Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Rafak
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2022, 22:15

Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: Rafak »

Cześć,

Szukam z żoną gry w którą moglibyśmy grać w dwie osoby podczas nadchodzących zimowych wieczorów z kieliszkiem wina w ręku. Jedyna gra w którą gramy od roku i tak naprawdę się nam nie znudziła to 7 Cudów: Pojedynek. Uwielbiamy ją za możliwość obrania pewnej strategii, dążenia do niej, sporą interakcję, możliwość rozmawiania o swoich ruchach oraz brak potrzeby wielominutowego analizowania każdego ruchu.

Niestety nie podeszły nam:
Tajniacy Duet - w dwie osoby ta gra tak nie bawi, raczej irytuje
Splendor - mała interakcja, praktycznie za każdym razem to 20 minut milczenia i liczenia
Cytadela - temu z pewnością damy jeszcze szanse, ale odrzuciła nas prostota tej gry oraz potrzeba 100% skupienia podczas każdej tury.

Nie mam określonego budżetu, ale im taniej tym lepiej. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: kurdzio »

Sprawdźcie sobie kafelkowce na 2 osoby - Zamek oraz Botanik.

Z abstraktów to Calico albo Kaskadia, chociaż tu naturalnie interakcji raczej mało.

Na spokojne granie polecam Łąkę która świetnie działa na 2 osoby oraz Wyspę Skye, gdzie interakcji jest już więcej ale tutaj to akurat im więcej osób tym lepiej, u nas na dwóch graczy się sprawdziła.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 495
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 253 times
Been thanked: 444 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: vnzk »

Ja dorzucę dwie:

- Caper: Europe - bardzo przyjemna karcianka, interakcja jest głównie w przeciąganiu liny przy trzech lokalizacjach oraz przy drafcie kart w każdej rundzie. Dzięki temu, już po pierwszej wymianie każdy wie, jakie karty są dostępne i można śmiało rozmawiać o swoich ruchach. Niektóre karty mają też interakcję bezpośrednią. No i, moim zdaniem, jest przepięknie wykonana. Więcej rozpisałem się w temacie z grą. Niestety obecnie nie jest najtańsza (dostępna w Planszomanii, brak polskiej wersji ale jest niezależna językowo)

- Watergate - card driven game w stylu Zimnej Wojny, ale z prostszymi zasadami i do zagrania w 45 minut. Właściwie czysta interakcja. Zarówno przeciąganie znaczników rozmachu, inicjatywy i dowodów na torze, jak i układanie tych ostatnich na tablicy. Asymetryczne warunki zwycięstwa i ciągłe zwroty akcji. Choć jest zdecydowanie bardziej taktyczna niż strategiczna. Zaskakująco spodobało się żonie (mimo tematyki), a 7 cudów pojedynek było długo naszą ulubioną dwuosobówką. Do złapania w cenie podstawki 7CP.

Obie gry w niemal identycznych pudełkach, co tytułowa:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: Emil_1 »

Rafak pisze: 02 paź 2022, 11:14 Cześć,

Szukam z żoną gry w którą moglibyśmy grać w dwie osoby podczas nadchodzących zimowych wieczorów z kieliszkiem wina w ręku. Jedyna gra w którą gramy od roku i tak naprawdę się nam nie znudziła to 7 Cudów: Pojedynek. Uwielbiamy ją za możliwość obrania pewnej strategii, dążenia do niej, sporą interakcję, możliwość rozmawiania o swoich ruchach oraz brak potrzeby wielominutowego analizowania każdego ruchu.

Niestety nie podeszły nam:
Tajniacy Duet - w dwie osoby ta gra tak nie bawi, raczej irytuje
Splendor - mała interakcja, praktycznie za każdym razem to 20 minut milczenia i liczenia
Cytadela - temu z pewnością damy jeszcze szanse, ale odrzuciła nas prostota tej gry oraz potrzeba 100% skupienia podczas każdej tury.

Nie mam określonego budżetu, ale im taniej tym lepiej. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Cześć, czy próbowaliście dodatki do 7CŚ?
Miłego dnia! :)
Rafak
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2022, 22:15

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: Rafak »

Dodatki oczywiście mamy, nawet spróbowaliśmy sił w tworzeniu własnych, ale finalnie pozostaliśmy przy Agorze i Panteonie :lol:

Za resztę propozycji dziękuję, jak tylko znajdę chwilę to wczytam się w instrukcje czy ,,mają to coś". Oczywiście czekam dalej również na inne propozycje.

W innych, głównie starszych wątkach wiele osób polecało też Osadnicy: Narodziny Imperium. Myślicie, że może się sprawdzić?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1483
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: arturmarek »

Ja bardzo dużo gram 2-osobowo z żoną. Z krótkich gier z interakcją polecam Azula i Patchworka. Z trochę cięższych Zamki Burgundii.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: Piaskoryb »

Race for the Galaxy
Może ktoś powie że to brzydka gra, moze ktoś powie że tematycznie nie taka, może ktoś mówić że trzeba chwili żeby się nauczyć ikon ale po paru grach te ikony będą Waszym drugim językiem, gra będzie szybka i płynna a możliwości? Powiem Ci coś o możłiwościach. Ja z moją połówką która była bardzo na NIE jeśli chodzi o Race For The Galaxy pograliśmy trochę i po dziś dzień jest to jedna z najlepszych karcianek. Ta gra jest tak dobra, płynna i pozwala na takie kombinacje że kiedy po kilkudziesięciu partiach mieliśmy mozliwość usiąść do 7 cudów pojedynek to te 7 cudów pojedynek wydała nam się płytka, wolna, ograniczona i nudna. Polecam spróbować RftG :)
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: arracan »

My ostatnio na dwie osoby gramy głównie w:

- Kaskadia - strasznie mi się to podoba. Banalnie proste zasady, rozgrywka wymagająca sporej elastyczności i główkowania. Ogólnie bardzo przyjemne. Popełniłem o niej zresztą tekst, polecam lekturę ;)

- Terraformacja Marsa: Ekspedycja Ares - jesteśmy z żoną fanami zwykłem Terraformacji więc podchodziliśmy trochę jak pies do jeża, ale zupełnie niesłusznie, bardzo nam siadło. Jest losowa, sporo zależy od dociągu kart, ale jakiś-tam wpływ też na to mamy. Dla nas sporo funu mimo wsztystko

- Zamki Burgundii - z jednej strony najcięższa z wymienionych, z drugiej nadal nie jest trudna. Ciężkość wynika raczej z mnogości możliwości ;) Fantastyczny mechanizm zarządzania kośćmi.
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: dizzit »

Race for the galaxy - wyżej opisane, mam to samo zdanie.

Taluva - zupełnie inny klimat (mapka 3d) którą sami budujemy, mocno taktyczna na 2 osoby. Od 10 lat gre mam w swoim top 10

Dodam tylko że ja nie specjalnie lubie setupy. Obie ww gry wyciągany z pudełka i gramy. Czas przygotowania po 15 sek.

Była mowa o osadnikach NI. Pomimo że bardzo sie starałem bo szukam takiej cywilizacyjnej karcianki to jednak .... 51 stan jest dużżo lepszy. Ja mam akurat starą wersje. Ale też kolekcji nigdy nie opuści

Może jeszcze Neuroshima Hex?
Cyel
Posty: 2583
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1442 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: Cyel »

Dodaję głos na Race for the Galaxy i dorzucam jeszcze Res Arcana.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2078
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 143 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: walkingdead »

Co prawda, Suburbia nie jest raczej podobna do 7C, ale na Waszym miejscu przyjrzałabym się tej grze.
Grałam w poprzednią edycję, ale wiem, że teraz Portal ma w przedsprzedaży nowe wydanie.
Strategia o budowaniu miasta, trzeba pokombinować, ale ciężar gry nie przytłacza.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 417
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 613 times
Been thanked: 404 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: kuleczka91 »

Ja polecam wspomniane Zamki Burgundii (bardzo dobra gra), Wiedźmia skała, Little Town, Głębia, Zaginiona Wyspa Arnak, ogólnie nie znajdziesz raczej gry podobnej do pojedynku, ale wyżej wymienione to gry z interakcją :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: karmazynowy »

Hadara jest podobna do Pojedynku, też mamy draft (troszkę inny) i zbieranie kart przed sobą ale dochodzi także kilka innych rzeczy.

Inna propozycja to Amazonia.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: m_marple »

Chciałam z typowych dwuosobówek polecić jeszcze Tuareg i Nagaraja (obie z dość ciekawą interakcją), ale widzę że chyba już niedostępne i tylko pojedyncze sztuki są w sklepach w jakiś kosmicznych cenach. Tak więc ewentualnie z drugiej ręki musielibyście szukać.
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: bananek »

Też gram najczęściej w 2 osoby i rękoma i nogami podpisuję się pod opcją Tuareg. Będzie dodruk, niestety chyba dopiero w przyszłym roku. Na ten moment tylko z drugiej ręki
szympansica
Posty: 11
Rejestracja: 09 paź 2010, 20:30

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: szympansica »

Polecam CAPITAL
Podobieństwa - gra na rundy (tu 6), wymiana kart między graczami
Naprawdę dobrze działą na dwie osoby :)
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 363
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: Grellenort »

Tuareg - podobny kaliber, podobna regrywalność i nawet pudełko podobnych rozmiarów :wink:
pawelpiotrm
Posty: 27
Rejestracja: 02 lut 2016, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: Gra dla dwóch osób, podobna do 7 Cudów: Pojedynek

Post autor: pawelpiotrm »

Ja z żoną też bardzo lubię 7CP. Ale jak mamy więcej czasu, to chętnie gramy w Zamki Burgundi. Bo ona jest rewelacyjna i na 2 i na 3 i na 4 osoby. Jak ktoś chce do nas wpaść to nie ma sprawy, nie zmieniamy gry :D
ODPOWIEDZ