Northgard (Adrian Dinu)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 971
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Leinadus »

kaem87 pisze: 14 mar 2023, 09:04 Tylko teraz pytanie czy dodatki (jeżeli sprzeda się cała pula z przedsprzedaży) trafią do sklepów ?
Trafią
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: bowie »

Leinadus pisze: 14 mar 2023, 09:04
Trafią
Prawdopodobnie nie trafią do innych sklepów. A w sklepie Czachy będą tylko wtedy gdy jeszcze coś zostanie po przedsprzedaży.
Także, kto pierwszy ten lepszy!
Źródło:
https://www.youtube.com/live/oT9H06xJEz ... are&t=1197
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 962
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Moonday »

kaem87 pisze: 14 mar 2023, 09:04 Tylko teraz pytanie czy dodatki (jeżeli sprzeda się cała pula z przedsprzedaży) trafią do sklepów ?
Na to pytanie zawsze jest prosta odpowiedz: jest popyt to jest podaż. Skoro planują dodruk podstawki to zakładam ze są zadowoleni ze sprzedaży.
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Manietu »

Czy w insercie z podstawki zostało jeszcze jakiekolwiek miejsce na elementy z dodatków?
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 971
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Leinadus »

bowie pisze: 14 mar 2023, 11:28
Leinadus pisze: 14 mar 2023, 09:04
Trafią
Prawdopodobnie nie trafią do innych sklepów. A w sklepie Czachy będą tylko wtedy gdy jeszcze coś zostanie po przedsprzedaży.
Także, kto pierwszy ten lepszy!
Źródło:
https://www.youtube.com/live/oT9H06xJEz ... are&t=1197
Bo w kwestiach zapewnień i gwarancji we wspieraczkach można im wierzyć ;) Bo przecież nie za to dostali bana na portalach typu wspieram, czy zagram ;)
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Tijaczer »

Leinadus pisze: 16 mar 2023, 14:15
bowie pisze: 14 mar 2023, 11:28
Leinadus pisze: 14 mar 2023, 09:04
Trafią
Prawdopodobnie nie trafią do innych sklepów. A w sklepie Czachy będą tylko wtedy gdy jeszcze coś zostanie po przedsprzedaży.
Także, kto pierwszy ten lepszy!
Źródło:
https://www.youtube.com/live/oT9H06xJEz ... are&t=1197
Bo w kwestiach zapewnień i gwarancji we wspieraczkach można im wierzyć ;) Bo przecież nie za to dostali bana na portalach typu wspieram, czy zagram ;)
Można rozwinąć temat, bo nowy jestem. Złożyłem zamówienie na dodatki z obawy, że nie będą dostępne (efekt fomo?), a jeszcze mam szansę anulować.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Ale dlaczego chcesz anulować? To są dobre dodatki do dobrej gry. Nawet jeśli pojawią się później w sklepach to wątpię żeby były na tyle tańsze, żeby warto było czekać na rozwiązanie tej zagadki.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Tijaczer »

Bo zabrzmiało, jakby mieli być oszustami i dlatego bana dostali. A takich wspierać, to średni interes dla konsumentów.
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 971
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Leinadus »

Tijaczer pisze: 16 mar 2023, 14:53 Bo zabrzmiało, jakby mieli być oszustami i dlatego bana dostali. A takich wspierać, to średni interes dla konsumentów.
Ogólnie od tego czasu się poprawili, ale jeśli chodzi o obietnice najlepszych cen itp to za grosz nie można im wierzyć.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Zagrałem dziś z córką i muszę przyznać, że lubię tę grę. Od razu zaznaczam, że nie przepadam za grami area control, bo zwykle słabo działają w mniejszym składzie. Northgard na 2 osoby jest całkiem niezły, choć nie będę ukrywał, że lepiej się gra w więcej osób. Wtedy działa życiowa zasada „gdzie dwóch się bije...” i trzeba bardzo mocno przemyśleć czy atak jest opłacalny. W dwie osoby tego dylematu raczej nie ma. Zresztą fajne jest to, że gracz może bardzo szybko odzyskać jednostki, zwłaszcza w dalszej części gry, gdzie są mocniejsze karty rekrutacji. Podobają mi się karty akcji, bo niby proste, ale decyzja momentu ich zagrania wcale nie jest oczywista. Wszystko mi się w tej grze podoba, od wykonania do mechaniki. Rozgrywka prosta, ale satysfakcjonująca. Dla mnie Northgard to 9/10.

Edit. Warto grać ze stworami? Dużo wnoszą?
Edit2. Sam sobie odpowiem - absolutnie warto grać ze stworami! Gra wchodzi na jeszcze wyższe obroty.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
arma001
Posty: 57
Rejestracja: 28 gru 2021, 11:40
Has thanked: 1 time

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: arma001 »

Dopiero sie dowiedzialem o grze i zaciekawila mnie.
Czy gracze, ktorzy juz zagraja kilkanascie razy maja przewage nad tymi ktorzy zagrali tylko kilka rozgrywek? Jezeli tak, na czym polega na przewaga?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Nie wydaje mi się, żeby była różnica między kilkoma, a kilkunastoma partiami. Northgard nie jest skomplikowaną grą, a na pewno nie ma tutaj elementów, które wymagają jakiejś długiej nauki. Zasady też są bardzo przystępne, więc nawet debiutant może namieszać w partii na 3-4 osoby, jeśli się odpowiednio przyczai.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
arma001
Posty: 57
Rejestracja: 28 gru 2021, 11:40
Has thanked: 1 time

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: arma001 »

Ok, a ile trwa realnie rozgrywka 4 osobowa?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Niestety grałem w maksymalnie 3 osoby i wyszło nam około 90 minut, ale dokładnie nie pamiętam. Zresztą, czas dosyć szybko mija przy tej grze bo tury graczy są zazwyczaj błyskawiczne, chyba że dochodzi do walki, to trwa to troszkę dłużej. Nie nazwałbym tego jakimś wielkim przestojem, gdzie niezaangażowana w bitwę reszta się nudzi.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 458 times
Been thanked: 53 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: kolosm »

Grałem dwie gry po 4os i zeszło ok 2,5h oraz raz w 5 os i podchodziło do 3h, ale myślę że można to nieźle skrócić, gdyż gra wyzwalała tak dużo emocji, iż było mnóstwo rozmów nad stołem, chwilowych sojuszy i zaskakujących walk. Jest prosta ale daje masę funu!
arma001
Posty: 57
Rejestracja: 28 gru 2021, 11:40
Has thanked: 1 time

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: arma001 »

Czy 7 rund jest konieczne? Czy można się umówić na np. 5 rund?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

arma001 pisze: 08 maja 2023, 19:49 Czy 7 rund jest konieczne? Czy można się umówić na np. 5 rund?
Ale dlaczego chcesz skracać rozgrywkę? Jeśli czas około 2h jest za długi to chyba nie jest to gra dla Ciebie. Mimo to warto zagrać, bo wg mnie jest to jedno z fajniejszych area control w jakie grałem. Dynamika, prostota zasad i mega interakcja.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Tijaczer »

arma001 pisze: 08 maja 2023, 19:49 Czy 7 rund jest konieczne? Czy można się umówić na np. 5 rund?
Wzmocni to klany które mają lepszy start i osłabi te klany co zyskują z czasem. Jak to nie przeszkadza, to nie widzę problemu, w grach dość często stosuje się tzw. "home rules". Musisz w praktyce się przekonać jak to działa
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

No i 2 rundy mniej osłabią działanie takiego budynku jak Ołtarz Królów oraz kart generujących jakieś zasoby po zagraniu. Wg mnie 7 rund to idealny czas gry.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 825
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

RUNner pisze: 09 maja 2023, 13:25 No i 2 rundy mniej osłabią działanie takiego budynku jak Ołtarz Królów oraz kart generujących jakieś zasoby po zagraniu. Wg mnie 7 rund to idealny czas gry.
Tak swoją drogą - jaki procent gier kończy się u Was warunkiem natychmiastowego zwycięstwa? (bodajże 3 terytoria z dużym budynkiem, nie pamiętam teraz dokładnie), i jak często występuje wtedy remis rozstrzygany punktami zwycięstwa?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Seraphic_Seal pisze: 09 maja 2023, 14:51
RUNner pisze: 09 maja 2023, 13:25 No i 2 rundy mniej osłabią działanie takiego budynku jak Ołtarz Królów oraz kart generujących jakieś zasoby po zagraniu. Wg mnie 7 rund to idealny czas gry.
Tak swoją drogą - jaki procent gier kończy się u Was warunkiem natychmiastowego zwycięstwa? (bodajże 3 terytoria z dużym budynkiem, nie pamiętam teraz dokładnie), i jak często występuje wtedy remis rozstrzygany punktami zwycięstwa?
U mnie ani razu do tego nie doszło. Ba... nawet blisko nie było. Po prostu jakoś ciężko coś takiego zrealizować, chyba że rywale się zagapią.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Wakabayashi
Posty: 125
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Wakabayashi »

RUNner pisze: 09 maja 2023, 14:53
Seraphic_Seal pisze: 09 maja 2023, 14:51
RUNner pisze: 09 maja 2023, 13:25 No i 2 rundy mniej osłabią działanie takiego budynku jak Ołtarz Królów oraz kart generujących jakieś zasoby po zagraniu. Wg mnie 7 rund to idealny czas gry.
Tak swoją drogą - jaki procent gier kończy się u Was warunkiem natychmiastowego zwycięstwa? (bodajże 3 terytoria z dużym budynkiem, nie pamiętam teraz dokładnie), i jak często występuje wtedy remis rozstrzygany punktami zwycięstwa?
U mnie ani razu do tego nie doszło. Ba... nawet blisko nie było. Po prostu jakoś ciężko coś takiego zrealizować, chyba że rywale się zagapią.
U nas tak się skończyło w pierwszej partii. Graliśmy na 5 osób, wygrał najmłodszy, mój 8 latek. No, ale graliśmy, źle. Młody miał 3 takie same duże budynki, chyba forteca +2 do obrony na jednym terenie :lol: Jak się zorientowaliśmy, to już nie chcieliśmy odbierać mu radości zwycięstwa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Prus
Posty: 85
Rejestracja: 01 sie 2019, 12:17
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Prus »

Seraphic_Seal pisze: 09 maja 2023, 14:51
RUNner pisze: 09 maja 2023, 13:25 No i 2 rundy mniej osłabią działanie takiego budynku jak Ołtarz Królów oraz kart generujących jakieś zasoby po zagraniu. Wg mnie 7 rund to idealny czas gry.
Tak swoją drogą - jaki procent gier kończy się u Was warunkiem natychmiastowego zwycięstwa? (bodajże 3 terytoria z dużym budynkiem, nie pamiętam teraz dokładnie), i jak często występuje wtedy remis rozstrzygany punktami zwycięstwa?
Pierwsza partia (w dwie osoby) trwała do końca. Potem graliśmy jeszcze kilkanaście razy, może więcej (raz we czworo, reszta w trójkę) i gra zawsze kończyła się przed czasem czyli po opanowaniu trzech zamkniętych terytoriów z dużymi budynkami.
Ostatnio wdrożyliśmy fanowski dodatek Minerały - nie zmienia gry zbyt radykalnie, ale stanowi ciekawe urozmaicenie. Warto.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 825
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: Seraphic_Seal »

Prus pisze: 09 maja 2023, 20:18
Spoiler:
Pierwsza partia (w dwie osoby) trwała do końca. Potem graliśmy jeszcze kilkanaście razy, może więcej (raz we czworo, reszta w trójkę) i gra zawsze kończyła się przed czasem czyli po opanowaniu trzech zamkniętych terytoriów z dużymi budynkami.
Ostatnio wdrożyliśmy fanowski dodatek Minerały - nie zmienia gry zbyt radykalnie, ale stanowi ciekawe urozmaicenie. Warto.
A widziałem ten dodatek, muszę rozważyć. Co prawda jeszcze nie było nawet okazji zagrać choćby jednej gry (bo figurki cały czas się malują xd) ale obawiam się losowości związanej ze stworami, którą ten dodatek chyba to trochę kompensuje
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Northgard (Adrian Dinu)

Post autor: RUNner »

Wg mnie Stwory to niezbędnik. Dodają pierwiastek losowości, ale też bardzo fajnie można je wykorzystywać. Wiadomo gdzie się będą przemieszczać, jakie mają priorytety i trzeba to brać pod uwagę. Mi się ostatnio zdarzyła sytuacja, że w ostatniej rundzie na moje terytorium z żywnością wparował Wilk i nie zdołałem wykarmić armii. Przez to dostałem kartę -5PZ i przegrałem z żoną.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ