Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: XLR8 »

Obrazek
Wszechświat jest podzielony na wiele federacji, które handlują, knują intrygi, rozwijają się... Jedna z nich, jeszcze nie w pełni rozwinięta (5 planet członkowskich do tej pory) chce, aby nowa delegacja dołączyła do nich, ale nie jesteś jedynym kandydatem. Federacja wzywa cię, abyś udowodnił swoją wartość przez 5 najbliższych lat. W ciągu tego czasu musicie opracować strategię, wdrożyć taktykę, wykorzystać najlepsze okazje, ale także zawrzeć odpowiednie sojusze. Na koniec zostanie wybrana tylko jedna delegacja: ta z największym prestiżem!

Federacja to interaktywna eurogra z innowacyjną mechaniką dwustronnego worker placement. Jest rozgrywana przez 5 rund, która każda jest podzielona na 2 główne etapy. Pierwszy krok to tury graczy, w których każdy z nich zagrywa pionek Ambasadora i wysyła statek kosmiczny na specjalną misję. Gdy wszyscy gracze zakończą swoją turę, rozpoczyna się Faza Wykonawcza, w której gracze otrzymują swoje dochody, finansują Główne Projekty i uchwalają prawa. Na koniec 5. tury gra się kończy. Gracz z największą ilością punktów prestiżu wygrywa grę i dołącza do Federacji. W przypadku remisu zwycięstwo jest dzielone.

https://boardgamegeek.com/boardgame/345868/federation
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: XLR8 »

Zobaczyłem zasady, a potem rozgrywkę u Rahdo (niestety tylko on coś ma z tą grą) i powiem szczerze, że wygląda ta gra bardzo obiecująco.
Przypomina mi trochę Daimyo, który też próbował połączyć workerplacement z area majority. Jednak tutaj jest więcej wyścigu i interakcji zamiast głupiego take that.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: Ryu »

Udało mi się w Federation zagrać i w kilku słowach opiszę moje odczucia po PIERWSZEJ i na razie JEDYNEJ partii więc, nie oszukujmy się, nie będzie to "prawda objawiona".
Graliśmy w 2 os. i to dość ważne. Niemniej:

1. Grafika/wygląd komponentów itd. - bardzo OK. Nie ma jakiś wodotrysków ale gra, jak na obecne standardy wygląda nieźle. Planszetki dwuwarstwowe, trochę drewna. Jedyne do czego można się przyczepić to do małych komponentów. Osoby z wielkimi łapami mogę mieć trudność przy małych dyskach czy przy oznaczeniu budynków. Dla mnie OK ale niektórzy mogą czasem coś pomarudzić i ciężko się z nimi nie zgodzić.
2. Setup - niestety ostatnio coraz więcej gier ma przyciężki setup. Elementów sporo, rozkładania też. No nie jest to Le Havre ;)
3. Czas gry - tłumaczenie, rozkładanie oraz gra to przy pierwszej rozgrywce 3h. Sporo, ale myślę ze spokojnie można zejść niżej przy każdej kolejnej rozgrywce.
4. Mechanizmy - no taki worker p. ale lekko zmodyfikowany. W sumie fajne to. Z jednej strony walczysz o punkty dając żeton na głosowanie, z drugiej chcemy odblokować misję, zgarnąć jakiś kryształ i (nie wiem jak to zwać) popchnąć do punktowania końcowego jakąś planetę. Niby nic ale dawało trochę radości. Czasem wolisz zagrać odblokowanie misji dając i wiedząc o tym przeciwnikowi punkty. U nas kolega w pewnym momencie poszedł bardziej w zdobywanie głosów i punktowanie więc ja chciałem zyskać choć 1 wers (punktuje się 3) i bywało różnie - raz się udało raz nie, ale miałem alternatywę na zdobywanie punktów. Ogólnie - fajne to choć nic mega odkrywczego.
5. Ikonografia - na plus. Dość wszystko klarowne i jasne choć budynki/pomocników trzeba przed grą wyjaśnić ;)
6. Odczucia - bardzo przyjemna gra. Nie kupię bo fajnych gier mam na pęczki ale za każdym razem z przyjemnością zagram. Zresztą po samym tłumaczeniu zasad powiedziałem "będzie spoko" i zdecydowanie jest. Nie jest to Pampero kiedy po usłyszeniu zasad powiedziałem "będzie fajne" a po partii zostało takie meh...
7. Minusów nie ma? - no są :) Graliśmy na 2 i niestety na 2 losuje się puste pola. Niefart jest taki że niejednokrotnie zajmowane są pola które koniecznie chcesz a niekoniecznie jesteś pierwszym graczem. Owszem, są plansze kopiujące ale nie zawsze są na tej połówce na której chcesz i takie tam ;) Ogólnie doskwiera to trochę podczas gry i u nas walka o pierwszego gracza była dość zacięta. Każdy chciał zrobić to co sobie zaplanował na kolejną rundę a że dodatkowo zdobywało się dowolny żeton (punkty na koniec gry) to tym lepiej.

Ogólnie polecam zagrać bo to miła i przyjemna gra no i w kosmosie :)
Przed każda uwagą należy dodać "wg mnie" ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: detrytusek »

A co tu tak...

Obrazek

?

To ode mnie też kilka słów poleci. Po pierwsze to jest świetna gra z fatalnym marketingiem. Trzeba być bardzo upartym żeby to zdobyć. Opcje są dwie...albo ładujemy się w wersję niemiecką, która jest tylko w tym kraju albo w opcję francusko/angielską, która jest tylko we Francji. Przy czym sklepy francuskie zazwyczaj nie wspominają, że jest tam też angielska instrukcja. Taki urok Francuzów.
Uderzałem też do planszostrefy czy planszomanii ale twierdzili, że nie ma szans na ściągnięcie. Jeszcze raz brawa dla marketingu. EGG też to wyda w wersji deluxe ale to znów opcja US i nawet nie wiem kiedy to się ma stać, także znalezienie tego jest opcją dla wytrwałych i bardzo upartych.
W internetach tez mało widełów ale jeśli już to wszyscy zachwyceni i się nie dziwię. Nie często się udaje odświeżyć worker placement. Twist polega na tym, że każdego z 4 pracowników możemy użyć na dwa sposoby. Albo jako wartość albo jako ...nie...:)
Jeśli wybierzemy opcję "nie" to nasza akcja oprócz tej na którym położymy pracownika będzie umożliwiała wykonanie kolejnej (jeśli spełniamy warunki) + pracujemy by na koniec gry zapunktować mocniej, a jeśli wybierzemy wartość to oprócz akcji nie dostajemy nic ale w zamian po każdej rundzie zwiększamy sobie szansę na punkty w trakcie gry ale nie na koniec (5 punktowań w trakcie). Wszystko kusi, a oczywiście trzeba wybierać bo czasu braknie. Z jednej strony gra premiuje rozwój w każdym dziale po trochu, a w drugiej wynagradza za wymaksowanie. Mnóstwo fajnych decyzji do podjęcia. Nie opisuję każdego działu tj planety co robi bo dużo tego ale w skrócie możemy zatrudniać pomocników, którzy coś tam dadzą, ustawić sobie produkcję co rundę, usprawniać naszych pracowników, i ogólnie pozyskiwać surowce na różne sposoby.
Oczywistych wyborów brak. Tu każde zagranie ma konsekwencje długoterminowe i nie da się nad wszystkim zapanować chociaż pamiętajcie, że mówi to gość, który się cieszy jak uzyska ze 150 pkt, a żeton 250+ sobie leży i zbiera kurz. Nie wiem po co go dali. Pewnie przez pomyłkę :P. Także może się i da ;).

Jakościowo bomba...dwustronne planszetki z opcją samoprostującą się (serio na początku była klasyczna łódeczka ale osiadła na mieliźnie i jest prosta). Dali takie plastikowe pojemniczki na różne dinxy, żeby przyśpieszyć setup. Tektura gruba, pudło mocno wypchane.

Z wad? Heh ...setup...osz...można osiwieć zanim się to rozłoży ale w pełni się potem odwdzięcza. Za to zaletą tegoż jest brak chęci składania bo dobre i nikomu drugi raz by się nie chciało rozkładać, więc gra się drugi raz;).
Miłośnicy cięższych euro będą zadowoleni bo potrafi przepalić bezpieczniki chociaż same reguły nie są skomplikowane. Instrukcja czytelna. Nie dajcie się zwieść cukierkowej oprawie graficznej.
Interakcji jest sporo bo to w dużej mierze area majority. Regrywalność też przechodziła z tragarzami. Dużo z gry na grę się zmienia.
Z tego co widzę to mimo jakże fatalnej dostępności to notuje niezły progres na bgg. W kilka tygodni poszło ok 500 pozycji i ma całkiem wysokie oceny rzędu 8,15 tyle, że jest ich mało i stąd takie miejsce (teraz 2566), a zasługuje na znacznie wyższe.
To jak Towarzysze, pomożecie?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
eson83
Posty: 72
Rejestracja: 06 mar 2023, 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: eson83 »

Gra w wersji angielskiej jest już dostępna od wydawcy. Kontaktowałem się dzisiaj i jest za 85EUR wersja Deluxe przesyłka to 28EUR. Mówili też, że do 4 kopii koszt przesyłki jest taki sam.

Gdyby znalazł się jeszcze ktoś chętny z Wrocławia to moglibyśmy razem zamówić - wychodzi wówczas po 100EUR (z przesyłką), to jeszcze do przełknięcia - bo gra się w nią bardzo przyjemnie i ma super klimat.
Mam wielką słabość do kosteczek na hexach ...
BGG: eson83
Aktualnie pozbywam się: tutaj info
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: detrytusek »

eson83 pisze: 03 kwie 2023, 18:05 Gra w wersji angielskiej jest już dostępna od wydawcy. Kontaktowałem się dzisiaj i jest za 85EUR wersja Deluxe przesyłka to 28EUR. Mówili też, że do 4 kopii koszt przesyłki jest taki sam.

Gdyby znalazł się jeszcze ktoś chętny z Wrocławia to moglibyśmy razem zamówić - wychodzi wówczas po 100EUR (z przesyłką), to jeszcze do przełknięcia - bo gra się w nią bardzo przyjemnie i ma super klimat.
Ale o którym wydawcy mówisz? EGG? Bo jeśli tak to vat, cło grozi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
eson83
Posty: 72
Rejestracja: 06 mar 2023, 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: eson83 »

Explor8 z Francji wysyłka.
Mam wielką słabość do kosteczek na hexach ...
BGG: eson83
Aktualnie pozbywam się: tutaj info
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: detrytusek »

Ja z Francji ściągnąłem za mniej więcej 100 zł mniej tyle, że nie deluxe. Co kto woli.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: XLR8 »

Jakby ktoś chciał zrobić zbiorowke to byłbym chętny.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: Chaaber »

Czym się różni deluxe od retailowej wersji za ~65-70EUR?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: detrytusek »

Chaaber pisze: 05 kwie 2023, 16:36 Czym się różni deluxe od retailowej wersji za ~65-70EUR?
https://www.kickstarter.com/projects/ex ... -boardgame

Chociaż jak tak przeglądam to kość mam w retailu, ambasadora 7 też tyle, że tekturowego.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: XLR8 »

detrytusek pisze: 04 kwie 2023, 11:02 Ja z Francji ściągnąłem za mniej więcej 100 zł mniej tyle, że nie deluxe. Co kto woli.
Ile dałeś za dostawę i ile wyszła całość? Na amazonie jest teraz za 360zł i 56żł wysyłka.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: detrytusek »

XLR8 pisze: 06 kwie 2023, 18:04
detrytusek pisze: 04 kwie 2023, 11:02 Ja z Francji ściągnąłem za mniej więcej 100 zł mniej tyle, że nie deluxe. Co kto woli.
Ile dałeś za dostawę i ile wyszła całość? Na amazonie jest teraz za 360zł i 56żł wysyłka.
Ok 360-370 z przesyłką. Kupowałem w Ludifolie. Przesyłka 12,9 eur. Z tego co widzę to ciągle te kwoty są aktualne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
eson83
Posty: 72
Rejestracja: 06 mar 2023, 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: eson83 »

detrytusek pisze: 07 kwie 2023, 08:30
XLR8 pisze: 06 kwie 2023, 18:04
detrytusek pisze: 04 kwie 2023, 11:02 Ja z Francji ściągnąłem za mniej więcej 100 zł mniej tyle, że nie deluxe. Co kto woli.
Ile dałeś za dostawę i ile wyszła całość? Na amazonie jest teraz za 360zł i 56żł wysyłka.
Ok 360-370 z przesyłką. Kupowałem w Ludifolie. Przesyłka 12,9 eur. Z tego co widzę to ciągle te kwoty są aktualne.
A planszetki gracza mają wytłoczenia - w wersji nie deluxe?
Mam wielką słabość do kosteczek na hexach ...
BGG: eson83
Aktualnie pozbywam się: tutaj info
st4n71
Posty: 29
Rejestracja: 29 gru 2021, 17:20

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: st4n71 »

XLR8 pisze: 04 kwie 2023, 16:22 Jakby ktoś chciał zrobić zbiorowke to byłbym chętny.
mógłbym się dołączyć - ale deluxe od explore8
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: detrytusek »

eson83 pisze: 07 kwie 2023, 09:21 A planszetki gracza mają wytłoczenia - w wersji nie deluxe?
Mają.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
greg
Posty: 55
Rejestracja: 24 cze 2011, 14:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: greg »

W Planszostrefie trwa promocyjna przedsprzedaż wersji deluxe. Z rabatem wychodzi przyzwoita cena.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: grucha »

Ktoś jeszcze pograł i podzieli się opinią? Gra dostępna w wersji deluxe, jestem zainteresowany, ale tania nie jest i chętnie jeszcze poczytam Wasze wrażenia zanim się zdecyduję .
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: XLR8 »

Pierwsza partia za nami i muszę przyznać, że dawno nie miałem takiego odczucia po partii w nową grę że od razu chciałbym zagrać ponownie.
Napięcie pod koniec było tak duże, że wszyscy grali na stojąco. Sama gra wydaje się być bardzo dobrze wyważona, bo zrobimy odpowiednio dużo żeby czuć się spełnionym, ale na tyle mało żeby chcieć zagrać ponownie.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: grucha »

To ja tylko dodam, że nie czekając na opinie kupiłem i też zagrałem. Jedna partia trzy osobowa. Wszystkim się podobało, natomiast, prawdopodobnie z powodu pierwszej partii, wszyscy graliśmy mocno na czują, według zasady - trzeba się przesuwać na trackach i zdobywać zasoby.
Później dopiero do nas dotarło jak zdobyć punkty, jak zamienić te zasoby na duże punkty. W ostatecznym rozrachunku tylko jeden duży projekt został ukończony. W każdym razie czekam na kolejną już w pełni świadomą rozgrywkę.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 872 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: XLR8 »

Jesteśmy po 3 partiach i gra najlepiej działa w pełnym składzie 4 osób. Na razie wszyscy są nią zachwyceni i zgodnie twierdzimy, że mimo, iż nie ma tutaj niczego nowego to wszystko pięknie się zazębia i pięknie śmiga.

Jedynie obawiam się regrywalności, bo jednak posuwanie się na torach nie oferuje zbyt dużo ekscytacji i główną zmienną jest interakcja i głosowanie w senacie.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: siepu »

Zagrałem! Dobre 'duże' euro. Na plus w miarę proste zasady, satysfakcja po rozgrywce i nieco większa niż zazwyczaj w tej kategorii ilość interakcji. Na minus to wciąż optymalizacja, żeby mieć jak najwięcej wszystkiego. To nie jest mój typ gier (wolę gry szybsze i bardziej 'kanciaste'), ale rozgrywki nie żałuję. Mi najbardziej kojarzy się z Weather Machine, ale jak mówię, nie do końca mój typ gier, więc pewnie znajdziecie lepsze porównania :)
Zagrać u kolegi.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 419
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 77 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: crazygandalf »

Nagraliśmy rozgrywkę w tenże tytuł, jak również naszą opinię. Może ktoś będzie zainteresowany.
Federation
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: detrytusek »

crazygandalf pisze: 03 sie 2023, 11:00 Nagraliśmy rozgrywkę w tenże tytuł, jak również naszą opinię. Może ktoś będzie zainteresowany.
Federation
Jest wersja retailowa...look up.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Federation (Dimitri Perrier, Matthieu Verdier)

Post autor: Alucard1982 »

Wersja niemiecka jest za 265zł.
Tam tylko wystarczy instrukcję dodrukować w jakimś bardziej przyjaznym języku?
ODPOWIEDZ