Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: arturmarek »

Temat ciekawy. Gier z religią chrześcijańską w tle jest sporo. Właściwie każde euro, które umiejscowione jest w średniowiecznej Europie ma jakiś chrześcijański element. Z tych co grałem to chyba najmocniej czuć w Troyes, gdzie buduje się katedrę, ale też są te "biskupie" karty.

Z uznanych gier o tematyce biblijnej kojarzę tylko The Others (nie grałem, więc nie znam szczegółów), ale tam jeden gracz gra jednym z grzechów głównych, a reszta z nim walczy.

Wookie zrobił kiedyś Nehemiasza, nie grałem, ale to chyba lekkie euro, w którym robi się to co robił Nehemiasz (chyba odbudowywał Jerezolimę). Gra chyba obrywała ze względu na swoją tematykę, ale z tego co rozumiem nie ma w tej grze żadnej indoktrynacji. Z resztą w 1min znalazłem taki akapit w recenzji na BGG:
This is the type of game that draws bad press to it for the first impression given by the box art and the game’s name. Nehemiah not only is Religious, but it looks religious and sounds religious and that can be as much of a turn off – before the rules are even read or a game tried – as having a football game that features Arsenal (for USA read the Jets) and hoping to sell it to players who support Spurs (USA read Dolphins). Any indication that a game is either “religious” or “educational” often prejudices prospective players, illogical or not, that’s human nature. I would like to say to all board games players to put any of those prejudices aside and give Nehemiah a chance because it really is an excellent, well produced, well thought out and well designed game.
Nie wiem co zostało wycięte z wątku, ale jestem niemal pewien, że gdyby analogiczne komentarze pojawiły się w wątku o "grach o tematyce rolniczej" nikt by się nie przejął. Rozumiem, że były komentarze nt. religii, a nie nt. gier o tematyce religijnej. Czy wycinalibyście komentarze nt. rolnictwa, a nie gier o tematyce rolniczej z odpowiedniego wątku? Także z tego wynika niechęć ubierania gry w tematykę biblijną. Szczególnie, że jeśli to euro to spokojnie można przemalować na cokolwiek innego, a jeśli to gra z fabułą, to wygodniej stworzyć swój świat. Nawet w Wiedźminie czy Władcy Pierścieni znajdują się "wyznawcy", którzy wytykają niespójności z materiałem źródłowym. Także gdyby zrobić przygodówkę w świecie Biblii, to by był, nomen omen, Armagedon. Btw. gier w świecie Apokalipsy nie jakichś?
tomp pisze: 27 wrz 2022, 11:04 Temat wg mnie jest wielowarstwowy. Dodatkowo, nie ograniczałbym się do szeregu religii chrześcijańskich, ale również do innych, np. judaizm, islam i wiele innych. Jednak chciałbym kilka moich myśli ograniczyć tylko i wyłącznie do sprawy planszówek.

Wg mnie jest bardzo mało gier o tematyce stricte religijnej. Wyżej wymienione tytuły to kropla w morzu potrzeb. Jestem przekonany, że motywy biblijne byłyby interesującym tłem dla tematyki gier (szczególnie niehazardowych). Takie gry znalazłyby odbiorców. Wydaje mi się, że potrzeba występuje.
Mam wrażenie, że autorzy nie chcą urazić uczuć religijnych. Zamiast aktualnie najbardziej popularnych wierzeń stosuje się zabiegi, przedstawiające inne wierzenia (często już, takie które nie są praktykowane lub liczebność wyznawców jest mała). Mam na myśli starożytne wierzenia od Sumeru, poprzez Egipt, Grecję, Rzym czy krajów nordyckich aż po wierzenia po drugiej strony globu Inków bądź Majów. Pewnie są inne, które nie przychodzą mi teraz w pierwszej chwili. Drugim wytrychem to opisywanie czegoś co nie da się określić jako religia, ale jest ze względu na wykreowany świat (IP). Sztandarowym przykładem może być świat i panteon bogów Warhammera (Nurgle, Slaneesh, etc.).
Wysuwam tutaj hipotezę, że część autorów gier tworzyło i przestało, bądź unika tematów religijnych, bądź zgadza się na przeprojektowanie gry na inne motywy. Jednym z przykładów może być autor gry Nehemiasz, która jest oparta o motywy biblijne. Dziś autor tej gry cieszy się z rozgłosu nie tej gry, ale zupełnie innej, która ma motyw przewodni z wiedźmina.

Odnośnie komentarzy z facebook'a, no cóż zrobić ? ręce opadają jak się czyta podobne rzeczy, cześć ludzi po prostu nie szanuje innych albo nie rozumie, że zachowują się wysoce niestosownie.
Szczerze mówiąc jeszcze nie widziałem "śmieszków/uszczypliwości" w stronę bogów z Warhammera, ale już z religii abrahamowej to już tak. Zjawisko jest w mojej opinii conajmniej dziwne i mocno niepokojące.
Jakich potrzeb? Uważasz, że gracze czują taką potrzebę czy jest jakaś "zewnętrzna" potrzeba. Moim zdaniem nie ma żadnej tematyki, na której byłaby potrzeba stworzenia gry. Nie wiem do jakich komentarzy z facebooka się odnosisz (nie używam), ale jeśli dobrze rozumiem, to właściwie odpowiadasz na pytanie czemu nie robi się gier "biblijnych". Bo bardzo duża grupa ludzi się zagotuje, nikt nie będzie zadowolony. Jedni będą wyśmiewać, drudzy będą się oburzać...
BOLLO pisze: 27 wrz 2022, 11:43 Ale prosze nie zbaczajmy z tematu. Skupmy się jednak na grach. Czy wy osoby niewierzące bylibyście w stanie zagrać w taką Biblijną grę? Co stanowiłoby dla was przeszkodę? Pytam w kontekście oczywiście gier grywalnych dla graczy gdzie temat wiary czy historii Abrahamowych byłby w jakimś stopniu doklejony.

Czy taką grę traktowalibyście niczym wspomniany fikcyjny WH albo Cthulhu?
Sam fakt, że takie pytania są zadawane świadczy o ogromnym ładunku emocjonalnym towarzyszącym tej tematyce. Czy przyszło by Ci na myśl, że osoby niewierzące w Bogów Nordyckich nie byłyby w stanie zagrać w Blood Rage? Dla mnie znana tematyka jest plusem, nawet jeśli gra jest sucha. Dlatego chętniej grałbym Mojżeszem niż klanem Bonsai.
mineralen pisze: 27 wrz 2022, 12:15 Zanim temat zostanie zamknięty (...)
Kolejny komentarz, który "dowodzi", że taka tematyka to jest morderstwo, po co twórca gry miałby sam swojej grze robić krzywdę?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1488 times
Been thanked: 1141 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Bruno »

Jest fajna i uznana gra, może mnie ściśle religijna, ale tematycznie skupiona na tworzeniu dzieła sztuki "na chwałę Pana": Fresco :D

Z gier o tematyce zahaczającej o Biblię można wymienić Nehemiasza, autorstwa Wookiego.

PS. W internetach chyba mówi się "zninjować" o tym, co zrobił wyżej arturmarek w temacie Nehemiasza :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2049
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 271 times
Been thanked: 422 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: tomp »

Ja proponuje wyczucie i brak agresywności w temacie :)
Niektórzy bardzo alergicznie reagują na słowo religia (nauka). Jeszcze gorzej jak cali zagotowani piszą pewne zdania, które cześć osób przeczyta.
Szkoda tracić w oczach innych, chyba, że celowo chcą pokazać swoją nieokrzesaną naturę...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5168
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1062 times
Been thanked: 1660 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Z uznanych gier o tematyce biblijnej kojarzę tylko The Others (nie grałem, więc nie znam szczegółów), ale tam jeden gracz gra jednym z grzechów głównych, a reszta z nim walczy.
Faktycznie ciekawe spojrzenie na grzechy główne jako dodatki do gry. tutaj naprawdę szacun za kreatywność.
Sam fakt, że takie pytania są zadawane świadczy o ogromnym ładunku emocjonalnym towarzyszącym tej tematyce. Czy przyszło by Ci na myśl, że osoby niewierzące w Bogów Nordyckich nie byłyby w stanie zagrać w Blood Rage? Dla mnie znana tematyka jest plusem, nawet jeśli gra jest sucha. Dlatego chętniej grałbym Mojżeszem niż klanem Bonsai.
Dotknąłeś bardzo ciekawej i dla mnie kluczowej analizy. Ja (katolik) nie mam żadnych oporów aby zagrać w grę z motywami Nordyckich,Greckich,Rzymskich itd mitologii. Mógłbym również zagrać w gry oparte na wierzeniach Hinduskich,Buddyskich, Islamskich czy Żydowskich o ile nie wykraczały by one do jakichś okultystycznych zachowań. Myślę że i większość z was nie miała by oporów do grania w gry z tematem innej wiary niż ta w którą wierzycie/wyznajecie. Dziwię się zatem że jeżeli dochodzi to wydania gry z doklejoną tematyką Chrześcijańską to generalnie zawsze jest hejt i kpina. Osoby być może chcące w taką grę zagrać również odpuszczają bo nie chcą być obiektem wyśmiania "Hej kupiłem Arkę Noego, fajne euro o biblijnym potopie chcesz zagrać?" brzmi inaczej jak "Hej co powiesz na walkę mitologicznymi bóstwami?

Jeżeli doklejony temat gry nie jest istotny a po waszych wpisać widać że bardziej się liczy mechanika i fun z gry to dlaczego jednak gracze "boją" się gier z tematyką chrześcijańską? Jakby w pudełku była woda święcona i straszyła.....co innego jak Jezus przedstawiany jest jako przygłup,mięśniak,złodziej lub inna odklejona postać. To gra jest już extra.

Santa VS Jesus
https://boardgamegeek.com/image/3047425/santa-vs-jesus

Baby Jesus: The Card Game
https://boardgamegeek.com/image/2458707 ... -card-game

A właśnie zapominamy że właśnie w wielu grach (najczęściej chyba przygodowych i dungeon-Crawler) owa woda święcona jest często umieszczana. A takowa woda występuje jedynie w wierze chrześcijańskiej.

Fajna okładka i generalnie nazwa gry ale to wciąż infantylny i słaby tytuł by zainteresował graczy.
https://boardgamegeek.com/boardgame/167946/walk-jesus
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: arturmarek »

BOLLO pisze: 30 wrz 2022, 12:16
Dotknąłeś bardzo ciekawej i dla mnie kluczowej analizy. Ja (katolik) nie mam żadnych oporów aby zagrać w grę z motywami Nordyckich,Greckich,Rzymskich itd mitologii. Mógłbym również zagrać w gry oparte na wierzeniach Hinduskich,Buddyskich, Islamskich czy Żydowskich o ile nie wykraczały by one do jakichś okultystycznych zachowań. Myślę że i większość z was nie miała by oporów do grania w gry z tematem innej wiary niż ta w którą wierzycie/wyznajecie. Dziwię się zatem że jeżeli dochodzi to wydania gry z doklejoną tematyką Chrześcijańską to generalnie zawsze jest hejt i kpina. Osoby być może chcące w taką grę zagrać również odpuszczają bo nie chcą być obiektem wyśmiania "Hej kupiłem Arkę Noego, fajne euro o biblijnym potopie chcesz zagrać?" brzmi inaczej jak "Hej co powiesz na walkę mitologicznymi bóstwami?

Jeżeli doklejony temat gry nie jest istotny a po waszych wpisać widać że bardziej się liczy mechanika i fun z gry to dlaczego jednak gracze "boją" się gier z tematyką chrześcijańską? Jakby w pudełku była woda święcona i straszyła.....co innego jak Jezus przedstawiany jest jako przygłup,mięśniak,złodziej lub inna odklejona postać. To gra jest już extra.
Przedstawisz to zagadnienie jednostronnie. No bo zgadzam się, że gra z przyklejonym tematem biblijnym byłaby niepotrzebnie wyśmiewana przez jedną stronę barykady. Identycznie, niepotrzebnie gra , w której Jezus jest przygłupem, mięśniakiem lub złodziej byłaby hejtowana przez drugą stronę barykady. Czyli gra o tematyce religijnej byłaby wyśmiana przez liczną grupę lub uznana za obraźliwą przez inna liczną grupę, przypuszczalnie i jedno i drugie. Także to chyba dobrze podsumowuje sens wydawania takiej gry...

Btw. Czy przeszkadzałoby Ci gdybyś grał w imprezówkę, w której Zeus byłby mięśniakiem, Ozyrys przygłupek lub Thor złodzieje?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5168
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1062 times
Been thanked: 1660 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Btw. Czy przeszkadzałoby Ci gdybyś grał w imprezówkę, w której Zeus byłby mięśniakiem, Ozyrys przygłupek lub Thor złodzieje?
Prawie mnie złapałeś. Z tą różnicą że mitologie to co innego niż czyjaś wiara. Zaraz ktoś i tak napiszę że z niego szydzę bo on wierzy w latające konie a ja sięz nich śmieję. Staram się szanować innowierców tak jak sam chciałbym być szanowany dlatego nie grałbym w gry w których "grubasek" Budda jadłby chipsy a Shiva była by w kabaretkach z piersiami na wierzchu. Ale może to wynika również z tego ze tego typu żarciki `ala Charlie Hebdo nigdy mnie nie bawiły.

Może mam kija w d....i przez to jestem sztywny no ale tak mam.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 1 time
Been thanked: 372 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Ciuniek »

BOLLO pisze: 30 wrz 2022, 12:16 co innego jak Jezus przedstawiany jest jako przygłup,mięśniak,złodziej lub inna odklejona postać. To gra jest już extra.

Santa VS Jesus
https://boardgamegeek.com/image/3047425/santa-vs-jesus

Baby Jesus: The Card Game
https://boardgamegeek.com/image/2458707 ... -card-game
W sensie: te dwie wyciągnięte z dna gara przykłady gier, po które nie chce się schylić nawet pies z kulawą nogą mają być przykładem na poparcie tezy, że ludziom podobają się gry szydzące z Jezusa?
BOLLO pisze: 30 wrz 2022, 12:16 Z tą różnicą że mitologie to co innego niż czyjaś wiara.
Specjalnie wystawiasz takie piłki na kontrę? ;)
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: czikenpredator »

Ciekawe, bo dopiero co zupełnym przypadkiem (bo raczej nie jest to tematyka, którą śledzę) natknąłem na taki projekt: https://www.facebook.com/Jerusalem-the- ... 7615738911
Chociaż nie potrafię ocenić na ile "religijna", a na ile "historyczna" to będzie gra (stawiam na to drugie) :)
BOLLO pisze: 30 wrz 2022, 12:16 Ja (katolik) nie mam żadnych oporów aby zagrać w grę z motywami Nordyckich,Greckich,Rzymskich itd mitologii. Mógłbym również zagrać w gry oparte na wierzeniach Hinduskich,Buddyskich, Islamskich czy Żydowskich o ile nie wykraczały by one do jakichś okultystycznych zachowań. Myślę że i większość z was nie miała by oporów do grania w gry z tematem innej wiary niż ta w którą wierzycie/wyznajecie.
Hmm - tylko, że właśnie to jest sednem tematu. Dlaczego nie sięgasz dobrowolnie, z własnej woli po gry opowiadające o satanizmie, okultyzmie, poważnie (a nie wyłącznie powierzchownie) traktowanym politeizmie lub w jakiś inny sposób kwestionujące dogmat chrześcijański (czyt. językiem kościoła - obrazoburcze)? Bo jak wiemy kościół traktuje wymienione przez Ciebie wyznania jako w dużej mierze "kompatybilne" i niegroźne. I jak już namierzyłeś uczucie, które powoduje że te gry Cię odpychają to wiesz, że czując podobne emocje inne osoby nie widzą żadnego powodu by sięgać po gry, które zdają się być motywowane mniej lub bardziej bezpośrednią promocją wiary chrześcijańskiej. Pytanie kto ma rację (a często w domyśle: czemu "my" jesteśmy tacy super, a Ci "inni" tacy niesuper) nie prowadzi raczej do zrozumienia faktycznych zjawisk.
BOLLO pisze: 30 wrz 2022, 12:16 Dziwię się zatem że jeżeli dochodzi to wydania gry z doklejoną tematyką Chrześcijańską to generalnie zawsze jest hejt i kpina.
Ta robocza teoria może być dość celna:
mineralen pisze: 27 wrz 2022, 10:46 Mi się osobiście wydaje, że wszyscy ci ludzie, którzy się naśmiewają tak naprawdę nic by do gier w tematyce religijej nie mieli, gdyby nie to, że władza wpycha wszystkim obywatelom katolicyzm na siłę do gardła niezależnie czy są religijni czy areligijni (czy wręcz odmawia się obywatelstwa, patriotyzmu czy moralności jeżeli ktoś jest niewierzący).
Faktem chyba jest, że wielu osobom w tym kraju chrześcijaństwo bezpośrednio kojarzy się jednoznacznie z katolicyzmem, a katolicyzm z władzą, przywilejami materialnymi, hipokryzją i opresją obyczajową. Nie wnikam tutaj w to kto jest za to odpowiedzialny, a tym bardziej w to czy to dobrze, czy źle, a jedynie podpisuję się pod hipotezą, że taki jest wizerunek wśród dużej części społeczeństwa. Musi to jakoś wpływać na inny odbiór tego wyznania względem pozostałych. Jeszcze jednak ważniejsze jest to, że zwykle widzimy hejt i kpinę gdy dotyczy rzeczy dla nas ważnych, a - nawet podświadomie - przeoczamy lub bagatelizujemy, gdy kpi się z kogoś obcego.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2022, 14:02 przez czikenpredator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: arturmarek »

BOLLO pisze: 30 wrz 2022, 13:21
Btw. Czy przeszkadzałoby Ci gdybyś grał w imprezówkę, w której Zeus byłby mięśniakiem, Ozyrys przygłupek lub Thor złodzieje?
Prawie mnie złapałeś. Z tą różnicą że mitologie to co innego niż czyjaś wiara. Zaraz ktoś i tak napiszę że z niego szydzę bo on wierzy w latające konie a ja sięz nich śmieję. Staram się szanować innowierców tak jak sam chciałbym być szanowany dlatego nie grałbym w gry w których "grubasek" Budda jadłby chipsy a Shiva była by w kabaretkach z piersiami na wierzchu. Ale może to wynika również z tego ze tego typu żarciki `ala Charlie Hebdo nigdy mnie nie bawiły.

Może mam kija w d....i przez to jestem sztywny no ale tak mam.
Niepotrzebnie się bronisz, bo ja Cię nie próbuję atakować. Wręcz przeciwnie, to jest normalne, że coś Cię dotyka, a coś "analogicznego" już nie. To tylko dowodzi biznesowej bezsensowności wydawania gry o tematyce biblijnej. Z mitologią i wiarą coś pomieszałeś, szkoda tutaj to tłumaczyć, sam nie jestem ekspertem, poczytaj definicje obu pojęć na Wikipedii. Istnieje religia, w której Bogiem jest Thor, ma stosunkowo niewielu wyznawców. Ale nawet jeśli jest ich 1000, to już można się wyśmiewać? A z Jezusa, kóry ma miliard wyznawców już nie? Ja nie staram się tutaj dać znaku równości. Mi akurat nie przeszkadzało by gdyby jedną z postaci w grze o różnych bogach był Jezus, bo mam tutaj małą wrażliwość.

Jednak przeszkadzało by mi gdyby przerobili tematykę Puerto Rico na obóz koncentracyjny. Wskazuję Puerto Rico nieprzypadkowo, bo rozumiem, że aktualna tematyka może ludziom przeszkadza, a dla mnie jest neutralna.
Awatar użytkownika
czikenpredator
Posty: 266
Rejestracja: 18 gru 2018, 20:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 58 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: czikenpredator »

Dokładnie tak. Przy czym gdyby gra była naprawdę wyjątkowo dobra i nie wydawała się na pierwszy rzut oka zbyt indoktrynacyjna, to podjęcie ryzyka pewnie mogłoby się opłacać. Tylko ktoś musi zrobić taką wybitną grę i tu są największe schody pewnie :) Zaryzykuję podejrzenie, że zbiór uzdolnionych projektantów i zbiór osób religijnie mocno zaangażowanych nie przecina się w zbyt wielu punktach.
mineralen
Posty: 951
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 558 times
Been thanked: 638 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: mineralen »

arturmarek pisze: 30 wrz 2022, 10:47
Kolejny komentarz, który "dowodzi", że taka tematyka to jest morderstwo, po co twórca gry miałby sam swojej grze robić krzywdę?
To tak swoją drogą pisałem to w kontekście tego, ze pojawiły się posty (już usunięte) będące prywatą w stosunku do autora. Nie uważam, że jak na forum powstaje jakiś temat dotyczący religii to musi prowadzić do jego zamknięcia :)

Uważam też, że gra w religijnym (chrześcijańskim) uniwersum nie będąca indoktrynacją a rozrywkowym ujęciem tematu miałaby potencjał na sprzedażowy hit - szczególnie jeżeli docelowym rynkiem będzie USA.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5168
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1062 times
Been thanked: 1660 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: BOLLO »

Jednak przeszkadzało by mi gdyby przerobili tematykę Puerto Rico na obóz koncentracyjny. Wskazuję Puerto Rico nieprzypadkowo, bo rozumiem, że aktualna tematyka może ludziom przeszkadza, a dla mnie jest neutralna.
To są trudne sprawy i warto o nich rozmawiać. Być może kiedyś nawet dochodzi się do jakiejś refleksji i większość ją być może nawet poprze.

U mnie taką refleksją po dobrej i kulturalnej rozmowie tu na forum byłoby:
1) Gry opierane głównie na trzonie wiary to wielkie ryzyko dla autora/wydawcy
2) Gry z drugoplanową fabułą powiązaną z wiarą są jak najbardziej ok (budowa Meczetu,wojny klanów,składanie ofiary Duchowi Gór)
3) Gry z mitologią mają bardzo dobre rokowania i nadają się do każdej grupy graczy
4) Gry oparte na wierze ale jedynie zawierające potwierdzone historie (narodziny Mahometa,życie Apostołów,krucjaty....wojny) mogłyby być całkiem dobrymi grami i nie koniecznie musiałyby w jakimś stopniu dzielić ludzi.
5) Gry stricte robione o danej wierze mogą mieć odbiorców raczej wierzących w danego boga
6) Lepiej odpuścić....i zrobić klasyczne euro które bawi wszystkich. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Gosiek »

BOLLO pisze: 30 wrz 2022, 13:21
Btw. Czy przeszkadzałoby Ci gdybyś grał w imprezówkę, w której Zeus byłby mięśniakiem, Ozyrys przygłupek lub Thor złodzieje?
Prawie mnie złapałeś. Z tą różnicą że mitologie to co innego niż czyjaś wiara.
No ale sęk w tym, że istnieją ludzie dla których to jest wiara, a nie mitologia. Mają związki wyznaniowe, zorganizowany kult, ceremonie, spotkania itp. I jakaś część z nich też nie jest zadowolona z przerabiania ich wiary i bogów na jarmarczne świecidełka czy przedstawiania ich niezgodnie z kanonem. No ake są mniejszością, więc kto by się tym przejmował...

Nie kojarzę co prawda takich przykładów jak podano wyżej z planszówek (może ktoś zna i podrzuci?), ale asatryjczyk ma takie samo prawo do oburzenia, że przedstawiono np. Tyra (boga m.in. sprawiedliwości) jako złodzieja, jak chrześcijanin gdy ktoś z Jezusa robi mordercę.

Ale jak taka przeróbka zostanie dobrze zaprezentowana, to nie widzę problemu, żeby taka gra zaistniała. Żadna religia nie powinna ograniczać swobody twórczej.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3216
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 419 times
Been thanked: 1007 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: psia.kostka »

Uważam też, że gra w religijnym (chrześcijańskim) uniwersum nie będąca indoktrynacją a rozrywkowym ujęciem tematu miałaby potencjał na sprzedażowy hit - szczególnie jeżeli docelowym rynkiem będzie USA.
Nuns on the run - hidden movement w zenskim klasztorze. Posiadam :P
https://boardgamegeek.com/boardgame/65515/nuns-run

Taka zabawna (niekoniecznie przesmiewcza) katolicka otoczke mozna nakleic na inne mechaniki. Np ekonomiczne euro o prowadzeniu parafii/plebanii? Moglyby byc tez tematyczne twisty. Datki na remont dachu inwestujesz "tymczasowo" w krypto itp Kreskowkowa otoczka z przasnym proboszczem i sprytnym, milenialsowym wikarym. Takie nowoczesne podejscie XXI wieczne, zamiast oklepanego klasztoru w sredniowieczu. Ale kto co woli - krowki, pergaminy, dziesiecina tez moze byc wariant ;) Mogloby to byc modne obecnie solo lub zaawansowany roll&write. Zapytania wydawcow o copywrite prosze kierowac na PW 8)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1488 times
Been thanked: 1141 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Bruno »

Gosiek pisze: 30 wrz 2022, 14:05 No ale sęk w tym, że istnieją ludzie dla których to jest wiara, a nie mitologia. Mają związki wyznaniowe, zorganizowany kult, ceremonie, spotkania itp. I jakaś część z nich też nie jest zadowolona z przerabiania ich wiary i bogów na jarmarczne świecidełka czy przedstawiania ich niezgodnie z kanonem. No ake są mniejszością, więc kto by się tym przejmował...
Lądujemy w off-topie, ale podejmę rękawicę - sęk w tym (jak piszesz), że te kulty neopogańskie, to nie jest żaden poważny (= społecznie istotny) nurt kultury, tylko próba "rekultywacji" dawnej wiary przez osoby, które żadnego przygotowania (backgroundu) kulturowego do tego nie mają. Ot, dziś zaczniemy czcić ten kamień i może ktoś się przyłączy.
Wszyscy ci "rodzimowiercy" to tylko grupa rekonstrukcyjna, która bez odpowiednich narzędzi i wiedzy o przeszłości próbuje wskrzesić zainteresowanie "mityczną" (a więc "lepszą") przeszłością. Najśmieszniejsze jest to, że największe żniwo zbierają w najbardziej zsekularyzowanych społecznościach zachodu.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 322
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 42 times
Been thanked: 82 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Reku_ »

Natrafiłem na ten jakże ciekawy temat i zacząłem żałować, że nie jestem twórcą gier. Zrobiłbym grę area control z asymetrycznymi frakcjami walczącymi o dominację na świecie. Dajmy na to judaizm, chrześcijaństwo (może z rozbiciem na obrządek rzymski i bizantyjski), muzułmanizm, buddyzm jeszcze by trzeba coś dorzucić.
Problem w tym, że kontrowersje zabiłyby taką grę raz dwa.

A w temacie powyższych dywagacji jest moim zdaniem jeszcze taka kwestia, że z tematyką biblijną to trochę byłby problem jak z wszystkimi grami edukacyjnymi różnej maści. Za bardzo to "na siłę" robione by było zapewne.
Żeby stworzyć grę, która miałaby przekazywać jakieś pozytywne wartości dajmy na to, albo przy okazji dobrej rozgrywki wprowadzić jakiś element edukacyjny o jakiejkolwiek religii, trzeba by się na prawdę mocno napocić.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 433 times
Been thanked: 135 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: esubotowicz »

Reku_ pisze: 01 paź 2022, 05:14 z asymetrycznymi frakcjami walczącymi o dominację na świecie. Dajmy na to judaizm, chrześcijaństwo (może z rozbiciem na obrządek rzymski i bizantyjski), muzułmanizm, buddyzm jeszcze by trzeba coś dorzucić.
Jest taka gra, Cywilizacja (w każdym razie komputerowa, tej planszowej nie miałam przyjemności poznać), gdzie gramy jakąś nacją i próbujemy zdominować inne pod względem religii. I wg mnie to się jak najbardziej broni, bo nie jest jednostronne, nie wyróżnia jednej religii.

Z grami oraz innym dowolnym produktem o tematyce lub charakterze religijnym osobiście miałabym problem jeżeli gra próbowałaby przemycić jakiś światopogląd. I to niekoniecznie musi być gra chrześcijańska, choć to akurat religia najbliższa naszej kulturze. Pewnie tez dlatego mamy z takimi produktami największy kontakt, a także najłatwiej jesteśmy w stanie rozpoznać, gdzie się kończy element kulturowy, a zaczyna religijny.

Nie mam potrzeby narażać się na sytuacje, gdzie mogłabym się poczuć niekomfortowo, miałabym potrzebę bronić siebie lub swoich poglądów, czy z czegokolwiek się tłumaczyć. To jest zbyt osobiste i nie kojarzy mi się z dobrą zabawą. Wolę taki produkt ominąć szerokim łukiem, na wszelki wypadek.
Ewa
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: trance-atlantic »

Reku_ pisze: 01 paź 2022, 05:14 Natrafiłem na ten jakże ciekawy temat i zacząłem żałować, że nie jestem twórcą gier. Zrobiłbym grę area control z asymetrycznymi frakcjami walczącymi o dominację na świecie. Dajmy na to judaizm, chrześcijaństwo (może z rozbiciem na obrządek rzymski i bizantyjski), muzułmanizm, buddyzm jeszcze by trzeba coś dorzucić.
Problem w tym, że kontrowersje zabiłyby taką grę raz dwa.
Już widzę jak ktokolwiek w Ameryce zaaprobuje grę, w której walczy się przeciwko judaizmowi. :mrgreen: Ciekawsze, i zmuszające przy okazji do myślenia, byłoby pokazanie "walki" z prawdziwą wiarą przy pomocy sekt typu Świadkowie Jehowy, Mormoni, Zielonoświątkowcy etc. Albo coś o Vaticanum II, tam to się dopiero działo.

Bruno pisze: 01 paź 2022, 04:33 Lądujemy w off-topie, ale podejmę rękawicę - sęk w tym (jak piszesz), że te kulty neopogańskie, to nie jest żaden poważny (= społecznie istotny) nurt kultury, tylko próba "rekultywacji" dawnej wiary przez osoby, które żadnego przygotowania (backgroundu) kulturowego do tego nie mają. Ot, dziś zaczniemy czcić ten kamień i może ktoś się przyłączy.
Wszyscy ci "rodzimowiercy" to tylko grupa rekonstrukcyjna, która bez odpowiednich narzędzi i wiedzy o przeszłości próbuje wskrzesić zainteresowanie "mityczną" (a więc "lepszą") przeszłością. Najśmieszniejsze jest to, że największe żniwo zbierają w najbardziej zsekularyzowanych społecznościach zachodu.
Dla mnie to nie jest śmieszne (w znaczeniu, jak przypuszczam, dziwne). Przeciwnie, sekularyzacja właśnie temu ma służyć, żeby zobojętniać ludzi na sprawy - najogólniej rzecz ujmując - duchowe; ot, wierz w co chcesz (coś a'la róbta co chceta) a jak się znudzisz to "kup" sobie następną historię. Ma być fun i nic poza tym.

Wciąż jeszcze są na świecie ludy, które wierzą w magię bóstw, posążków, kadzidełek, szumu liści na wietrze czy czego tam jeszcze. Nie jest to jednakże dowodem na istnienie jakiejkolwiek wiary (pojmowanej tak, jak np. chrześcijaństwo), ale wyłącznie na chęć zaspokajania w swoim życiu także potrzeb niematerialnych, co zresztą zawsze było (i wciąż jest) dla człowieka czymś naturalnym. Choć świat współczesny zdaje się temu w dużej mierze przeczyć.

A co do tematu - The Acts. ;)
https://boardgamegeek.com/boardgame/255392/acts
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
koka2018
Posty: 19
Rejestracja: 12 lut 2018, 17:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: koka2018 »

To ja polecę Commissioned - kooperację, w której wcielamy się w apostołów szerzących wiarę i walczących z różnymi przeciwnościami. Mamy kilka scenariuszy do wyboru, nawiązujących do wydarzeń z okresu wczesnego chrześcijaństwa, a mechanika jest podobna do tej z Pandemica. Znajomość tematu nie jest wymagana, aczkolwiek daje ona dodatkowy "smaczek".
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: autopaga »

W Słupie Ognia też jest aspekt podziału graczy na katolików i protestantów.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: kempy »

Jest taka karcianka Redemption. Chyba druga po MtG jeśli chodzi o ciągłość wydawania bo pierwsza edycja pojawiła się w 1995 roku.

https://www.cactusgamedesign.com/redemption/
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Kajtek1
Posty: 25
Rejestracja: 20 lut 2015, 21:35
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Kajtek1 »

Odpowiadając na pytanie autora wątku sądzę, że gry o tematyce biblijnej mają sens. Jak słusznie zauważył Bollo, gry o takiej tematyce przeważnie nie są dobre mechanicznie. Jednak mamy wolny rynek. Nikt nikogo nie zmusza do grania w określone gry, ani tym bardziej ich kupowanie. Na pewno pojawi się hejt osób negatywnie nastawionych do religii. Jednak nie zmieni to odbioru gry, jej mechaniki dla właściciela danego produktu.
Jakiś czas temu chciałem kupić Commissioned, o którym wspominał koka 2018. Jednak nie miała w ofercie ani Planszomania, ani Planszostrefa, u których kupuję rzadko sprzedawane tytuły.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 610
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 188 times
Been thanked: 172 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: Michito »

Jak widać i wśród nowości znajduje się miejsce na gry o tematyce okołoreligijnej: https://boardgamegeek.com/boardgame/371 ... nno-domini

Chociaż po lekturze opisu gry nie mogę pozbyć się wrażenia, że sama gra mogłaby zostać umieszczona w jakimkolwiek settingu (IMHO częsta przypadłość gier, w których dominującą mechaniką jest worker placement).

A co do głównego wątku, to moim zdaniem zabawki z kartonu, plastiku i drewna to nie jest optymalne medium dla szerzenia jakiejkolwiek religii. Z drugiej strony chętnie zagrałbym w The Mission albo Comisssioned, ale to ze względu na osadzenie w określonych realiach historycznych a nie z uwagi na wątek religijny.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Gry o tematyce Biblijnej/Religijnej

Post autor: espresso »

Przypomnę jeszcze taką grę De Vulgari Eloquentia, w która może nie jest o Biblii, ale można w niej zostać papieżem. Całkiem solidne euro.
kulka
Posty: 143
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Gry biblijne/religijne

Post autor: kulka »

Tymczasem taka wiadomość (za Planszowkowe Newsy):

INFO

Jednym z dużych tytułów, jakie wydawnictwo Devir Games planuje wydać w przyszłym roku, jest Ierusalem Anno Domini - debiut Carmen Garcíi Jiménez.

W Ierusalem Anno Domini każdy z graczy reprezentuje jedną ze wspólnot wyznawców Jezusa z Nazaretu, którzy przybywając do Jerozolimy z pobliskich miasteczek i wiosek, chcą zbliżyć się do miejsca Ostatniej Wieczerzy i dostać się jak najbliżej Jezusa i jego apostołów. Odwiedzając różne lokacje na planszy, gracze będą zbierać surowce (kamienie, chleb i ryby), a także denary lub karty pozwalające na wykonywanie kolejnych akcji, takich jak na przykład wysłuchanie przypowieści, udanie się do stołu, zmianę miejsca czy wyświadczenie przysługi.

Gra ma zawierać również tryb solo.
ODPOWIEDZ