Strona 1 z 6

Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 10:42
autor: Halloween
Nie mam tu na mysli papierowych slomek :), ktore swieca triumfy ale czegokolwiek wiekszego nie bedacego opakowaniem wykonanego w duzej mierze z papieru wyzszej jakosci typu - planszowka, fizyczne ksiazki i komiksy.
Jak wam obserwacja czy intuicja podpowiada? Bo z 15 lat temu bylo mnostwo gadania o tym, ze e-booki zastapia ksiazki i jakos to sie nie stalo. Ale z drugiej strony promowanie oszczednosci papieru i wzrost jego cen doprowadzily do tego, ze ja juz praktycznie nie dostaje do domu papierowych gazetek reklamowych (drastyczne zmniejszenie ich iosci przez doslownie pare lat). Gazetki maja teraz byc dostepnie glownie online albo fizycznie dla chetnych w sklepie, a to przeciez produkt w duzej mierze dla osob starszych - to co z produktami dla mlodych? Nikogo mlodszego niz 30 lat nie widuje tez z niczym drukowanym, a przeciez nie przestali calkowicie czytac bo kazdy sie patrzy w telefon. Takze czy ta mlodsza od nas generacja w ogole lubi obcowac z papierem? Oczywiscie teraz rządzimy jeszcze my przyzwyczajeni do formy fizycznej ale jak obstawiacie jak to bedzie wygladalo za 20 lat jak juz dzisiejsi mlodzi w pelni przejma nasze miejsce? A nawet troche wczesniej bo przeciez producenci musza przewidywac trendy rynkowe.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 10:52
autor: SosnowyPatyk
Sztandarowy przykład o tym, że radio zostanie wyparte przez TV na pewno znasz. Jak sam zauważyłeś, e-booki nie wyparły książek. Co więcej, wydaje mi się, że moda na książki, albo ich większa dostępność do zakupu niż 30 lat temu, spowodowała, że tych książek czyta się obecnie więcej niż kiedyś - przynajmniej tak mi się wydaje, gdy widzę biblioteczki wśród moich znajomych, jak i moją osobistą, a także ruch w salonach księgarskich. Jedyna różnica to gazety i czasopisma - jeszcze w latach 90 czasopism na każdy temat były dziesiątki, gazety były dużo obszerniejsze, a kiosk był na co drugim skrzyżowaniu. Dzisiaj ten rynek jest mocno ograniczony, nad czym osobiście ubolewam, bo uwielbiam papierowe czasopisma i żaden wyświetlacz mi ich nie zastąpi (analogicznie jak z książkami, e-bookami i audiobookami). Patrząc na to z perspektywy, o której piszesz, czyli ekologii i oszczędności papieru - wydaje mi się, że nie będzie to miało wpływu zarówno na podaż jak i popyt wśród gier planszowych, komiksów, czy książek. Bardziej wydaje mi się, że w związku z coraz to częściej zapowiadanymi na świecie wizjami blackoutów, czy konieczności oszczędzania energii elektrycznej - będą częstsze powroty do analogowych form tej rozrywki (granie, czytanie, etc.)

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 11:02
autor: Darkstorm
W mojej ocenie ebooki JESZCZE nie wyparły książek ale ten proces będzie nieunikniony. Widzę to po gronie swoich znajomych - zapalonych czytelników i moli książkowych, którzy przerzucają się na czytniki bo jest to po prostu wygodniejsze. Sam się zaczynam łamać choć jestem negatywnie nastawiony do tego typu rozwiązań (co macanie papieru to macanie papieru :wink: )

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 11:03
autor: RUNner
Planszówki nie ucierpią, a jedynie portfele graczy.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 11:05
autor: kulka
Poruszyłeś tutaj kilka kwestii. Wg mnie e-booki nie zastąpiły zupełnie książek, ponieważ cena nie jest atrakcyjniejsza od wydań papierowych i potrzebny jest próg wejścia (zakup czytnika). Trzeba polować na promocje, wtedy naprawdę się to opłaca. Co ciekawe, książki drożeją (bo drożeje i papier), cena e-booków również. Korzystam z czytnika od 11 lat i obecnie stosunek książek cyfrowych do tradycyjnych to tak 3:1. Dlaczego jeszcze czytam tradycyjne wydania: i) bo nie wszystkie pozycje są dostępne na czytniki, ii) bo ilustracje są czarno-białe i potrafią być kiepskiej jakości, iii) bo nie doczekałem się korzystnej ceny. Poza tym czytnik to same zalety - wiele książek w jednej, podręczny, mam możliwość wyboru rozmiaru i wielkości czcionki, od niedawna regulacja podświetlenia i barwy (wg mnie game changer, gdyby nie cena), przystępność pozycji anglojęzycznych.
Dzieci lubią obcować z papierem. Dałem jeden z czytników córce i po miesiącu wróciła do papieru. Tu na pewno problem był rozmiar czytnika - mały ekran w połączeniu z większą czcionką sprawia, że niezbyt dobrze się to czyta. No i brak kolorowych obrazków. Porównałbym to do gier - dostaną komórkę, jest ekscytacja, wciągnięcie. Ale po jakimś czasie proszą o planszówkę, bo jest po prostu namacalna. Jak będzie dalej z wiekiem - nie wiem.
Przypuszczam że koniec końców wygra tablet, przynajmniej dla większości. Albo jakiś czytnik z dużym ekranem z kolorowym e-papierem, z możliwością rysowania.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 11:08
autor: sliff
Czytanie czy książek czy komiksów albo granie w planszówki to i tak już jest rozrywka dla nielicznej grupy "fetyszystów", także nie sądzę aby bastion zapachu kartonu poddał się łatwo.
Ebooki na rynku są już od lat i dopóki nie będą jakoś znacząco konkurować ceną tak jakiejś znaczącej rewolucji nie wypatrywałbym tutaj.

Co do innych produktów papierowych - reklama, gazety, art biurowe - śmierć. Żaden katalog czy ulotka nie wygra z aplikacją na telefon gdzie z jednej strony firma ma całą telemetrię a z drugiej użytkownik ma aktualny komplet promocji zawsze w kieszeni.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 11:26
autor: Dako
W ramach takich rozterek to ja bym się martwił:
"jak wygląda przyszłość papieru toaletowego/który rodzaj jest lepszy a może czy aby bidet jednak go zastąpi" :lol:

A tak poważnie od dłuższego czasu mamy dostęp do "planszówek na Steam" czyli taki Tabletop Simulator z jego "warstatem" i działania wydawnictw ze swoimi mniej lub bardziej udanymi projektami (bo kasa) przeniesienia gier planszowych na platformę elektroniczną...
Imho to jest coś jak tzw. ewolucja która może wnieść wiele dobrego do każdego "hermetycznego światka"
Bo jedni grają na Steam w Arkham/Nemsisa Lockdowna /Tainted Grail a inni po obcowaniu z elektroniczną wersją kupią Arnaka/Na skrzydłach (aby pograć wieczorkiem ze znajomymi)

PS
U mnie w ciągu dnia "analogowe książki" również/zawsze są obecne.
Wieczorami w łóżku kindle jest podstawą bo mojej lepszej połowy już nie wk^*&^@ ta świecąca lampka do czytania.
A audiobooki uprzyjemniają mi poranne bieganie/używanie orbitreka.
I tyle.
Oczywiście w ciągu doby trzeba ogarniać kilka czytanych pozycji ale to raczej kwestia wyważenia/przestawienia/pogodzenia tzw. wygody (to coś co mamy między uszami zawsze da radę).
Korzystajmy z tego co mamy dostępne i wygody które nam technologia oferuje.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 11:45
autor: arian
Ja czytam i papier i elektronicznie. Ale do elektronicznych komiksów np. nie mogę się w ogóle przekonać, chociaż mam w domu dwa tablety 10" i 12" Surface z wysoką rozdzielczością. Raz, że rozdzielczość tych wydań cyfrowych jest marna, dwa, że żeby mieć rozkladowkę, to bym musiał mieć dwa takie urządzenia obok siebie, a jednak komiksy bardzo często właśnie tak są rysowane, jako dwie kartki i takim jest zamysł twórców, żeby to widzieć jako całość. Oczywiście wszelkie artbooki w postaci cyfrowej też mi średnio leżą.

Z książkami jest różnie. Czytnik jest wygodny, bo nie zajmuje miejsca, ale formatowanie ebooków bardzo często jest dramatycznie słabe. I dotyczy to nawet nowych wydawnictw i nawet książek kupionych bezpośrednio w Amazon. Więc dopóki to się nie zmieni, papier będzie się miał u mnie bardzo dobrze. Inna sprawa, że niektóre po prostu lubię mieć na normalnej, a nie wirtualnej, półce.

A planszówki? Cyfrowe to dla mnie tylko dodatek. Bardzo lubię obcować z to fizycznymi komponentami, nie musieć przewijać ekranu, żeby mieć podgląd na wszystko, co leży na stole. Przestawiać prawdziwe figurki. Zbierać drewniane surowce. Ale też lubię, jak to przestawianie i układanie żetonów i innych elementów jest zrobione w satysfakcjonujący, a nie upierdliwy sposób.

Katalogi też wolę w formie papierowej. Nigdy nie przeglądałem katalogów z Ikea, Castoramy czy nawet jakiegoś Lidla w postaci elektronicznej bez wyraźnego powodu (czyli szukam czegoś bardzo konkretnego co chce kupić). A w papierowej zdarzyło mi się wielokrotnie.

Natomiast z prasy papierowej wyleczyłem się dawno temu. Niestety dla mnie to marnowanie papieru. Czytałem zawsze ułamek tego co było w gazetach, a reszta trafiała do kosza. W sieci mam prasówkę z tego co dla mnie najważniejsze i mogę sobie to spersonalizować pod siebie. No i dlatego nie przepadam za kolorowymi gazetami w PDF, które czyta mi się źle. Instrukcje też wolę papierowe i jak mam się uczyć gry której nie mam, to zawsze czuję jakieś zniechęcenie, żeby robić to z pdfa

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 12:04
autor: azazelmo
kulka pisze: 11 paź 2022, 11:05 Poruszyłeś tutaj kilka kwestii. Wg mnie e-booki nie zastąpiły zupełnie książek, ponieważ cena nie jest atrakcyjniejsza od wydań papierowych i potrzebny jest próg wejścia (zakup czytnika). Trzeba polować na promocje, wtedy naprawdę się to opłaca. Co ciekawe, książki drożeją (bo drożeje i papier), cena e-booków również.
To właśnie koronny argument (cena ebooków). Dopiero od końca 2019 VAT na ebooki spadł z 23% do poziomu drukowanych książek (5%). Mogę tu trochę mieszać, bo nie wiem jaki był VAT na papierowe wydania przed 2019, ale na pewno niższy niż na ebooki.
Ale najśmieszniejsze jest to, że praktycznie nie wpłynęło to na ceny. Często zdarza się, że wydanie papierowe jest tańsze (sic!) niż e-book czy aduiobook. Powiedzmy, że jeśli w wypadku tych ostatnich mamy do czynienia z tzw. „Superprodukcją” (aktorzy, ścieżka dźwiękowa), to może ma to sens, ale jak ebook może być droższy?
Ja zaczynam już dawać wiarę jakimś teoriom spiskowym o lobby papierniczym. To się w głowie nie mieści. W swojej pracy zawodowej m.in. wyceniam procesy produkcyjne i nie potrafię sobie wytłumaczyć tego fenomenu. Maszyny nie chodzą, maitanance odpada, zero zużycia materiałów, pakowania brak, ba! w ogóle prawie kosztów pracy nie ma, logistyki nie ma, koszty składowania żadne. A ebook może dwa złote tańszy. Czary! Czy lobby?

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 12:09
autor: MaciekK5454
To jest wróżenie z fusów, nigdy nie wiadomo, w jakim kierunku pójdzie rynek.

Dla porównania, wraz z rozwojem serwisów streamingowych wszyscy wieszczyli upadek płyt CD, ale póki co, nadal nie ma żadnego problemu, żeby znaleźć sklep, który je sprzedaje. Widocznie wciąż jest to opłacalne. Co więcej, zdaje się że także produkcja kaset magnetofonowych nie umarła całkowicie. Przekonuje mnie argument, że jednak obcowanie z realnym produtem, który można dotknąć dostarcza więcej satysfakcji, niż obcowanie z nim w formie wirtualnej za pomocą elektroniki.

https://spidersweb.pl/2022/10/plyta-cd- ... dziny.html

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 12:29
autor: Darkstorm
MaciekK5454 pisze: 11 paź 2022, 12:09
Dla porównania, wraz z rozwojem serwisów streamingowych wszyscy wieszczyli upadek płyt CD, ale póki co, nadal nie ma żadnego problemu, żeby znaleźć sklep, który je sprzedaje.
Owszem jeszcze przez jakiś czas będzie można je dostać ale nadejdzie moment, że takich sklepów będzie coraz mniej. Tak samo było np. z kasetami VHS. W końcu musiały umrzeć. Zauważ, że co nowsze lapki nie mają już na wyposażeniu czytnika płyt CD.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 12:31
autor: kulka
Obawiam się, że za kilka lat ceny książek pójdą w górę (nakład będzie spadał) i staną się one nieco produktem ekskluzywnym. A jednocześnie spadnie ich jakość. Coś jak z płytami winylowymi - przeżywają renesans, ale większość to jakościowy koszmar, zarówno od strony masteringu jak i jakości tłoczenia.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 12:33
autor: BartP
Ja dla odmiany bardzo lubię prasę. Kupuję parę wciąż wychodzących pism i czytam ogromną większość ich zawartości.
Płyty cd niestety prawie że upadły. Fakt, nadal można sporo kupić, ale wielu artystów po prostu przestała wydawać swoje albumy na tym nośniku, więc zostałem odcięty od nowych płyt. Co prawda nie narzekam jakoś mocno, bo wyszły setki lub tysiące krążków potencjalnie mnie interesujących, więc jest czego słuchać. Ale nowe mogłyby też się pojawiać.

Ad meritum. Gier za dużo wychodzi, więc może wrócimy do sytuacji sprzed dekady, kiedy rocznie wydawano trochę mniej. I będzie drożej, co zresztą już teraz możecie obserwować. Ale planszówki będą wychodziły, bo o to w nich chodzi: że są bez prądu, fizyczne i bez ekranu. Elektroniczna rozgrywka będzie gdzieś tam na boku równolegle, ale sporo osób chce planszy, a nie jej wirtualnego awatara.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 11 paź 2022, 12:34
autor: goldsun
azazelmo pisze: 11 paź 2022, 12:04
kulka pisze: 11 paź 2022, 11:05 Poruszyłeś tutaj kilka kwestii. Wg mnie e-booki nie zastąpiły zupełnie książek, ponieważ cena nie jest atrakcyjniejsza od wydań papierowych i potrzebny jest próg wejścia (zakup czytnika). Trzeba polować na promocje, wtedy naprawdę się to opłaca. Co ciekawe, książki drożeją (bo drożeje i papier), cena e-booków również.
To właśnie koronny argument (cena ebooków). Dopiero od końca 2019 VAT na ebooki spadł z 23% do poziomu drukowanych książek (5%). Mogę tu trochę mieszać, bo nie wiem jaki był VAT na papierowe wydania przed 2019, ale na pewno niższy niż na ebooki.
Ale najśmieszniejsze jest to, że praktycznie nie wpłynęło to na ceny. Często zdarza się, że wydanie papierowe jest tańsze (sic!) niż e-book czy aduiobook. Powiedzmy, że jeśli w wypadku tych ostatnich mamy do czynienia z tzw. „Superprodukcją” (aktorzy, ścieżka dźwiękowa), to może ma to sens, ale jak ebook może być droższy?
Ja zaczynam już dawać wiarę jakimś teoriom spiskowym o lobby papierniczym. To się w głowie nie mieści. W swojej pracy zawodowej m.in. wyceniam procesy produkcyjne i nie potrafię sobie wytłumaczyć tego fenomenu. Maszyny nie chodzą, maitanance odpada, zero zużycia materiałów, pakowania brak, ba! w ogóle prawie kosztów pracy nie ma, logistyki nie ma, koszty składowania żadne. A ebook może dwa złote tańszy. Czary! Czy lobby?
Utrzymanie serwerów, które udostępniają te ebooki - kosztuje. Plus reszta infrastruktury, czyli soft, aktualizacje itp.
IMHO (a zajmuję się zawodowo utrzymywaniem serwerów ;-) ) - nie powinno kosztować aż tyle, aż tak podnosić ceny ebooków, ale to jest jakiś koszt.
MaciekK5454 pisze: 11 paź 2022, 12:09 To jest wróżenie z fusów, nigdy nie wiadomo, w jakim kierunku pójdzie rynek.

Dla porównania, wraz z rozwojem serwisów streamingowych wszyscy wieszczyli upadek płyt CD, ale póki co, nadal nie ma żadnego problemu, żeby znaleźć sklep, który je sprzedaje. Widocznie wciąż jest to opłacalne. Co więcej, zdaje się że także produkcja kaset magnetofonowych nie umarła całkowicie. Przekonuje mnie argument, że jednak obcowanie z realnym produtem, który można dotknąć dostarcza więcej satysfakcji, niż obcowanie z nim w formie wirtualnej za pomocą elektroniki.
IMHO streaming aż tak bardzo jeszcze się nie rozwinął i wcale nie mam przekonania, że wyprze nośniki "trwałe".
Dalej sporo osób woli mieć płytę w domu i zapłacić raz, zamiast płacić co miesiąc i może się okazać, że ze streamingu jakiś film zniknie.
Filmy coraz bardziej pomiędzy streamingami są rozproszone i chcąc mieć dostęp do iluś tytułów, nagle okazuje się, że muszę płacić już za 4 usługi streamingowe.
I dodatkowo - w streamingu nie ma wszystkiego. Przykładowo - nie widziałem w żadnym streamingu LOTRa w wersji rozszerzonej, więc zamierzam sobie kupić płytki z takimi wersjami.

Natomiast - ogólniej, w temacie książek papierowych i planszówek na stole - dla mnie nie ma porównania z wersjami elektronicznymi.
Za dużo i tak siedzę przed monitorem, więc ja się po prostu cieszę, jak mogę przestać się w monitor gapić.
Myślę, że sporo osób tak może mieć.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 12 paź 2022, 23:02
autor: MaciekK5454
Darkstorm pisze: 11 paź 2022, 12:29
MaciekK5454 pisze: 11 paź 2022, 12:09
Dla porównania, wraz z rozwojem serwisów streamingowych wszyscy wieszczyli upadek płyt CD, ale póki co, nadal nie ma żadnego problemu, żeby znaleźć sklep, który je sprzedaje.
Owszem jeszcze przez jakiś czas będzie można je dostać ale nadejdzie moment, że takich sklepów będzie coraz mniej. Tak samo było np. z kasetami VHS. W końcu musiały umrzeć. Zauważ, że co nowsze lapki nie mają już na wyposażeniu czytnika płyt CD.
No właśnie podobno sprzedaż płyt przestała spadać, a wręcz ostatnio nieznacznie wzrosła. Co do lapków bez płyt CD mam wrażenie, że to jednak celowa polityka firm IT, które z mniejszym lub większym skutkiem starają się zachęcać/wymuszać do stosowania różnego rodzaju abonamentów i aplikacji-usług umieszczonych w chmurze za które użytkownik musi regularnie płacić.

Dla mnie istnienie planszówek w wersji elektronicznej ma pewne uzasadnienie. Np. chętnie od czasu do czasu zagram sobie w jakiś tytuł w takiej wersji zdigitalizowanej, jeżeli wiem, że nie ma sensu kupować danego tytułu w wersji tradycyjnej, bo mam już w kolekcji kilka gier podobnego segmentu ciężkości albo gdy wiem, że nie mam póki co większych szans skombinowania trwałej ekipy, z którą mógłbym się z danym tytułem zmierzyć. Ale i tak jest to margines czasu poświęcanego przeze mnie na to hobby.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 13 paź 2022, 08:41
autor: jasiek66
Jeżeli chodzi o gry planszowe to wykluczam możliwość zniknięcia. Obecnie gry cyfrowe są na tyle rozwinięte (jeżeli chodzi o udział w rynku i przychodu to planszówki się nie umywają) a i tak nie zagrażają planszówką . Moim zdaniem to zupełnie inne doznania, które nie są porównywalne i nie mogą być zastąpione. W obecnych czasach ludzie siedzą w pracy na komputerach iw domu chcą od tego odpocząć.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 13 paź 2022, 13:57
autor: Halloween
Darkstorm pisze: 11 paź 2022, 11:02 W mojej ocenie ebooki JESZCZE nie wyparły książek ale ten proces będzie nieunikniony. Widzę to po gronie swoich znajomych - zapalonych czytelników i moli książkowych, którzy przerzucają się na czytniki bo jest to po prostu wygodniejsze. Sam się zaczynam łamać choć jestem negatywnie nastawiony do tego typu rozwiązań (co macanie papieru to macanie papieru :wink: )
To samo czytałem około 2007 roku, że to tylko kwestia czasu. Minęło 15 lat i książki wciąż są masowo wydawane na papierze. ALE za ten czas praktycznie zniknęły kioski ruchu, prasa została mocno sprasowana i zniknęły wypożyczalnie filmów na fizycznych nośnikach.

Czyli cyfryzacja postępuje i jest w stanie zniszczyć nawet dobrze zadomowione formy biznesu, które sprawdzały się wiele lat (no powiedzmy wypożyczalnie dopiero od 1988 gdzieś ale było ich koło 2007 jeszcze pełno). Takze to co cyfryzacja pochłania nie jest az tak oczywiste dlatego warto pomyslec co to moze byc. Mysle, ze obcowanie z ekranem smartfona od malenkosci powoduje kompletna zmiane nawykow wzgledem tego co my mielismy w dziecinstwie. Jestem przekonany, ze ich postrzeganie rzecz cyfrowa a fizyczna nie jest tak ostro rozrozniona jak u nas, wiec wygoda i brak ciężaru formy NIEfizycznej bedzie u nich wygrywac BARDZO czesto.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 13 paź 2022, 15:26
autor: feniks_ciapek
MaciekK5454 pisze: 12 paź 2022, 23:02 Co do lapków bez płyt CD mam wrażenie, że to jednak celowa polityka firm IT, które z mniejszym lub większym skutkiem starają się zachęcać/wymuszać do stosowania różnego rodzaju abonamentów i aplikacji-usług umieszczonych w chmurze za które użytkownik musi regularnie płacić.
To raczej obcięcie kosztów w postaci usunięcia zajmującego sporo miejsca i wymagającego osobnego zasilania napędu. Bardzo dobre posunięcie, dzięki któremu mamy lżejsze, mniejsze i tańsze laptopy, które też dłużej wytrzymują na bateriach (w porównaniu do tego, jakby to wyglądało, gdyby wciąż musiały mieć napędy).

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 16 paź 2022, 12:31
autor: Piaskoryb
Uwielbiam Czytniki.
Na naszym czytniku jest chyba z 500 książek, różnego rodzaju, różnej temtyki, na wyjazd czy gdziekolwiek, zabieram 200 gramowego ebooka i mam ze sobą całą bibliotekę. W naszej domowej biblioteczce mamy jedynie książki do których od czasu do czasu wracamy od lat :) Może z 20-30 łącznie to maksimum.
I będę szczery, 90% książek na czytniku to książki do których nigdy nie wrócimy i 90% z nich nic nas nie kosztowała :) Trzymać na półkach coś co tylko leży to marnowanie przestrzeni. Takie rzeczy puszczamy wolno w świat, w formie prezentu albo za pieniądze.

Produkty papierowe z czasem staną się produktami premium. I będzie to bardzo rozsądne rozwiązanie i przyjazne środowisku :)

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 16 paź 2022, 13:06
autor: MichalStajszczak
Polscy producenci papieru mają problemy.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 17 paź 2022, 14:05
autor: BOLLO
MichalStajszczak pisze: 16 paź 2022, 13:06 Polscy producenci papieru mają problemy.
Niestety ale małe drukarnie plajtują (informacja z pierwszej ręki). Transport międzynarodowy (TIR) też ciężko i mali nie wyrabiają co powoduje masowe zamykanie mirm transportowych. Ceny paliwa dziś 8.12 za Diesel zabija każdy łańcuch dostaw. Ignacy nadal szczery do bólu na pytanie kto za to zapłaci odpowiada " Brutalnie mówiąc wy...drodzy gracze, wy".

Dojdzie do tego że ceny gier wywindują do pewnego chorego pułapu akceptowalności. Potem gry będą kupować jedynie:
a) Bardzo bogaci
b) Uzależnieni od hobby
c) Inwestorzy
d) ludzie którzy zmniejszyli limity zakupowe
e) BOLLO :mrgreen:

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 18 paź 2022, 16:28
autor: omas
Piaskoryb pisze: 16 paź 2022, 12:31 Uwielbiam Czytniki.
Na naszym czytniku jest chyba z 500 książek, różnego rodzaju, różnej temtyki, na wyjazd czy gdziekolwiek, zabieram 200 gramowego ebooka i mam ze sobą całą bibliotekę. W naszej domowej biblioteczce mamy jedynie książki do których od czasu do czasu wracamy od lat :) Może z 20-30 łącznie to maksimum.
I będę szczery, 90% książek na czytniku to książki do których nigdy nie wrócimy i 90% z nich nic nas nie kosztowała :) Trzymać na półkach coś co tylko leży to marnowanie przestrzeni. Takie rzeczy puszczamy wolno w świat, w formie prezentu albo za pieniądze.

Produkty papierowe z czasem staną się produktami premium. I będzie to bardzo rozsądne rozwiązanie i przyjazne środowisku :)
Rozumiem, że te 90 % nakradliscie z chomika ?
Co kto lubi ja mam i czytnik i bibliotekę i większość dobrych ksiazek jak przeczytam na kindlu to kupuje również na papierze. Z ostatnim akapitem mojego ''przedmowcy'' się zgadzam lecz to właśnie internetowi złodzieje sprawiają że nie drukuje się już książek bo przecież można sobie ''pobrać''.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 18 paź 2022, 21:41
autor: trance-atlantic
SosnowyPatyk pisze: 11 paź 2022, 10:52 Sztandarowy przykład o tym, że radio zostanie wyparte przez TV na pewno znasz. Jak sam zauważyłeś, e-booki nie wyparły książek. Co więcej, wydaje mi się, że moda na książki, albo ich większa dostępność do zakupu niż 30 lat temu, spowodowała, że tych książek czyta się obecnie więcej niż kiedyś - przynajmniej tak mi się wydaje, gdy widzę biblioteczki wśród moich znajomych, jak i moją osobistą, a także ruch w salonach księgarskich.
To pewne, że więcej osób czyta książki, tak samo jak więcej osób gra w planszówki, ale..

Jeśli na szczycie sprzedaży znajdują się Splendory, to podobnie może być i z książkami, zwłaszcza patrząc na to, co eksponuje się w Empikach i innych takich. Choć co do gier planszowych to jeszcze jest jakaś szansa, że po Splendorze taki człek zagra w coś dobrego. ;) Z książkami - nie wiem. nie kręcą mnie powieści, a jeśli już za takową się zabiorę, to sięgam dalej niż kilka(naście) lat wstecz, tak więc w tej materii musiałby się wypowiedzieć ktoś mądrzejszy. :mrgreen:

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 19 paź 2022, 01:15
autor: ponika
omas pisze: 18 paź 2022, 16:28 Rozumiem, że te 90 % nakradliscie z chomika ? Z ostatnim akapitem mojego ''przedmowcy'' się zgadzam lecz to właśnie internetowi złodzieje sprawiają że nie drukuje się już książek bo przecież można sobie ''pobrać''.
Jakkolwiek by nie oceniać pobierania plików z serwisów "pirackich" (bo już wielokrotnie wykazywano, że większość tych osób albo pobierze pliki za darmo albo wcale), tak według prawa jest to dozwolone. A nazywanie kogoś złodziejem "bo ja tak uważam" jest pomówieniem i jest karalne.

Re: Jaka przyszlosc maja produkty papierowe?

: 19 paź 2022, 01:34
autor: feniks_ciapek
Programy komputerowe też ściągacie ze stron „za darmo”?

Niezależnie od luk w prawie, o których pojęcia nie mam i wypowiadać się nie zamierzam, jest to korzystanie z czyjegoś dzieła bez wspierania jego twórcy. Nie wstyd wam? Naprawdę?