Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: MichalStajszczak »

BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 17:33 No nie do konca bo tam kazdy pomimo ze dostal taka sama zaplate to jedem musial sie niezle natyrac a inny przyszedl na fajrant
No właśnie chodziło mi o to, że każdy dostał tyle samo Punktów Zwycięstwa - niezależnie od tego, ile się natyrał.
Arius
Posty: 1412
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Arius »

BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 17:33 No nie do konca bo tam kazdy pomimo ze dostal taka sama zaplate to jedem musial sie niezle natyrac a inny przyszedl na fajrant :mrgreen:
Istotne jest to, że każdy dostał tyle na ile umówił.

Więc to mogła by być kooperacja, gdzie każdy ma swój cel na jaki się umówi. Inni nie muszą go znać. Wszyscy muszą spełnić warunek główny by liczyć się do wygranej. A wygrywają wtedy Ci, którzy spełnia swój cel (który może być mocno niezbalansowany). Coś jak w martwej zimie. Może być nawet zdrajca (kusiciel).
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Gosiek »

Miszon pisze: 27 wrz 2022, 15:45 Premier czy prezydent (poprzedni, nie aktualny zdaje się) jest rodzimowiercą, w sensie jakieś kulty bałtyjskie czci, Swarożyca ichniejszego, zatem wierzenia Wikingów może też gdzieś tam są kultywowane.
Są i to w wielu krajach nordyckich. Np. na Islandii 1,5% populacji deklaruje się jako poganie i należy do Ásatrúarfélagið. Organizacje rodzimowiercze są też w Norwegii, Szwecji czy Anglii i USA. W Polsce zresztą też, chociaż to już częściej rodzimowierstwo słowiańskie.

Czyli wszelkie gry zahaczające o mitologię nordycką jak najbardziej traktują o bóstwach, które mają swoich obecnie żyjących wyznawców i zorganizowany kult.

Swoją drogą helleniści wierzący w bogów greckich też istnieją, także LoH również jest grą religijną. :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

A no i nie zapominajmy o grze Stworze która to przecież też powinna się zaliczać do gier religijnych naszych pradziadów.

Wczoraj wieczorem troszkę pomyślałem sobie jak mogłaby taka "religijna" gra wyglądać i widziałbym ją następująco.
Lata średniowiecze
-mamy jakieś Państwo którym władamy. Możemy przekupować biskupów (budując jakieś klasztory/opactwa). Kler napędza nam ludzi którymi zarządzamy. Możemy w jakiś sposób zdobyć aprobate papieża lub skłonić go do ekskomuniki jakiegoś wroga. Możemy rekrutować silną jednostkę jaką byłaby święta Inkwizycja. Każdy posiadający pewien artefakt (arka przymierza/świety grall/krucyfiks) miałby oczywiście jakieś bonusy z niego płynące. Gra pełna intryg w mrocznym klimacie gdzie człowiek niższej klasy raczej się nie liczył.
Czyli takie Area-control z graniem nad stołem .

Lata działania Apostołów 30-60 n.e
Historia dziejów apostolskich jest dla mnie fenomenalnym opisem dobrej przygodówki pełnej zwrotów akcji. Na tym gatunku gier nie za bardzo się znam ale widziałbym to na zasadzie rywalizacji graczy, poruszaniem się po mapie i wykonywaniem jakichś misji. Gracze mogliby werbować nowych uczniów i wyznawców ale musieli by uważać na wszelakie przeszkody jak np. prześladowania

Lata p.n.e
Tutaj mamy spore pole do popisu. Masa nacji i narodowości które się ze sobą ścierają. Każdy z własnym bogiem któremu służy jako wyznawca. Ekonomia rozwój cywilizacyjny. Wiedza historyczna potrzeba ale myślę że są zapaleńcy którzy by ogarnęli i takie niuanse.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: MichalStajszczak »

BOLLO pisze: 28 wrz 2022, 09:56 widziałbym to na zasadzie rywalizacji graczy, poruszaniem się po mapie i wykonywaniem jakichś misji. Gracze mogliby werbować nowych uczniów i wyznawców
To jest właśnie ten problem, na który zwracałem uwagę - pewna sprzeczność celu gry z celem odtwarzanych w niej postaci: czy apostołowie rywalizowali o to, który z nich więcej pogan nawróci?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Miszon »

To musiałaby być kooperacja. Albo jeden gra apostołami, a drugi Rzymem (czy jakimiś innymi poganami).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Kajtek1
Posty: 25
Rejestracja: 20 lut 2015, 21:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Kajtek1 »

Mam i grałem kilka lat temu w kooperację - polski produkt:
https://boardgamegeek.com/boardgame/158170/ta-ziemia
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Miszon »

Średnia ocen 4,9? Srogo! Widzę w komentarzach, że to jakiś klon Pandemica?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Blue »

Ja zobaczyłem ten post na Planszowych Newsach i miałem jeden problem... i ma on niewiele wspołnego z tym że to gra o biblii. Opis tej gry zakrawa na taki który graczy odstręcza, rozumiem że PN to tuba marketingowa, ale jednak wcześniej się nie spotkałem z sytuacją gdzie prezentowali jakiegoś klona monopoly, roll and move z kartami wydarzeń, jakiegoś chińczyka czy niskich lotów drinking game itp. Ale może to moje skrzywienie...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

MichalStajszczak pisze: 28 wrz 2022, 11:06
BOLLO pisze: 28 wrz 2022, 09:56 widziałbym to na zasadzie rywalizacji graczy, poruszaniem się po mapie i wykonywaniem jakichś misji. Gracze mogliby werbować nowych uczniów i wyznawców
To jest właśnie ten problem, na który zwracałem uwagę - pewna sprzeczność celu gry z celem odtwarzanych w niej postaci: czy apostołowie rywalizowali o to, który z nich więcej pogan nawróci?
Może nie "rywalizowali" ale Piotr i Paweł (filary chrześcijańskiej wiary) raz jeden w życiu się spotkali i bardzo się pokłócili. Nie wiemy o co ale pewnie chodziło o naukę/wiarę (mojsza jest mojszejsza niż twojsza). Więc jakaś tam rywalizacja między nimi zapewne była.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Kajtek1 pisze: 28 wrz 2022, 12:02 Mam i grałem kilka lat temu w kooperację - polski produkt:
https://boardgamegeek.com/boardgame/158170/ta-ziemia
Zaskakująca jest wiedza geograficzna autora w odniesieniu do kluczowych miast w Polsce. Oświęcim, Wadowice i Częstochowa..... :shock:
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: ppeter »

Jak z Apostołami, to może jakaś gra z ukrytym zdrajcom :wink:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

ppeter pisze: 28 wrz 2022, 12:28 Jak z Apostołami, to może jakaś gra z ukrytym zdrajcom :wink:
Coś jak w SW Rebelia ....św Jan zdrajca który przeszedł na ciemną stronę :mrgreen:
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Xyhoo »

Mój pomysł na grę: Konklawe gracie jako kardynałowie walczący o tron papieski, podkładanie świń, intrygi, przekupstwa itd.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Xyhoo pisze: 28 wrz 2022, 12:40 Mój pomysł na grę: Konklawe gracie jako kardynałowie walczący o tron papieski, podkładanie świń, intrygi, przekupstwa itd.
[...] raczej nikt by się za to nie brał aby wydać. Chociaż teraz to już nie wiadomo co się dobrze sprzedaje...sensacje zawsze były i będą w cenie więc kto wie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: MichalStajszczak »

Xyhoo pisze: 28 wrz 2022, 12:40 Mój pomysł na grę: Konklawe gracie jako kardynałowie walczący o tron papieski, podkładanie świń, intrygi, przekupstwa itd.
Przy czym jako motto gry należałoby wykorzystać cytat ze Stanisława Lema:
Spoiler:
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: HoLi »

MichalStajszczak pisze: 28 wrz 2022, 11:06
BOLLO pisze: 28 wrz 2022, 09:56 widziałbym to na zasadzie rywalizacji graczy, poruszaniem się po mapie i wykonywaniem jakichś misji. Gracze mogliby werbować nowych uczniów i wyznawców
To jest właśnie ten problem, na który zwracałem uwagę - pewna sprzeczność celu gry z celem odtwarzanych w niej postaci: czy apostołowie rywalizowali o to, który z nich więcej pogan nawróci?
Ale jakby zamienić apostołów na inkwizytorów... Tak wiem to zbyt kontrowersyjne by było, chociaż bądź co bądź jest to niechlubna historia kościoła katolickiego.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Gosiek »

HoLi pisze: 28 wrz 2022, 18:16 inkwizytorów...
Redimp ma takową w planach i to od kilku lat - https://redimp.pl/zapowiedzi/inkwizytor/
Może kiedyś wydadzą.
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: HoLi »

Gosiek pisze: 28 wrz 2022, 18:34
HoLi pisze: 28 wrz 2022, 18:16 inkwizytorów...
Redimp ma takową w planach i to od kilku lat - https://redimp.pl/zapowiedzi/inkwizytor/
Może kiedyś wydadzą.
Nie czytałem tych opowiadań Jacka Piekary, a na ich podstawie ma być gra. Nie wiem na ile jest tutaj powiązanie do prawdziwych działań Inkwizycji (a myślę, że gdyby te przedstawić w grze to już by było kontrowersyjnie).

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Niewodnik »

Spoiler:
Opowiadania traktują o alternatywnym świecie, gdzie Jezus zamiast okazać miłosierdzie i umrzeć za nasze grzechy zszedł z krzyża i pozabijał rzymian. Inwizytorzy mają tutaj władzę bliską absolutnej, gdyż samo pojawienie się inkwizytora z misją daje pozycję nad lokalnymi władzami. Co ciekawe w książkach jest przedstawiona religia jaką znamy z naszych żyć, lecz jest ona uznawana tam za kult, nie mający podstaw bytu (traktuje się go podobnie do naszych satanistów). O ile postaci, które występują opierają się o mitologię chrześcijańską, to ciężko nazwać tę grę jako planszówkę o tematyce biblijnej. Wcześniej będzie to pastisz (tak jak i seria książek) pokazujący szukającym odpowiedzi, ciemniejszą stronę wiary.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Niewodnik pisze: 29 wrz 2022, 10:12
Opowiadania traktują o alternatywnym świecie, gdzie Jezus zamiast okazać miłosierdzie i umrzeć za nasze grzechy zszedł z krzyża i pozabijał rzymian. Inwizytorzy mają tutaj władzę bliską absolutnej, gdyż samo pojawienie się inkwizytora z misją daje pozycję nad lokalnymi władzami. Co ciekawe w książkach jest przedstawiona religia jaką znamy z naszych żyć, lecz jest ona uznawana tam za kult, nie mający podstaw bytu (traktuje się go podobnie do naszych satanistów). O ile postaci, które występują opierają się o mitologię chrześcijańską, to ciężko nazwać tę grę jako planszówkę o tematyce biblijnej. Wcześniej będzie to pastisz (tak jak i seria książek) pokazujący szukającym odpowiedzi, ciemniejszą stronę wiary.
Czyli taki książkowy Kod Leonarda DaVinci....

Wydaje mi się że KK nie powinien nigdy odcinać się od inkwizycji tak jak niemcy od obozów zagłady. Tak było, jest to niechlubna część wiary chrześcijańskiej więc z wydaniem czegoś takiego nie powinno być problemu. Palenie na stosach to fakt, ekskomunika przez Papieża jako "rzucanie klątwy" na państwo to fakt, kupowanie odpustów, posiadanie armii przez Papieży i krucjaty by nawracać innowierców (swoją drogą gdyby nie one to europy by już nie było)...tak więc okres średiowiecza po mimo że jest czasem bardzo przykrym dla ogólnie świata (wojny i zacofanie) to jest dosyć płodnym jeżeli chodzi o mroczne inspiracje.

Nie jestem pewien ale chyba Destinies Folklor się w to częściowo wpasowuje....

Aczkolwiek pisząc o grze Biblijnej , oczekiwał bym od niej raczej jakiegoś pozytywnego przekazu. Gra przy której człowiek raczej nie dołowałby się.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Miszon »

Gry z tagiem "religious" na BGG mają się naprawdę słabo. Okazało się, że najwyżej jest Orlean, którego chyba nikt tu nie wspomniał:

https://boardgamegeek.com/geeksearch.ph ... &B1=Submit
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: MichalStajszczak »

Cyklady są zaliczone do kategorii "Mitologia" choć do tematyki religijnej też można by tę grę włączyć. Przecież gra w dużym stopniu polega na składaniu ofiar greckim bogom.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Rajas of the Ganges
https://boardgamegeek.com/image/3646165/rajas-ganges

Tak mnie ta okładka frapowała....nie byłem pewien bo na hinduizmie nie zjadłem zębów ale z tego co pamiętam to widoczna na okładce bogini Kali wygląda nieco inaczej.
Jeżeli faktycznie miała to być BhadraKali (Kali) to czy taki zabieg wygładzający jest ok? Ciekaw jestem czy ta gra z taką okładką wyszła na rynku Hinduskim.
Spoiler:
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 84 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: nahar »

Dorzuce do pieca. Jest znana i (nie) lubiana gra o tematyce religijnej.
Here I Stand. Tam mamy bardzo mocny watek religijny.
A jednoczesnie edukacyjny.
ODPOWIEDZ