Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: cahir »

Hmm dziwne, że nie było tematu do tej pory :oops:
pytania początkującego, bo jestem w trakcie pierwszej partyjki.
1) karty zagrywane " na stałe" z symbolem nieskończoności. Czy ich działanie np. dające nam zasoby, działa w każdej turze czy tylko przy zagrywaniu?
2) gdy zagrywamy kartę, której pozbywamy się z talii np. bunt odkładamy na stos, to znacznik akcji też zużywamy i co, kładziemy go z boku po prostu( bo przecież nie na karcie)
3) karty w garnizonie- jakie jest prawdopodobieństwo, że te karty odzyskamy do talii? czy raczej mam zakładać, że zobaczę je dopiero przy końcu gry?
4) czy zagrywane karty trafiają od razu na stos odrzucony czy na obszar gry?( gdy dojdzie np. do potrzeby przetasowania decku w trakcie tury?)

tyle na razie, dzięki z góry za odpowiedź.
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
SolarWind
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2020, 14:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: SolarWind »

1. Zależy od typu karty - są takie które dają bonusy od razu (głównie terytoria) a są takie które mają słowa kluczowe które działają zależnie od typu. "Przesilenie" - dostajesz bonusy co fazę przesilenia; "Zaznacz" - musisz położyć znacznik zaznaczenia na karcie i wykonać jej polecenia. Także głównie terytoria są jednorazowe a pozostałe przeważnie wielokrotnego użytku.
2. Instrukcja mówi tylko o ściąganiu znaczników akcji z karty systemu i kładzeniu ich obok, nie trzeba ich kłaść na kartach (w przeciwieństwie do znaczników zaznaczenia).
3. Jest konkretna karta "Chwała" (u większości nacji), która każe porzucić 3 terytoria na stos odrzucony. Dodatkowo jest parę kart ataków zmuszających do cofnięcia terytorium. Także karty w garnizonie czasem wracają do talii.
4. Zagrywana karta idzie na stos odrzucony po całkowitym rozpatrzeniu jej.

Mam nadzieję, że pomogłem
nolify
Posty: 241
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

W polskiej edycji istnieje nieścisłość między instrukcją, a kartami. Nie znalazłem sprostowania na stronie Lucrum Games. Na razie mam tylko Antyk, ale w internetach podejrzałem, że w Legendach również na kartach znajdziemy termin "wykonaj rozwój". Wspomniany termin nie znajduje się nigdzie w instrukcji. Przykładem karty z poleceniem wykonania rozwoju jest Król Królów, Chwalebny czy Rozkwit (Persja, Macedonia). W sekcji słowa kluczowe jest słowo kluczowe Rozwiń. Okazuje się, że trzeba wykonać efekt tego słowa, więc "wykonaj rozwój" znaczy tyle co "Rozwiń".
W angielskiej edycji nie ma problemu. Na kartach widnieje Develop. W instrukcji widnieje Develop.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: Wincenty Jan »

Mam pytanie co do ikon na dole kart. Czy pod karty,
które mają na sobie ikonę karty archaicznej (listek) a zarazem ikonę karty cywilizowanej (kolumna) również podkładam kartę buntu?
A także gdy moja karta ma zdolność , która pozwala mi podporządkować kartę cywilizowaną lub archaiczną to mogę podporządkować kartę mająca dwa te symbole?
nolify
Posty: 241
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Bunt leci pod karty z dwoma wymienionymi przez Ciebie ikonami. Bunt nie ląduje jedynie pod kartami regionów.

Możesz podporządkować taką kartę.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 130 times
Been thanked: 73 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: Mrukar »

[
Spoiler:
" Wykonaj rozwój " odnosi się do sytuacji, gdy jako imperium dodajesz do swojej talii kartę z talii rozwoju (po opłaceniu kosztu). Do rozwoju dochodzi po przewinieciu talii gracza (skrótowo mówiąc) lub gdy jest takie polecenie na karcie.
nolify
Posty: 241
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Mrukar pisze: 22 lip 2023, 14:51 [
Spoiler:
[/spoiler]

" Wykonaj rozwój " odnosi się do sytuacji, gdy jako imperium dodajesz do swojej talii kartę z talii rozwoju (po opłaceniu kosztu). Do rozwoju dochodzi po przewinieciu talii gracza (skrótowo mówiąc) lub gdy jest takie polecenie na karcie.
[/quote]

Tak jak napisałem wyżej....... W polskiej edycji istnieje nieścisłość między instrukcją, a niektórymi kartami. W angielskiej wersji nie ma tego problemu.

Swoją drogą nigdzie w instrukcji nie jest napisane, że to o czym piszesz, nazywane jest jako "wykonaj rozwój". Mylisz się nazywając tę procedurę "wykonaniem rozwoju", bowiem jest to coś zupełnie innego. "Wykonać rozwój" można nawet wtedy, kiedy masz żeton "x" na wierzchu swojej talii rozwoju.

Reasumując, procedura "wyczerpania talii gracza" (o której piszesz) nie jest jednoznaczna z "wykonaniem rozwoju", które to polecenie (a dokładniej słowo kluczowe) możesz znaleźć na kilku kartach.

Z kolei w angielskiej wersji dokładnie jest napisane, co oznacza "develop". I właśnie o tym pisałem w swoim poście. O sytuacji, w której grasz kartę "develop/wykonaj rozwój" i co wtedy właściwie trzeba zrobić.
Zwróciłem swoim postem uwagę, na błąd polskiego wydania. Karty mówią "wykonaj rozwój", a powinno być napisane "Rozwiń". Wtedy rodzima instrukcja i karty nie byłyby rozbieżne. No i przy okazji mielibyśmy słowo kluczowe jak malowane tj. develop tłumaczone na rozwiń, a nie jako polecenie, którego nie znajdziesz w instrukcji.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: flissak »

Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, bo zawsze miałem na co zużyć akcję w swojej turze, ale czy można zagrać trwałą kartę, którą mamy już zagraną w obszarze gry, czy musiałbym ją cofnąć na rękę i zagrać ponownie?
nolify
Posty: 241
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

flissak pisze: 07 gru 2023, 21:39 Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, bo zawsze miałem na co zużyć akcję w swojej turze, ale czy można zagrać trwałą kartę, którą mamy już zagraną w obszarze gry, czy musiałbym ją cofnąć na rękę i zagrać ponownie?
Opcja numer 2. Musiałbyś cofnąć kartę, żeby ją zagrać. Ewentualnie karta trwała może zostać zrzucona, a po przetasowaniu talii dana karta wróci na rękę i wtedy możesz ją znowu zagrać. Generalnie to zagrywasz karty z ręki. W wyjątkowych sytuacjach można zagrywać z odrzutków, np. Macedonia ma taką możliwość.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: flissak »

Dzięki! Najśmieszniejsze jest to, że gra, która na wstępie wydaje się strasznie ciężka do ogarnięcia pozostawia tak niewiele pytań patrząc na długość wątku. To moje pytanie i tak było naciągane.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1531
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 184 times
Been thanked: 561 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: Ayaram »

Jak działa Paliputra u Maurja...Maurjo...... kurna powinni dodawać do gry jakieś FAQ jak odmieniać te niektóre nazwy :lol:

Ma zdolność pasywną, więc jak rozumiem jest nielimitowana i można dobrać kartę, dobraną kartę odrzucić by dobrać kartę i tak palić cały deck w każdej turze. I tak też grałem, ale to jest tak złamane i tak nie pasuje do koncepcji tego typu gier, że na bank jest jakiś haczyk?
nolify
Posty: 241
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Ayaram pisze: 26 gru 2023, 13:57 Jak działa Paliputra u Maurja...Maurjo...... kurna powinni dodawać do gry jakieś FAQ jak odmieniać te niektóre nazwy :lol:

Ma zdolność pasywną, więc jak rozumiem jest nielimitowana i można dobrać kartę, dobraną kartę odrzucić by dobrać kartę i tak palić cały deck w każdej turze. I tak też grałem, ale to jest tak złamane i tak nie pasuje do koncepcji tego typu gier, że na bank jest jakiś haczyk?
Z okazji Świąt jestem daleko od domu, więc lecę z pamięci. Podkreślam zatem, że rzecz muszę sprawdzić po powrocie.

Karta, o której wspominasz, nie posiada zdolności pasywnej tylko zdolność przesilenia. To w zasadzie rozwiązuje Twoje wątpliwości.

Czy to możliwe, że nie posiadasz poprawionych wersji kart? Dołączali do gry paczuszki z poprawionymi wersjami kart. Najprawdopodobniej ta pataliputra czy jakoś tak, była jedną z kart do korekty. Zdolność pasywna na niej to błąd.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1531
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 184 times
Been thanked: 561 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: Ayaram »

nolify pisze: 26 gru 2023, 18:42 j tylko zdolność przesilenia. To w zasadzie rozwiązuje Twoje wątpliwości.

Czy to możliwe, że nie posiadasz poprawionych wersji kart? Dołączali do gry paczuszki z poprawionymi wersjami kart. Najprawdopodobniej ta pataliputra czy jakoś tak, była jedną z kart do korekty. Zdolność pasywna na niej to błąd.
Niestety mam grę z drugiej ręki i takich wynalazków jak poprawione karty tam nie było. Mam nadzieje, że nie ma tego za dużo :?
nolify
Posty: 241
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: nolify »

Ayaram pisze: 26 gru 2023, 20:38 Mam nadzieje, że nie ma tego za dużo :?
https://lucrumgames.pl/gry/gry1/imperium-legendy/

Tu można pobrać pdf z poprawionymi kartami.
Na szczęście nie ma tego dużo, 14 kart (+ errata kart nacji). Jest wśród nich Pataliputra , więc potwierdzam wcześniejsze info - powinno być przesilenie.
Pouzy
Posty: 68
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Re: Imperium antyk i legendy - pytania i wątpliwości

Post autor: Pouzy »

Również zakupiłem grę z drugiej ręki. Napisałem do wydawcy, który bez problemu dosłał mi poprawione karty.
ODPOWIEDZ