 pierwsze wyścigi też nie potrafiłem dogonić legend, a teraz to raz na 10 wyścigów jakaś wygra przed żywym graczem.
A to w takim razie coś strategicznie nie ogarniam jeszcze, bo to wiem, że jadą na prędkości z kasku do linii legend a później na prędkości zakrętu + ilość pól nad ich kaskiem. No cóż. Na razie słaby jestem :)
PytonZCatanu pisze: 28 lut 2023, 11:37 A skąd wziąłeś oryginalny plik? :)
Z plików na BGG, podobnie jak 30 innych torów :D
Monaco musiało być pierwsze. Potem wydrukuję Monzę, bo ma fajne ułożenie toru. A później najpewniej będzie Suzuka.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

Wreszcie udało mi się zagrać we Włoszech. Śmieszny tor, bardzo mało zakrętów i długa prosta. Ponieważ na na każdej planszy po kilka partii pokuszę się o podsumowanie: najdłuższa partia trwała 1:08, a najkrótsza 0:53, wiec można przyjąć że gra trwa 1h/na wyścig.

Może za dwa tygodnie uda mi się zagrać wreszcie pełne mistrzostwa :)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 10 mar 2023, 11:43 Wreszcie udało mi się zagrać we Włoszech. Śmieszny tor, bardzo mało zakrętów i długa prosta. Ponieważ na na każdej planszy po kilka partii pokuszę się o podsumowanie: najdłuższa partia trwała 1:08, a najkrótsza 0:53, wiec można przyjąć że gra trwa 1h/na wyścig.

Może za dwa tygodnie uda mi się zagrać wreszcie pełne mistrzostwa :)
U mnie to samo. BGG Stats pokazuje 56 minut na rozgrywkę. W tym były rozgrywki 3 i 4-osobowe oraz ze 3-4 razy solo wpadło (choć solo generalnie nie gram, ale legendy są tak nieabsorbujące w obsłudze, że zdecydowałem się spróbować).
Ja dziś po przejechaniu Monaco tydzień temu i nawet pierwszym zwycięstwie z legendami (na ostatniej prostej :D), dziś odpalę z rodziną Monzę. Muszę tylko wydrukować i dociąć :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 10 mar 2023, 11:43 Może za dwa tygodnie uda mi się zagrać wreszcie pełne mistrzostwa :)
My ciśniemy od paru tygodni co poniedziałek 3 graczy + 3 boty.

Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

ave.crux pisze: 10 mar 2023, 12:04 My ciśniemy od paru tygodni co poniedziałek 3 graczy + 3 boty.

Obrazek
A tyś to ten jeden z Planszowych Bestii czy z doskoku wirtualnie?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

miker pisze: 10 mar 2023, 12:06 A tyś to ten jeden z Planszowych Bestii czy z doskoku wirtualnie?
Znajomy bestii, chociaż moja gęba już na streamie raz była i niedługo też będę gościnnie przy Dominant Species.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

ave.crux pisze: 10 mar 2023, 12:09 Znajomy bestii, chociaż moja gęba już na streamie raz była i niedługo też będę gościnnie przy Dominant Species.
To już tylko mały kroczek od "jestę recenzentę" ;)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Apos »

Turbo / Heat również na 5-6 graczy trwa około godziny, co jest ogromną zaletą tej planszówki. Masa emocji, nie ma dłużyzn 0 tak powinien wyglądać wyścig :D

To co ewentualnie przedłuża rozgrywkę to zaawansowane moduły oraz pogoda. Tu jest więcej kminienia oraz strategicznego planowania. Rozgrywka jest ciekawsza i zajmuje średnio dodatkowe 10-15 minut przy 6 graczach, co nadal uważam za świetny wynik.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Bruno »

Swego czasu było sporo narzekań na instrukcję - czy w międzyczasie coś zostało (lub wiadomo, że w następnym druku ma być) w niej poprawione?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: tomuch »

U mnie solo (ja + 5 botów) średnio trwa 34 minuty na partię (dwa okrążenia, bez żadnych dodatkowych modułów).
Gram na danej planszy aż nie wygram. I tak: USA zdobyte za trzecim razem, Italia za czwartym, za to Francja padła już za pierwszym. Czwartego toru jeszcze nie odpaliłem. Później będę dokładał moduły.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

Wczoraj wpadło Spa Francorchamps (z pogodą i kartami ulepszeń), ale tylko jedno okrążenie, bo dzieciaki chore i nie dały rady przejechać obu. Polecam, fajny.
Dziś będzie grane Estoril, właśnie kończę docinanie toru ;)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: mikeyoski »

Bruno pisze: 10 mar 2023, 18:57 Swego czasu było sporo narzekań na instrukcję - czy w międzyczasie coś zostało (lub wiadomo, że w następnym druku ma być) w niej poprawione?
Na stronie Rebela jest nowsza wersja.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: PytonZCatanu »

Turbo już na 147 miejscu BGG
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

Gram prix ukończone. 8 z 10 wyścigów na 1 miejscu podium, więc da się okiełznać Losowość i zaplanować ruchy. Na jesieni chyba druga edycja mistrzostw wskoczy.
Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: tomuch »

A dlaczego akurat Włochy i GB x3? Taka specyfika i układ poszczególnych lat czy jakieś inne względy się za tym kryją?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

tomuch pisze: 07 kwie 2023, 07:39 A dlaczego akurat Włochy i GB x3? Taka specyfika i układ poszczególnych lat czy jakieś inne względy się za tym kryją?
W mistrzostwach masz karty mistrzostw, które mają na sobie różne eventy. Po prostu jechaliśmy po kolei. One określają na jakim torze jest wyścig.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
gregoff
Posty: 791
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 516 times
Been thanked: 153 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: gregoff »

A startowałeś do wyścigów w kolejności odwrotnej do zajmowanej pozycji w mistrzostwach?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

gregoff pisze: 07 kwie 2023, 10:35 A startowałeś do wyścigów w kolejności odwrotnej do zajmowanej pozycji w mistrzostwach?
Nie, graliśmy wg instrukcji, że miejsce z poprzedniego wyścigu = miejsce startowe w następnym.

Mogę powiedzieć, że karta, która daje chłodzenie i po zagraniu wraca na wierzch talii to najlepszy upgrade.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: miker »

ave.crux pisze: 07 kwie 2023, 07:31 Gram prix ukończone. 8 z 10 wyścigów na 1 miejscu podium, więc da się okiełznać Losowość i zaplanować ruchy. Na jesieni chyba druga edycja mistrzostw wskoczy.
Obrazek
Przede wszystkim gratulacje!

A teraz parę pytań, obserwacji:

1. Czy można nie używać pełnego "slipstreamingu"? Tzn. jeśli mamy np. 3 punkty, to możemy wydać tylko 1 lub 2, czy musimy wydać zawsze pełne 3 w tym wypadku?
2. Czy można liczyć, że jesteś ostatni, aby dostać dodatkowy bonus (+1 silnik i chłodzenie), jeśli jesteś ostatni wśród graczy, ale za Tobą jest/są jeszcze legenda/y?
3. Dlaczego po zakręcie z prędkością 3, nie korzystaliście z bonusa, który (o ile dobrze rozumiem) pozwala nie odrzucać karty "turbo", aby dobrać kolejną kartę z silnikiem?

Dzięki z góry za odpowiedzi. Nie grałem w to za dużo, a ostatnio muszę powiedzieć, że za dużo nowych gier wpadło i chyba przestaję ogarniać już wszystkie instrukcje...
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: ave.crux »

miker pisze: 07 kwie 2023, 11:07 Przede wszystkim gratulacje!

A teraz parę pytań, obserwacji:

1. Czy można nie używać pełnego "slipstreamingu"? Tzn. jeśli mamy np. 3 punkty, to możemy wydać tylko 1 lub 2, czy musimy wydać zawsze pełne 3 w tym wypadku?
2. Czy można liczyć, że jesteś ostatni, aby dostać dodatkowy bonus (+1 silnik i chłodzenie), jeśli jesteś ostatni wśród graczy, ale za Tobą jest/są jeszcze legenda/y?
3. Dlaczego po zakręcie z prędkością 3, nie korzystaliście z bonusa, który (o ile dobrze rozumiem) pozwala nie odrzucać karty "turbo", aby dobrać kolejną kartę z silnikiem?

Dzięki z góry za odpowiedzi. Nie grałem w to za dużo, a ostatnio muszę powiedzieć, że za dużo nowych gier wpadło i chyba przestaję ogarniać już wszystkie instrukcje...
1. Jeżeli na karcie mamy 3pkt slipstreaming to musimy użyć cały/żaden. Jeżeli mamy kartę +2 slipstreaming, pogoda daje +2 i z zasad wynika +2 to możemy użyć tych ikon jeżeli chcemy, nie muszą być rozpatrywane, czyli możemy wybrać 0/2/4/6 slipstreamingu.
2. Nie, legendy też się do tego wliczają, przy 6 graczach 5 i 6 wyścigówka niezależnie od tego czy prowadzona przez gracza czy automę dostaje ten bonus (automa z tego i tak nie korzysta).
3. Ponieważ dobranie kolejnej karty wlicza się do prędkości bolidu, a więc trzeba więcej zapłacić za zakręt. Nie było to po prostu opłacalne w momencie wjechania w strefę darmowego boosta.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: mineralen »

Wypożyczyłem Turbo z biblioteki i gra przez ostatni tydzień trafiała na stół tak często, że sobie zamówiłem prywatny egzemplarz :)
gregoff
Posty: 791
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 516 times
Been thanked: 153 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: gregoff »

Mówiliśmy ;)
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Wakabayashi
Posty: 125
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: Turbo / Heat (A. H. Granerud, D. S. Pedersen)

Post autor: Wakabayashi »

Zakupiłem ostatnio do grania z synem (8 lat). Już dawno tak nam nic nie siadło. Jednego dnia 3 partie rozegraliśmy. A na jutro już planujemy Mistrzostwa :D
ODPOWIEDZ