Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

Na początku wspomnę, że piszę ten post jako laik w dziedzinie analizy finansowej.

Można by zarzucić mi zatem, że stosuję empirycznie zasadę "nie znam się, to się wypowiem" jednak ostatnimi czasy drażni mnie nieco posługiwanie się w dyskursie planszówkowym ogólnymi stwierdzeniami na temat sytuacji finansowej polskich wydawnictw.

A przecież dane finansowe podmiotów zobowiązanych do składania sprawozdań finansowych są dostępne w KRS dla każdego i nieodpłatnie: https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df

Chwilkę pogrzebałem i udało mi się wyszukać dane kilku wydawnictw (zrobiłbym tabelę, ale nie umiem w phpBB):

Obrazek

(tabela prezentuje zysk za dany rok obrotowy w PLN)

Zestawienie nie obejmuje Phalanx (spółka prawa brytyjskiego - nie chciało mi się szukać danych), G3 (brak danych) oraz Granna, Egmont i FoxGames.

Nie uwzględniłem też danych wydawnictw działających w formie 1-os. działalności gospodarczych:
Spoiler:
Nie udało mi się znaleźć informacji na temat Go on Board (a byłem ciekaw jak kampania Wiedźmina wypada w danych finansowych).

Wydaje mi się, że nie wygląda to tak źle - żadna z uwzględnionych w zestawieniu firm nie zanotowała straty. Oczywiście nie znam oczekiwań właścicieli co do poziomu oczekiwanych zysków, bo z ich perspektywy te dane mogą wyglądać "kiepsko". Można też odnieść wrażenie, że pandemia nawet pomogła w pomnażaniu zysków - ale to dało się już słyszeć wcześniej (dlatego dodałem dane za 2019).

Teraz powinna być pewnie jakaś pointa, ale jak wspomniałem na początku, żaden ze mnie analityk finansowy.

Co o tym sądzicie?
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2022, 13:55 przez Michito, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: ArnhemHorror »

Michito pisze: 25 lip 2022, 20:39
Wydaje mi się, że nie wygląda to tak źle - żadna z uwzględnionych w zestawieniu firm nie zanotowała straty.
A Portal Games?

Edit: piszę szybciej niż czytam, Portal też nie zanotował straty. Natomiast zysk za 2021 znacząco zmalał, w przeciwieństwie do innych wydawnictw…
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

Jeżeli chodzi o Portal to w strukturze aktywów znajdują się potężne środki pieniężne (dane za rok 2021). Zastanawiam się czy to zwiastun przyszłych zysków.

Teraz przyszło mi do głowy, że często o LDG mówi się w kontekście małego wydawnictwa. Z perspektywy wyniku finansowego radzi sobie nadspodziewanie nieźle na tle konkurencji :)

Wynik Trefla może nieco zakłamywać rzeczywistość, bo ich działalność to nie tylko planszówki, ale wkleiłem jako ciekawostkę :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: MichalStajszczak »

Michito pisze: 25 lip 2022, 20:54 Wynik Trefla może nieco zakłamywać rzeczywistość, bo ich działalność to nie tylko planszówki
To samo dotyczy Albi
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: MowMiStefan »

To ja z perspektywy “zawodowca” powiem, ze sam wynik finansowy jako liczba ma niewielkie znaczenie. Porownujac (nieco szowinistycznie) to jakbyscie powiedzieli ze to piekna i madra dziewczyna patrzac wylacznie na oczy :P

Tak wiec sprawozdanie finansowe - tylko w calosci.

A firmy upadaja nie przez brak wyniku, ale przez brak plynnosci. Upraszczajac.

Wynik moze byc wysoki na przykld (pomijam aspekty standardow rachunkowosci i ich wykonania) dlatego, ze firma posiada grunt, ktory ujety 20 lat temu w ksiegach wyceniono ponownie i nagle z tego +5 mln. A moze rozwiazano rezerwy na z poprzednich lat. A moze ujeto w wynikach przychody przyszlych okresow (patrz Enron), a moze w ramach produkcji wyceniaja nieprawidlowo produkcje w toku. A moze wyceniaja ja prawidlowo, ale zmienili metodyke z input na output? Duzo miejsca na kreatywnosc :)
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

MowMiStefan pisze: 25 lip 2022, 21:11 Tak wiec sprawozdanie finansowe - tylko w calosci.

A firmy upadaja nie przez brak wyniku, ale przez brak plynnosci. Upraszczajac.
Chętnie przeczytałbym artykuł prezentujący taką wyczerpującą analizę :)
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: MowMiStefan »

Michito pisze: 25 lip 2022, 21:34 Chętnie przeczytałbym artykuł prezentujący taką wyczerpującą analizę :)
[sarkazm]?[/sarkazm]
Jesli lubisz suchary to stare ale jare jest R. Muller, Krisenmanagement in der Unternehmung

Artykulu z wyczerpujaca analiza raczej nie znajdziesz bo nie zmiesci sie :) Ale mozesz poszukac case-studies.

Najprosciej patrzac: zdobywasz nowego klienta, musisz kupic materialy (dzis), zaplacic ludziom (do 10 kolejnego miesiaca) a fakture wystawisz po wykonaniu zlecenia (za 45 dni) z terminem platnosci 60 dni (bo sprzedajesz do korpo), z ktorym spoznia sie kolejne 30 dni (pomijam ustawe o zapoboeganiu zatorom platniczym). To teraz zlap 10 takich kontraktow - przychody sa - na papierze, a koszty Cie gonia w terminie - bo to zus, cit, pracownicze, vat (material miales zza granicy a sprzedaz w kraju) i zaczyna sie robic goraco.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

Miałem na myśli artykuł z analizą sytuacji finansowej polskich wydawnictw planszowych. I to całkiem serio, bez sarkazmu.
MowMiStefan
Posty: 616
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 66 times
Been thanked: 157 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: MowMiStefan »

Spoko :) Po prostu zajmuje sie finansami juz ponad 20 lat i jak slysze, ze ktos chcialby „chetnie przeczytac” to spadam z krzesla :) Ja niespecjalnie chetnie to czytam :mrgreen:

Ale o Enronie z linku wiki w moim pierwszym poscie to poczytaj - to kamien milowy rewizji finansowej - w wyniku tego przypdku padl Arthur Andersen (jeden z wielkich grup audytorskich jak EY PwC KPMG Deloitte) a w US przeszla ustawa SOx (Sarbanes Oxley Act) stanowiaca zaostrzenie standardow raportowania finansowego. W nastepstwie nastapil rowniez wzrost istotnosci Corporate Governance czy ksztaltowanie IFRS - i o ile weszlismy troche w strefe corpo, a nie wszyscy nasi wydawcy tam sie znajduja - to samo powstanie tych wszystkich standardow sygnalizuje, ze istniala potrzeba unifikacji wynikajaca z braku czytelnosci/wiarygodnosci raportow [finansowych].

I stad: wynik finansowy bez kontekstu sprawozdania, innych jego pozycji, informacji dodatkowej, raportu z badania, uzytych [prawidlowo] standardow - nic nam nie mowi.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2022, 23:24 przez MowMiStefan, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Marbel
Posty: 209
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 99 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Marbel »

Hm, ciekawy temat. Nie wiem jakim Stefan jest zawodowcem, ale dość dobrze prawi.

Co do tabelki z zyskami, to fakt, że to nie jest całość obrazu, a zaledwie kawałek to o czymś mówi.

Przydałyby się obroty (przychody ze sprzedaży), by policzyć rentowność, a także poziom amortyzacji, do Ebitda. Dalej poziom kapitałów własnych, należności (w tym przeterminowanych, ale tego że sprawozdania nie wyczytasz, ale jakieś rezerwy już może), środków pieniężnych w kasie/rachunku, zobowiązań, suma bilansowa.
Sprawność firmy w dużej mierze zależy właśnie od płynności, która jest pochodną rotacji należności, środków pieniężnych, zapasów i zobowiązań.

Środki pieniężne Portalu możliwe, że pochodzą np. ze zbieraczek na GF, było ich kilka, w tym mega sukces Robcia. Zależy od warunków dostaw, bo może kasa zebrana a nie poszły płatności jeszcze i np. poziom zobowiązań jest spory.

Mimo wszystko zadziwiający jes poziom zysku Rebela i Albi, a Trefl to kosi kasę na puzzlach. Chętnie bym zobaczył te wyniki w szerszym kontekście.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: 8janek8 »

Fajnie jakby dało się zobaczyć w porównaniu CIT - ten jest śrubowany max w dół i dałyby lepszy obraz na sytuację spółki.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

Dzięki, jeżeli wycisnę jeszcze coś z doby to zajrzę :)

Ale z 2 strony - tak na "chłopski rozum" - czy to nie generowanie zysków jest motywem przewodnim każdej firmy, w tym planszówkowej? Tzn. wyobrażam sobie, że koniec końców taki prezes zarządu dba przede wszystkim o to, żeby na koniec roku obrotowego wykazać zysk, a sama płynność finansowa jest czymś "oczywistym" - gdybam oczywiście :mrgreen:

Nie przejrzałem jeszcze wszystkich uchwał o podziale zysków, ale Rebel i częściowo Portal zysk za 2021 przeznaczyły na kapitał zapasowy, co może oznaczać, że szykują się na cięższy 2022 r. Ale tu znów gdybam :)

Pewnie zerknę sobie jeszcze w noty żeby zobaczyć które wydawnictwo najwięcej wydaje na wynagrodzenia. Tak z ciekawości ;)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: 8janek8 »

Jak ci się chce i masz wgląd do RZiS, to zrób analogiczną tabelkę z kwotami podatku dochodowego, najlepiej z danymi za jeszcze wcześniejsze lata.
Michito pisze: 25 lip 2022, 23:29 Dzięki, jeżeli wycisnę jeszcze coś z doby to zajrzę :)

Ale z 2 strony - tak na "chłopski rozum" - czy to nie generowanie zysków jest motywem przewodnim każdej firmy, w tym planszówkowej? Tzn. wyobrażam sobie, że koniec końców taki prezes zarządu dba przede wszystkim o to, żeby na koniec roku obrotowego wykazać zysk, a sama płynność finansowa jest czymś "oczywistym" - gdybam oczywiście :mrgreen:

Nie przejrzałem jeszcze wszystkich uchwał o podziale zysków, ale Rebel i częściowo Portal zysk za 2021 przeznaczyły na kapitał zapasowy, co może oznaczać, że szykują się na cięższy 2022 r. Ale tu znów gdybam :)

Pewnie zerknę sobie jeszcze w noty żeby zobaczyć które wydawnictwo najwięcej wydaje na wynagrodzenia. Tak z ciekawości ;)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

8janek8 pisze: 25 lip 2022, 23:40 Jak ci się chce i masz wgląd do RZiS, to zrób analogiczną tabelkę z kwotami podatku dochodowego, najlepiej z danymi za jeszcze wcześniejsze lata.
Chyba AŻ TAK mi się nie chce ;) Ewentualnie w weekend.

Jutro do tabelki dodam Naszą Księgarnię.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: MichalStajszczak »

Michito pisze: 25 lip 2022, 23:43 Jutro do tabelki dodam Naszą Księgarnię.
Nie wiem, czy to będzie miało sens. W przypadku Naszej Księgarni (a także Egmontu) wydawanie gier planszowych to niewielki ułamek działalności, chyba mniejszy niż Trefla.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

MichalStajszczak pisze: 26 lip 2022, 00:33 Nie wiem, czy to będzie miało sens.
Przekonałeś mnie ;)
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 758
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 660 times
Been thanked: 771 times
Kontakt:

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: anitroche »

Marbel pisze: 25 lip 2022, 23:24 a Trefl to kosi kasę na puzzlach.
Dodam jako ciekawostkę treflową, że jeśli chodzi o sprzedaż swoich produktów (nie tylko puzzli, ale to prawda, że głównie), to Trefl najwięcej kosi kasy z umów z Biedronką i Lidlem na robienie dla nich decykowanych tanich linii produktów, ale takiego wzrostu kasy w zeszłym roku raczej upatrywała bym się w tym, że akurat przed rozpoczęciem pandemii skończyli rozbudowę swojej fabryki i jak tylko przy kryzysie najpierw w Chinach a potem w transporcie eurpejskie firmy zaczęły przenosić produkcję do Europy, to Trefl wstrzymał produkcję wielu swoich produktów na rzecz dorobienia się na zewnętrznych zleceniach druku, gdzie mogli spokojnie podwyższyć cenę, bo wszyscy szukali drukarni europejskich i na tym trzepali ostro kasę.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 330
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Wehr »

Co do Phalanxa, to są na companies house (09076056), tam można zobaczyć sprawozdania, ale rok roliczeniowy mają do 30 czerwca, więc danych za 2021 jeszcze nie ma. Dane za 2020 i 2019 wyglądają skromnie, ale na plusie (nic nie wklejam, bo jestem na komórce).
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: MichalStajszczak »

Wehr pisze: 26 lip 2022, 09:23 nic nie wklejam, bo jestem na komórce
Teraz się nie mówi "na komórce" tylko "w komórce" :lol:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Neoptolemos »

Michito pisze: 25 lip 2022, 20:54 Teraz przyszło mi do głowy, że często o LDG mówi się w kontekście małego wydawnictwa. Z perspektywy wyniku finansowego radzi sobie nadspodziewanie nieźle na tle konkurencji :)
Bo LDG Polska to tylko część LDG ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

Neoptolemos pisze: 26 lip 2022, 13:57 Bo LDG Polska to tylko część LDG ;)
Z tego zdaję sobie sprawę, pisałem bardziej w kontekście tego, że to taka finansowa "cicha woda" :)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: miker »

MowMiStefan ma racje. Nie jestem analitykiem finansowym, ale co nieco wiem.
Jesli popatrzymy na wzrost srodkow i aktywow pienieznych Portalu za 2021, to nie wyglada to zle... ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 606
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 171 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: Michito »

Update tabelki z 1 posta.

LDG letko na minusie, swoją drogą polecam lekturę sprawozdania ich Zarządu z działalności, można dowiedzieć się nieco więcej o ich spółce.
pcyzm
Posty: 679
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 204 times
Been thanked: 199 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: pcyzm »

miker pisze: 28 lip 2022, 13:02 MowMiStefan ma racje. Nie jestem analitykiem finansowym, ale co nieco wiem.
Jesli popatrzymy na wzrost srodkow i aktywow pienieznych Portalu za 2021, to nie wyglada to zle... ;)

Obrazek
Jak to? Przecież na tym forum nieraz można było wyczytać jak to Portal wtopił z jakimś tytułem albo schrzanił wydanie...
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Wyniki finansowe polskich wydawców w czasach pandemicznych

Post autor: miker »

pcyzm pisze: 09 wrz 2022, 10:17 Jak to? Przecież na tym forum nieraz można było wyczytać jak to Portal wtopił z jakimś tytułem albo schrzanił wydanie...
Pamiętajmy, że to tylko cyferki.
I one są wypadkową inwestycji i innych planów, które ma wydawca, a niekoniecznie je widać z tabelek. Oczywiście będąc spółką, takie dane trzeba wytłumaczyć (mniej lub bardziej), ale kto z nas ma czas na czytanie pełnych raportów zakładając pełną transparentność wydawców ;)

A co do polemiki na forum... Forum to forum. Tutaj można różne leśne zwierzęta spotkać ;)
ODPOWIEDZ