Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5203
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1678 times
Kontakt:

Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: BOLLO »

Gry Religijne (w odniesieniu do wiary Chrześcijańskiej) jakoś się nie przyjmują w naszej kulturze. A może inaczej, jest ich z tego co patrzyłem bardzo wiele, ale te gry są tak słabe w odniesieniu dla "graczy" że aż nie warte zachodu by się nimi jakkolwiek interesować.

Niedawno na Planszówych Newsach zawrzało kiedy pojawiła się informacja że wydawnictwo Jawa wydaje dwie gry o tematyce Biblijnej. Komentarze pod postem były bardzo podzielone co trochę martwi bo hobby planszówkowe powinno łączyć ludzi a nie dzielić. Nie liczono się z uczuciami innych osób i wykpiwać ich pisząc komentarze typu:
-czy gra może stać do góry nogami?
-moja ulubiona postać to Piłat
-symulator stajenki vel Uwe Rozenberg
-po 3 dniach grania dostajesz bonus
-itd....
Ja rozumiem że komuś temat gier tego typu może nie odpowiadać i nie jest dla nich ale żeby od razu szykanować za to innych? Wyśmiać.....wyszydzić?

Pojawiało się też sporo jednak komentarzy w których ludzie pisali że fajnie byłoby zrobić w końcu jakąś porządną grę o tematyce Biblijnej która byłaby normalnym grywalnym tytułem. Mam mieszane uczucia jednak by to było:
1)potrzebne komukolwiek
2)grywane/dające frajdę
3)dobrze się sprzedawało
4)uczyło o religi
5)było w zgodzie z realiami historycznymi
6)nie powodowało w żaden sposób profanacji

Grałem w kilka gier o takiej tematyce i to były albo jakieś mega proste gierki typu memo/grzybobranie/dooble albo całkiem oderwane od rzeczywistości i kompletnie niegrywalne gry bazujące jedynie na IP (Jezus).

Ale mam natomiast w kolekcji grę "Królestwo" i ten tytuł w jakimś tam stopniu jest grywalny dla młodszych dzieci. NIe ma tam szału i wodotrysków ale jest ładnie wydana a dzieci muszą wybierać między dobrem/korzyścią/ a stratą. Chociaż czasem ta "strata" może okazać dużo lepszą opcją. Wiem że jest jeszcze Nehemiasz od Wookiego czy Arka Noego Adama Kwapińskiego.
Taką najbardziej chyba grą dla graczy jest nowość "Gniew Aniołów". Co prawda z Biblią ma to mało wspólnego ale coś tam zaimplementowano w pojedynku Aniołów z Demonami o duszę człowieka.

Czy zatem gry o tematyce Biblijnej np euro czy strategiczne mają jakikolwiek sens? Historia jest przecież przebogata ale temat sam w sobie do zaimplementowania zbyt rozbudowany i niejasny. Podział na stary/nowy testament jest zbyt różnorodny i niespójny w takim tytule. Myślę że zrobienie takiej gry która byłaby dobrym i grywalnym tytułem nie jest łatwym zadaniem.

A co wy o ty sądzicie? Jakie mogłyby powstać grywalne gry o tej tematyce?

Ja bym na przykład widział takie gry typu.
-Kooperacja przy budowie wielkiej Arki Noego
-Pojedynek na planszy w stylu area-control Filistynów z Izrealitami (Mojżesz jako przywódca)
-Przygodówka ze starego testamentu w której czas będzie się zmieniał i bedziemy poznawać nowe Biblijne postacie podróżując po Biblijnych krainach
-Carcasone w stylu budowy Jerozolimy lub budowy krainy (Judei)


Proszę aby osoby wypowiadające się w tym temacie, jeżeli mają coś do powiedzenia uszanowały wiarę innych i skupiły się na rodzaju gry i tematyce nawet jeżeli są innowiercami, ateistami czy satanistami.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1608
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: nidhog »

Na Kickstarterze z niezłym wynikiem ufundowała się gra o potopie i arce.
The Flood
To pokazuje jedno z dwóch - albo jest zapotrzebowanie albo ludzie kupią wszystko co ładne :)
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Mr_Fisq »

Ja kiedyś byłem zainteresowany:
https://boardgamegeek.com/boardgame/269 ... n-crusades
aczkolwiek to bardziej pewnie gra historyczna niż stricte religijna.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Cyel »

Z tego co wiem, tego typu tematyka ma pod górkę. Dlaczego - pojęcia nie mam, bo target w kraju teoretycznie jest. Natomiast spójrz jak wyglądają gry video o tematyce chrześcijańskiej. Generalnie jeśli gdzieś się o nich słyszy, to w kontekście polewki z tego jaki ktoś paździerz wyprodukował. Trochę jakby za te gry zabierali się ludzie, którzy tak bardzo się skupili na tym co chcą w grze reprezentować, że zupełnie wyleciało im z głowy, że w dziedzinie tworzenia gier są totalnymi partaczami.

Co do The Mission to ma ona nawet na naszym forum temat, bardzo zachęcający do zapoznania się z grą moim zdaniem: viewtopic.php?f=1&t=70667&hilit=the+mission
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1306 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: rastula »

najlepszy "Palec boży" ;)... chociaż kostki kazaniowe też ....kuszą :D
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2022, 10:45 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: MaciekK5454 »

Hej,

Ja bym jednak gry o tematyce Biblijnej/Religijnej podzielił na trzy odrębne grupy:

1. Gry, których tematyka nie byłaby możliwa, bez istnienia kultury/historii chrześcijańskiej. To są wszystkie te gry, gdzie bierzemy udział w krucjatach, albo np. rywalizujemy o jak najszybsze wybudowanie katedry (przykładowo cykl Zachodnie Królestwa, ale nawet takie Carcassone czy Zamki Burgundii gdzie budujemy przecież klasztory).

2. Gry bezpośrednio opierające się o tematy bibilijne, niekoniecznie w kontekscie religijnym - czyli np. właśnie budujemy Arkę, czy np. organizujemy ucieczkę Mojżesza z Egiptu.

3. Gry mające na celu katechizację, czyli takie, które mają na celu w niekonwencjonalny sposób uczyć chrześcijańskich wartości lub prawd wiary. Myślę, że ta ostatnia grupa też ma swoich odbiorców, bo czemu nie. Wydaje mi się, że potencjał tutaj jest na ciekawe mechanicznie gry (np. jakieś nieoczywiste wybory), ale w większości chyba, ta grupa gier jest tworzona przez osoby, nie mających większego doświadczenia w robieniu nowoczesnyc planszówek (żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie). Zastanawiam się, jakby została przyjęta gra z tej grupy, gdyby miała naprawdę ciekawy pomysł i mechanikę. Pewnie byłoby jednak wciąż sporo kontrowersji.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9418
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: MichalStajszczak »

Zapewne mamy tu do czynienia z podobną sytuacją, jak w anegdocie na temat Jana Styki:
Spoiler:
mineralen
Posty: 953
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 10:16 Ja rozumiem że komuś temat gier tego typu może nie odpowiadać i nie jest dla nich ale żeby od razu szykanować za to innych? Wyśmiać.....wyszydzić?
Mi się osobiście wydaje, że wszyscy ci ludzie, którzy się naśmiewają tak naprawdę nic by do gier w tematyce religijej nie mieli, gdyby nie to, że władza wpycha wszystkim obywatelom katolicyzm na siłę do gardła niezależnie czy są religijni czy areligijni (czy wręcz odmawia się obywatelstwa, patriotyzmu czy moralności jeżeli ktoś jest niewierzący). A wciskanie rzeczy na siłę budzi w ludziach opór. Ale nie chcą kontynuować tego tematu, bo polska polityka to tutaj temat tabu.
BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 10:16 5)było w zgodzie z realiami historycznymi
BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 10:16 Ja bym na przykład widział takie gry typu.
-Kooperacja przy budowie wielkiej Arki Noego
No to jedno albo drugie.

PS. Mojżesz nie jest postacią historyczną.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2070
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 274 times
Been thanked: 427 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: tomp »

Temat wg mnie jest wielowarstwowy. Dodatkowo, nie ograniczałbym się do szeregu religii chrześcijańskich, ale również do innych, np. judaizm, islam i wiele innych. Jednak chciałbym kilka moich myśli ograniczyć tylko i wyłącznie do sprawy planszówek.

Wg mnie jest bardzo mało gier o tematyce stricte religijnej. Wyżej wymienione tytuły to kropla w morzu potrzeb. Jestem przekonany, że motywy biblijne byłyby interesującym tłem dla tematyki gier (szczególnie niehazardowych). Takie gry znalazłyby odbiorców. Wydaje mi się, że potrzeba występuje.
Mam wrażenie, że autorzy nie chcą urazić uczuć religijnych. Zamiast aktualnie najbardziej popularnych wierzeń stosuje się zabiegi, przedstawiające inne wierzenia (często już, takie które nie są praktykowane lub liczebność wyznawców jest mała). Mam na myśli starożytne wierzenia od Sumeru, poprzez Egipt, Grecję, Rzym czy krajów nordyckich aż po wierzenia po drugiej strony globu Inków bądź Majów. Pewnie są inne, które nie przychodzą mi teraz w pierwszej chwili. Drugim wytrychem to opisywanie czegoś co nie da się określić jako religia, ale jest ze względu na wykreowany świat (IP). Sztandarowym przykładem może być świat i panteon bogów Warhammera (Nurgle, Slaneesh, etc.).
Wysuwam tutaj hipotezę, że część autorów gier tworzyło i przestało, bądź unika tematów religijnych, bądź zgadza się na przeprojektowanie gry na inne motywy. Jednym z przykładów może być autor gry Nehemiasz, która jest oparta o motywy biblijne. Dziś autor tej gry cieszy się z rozgłosu nie tej gry, ale zupełnie innej, która ma motyw przewodni z wiedźmina.

Odnośnie komentarzy z facebook'a, no cóż zrobić ? ręce opadają jak się czyta podobne rzeczy, cześć ludzi po prostu nie szanuje innych albo nie rozumie, że zachowują się wysoce niestosownie.
Szczerze mówiąc jeszcze nie widziałem "śmieszków/uszczypliwości" w stronę bogów z Warhammera, ale już z religii abrahamowej to już tak. Zjawisko jest w mojej opinii conajmniej dziwne i mocno niepokojące.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1657 times
Been thanked: 2081 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: PytonZCatanu »

-czy gra może stać do góry nogami?
-moja ulubiona postać to Piłat
-symulator stajenki vel Uwe Rozenberg
-po 3 dniach grania dostajesz bonus
Serio osoby wierzące dotykają takie żarty? Co w nich niestosownego lub obraźliwego?

Trzeba mieć trochę dystansu. Może niektórzy userzy pamiętają skecz Abelarda Gizy w ktorym parodiował papieża i po którym miał wielki konflikt z TVP. Zabawne było to, że w tym skeczu papież był pokazany jako osoba pozytywna, oczywiście z pewną nutka żartów i jestem pewien że gdyby go zobaczył, to uśmiałby się serdecznie.

No ale była afera Łolabogapapiezaobrazajo

Moja robocza teoria jest taka, że humor może spróbować taką osobę "wierząca" do różnych przemyśleń, których rezultatów ona się boi, więc z góry pacyfikuje się takie rzeczy.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5596
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 778 times
Been thanked: 1212 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mat_eyo »

BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 10:16 całkiem oderwane od rzeczywistości i kompletnie niegrywalne gry bazujące jedynie na IP (Jezus).
Czyją własnością intelektualną jest Jezus? :D
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 168 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: MaciekK5454 »

PytonZCatanu pisze: 27 wrz 2022, 11:12
-czy gra może stać do góry nogami?
-moja ulubiona postać to Piłat
-symulator stajenki vel Uwe Rozenberg
-po 3 dniach grania dostajesz bonus
Serio osoby wierzące dotykają takie żarty? Co w nich niestosownego lub obraźliwego?
[...]
Moja robocza teoria jest taka, że humor może spróbować taką osobę "wierząca" do różnych przemyśleń, których rezultatów ona się boi, więc z góry pacyfikuje się takie rzeczy.
Te żarty nie padają w próżni, tylko w sytuacji coraz ostrzejszego konfliktu społecznego, dodatkowo świadomie podsycanego przez różne zainteresowane strony, które z tego konfliktu czerpią korzyści. Bollo wybrał taki własnie sympatyczny zestaw żartów, ale moim zdaniem, co do zasady, istotą takich żartów (tych i znacznie cięższych) w przestrzeni publicznej nie jest skłonić kogokolwiek do jakichkolwiek przemyśleń, a jedynie odpalić combo różnorakich emocji u każdej ze stron. A w sytuacji emocji, obie strony idą na całość i tylko się okopują na swoich pozycjach. Tu żadnych przemyśleń nie będzie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5203
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1678 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

nidhog pisze: 27 wrz 2022, 10:24 Na Kickstarterze z niezłym wynikiem ufundowała się gra o potopie i arce.
The Flood
To pokazuje jedno z dwóch - albo jest zapotrzebowanie albo ludzie kupią wszystko co ładne :)
Wow nie wiedziałem że za granicą są takie perełki. Gra wygląda dobrze...i faktycznie miała nie małe wsparcie. Nawet widziałem że się pojawiał PL język.
Mr_Fisq pisze: 27 wrz 2022, 10:28 Ja kiedyś byłem zainteresowany:
https://boardgamegeek.com/boardgame/269 ... n-crusades
aczkolwiek to bardziej pewnie gra historyczna niż stricte religijna.
To już chyba bardziej późniejszy etap kulturowy...bardziej coś `ala Bizancjum.
Cyel pisze: 27 wrz 2022, 10:29 Trochę jakby za te gry zabierali się ludzie, którzy tak bardzo się skupili na tym co chcą w grze reprezentować, że zupełnie wyleciało im z głowy, że w dziedzinie tworzenia gier są totalnymi partaczami.
No właśnie tak jest a przecież ktoś mógłby zrobić porządną i grywalną grę.
MaciekK5454 pisze: 27 wrz 2022, 10:45 Hej,

Ja bym jednak gry o tematyce Biblijnej/Religijnej podzielił na trzy odrębne grupy:

1. Gry, których tematyka nie byłaby możliwa, bez istnienia kultury/historii chrześcijańskiej. To są wszystkie te gry, gdzie bierzemy udział w krucjatach, albo np. rywalizujemy o jak najszybsze wybudowanie katedry (przykładowo cykl Zachodnie Królestwa, ale nawet takie Carcassone czy Zamki Burgundii gdzie budujemy przecież klasztory).

2. Gry bezpośrednio opierające się o tematy bibilijne, niekoniecznie w kontekscie religijnym - czyli np. właśnie budujemy Arkę, czy np. organizujemy ucieczkę Mojżesza z Egiptu.

3. Gry mające na celu katechizację, czyli takie, które mają na celu w niekonwencjonalny sposób uczyć chrześcijańskich wartości lub prawd wiary. Myślę, że ta ostatnia grupa też ma swoich odbiorców, bo czemu nie. Wydaje mi się, że potencjał tutaj jest na ciekawe mechanicznie gry (np. jakieś nieoczywiste wybory), ale w większości chyba, ta grupa gier jest tworzona przez osoby, nie mających większego doświadczenia w robieniu nowoczesnyc planszówek (żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie). Zastanawiam się, jakby została przyjęta gra z tej grupy, gdyby miała naprawdę ciekawy pomysł i mechanikę. Pewnie byłoby jednak wciąż sporo kontrowersji.
Taki podział ma jak najbardziej sens i myślę ze 2 pierwsze grupy odbiorców to właśnie "neutralni" gracze nie powiązani z wiarą.
mineralen pisze: 27 wrz 2022, 10:46

PS. Mojżesz nie jest postacią historyczną.
To że archeologowie nie udowodnili jeszcze istnienia Mojżesza nie oznacza że faktycznie on nie istniał. Jest duże prawdopodobieństwo że jest to autentyczna postać na co wskazują judaistyczne księgi.
tomp pisze: 27 wrz 2022, 11:04 Temat wg mnie jest wielowarstwowy. Dodatkowo, nie ograniczałbym się do szeregu religii chrześcijańskich, ale również do innych, np. judaizm, islam i wiele innych. Jednak chciałbym kilka moich myśli ograniczyć tylko i wyłącznie do sprawy planszówek.
Zgadzam się, ale ten konkretny jak w tytule poświęciłem chrześcijaństwu.
tomp pisze: 27 wrz 2022, 11:04 Wg mnie jest bardzo mało gier o tematyce stricte religijnej. Wyżej wymienione tytuły to kropla w morzu potrzeb. Jestem przekonany, że motywy biblijne byłyby interesującym tłem dla tematyki gier (szczególnie niehazardowych). Takie gry znalazłyby odbiorców. Wydaje mi się, że potrzeba występuje.
Mam wrażenie, że autorzy nie chcą urazić uczuć religijnych. Zamiast aktualnie najbardziej popularnych wierzeń stosuje się zabiegi, przedstawiające inne wierzenia (często już, takie które nie są praktykowane lub liczebność wyznawców jest mała). Mam na myśli starożytne wierzenia od Sumeru, poprzez Egipt, Grecję, Rzym czy krajów nordyckich aż po wierzenia po drugiej strony globu Inków bądź Majów.
Wydaje mi się że tworzenie takich gier jest po prostu łatwiej i "bezpieczniej" zrobić bo raczej nikogo nie urazisz tym że Zeus zostanie pokonany przez oddział jakichś piechurów. Inaczej wygląda sprawa że (tak mi się wydaje) główną postacią w chrześcijaństwie jest historyczna postać Jezusa który został fizycznie ukrzyżowany. Nie trzeba oczywiście zahaczać o trudny i skomplikowany wątek. Można tak jak wspomniałem skupić się na historii lub znanych każdemu pewnych (fabularnych) wydarzeń z czasów p.n.e. Np pogoń za Izraelitami przez Egipcjan.
tomp pisze: 27 wrz 2022, 11:04 Odnośnie komentarzy z facebook'a, no cóż zrobić ? ręce opadają jak się czyta podobne rzeczy, cześć ludzi po prostu nie szanuje innych albo nie rozumie, że zachowują się wysoce niestosownie.
Szczerze mówiąc jeszcze nie widziałem "śmieszków/uszczypliwości" w stronę bogów z Warhammera, ale już z religii abrahamowej to już tak. Zjawisko jest w mojej opinii conajmniej dziwne i mocno niepokojące.
Dotknąłeś bardzo ważnej i słusznej kwestii. Naprawdę tego nie rozumiem dlaczego tak bardzo szydzi się z Boga Chrześcijańskiego a do Buddy, Jehowa,Allaha i nawet do Wielkiego Budowniczego ma się szacunek?
PytonZCatanu pisze: 27 wrz 2022, 11:12 Serio osoby wierzące dotykają takie żarty? Co w nich niestosownego lub obraźliwego?
Może nie tyle obrażają co w jakimś stopniu są po prostu przykre. Wiara jaka by nie była nie jest łatwą drogą a spotykanie się z wyszydzeniem nikomu nie pomaga w jej zgłebianiu. To bardzo indywidualna droga każdego.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1608
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: nidhog »

BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 11:39
nidhog pisze: 27 wrz 2022, 10:24 Na Kickstarterze z niezłym wynikiem ufundowała się gra o potopie i arce.
The Flood
To pokazuje jedno z dwóch - albo jest zapotrzebowanie albo ludzie kupią wszystko co ładne :)
Wow nie wiedziałem że za granicą są takie perełki. Gra wygląda dobrze...i faktycznie miała nie małe wsparcie. Nawet widziałem że się pojawiał PL język.
Jest o niej temat na forum, chociaż niezbyt popularny - rozważałem nawet grupówke, ale bardzo słaby kontakt z Beduin Games mi to uniemożliwil.
Trwa przedsprzedaż z tego co widziałem
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2022, 11:46 przez nidhog, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5203
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1678 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Ale prosze nie zbaczajmy z tematu. Skupmy się jednak na grach. Czy wy osoby niewierzące bylibyście w stanie zagrać w taką Biblijną grę? Co stanowiłoby dla was przeszkodę? Pytam w kontekście oczywiście gier grywalnych dla graczy gdzie temat wiary czy historii Abrahamowych byłby w jakimś stopniu doklejony.

Czy taką grę traktowalibyście niczym wspomniany fikcyjny WH albo Cthulhu?
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: ponika »

Rozumiem, że jako IP religijne traktujesz wesołą opowieść o Bogu rodem z katechizmów dla dzieci?

Pojawia się pytanie - a po co? Po co umieszczać elementy religijne w grze planszowej? Ryzyko olbrzymie (część wierzących się oburzy - bo oburza się na wszystko, część uzna, że "temat doklejony na siłę", część ze względu na tematykę w ogóle nie kupi), a zysk żaden. Nie widzę ani jednej zalety posiadania religijnego IP w grze. Planszówkowicze i tak patrzą na jakość gry a nie temat - a ten co najwyżej może odstraszyć. A w przypadku religii duża szansa że odstraszy - w końcu religia chrześcijańska to nie tylko Arka Noego i uśmiechnięte baranki. To też cały brud, o którym część wierzących stara się nie pamiętać, a wręcz aktywnie zapominać.
Pomijam, że Kościół ma w Polsce opinie jaką ma, a wrzucanie tak kontrowersyjnej instytucji (i połączonej z nią wiary) aż prosi się o niewybredne żarciki.

No chyba że chcesz zrobić grę dla dzieci, która ma indoktrynować i przedstawiać religię jako same radości i szczęścia. Wtedy tylko się cieszyć że takich gier nie ma.

PS. Z ostatnich gier okoloreligijnych trafiłam na Pagan - bardzo dobra gra o inkwizytorze tropiącym wiedźmę i wydającym wyroki śmierci na podejrzanych mieszkańców miasteczka. Wydaje się być nawet oparta dość dobrze o faktyczne zdarzenia (może trochę mniej w części traktującej o czarownicy...)
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Miszon »

Wydaje mi się, że patrząc na komentarze na fejsie i totalny atak na samą tematykę - ktokolwiek myślał o wydaniu gry typowo religijnej, to od razu zrezygnował (pomijam gry robione przez amatorów typu jacyś księża czy wierni, którzy może znają Biblię, ale nie znają gier). Niestety jak widać, to zbyt kontrowersyjny temat, za dużo kasy przepadnie od razu na starcie.

Wchodzą w grę tylko gry mające religię gdzieś w tle: jakieś budowanie kościołów (Filary Ziemi, Basilica, Czerwona Katedra, itp. - jest tego sporo), traktujące o wierzeniach mitologicznych, czyli ludów "wymarłych", w ostateczności mające z religią wspólny tylko tytuł (Palec Boży).

Chociaż można sobie wyobrazić grę "imprezową", (w sensie taką "gadaną"), gdzie ktoś byłby Judaszem i chciałby Jezusa wydać, a inni chcieliby go wykryć. Albo karcianą, gdzie odbywałby się sąd nad Jezusem i jakoś tam jedna strona (faryzeusze) walczyłaby o jego skazanie, druga (wierni) o ocalenie, a dodatkowo byłby czynnik równoważący (Piłat). To takie dwa pomysły w minutę wyciągnięte z głowy ;) .
Jednakże ryzyko, że kogoś obrazimy i zaraz jakiś fanatyk karze palić nasze gry na stosie (robiąc w sumie reklamę ;) ) jest chyba zbyt duże, w dodatku faktycznie łatwo byłoby popełnić jakiś błąd (konieczna współpraca z konsultantami kulturowymi, czy jakimś działem "promocji" w KK - ale czy takie coś istnieje?).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1608
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: nidhog »

BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 11:43 Ale prosze nie zbaczajmy z tematu. Skupmy się jednak na grach. Czy wy osoby niewierzące bylibyście w stanie zagrać w taką Biblijną grę? Co stanowiłoby dla was przeszkodę? Pytam w kontekście oczywiście gier grywalnych dla graczy gdzie temat wiary czy historii Abrahamowych byłby w jakimś stopniu doklejony.

Czy taką grę traktowalibyście niczym wspomniany fikcyjny WH albo Cthulhu?
Dla mnie raczej nie byłoby przeszkód. Chyba, że to byłaby ewidentna próba konwersji mojej osoby :)
Tematyka gier mnie raczej nie rusza, co już powtarzałem w wielu tematach ( vide chociażby Fox Eksperiment czy Puerto Rico). Do czasu, ąz gra ktoś nie próbuje narzucić mi swoich poglądów. Gra to fikcja dla przyjemności.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1657 times
Been thanked: 2081 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: PytonZCatanu »

Na najbliższym Essen premiera gry,.w której głównym motywem będzie handlowanie z diabłem własną dusza. Myślę, że to jedna z najciekawszych pozycji na targach.
kulka
Posty: 147
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: kulka »

Zagrałbym w kto zbuduje najciekawszy rajski ogród unikając zerwania zakazanego owocu (bardzo neutralne). Albo area control najważniejszych religii świata (tu byłoby dość kontrowersyjnie). Albo jakieś legacy misji apostolskich (tu pole do przekazania treści NT).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1657 times
Been thanked: 2081 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: PytonZCatanu »

Wyobraziłem sobie lekkie rodzinne euro, w którym zbieramy dobre uczynki 🙂

Myślę, że takie postawienie sprawy mógłoby się udać.

Edit: taki retheme W Pogoni za Szczęściem
mineralen
Posty: 953
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 11:39
mineralen pisze: 27 wrz 2022, 10:46
PS. Mojżesz nie jest postacią historyczną.
To że archeologowie nie udowodnili jeszcze istnienia Mojżesza nie oznacza że faktycznie on nie istniał. Jest duże prawdopodobieństwo że jest to autentyczna postać na co wskazują judaistyczne księgi.
To że archeologowie nie udowodnili jeszcze istnienia jednorożca nie oznacza że faktycznie on nie istniał. Jest duże prawdopodobieństwo że jest to autentyczne zwierzę na co wskazują liczne mity, legendy oraz m.in. podania rzymskiego historyka Pliniusza Starszego, który twierdził, że jednorożec ma jeszcze łeb jelenia, stopy słonia i ogon lwa.

Bądźmy poważni.
BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 11:43 Ale prosze nie zbaczajmy z tematu. Skupmy się jednak na grach. Czy wy osoby niewierzące bylibyście w stanie zagrać w taką Biblijną grę? Co stanowiłoby dla was przeszkodę? Pytam w kontekście oczywiście gier grywalnych dla graczy gdzie temat wiary czy historii Abrahamowych byłby w jakimś stopniu doklejony.

Czy taką grę traktowalibyście niczym wspomniany fikcyjny WH albo Cthulhu?
Tak, jeżeli by to było na przykład dobre euro, to bym zagrał. I tak, traktowałbym to jak zmyślony świat WH lub Cthulhu.
Xyhoo
Posty: 182
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 311 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Xyhoo »

Planszówkowicze i tak patrzą na jakość gry a nie temat
Przecież ludzie płacą po 1000zł za Ankh Morpork czy Battlestar Galactica, a na rynku są tańsze odpowiedniki w innym settingu.

Ja mimo głęboko zakorzonego ateizmu lubię tematykę religijną, zwłaszcza stary testament to kopalnia fajnych historii. Niestety ta tematyka kojarzy się z edukacyjnym badziewiem.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 856
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 270 times
Been thanked: 253 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Dako »

Moim skromnym zdaniem gra oparta na dosłownym (teraz od wieków liczy się dla Watykanu coś innego ;) ) Starym Testamencie była by hitem w ramach tak u tu niektórych pożądanej negatywnej interakcji...
Wyobrażam sobie te epickie zagrania:
1. Lwy rozszarpujące mieszkańców miast
2. Niedźwiedzie rozszarpujące dzieci
3. Zesłane jadowite węże
4. Mordowanie bo narzekają, że bozia ich morduje
5. Kwintesencja "nie będzie niczego" czyli Potop i Noe
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2022, 12:16 przez Dako, łącznie zmieniany 1 raz.
mineralen
Posty: 953
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 562 times
Been thanked: 638 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mineralen »

Zanim temat zostanie zamknięty chciałbym zauważyć, że jest na rynku gra, dość popularna, której tematem jest żywa religia. Gra nazywa się Bitoku i czerpie inspiracje z religii Shinto.

Warto również dodać, że bardzo popularne IP jakim są Pokemony całymi garściami czerpie z Shinto.

No, ale to pewnie nie jest religia, która interesuje BOLLO (ciekawe czy w ogóle szanuje).
ODPOWIEDZ