Top bgg gry dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: szmajchel »

kurdzio pisze: 28 sty 2023, 20:15
szmajchel pisze: 28 sty 2023, 20:05 Brass lancashire
Food chain magnate
Barrage

Która z powyższych Waszym zdaniem będzie najlepsza dla dwóch osób (i nie będę czuł, że gram w wybrakowana wersję). Przeglądając bgg wydaje mi się, że food Chain jest chyba najbezpieczniejsza opcja.
Zdecydowanie Brass Lancashire i jego fanowska strona mapy, w tym jednym wypadku nie ma co sugerować sie bgg. Food i Barrage zyskują przy większej liczbie graczy.
Fanowska oznacza, że muszę sobie coś sam drukować czy jest to w pudełku?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 783
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: kurdzio »

szmajchel pisze: 28 sty 2023, 20:27
kurdzio pisze: 28 sty 2023, 20:15
szmajchel pisze: 28 sty 2023, 20:05 Brass lancashire
Food chain magnate
Barrage

Która z powyższych Waszym zdaniem będzie najlepsza dla dwóch osób (i nie będę czuł, że gram w wybrakowana wersję). Przeglądając bgg wydaje mi się, że food Chain jest chyba najbezpieczniejsza opcja.
Zdecydowanie Brass Lancashire i jego fanowska strona mapy, w tym jednym wypadku nie ma co sugerować sie bgg. Food i Barrage zyskują przy większej liczbie graczy.
Fanowska oznacza, że muszę sobie coś sam drukować czy jest to w pudełku?
Wszystko jest w pudełku, jest to oficjalny wariant fanowski jeśli można go tak nazwać. W instrukcji są opisane zasady itd :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 757
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 475 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: _Berenice_ »

A muszą być z pierwszej 50bgg, a mogą być po prostu bardzo dobre ? :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

Ja polecam Food Chaina, świetnie chodzi w dwie osoby. Brass Lancashire to lżejszy i równie dobry wybór, a Barrage do grania w dwie osoby nie polecam.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: szmajchel »

_Berenice_ pisze: 28 sty 2023, 21:42 A muszą być z pierwszej 50bgg, a mogą być po prostu bardzo dobre ? :wink:
Mogą być z pierwszej dwusetki, po prostu chciałem maksymalnie zawęzić.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1468
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 313 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Tringa »

A ja polecam Destinies. Właśnie ogrywamy we dwoje i jest mega :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
agt
Posty: 1177
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 625 times
Been thanked: 320 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: agt »

szmajchel pisze: 13 sie 2022, 13:24
Moje wymagania to:
- super dla 2 osób
- w miarę przejrzysta instrukcja (bez potrzeby szukania / czytania dziesiątek FAQ)
- bez zabójczo długiego setupu
- bez dużej ilości negatywnej interakcji
- gra możliwa do kupienia w sklepie
Poszukiwanie Planety X :)
minimati
Posty: 126
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 51 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: minimati »

Tuareg, Res Arcana, Race for the Galaxy, Glass Road (287 BGG, chociaż nie mam zielonego pojęcia co zmienia mejsce w rankingu), Ginkgopolis, Fields of Arle, Dominion
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: szmajchel »

minimati pisze: 29 sty 2023, 03:19 Tuareg, Res Arcana, Race for the Galaxy, Glass Road (287 BGG, chociaż nie mam zielonego pojęcia co zmienia mejsce w rankingu), Ginkgopolis, Fields of Arle, Dominion
Ogólnie uważam ranking bgg za całkiem dobry. Ma swoje wady, ale nic lepszego nie powstało. Plus chciałbym ograć wszystkie dobrze działające na dwie osoby gry z topki. Żeby mieć jeszcze większe zrozumienie tego rankingu ;)
Pola arle są od dawna w moim kręgu zainteresowań, ale cena zabija.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 757
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 475 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: _Berenice_ »

Mimo wszystko trochę kryteria nie precyzyjne, bo też nie wiadomo jaki typ rozgrywki właściwie was interesuje oraz co tak właściwie nie pasuje wam w negatywnej interakcji :wink: Czy chodzi oto, że nie lubicie, jak ktoś sobie spokojnie tworzy swoje poletko, a nagle ktoś wjeżdża mu czołgami, czy też bezpośredniego starcia i rywalizacji z tym związanej. Bo jeżeli chodzi o to drugie, to wile gier idealnych dla dwóch graczy właśnie na tym się opiera - 1 na 1 :wink:

Jeżeli jednak wam, to nie przeszkadza to warto zerknąć na:
Kinghilla - moim zdaniem jedna z najlepszych dwu osobówek ostatnich czasów, do kupienia jeszcze w Czechach bez problemu, a koszty wysyłki nie zabijają
Polis

Ale jednak, jeśli ma całkowicie nie być negatywnej interakcji, to polecam:
Akrotiri
Agricolę
Agricolę wersję dla dwóch graczy
Jaipur
Zaginione miasta
Moje miasto (od Galakty, legacy, ale potem można też grać)

Jeżeli nie przeszkadza wam kooperacja, to:
Tainted Grail (po pierwszej partii set-up idzie dość sprawnie)
Pandemia (najlepiej w wersji legacy)
Ostatni Bastion (a lepiej Ghost Stories, jak uda się znaleźć)
Robin Hood (od Galakty)

Jeżeli lubicie karcianki, to wszelkie Dominiony. Star Realms itd. Tyrani Underdarku też chodzą świetnie na dwie osoby, ale tu jest trochę negatywnej interakcji.

Z gier, które niedługo będą wydane po polsku i chodzą na dwie osoby:
Beyond the sun
Sabika
Tiletum

A i wszelkie abstrakty typu Azule, Sagrady też mogłyby się u was sprawdzić.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

_Berenice_ pisze: 29 sty 2023, 13:42 Ale jednak, jeśli ma całkowicie nie być negatywnej interakcji, to polecam:

Agricolę
:D :D :D

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 757
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 475 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: _Berenice_ »

Abizaas pisze: 29 sty 2023, 13:45
_Berenice_ pisze: 29 sty 2023, 13:42 Ale jednak, jeśli ma całkowicie nie być negatywnej interakcji, to polecam:

Agricolę
:D :D :D
No jednak wielki nerw na to, że ktoś ci zajął pole, to nie jest kwintesencja negatywnej interakcji xD Nikt ci domku nie zaatakuje :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

Spoiler:
W mojej opinii zdefiniowanie negatywnej interakcji jako bezpośredni atak na przeciwnika jest zbyt uproszczone. Ja rozumiem negatywną interakcję jako taką, która bezpośrednio wpływa na pogorszenie sytuacji przeciwnika - jak np. zabranie kluczowych zasobów z pola by nie mógł otrzymać ich przeciwnik, nawet jeśli sami ich nie potrzebujemy.

Posługując się definicją "negatywna interakcja = atak" można dojść do stwierdzenia, że taki Food Chain Magnate jest grą z neutralną ale wysoką interakcją - a przecież tam sobie rzucamy kłody pod nogi, choć nie są to jednak dosłowne ataki.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 757
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 475 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: _Berenice_ »

Dla mnie natomiast zbyt szerokie jest stwierdzenie, że wszelkie gry, gdzie ktoś może podbierać ci surowce jest jednoznaczne z występowaniem tam negatywnej interakcji. Wtedy praktycznie wszystkie gry mają negatywną interakcje.

Nie definiuje negatywnej interakcji jako bezpośredniego ataku, ale jako możliwość bezpośredniego zaszkodzenia przeciwnikowi, w co nie włącza się zajęcia kluczowego dla niego pola w worker placemencie.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: szmajchel »

Abizaas pisze: 29 sty 2023, 13:53
Spoiler:
W mojej opinii zdefiniowanie negatywnej interakcji jako bezpośredni atak na przeciwnika jest zbyt uproszczone. Ja rozumiem negatywną interakcję jako taką, która bezpośrednio wpływa na pogorszenie sytuacji przeciwnika - jak np. zabranie kluczowych zasobów z pola by nie mógł otrzymać ich przeciwnik, nawet jeśli sami ich nie potrzebujemy.

Posługując się definicją "negatywna interakcja = atak" można dojść do stwierdzenia, że taki Food Chain Magnate jest grą z neutralną ale wysoką interakcją - a przecież tam sobie rzucamy kłody pod nogi, choć nie są to jednak dosłowne ataki.
Zajmowanie pola, podebranie czegoś z puli ogólnej jest akceptowalne. Nie jest akceptowalne niszczenie / zabieranie czegokolwiek od drugiego gracza.
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Gatzky »

Od siebie dodam, że te gry można kupić używane i tak np. Kinghill jest w dwóch ofertach na forum.

A z polecajek, w innym temacie widziałem tą geeklistę
https://boardgamegeek.com/geeklist/3025 ... t-2?page=1

I z niej może warto sprawdzić Trismegistusa na 2 osoby? Teoretycznie jest 21 w grach o ciężarze >4 na bgg, ale jest sporo używek do kupienia w cenie <100.
ODPOWIEDZ