Pakt z diabłem/Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Pakt z diabłem/Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Bruno »

Na Essen zapowiedziano nową grę od autora świetnych Alchemików, Matúša Kotrego:
Deal with the Devil
https://boardgamegeek.com/boardgame/367379/deal-devil

Obrazek

Ma to być asymetryczna (i klimatyczna!) gra euro dla konkretnie czterech graczy, z wykorzystaniem aplikacji. Jeden z graczy będzie diabłem, drugi "kultystą", pozostali to zwykli śmiertelnicy. Aplikacja ma realizować tajny handel między graczami, w którym dusza jest jednym z zasobów :D

Tu oryginalne, wstępne info:
Publisher Czech Games Edition has already announced a small (Galaxy Trucker: Keep on Trucking) and medium (Starship Captains) game for release in the latter half of 2022, and now it's unveiled a large game to further complicate your packing plans should you plan to attend SPIEL '22 in October.

That game is Deal with the Devil, a design for exactly four players from Matúš Kotry, who created the 2014 release Alchemists from CGE, and like that earlier game, Deal with the Devil uses a required app to track information. Here's a rundown of the setting and basics of gameplay:

Deal with the Devil is a deeply thematic Eurogame set in a fantasy medieval era. Each of the four players takes on a secret role of a mortal, a cultist, or even the Devil. Due to the asymmetrical roles, players experience the same game but with different game goals every play.

During the blind trading phase, players can offer their resources in exchange for money from another player. The Devil will tempt mortals with goods for a piece of their soul, while the cultist's nature is to sell their soul easily. Only the accompanying app knows who is trading with whom.

But beware! Showing off how well you are doing can attract unwelcome attention and the suspicion of other players. It also may pique the interest of the Inquisition, which is eager to punish those who cannot prove their souls remain intact.

There are many dynamic strategies to experiment with across each playing. Will you sell pieces of your soul early on to boost your city-building prowess at the risk of future punishment from the Inquisition? Or will you carefully manage loan and debt repayment while waiting for others to inadvertently reveal their nefarious nature? Every choice has a consequence, and each role has its own unique strategic approach to explore.
Uwielbiam Alchemików i długo czekałem na drugi (!) tytuł od tego autora, ale wymóg czterech graczy sprawia, że raczej nie kupię tej gry...
Ostatnio zmieniony 22 lip 2022, 16:00 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: PytonZCatanu »

Brzmi szalenie ciekawie i orginalnie. Będę obserwował 🙂
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Neoptolemos »

Biorę niemal w ciemno, choćby z ciekawości. Chaos też jest tylko na 4 osoby (przynajmniej bez dodatku), a przez lata się dzielnie utrzymywał w mojej kolekcji ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Bruno »

Pojawił się krótki film prezentujący grę:

https://youtu.be/iJJghKOUYr8
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1671
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: XLR8 »

Oezu. To jest tak dziwne, ale kompletnie to kupuję. Euro z dedukcją, asymetria, ukrytymi tożsamościami i grą nad stołem brzmi jak kompletna parówka, ale CGE naprawdę ma świetny development więc może to być hitem.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: polwac »

Brzmi super, ale niestety prawie nigdy nie gram w 4 osoby, więc dla mnie to największy problem przy tej grze :(
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek


Będzie PL, ale bez info o dacie
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Bruno »

Na BGG pojawił się krótki opis rozgrywki w wersję demo Deal with the Devil, wraz z kilkoma zdjęciami:
https://boardgamegeek.com/thread/291379 ... encon-demo
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: kuba32 »

Wywiad z autorem - https://www.youtube.com/watch?v=ECXhjg7LY8M

Można się dowiedzieć, że gra powstawała przez blisko 7 lat, początkowo był przewidziany tryb dla 3 graczy, ale zrezygnowano z niego, a aplikacja została wprowadzona dopiero w ostatnim roku w celu usprawnienia gry.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: japanczyk »

Udało sie zagrac
Smiesznie, bo gra zagoscila na dwoch stolach w tym samym czasie - w jednej wygral czlowiek, w drugiej kultysta

Anyway - gra jest bardzo dobra.
Bawilem sie swietnie, chociaz przerznalem z kretesem.
Pomimo 20 stron instrukcji gra w swoich zasadach jest dosyc prosta (instrukcja ssie oczywiscie) - mamy kilka prostych faz, ktore sa dobrze pooznaczane na planszy i latwo ogarnialne po pierwszej rundzie.
Gra to miks kilku rzeczy - ciasnego euro, gdzie dostajemy jakies ochlapy surowcow, a najcenniejszym surowcem jest nasza dusza, ktorej nie chcemy sie pozbyc, ale jednak diabel powinien starac sie ja od nas wyrwac, tableu builder/set collection - gdzie staramy sie zdobyc jakies budyneczki dajace nam drobne zdolnosci lub akcje, ktore daja nam odrobine luzu i odrobine social deduction (chociaz niespecjalnie duzo)

U nas przy stole mocno pyklo - nikt nie stwierdzil, ze jest to odkrycie roku, ale 3h przy stole spedzone milo i emocjonujaco
Diabel z kultysta zostali przyłapani juz w 3. rundzie przez inkwyzycje, co kultyscie mocno podcielo skrzydla, bo mial powazanie spolecznie - niestety ludzie sie natychmiast od niego odwrocili i z najwyzszego miejsca na torze reputacji spadl na samo dnio, diabeł nic sobie z tego jednak nie zrobil i dalej zbierał dusze
Gra jest bardzo fajnie powiazana z tematem - karty wydarzen w odpowiedniej grupie moglyby robic fajna narracyjna otoczke, budynki tez maja fajne tematyczne dzialanie - produkcja jest jedynie oderwana i mocno abstrakcyjna i chcialoby sie miec na nia odrobine wiekszy wplyw - plus taki, ze wiemy co bedzie produkowane od 1 do ostatniej rundy

Fajne, z checia siade jeszcze raz - teraz pewnie sprzedam angielska wersje i poczekam na polska, ktora dolacze do kolekcji i licze na to, ze bede wracal
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Furan »

Nienawidzę! :P Miało być, że gra jest zła i brzydka i nie da się w nią grać. Miałem już nic nie kupować od Czechów. :(
Okropną antyreklamę zrobiła grze pseudorecenzja (po jednej partii (sic!) od Dice Towera. :(
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Tringa »

No i przez Was kolejna gra wpadła na listę zakupową 2023... Ehh... Moja półka i mój portfel planują już rewolucję!
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Xyhoo
Posty: 182
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 311 times
Been thanked: 140 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Xyhoo »

Furan pisze: 18 lis 2022, 01:57 Nienawidzę! :P Miało być, że gra jest zła i brzydka i nie da się w nią grać. Miałem już nic nie kupować od Czechów. :(
Okropną antyreklamę zrobiła grze pseudorecenzja (po jednej partii (sic!) od Dice Towera. :(
Oglądałem to. Masakra, bezwstydnie opowiedzieli jedną partię, w którą zagrali wszyscy razem i zjechali po kolei, bo coś tam nie kliknęło. I tak nie lubiłem tego rezerwowego składu, ale tym przegięli
lemon_curry
Posty: 274
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 49 times
Been thanked: 21 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: lemon_curry »

japanczyk pisze: 18 lis 2022, 00:34 Udało sie zagrac
Czy telefon jest niezbędny? To skreśla grę
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: pabula »

Ja jestem po czterech partiach, i dalej nie straciłem chęci grania.
Gra jest dobra. jedyny minus że trzeba mieć te 4 osoby przy stole :)
a telefon jest potrzebny tylko 1. dla osoby która tasuje i rozdaje skrzynki.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2022, 11:43 przez pabula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: crazygandalf »

Bo to jest bardzo specyficzna gra. U nas mocno siadła i jesteśmy już po kilku partiach. Ukryte tożsamości robią tutaj robotę. Miałem wątpliwości w kwestii balansu na początku - diabeł ma na starcie mnóstwo zasobów, a ludzie nic. Ale okazuje się, że ludzie całkiem dobrze sobie radzą i nie raz wygrali partię bądź byli wysoko. Mega klimatyczna gra, handlowanie duszami, inkwizycja, łowcy czarownic, itp. Rewelacyjny jest system składania ofert, gdzie wrzucamy coś do skrzynki i wskazujemy co chcemy w zamian. Potem skrzynki są losowo rozdzielane między graczy i widzimy ofertę, ale nie wiemy od kogo. Polecam.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: japanczyk »

Furan pisze: 18 lis 2022, 01:57 Okropną antyreklamę zrobiła grze pseudorecenzja (po jednej partii (sic!) od Dice Towera. :(
Ogladalem te recenzje po grze i z co drugim zdaniem się nie zgodze
Raz ze na samym poczatku gry masz juz wystarczajaco surowcow (bo odpala sie faza produkcji), zeby zbudowac przynajmniej jeden budynek startowy (a to byl zarzut chyba wendy, ze gra nie pozwala Ci nic zrobic w pierwszej turze), dwa ze dowolnie mozesz wymieniac monety na suurowce i surowce na monety w dowolnym momencie, trzy, ze pozyczka jest mega istotnym elementem gry, ktora czyni ja calkiem ciasna
Ponadto, ktos tam gdyba dlaczego w ogole mialbys wymianiac dusze - wlasnie dlatego diabel dostaje tyle surowcow na poczatku, zbey kusic nimi innych graczy w fazie wymiany! Kurcze, jesli tego sie nie widzi to my chyba w inna gre gralismy :P
lemon_curry pisze: 18 lis 2022, 11:33 Czy telefon jest niezbędny? To skreśla grę
Dlaczego?
Telefon sluzy tylko i wylacznie jako skaner kodow QR - jedyne co robisz to w 2 okreslonych fazach gry przesuwasz nad nimi skrzynie graczy co trwa jakies 10-15 sekund zeby je rozdac bez swiadomosci czyja jest skrzynia ktora rozdajesz
Apka sluzy tylko i wyalcznie do tego i zastepuje kogos kto by siedzial z boku i randomizowal rozdawanie (bo w kazdej z 5 rund sklada sie oferte, ktora trafi do dwoch graczy poźniej) i powrot wlasciwej skrzyni do wlasciciela (bo jesli ktos zobaczy ze np. inny gracz oddal dusze diablu/kultyscie to daje jakas informacje)

Tak wiec... dlaczego to skresla gre, ze na stole lezy telefon sluzacy jako skaner i mowiacy - daj skrzynie graczowi zielonemu, teraz czerwonemu, niebieskiemu, zoltemu?
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 485
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 923 times
Been thanked: 202 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Nawet w tym temacie linkowany jest wywiad z tówrcą, gdzie mówi, że konieczność posiadania aplikacji to właściwie dopiero z rok przed premierą dodali.
kuba32 pisze: 15 wrz 2022, 14:24 Wywiad z autorem - https://www.youtube.com/watch?v=ECXhjg7LY8M

Można się dowiedzieć, że gra powstawała przez blisko 7 lat, początkowo był przewidziany tryb dla 3 graczy, ale zrezygnowano z niego, a aplikacja została wprowadzona dopiero w ostatnim roku w celu usprawnienia gry.

W Alchemików da się zagrać bez cyfrowego wspomagania, ale na taką partię jeszcze nie trafiłem.

Z innej beczki - nabyłbym wersję anglojęzyczną, ale Rebel mi zabił ćwieka tym ogłoszeniem rodzimego wydania. Wiadomo z grubsza kiedy to ma nastąpić? Bo do końca przyszłego roku to raczej cierpliwości mi nie starczy, ale jeśli miałby to być np Q1, to już inna bajka.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2022, 12:10 przez ZygfrydDeLowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: japanczyk »

ZygfrydDeLowe pisze: 18 lis 2022, 12:00 Z innej beczki - nabyłbym wersję anglojęzyczną, ale Rebel mi zabił ćwieka tym ogłoszeniem rodzimego wydania. Wiadomo z grubsza kiedy to ma nastąpić? Bo do końca przyszłego roku to raczej cierpliwości mi nie starczy, ale jeśli miałby to być np Q1, to już inna bajka.
raczej Q1 2023
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: pabula »

A ja muszę stwierdzić że budynki dają dużo i głównie one wygrywają grę.
pierwsza partia punkty - 21:0:0:-1 (diabeł zdobył 5 części dusz!)
Natomiast ostatnia partia bardzo wyrównana - punkty: 22:19:18:18 (wygrał człowiek)
I w ostatniej rundzie wszyscy wymaxowali reputację dzięki budynkom większość.
w każdej rundzie wyścig na torze reputacji był.
zdobycie zamiennika duszy jest bardzo ważne. Pozwala wtedy się skusić na bogate oferty diabła.
lemon_curry
Posty: 274
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 49 times
Been thanked: 21 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: lemon_curry »

japanczyk pisze: 18 lis 2022, 11:45
Furan pisze: 18 lis 2022, 01:57 Okropną antyreklamę zrobiła grze pseudorecenzja (po jednej partii (sic!) od Dice Towera. :(
Ogladalem te recenzje po grze i z co drugim zdaniem się nie zgodze
Raz ze na samym poczatku gry masz juz wystarczajaco surowcow (bo odpala sie faza produkcji), zeby zbudowac przynajmniej jeden budynek startowy (a to byl zarzut chyba wendy, ze gra nie pozwala Ci nic zrobic w pierwszej turze), dwa ze dowolnie mozesz wymieniac monety na suurowce i surowce na monety w dowolnym momencie, trzy, ze pozyczka jest mega istotnym elementem gry, ktora czyni ja calkiem ciasna
Ponadto, ktos tam gdyba dlaczego w ogole mialbys wymianiac dusze - wlasnie dlatego diabel dostaje tyle surowcow na poczatku, zbey kusic nimi innych graczy w fazie wymiany! Kurcze, jesli tego sie nie widzi to my chyba w inna gre gralismy :P
lemon_curry pisze: 18 lis 2022, 11:33 Czy telefon jest niezbędny? To skreśla grę
Dlaczego?
Dzieki za wyjasnienie. Omijam gry gdzie jest dedykowana aplikacja, ale tu ujdzie :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Hardkor »

Kurde napalilem się na grę, obejrzałem tutorial i wygląda ciekawie (nie do końca zrozumiale, ale ciekawie, pewnie instrukcja PL więcej wyjaśni), a potem Dice Tower zjechało. Jak widze jakieś opinie to same dobre, ale znowu 7.2 na bgg tyłka nie urywa.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1671
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: XLR8 »

Hardkor pisze: 11 gru 2022, 22:18 Kurde napalilem się na grę, obejrzałem tutorial i wygląda ciekawie (nie do końca zrozumiale, ale ciekawie, pewnie instrukcja PL więcej wyjaśni), a potem Dice Tower zjechało. Jak widze jakieś opinie to same dobre, ale znowu 7.2 na bgg tyłka nie urywa.
To już kolejny post gdzie zamiast konstruowanej krytyki szukasz odkupienia. Kup i zagraj, a sam zdecydujesz.
Chcesz to podążaj za głównym nurtem i ocenami na bgg ale wtedy ominie cię sporo wspaniałych gier
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: Hardkor »

XLR8 pisze: 11 gru 2022, 23:17 To już kolejny post gdzie zamiast konstruowanej krytyki szukasz odkupienia. Kup i zagraj, a sam zdecydujesz.
No póki co widzę tylko jedną opinie japanczyka tutaj, więc pytam o kolejne. Może ktoś grał i mu się jej nie chciało pisać, a mój post go do tego skłoni. Dodatkowo może ktoś grający (choćby Kuba) nakreśli komu poleca te grę, jakim grupom. W internecie poczytałem najwyżej 2-3 zdaniowych opinii, że nie zgadzają się z Dice Tower i że 'u nich siadło". Ale tak o każdej grze można mówić. Dodatkowo jednak łatwiej podpytać tu na forum niż wywalić prawie 200 zł by sprawdzić, a potem męczyć się by się zwróciło. Spytanie się jest tańsze, więc zamiast się czepiać o to, że ktoś pyta to może sam napisz co o grze uważasz.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Deal with the Devil (Matúš Kotry)

Post autor: pabula »

Jak ci się podoba Alchemists tego autora to Deal with the Devil też ci siądzie.
Gra z wyższym poziomem wejścia. Początkujący planszówkowicze mogą nie ogarnąć.
Z początku może ci się wydawać że typowa gra na gromadzeniu surowców i budowanie budynków, ale tak do końca nie jest.
Najlepiej samemu sprawdzić, niż kierować się opinią kogoś kto tak naprawdę nie wiemy jakie gry lubi, bo jego opinie mogą być opłacane ;)
ODPOWIEDZ