Gry dla 6 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

Cześć,

Indoktrynacja jednej grupy znajomych się udała a teraz zaczynam indoktrynacje drugiej a to prowadzi nieubłaganie do crossoveru (może sylwester?). Dlatego zacząłem rozglądać się za grami, które dobrze działałyby na 6 osób ale żeby nie były to ani za proste gry imprezowe ani za trudne molochy pokroju Twilight Imperium. Obecnie posiadam:

Sushi Go
Bolidy
Wielka Pętla
Daj namiar

W przedsprzedaży zamówione Dominant Species i Oath.

Co moglibyście zaproponować? Moja stała grupa nie trawi za prostych gier jak te powyżej a ta nowa dopiero raczkuje w temacie. Dałoby radę znaleźć coś pośrodku?
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: Piaskoryb »

Sabotażysta, świetna, szybka i prosta, element ukrytego zdrajcy (albo zdrajców) ale to lekka gra, łatwo zagrać parę razy, od 3 do 10 graczy i kosztuje z 30 zł :)
Colt Express - super giereczka na 2-6 graczy (z dodatkami do 8 nawet), bardzo lubimy ją wyciągać z nowymi i początkującymi graczami i ci nawet bardziej zaawansowani chętnie siadają :) Robimy napad na pociąg na dzikim zachodzie, różne zdolności postaci, różne wydarzenia wpływające na rozgrywki jak np nacierający szeryf, bunt pasażerów itd. Wygrywa ten kto zbierze najwięcej łupów. Każda gra sklada się z kilku rund które zagrywamy karty jeden po drugim jakbyśmy kręcili scene do filmu. Trzeba planować i obserwować co się dzieje. Potem odwracamy talię zagranych kart i pokolei "oglądamy" co sie dzieje, akcja po akcji zagrana przez graczy :) Strzelamy się między sobą, okradamy, wchodzimy w bójki, biegamy po wagonach i po ich dachach, unikamy szeryfa. Ogólnie się dzieje :D Z dodatkami dochodzi opcja jazdy na koniach i dodatkowy dyliżans który jedzie obok pociągu albo szeryfa i wagon więzienny gdzie zyskujemy możliwość grania samym szeryfem który chodzi z dwoma rewolwerami i rozdaje kulki na lewo i prawo z różnymi modyfikatorami, bandyci nawet dostają punkty za bicie szeryfa a ten może ich łapać i wsadzać do paki. Ogólnie uwielbiam tą grę i zawsze jest dużo śmiechu a kto chce bardziej główkować to ma też taką możliwość. Tak chyba nawet za bardzo lubię tą grę. A wspominałem że gramy meplami a plansza to składany z grubego kartonu super wyglądający pociąg, z lokomotywą i wagonami? Do tego nawet jest mata z torami i pustynią dla klimatu :D
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

Piaskoryb pisze: 17 paź 2022, 12:02
Spoiler:
Colt Express wydaje się w sam raz pod to co potrzebuje :o.
Aż dziwne, że w ogóle o tej grze nie pomyślałem. Brzmi bardzo ciekawie, prosta ale dajaca dużo pola do popisu. Dziękuję bardzo za podpowiedź, wpada na listę pod choinkę.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: Otorek »

Jeśli masz Oath i Dominant Species na radarze to dla szóstki na pewno do polecenia klasyczna Diuna (wydanie Gale Force Nine z 2019 jest też wersja PL)
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: agt »

Z nieco prostszych 7 cudów świata i jeszcze prostsze Architekci 7 cudów świata.

I +1 dla Sabotażysty :)
Może być też z rozszerzeniem
Ostatnio zmieniony 17 paź 2022, 13:02 przez agt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

Otorek pisze: 17 paź 2022, 12:47 Jeśli masz Oath i Dominant Species na radarze to dla szóstki na pewno do polecenia klasyczna Diuna (wydanie Gale Force Nine z 2019 jest też wersja PL)
To raczej cięższy kaliber a nie chce zrazić początkujących ale może później jak już się bardziej wkręcą spróbujemy. O tej grze też nie pomyślałem. Jak grałem tylko w 3-4 osoby to w ogóle poza radarem były takie tytuły. Dziękuję również za podpowiedź.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 294 times
Been thanked: 124 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: vder »

Ale jak na pierwszym spotkaniu na 6 os. wyciągniesz Dominant Species, to problem się rozwiąże sam :D.

+1 dla 7 cudów no i może jeszcze kosmiczne spotkania - ale jak kto lubi.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

vder pisze: 17 paź 2022, 13:51 Ale jak na pierwszym spotkaniu na 6 os. wyciągniesz Dominant Species, to problem się rozwiąże sam :D.

+1 dla 7 cudów no i może jeszcze kosmiczne spotkania - ale jak kto lubi.
Jak się trochę wkręcą to może będziemy grywać i w Dominant Species czy we wspomnianą Diune ale też nie wiadomo czy w tej nowej grupie w ogóle będą im pasować trudne gry. Dlatego na razie co najwyżej średnie :p. Dominant Species zamówiłem z myślą o mojej stałej grupie grając na 3-4 graczy. Dopiero przed utworzeniem wątki się zorientowałem, że w Dominant można grać na 6 osób :D
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: ppeter »

Jeżeli towarzystwo jest mieszane, to może Viticulture, zasady są stosunkowo proste.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

ppeter pisze: 17 paź 2022, 14:02 Jeżeli towarzystwo jest mieszane, to może Viticulture, zasady są stosunkowo proste.
A dobrze będzie chodzić na 6 osób? Na bgg raczej odradzają.
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 59 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: ppeter »

kokosowy14 pisze: 17 paź 2022, 14:04
ppeter pisze: 17 paź 2022, 14:02 Jeżeli towarzystwo jest mieszane, to może Viticulture, zasady są stosunkowo proste.
A dobrze będzie chodzić na 6 osób? Na bgg raczej odradzają.
Najwięcej grałem w pięć i nie było problemu.

"Carcassonne Big Box 6" też jest na sześć osób, można zacząć od podstawowej wersji, a następnie włączać dodatki.
Cyel
Posty: 2579
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: Cyel »

W kategorii "proste ale mocno interaktywne" polecę Misja Czerwona Planeta, Imperial 2030 albo Cyklady z dodatkiem Tytani (też fajne dla początkujących bo na 6 osób gra się w drużynach a nie każdy sam). Z tych trzech zdecydowanie najlepszy ale też najbardziej wymagający jest Imperial.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: seki »

Spełniają Twoje kryteria Dominion, Keyflower, Odlotowy wyścig. Wszystkie to wg mnie świetne tytuły, nie za ciężkie i nie familijne.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

seki pisze: 17 paź 2022, 18:16 Spełniają Twoje kryteria Dominion, Keyflower, Odlotowy wyścig. Wszystkie to wg mnie świetne tytuły, nie za ciężkie i nie familijne.
Dominion z jakimś dodatkiem da się grać na 6 osób? Odlotowy wyścig i Keyflower chyba nie da się teraz nigdzie kupić.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: seki »

kokosowy14 pisze: 17 paź 2022, 18:24
seki pisze: 17 paź 2022, 18:16 Spełniają Twoje kryteria Dominion, Keyflower, Odlotowy wyścig. Wszystkie to wg mnie świetne tytuły, nie za ciężkie i nie familijne.
Dominion z jakimś dodatkiem da się grać na 6 osób? Odlotowy wyścig i Keyflower chyba nie da się teraz nigdzie kupić.
Przepraszam, rzeczywiście sama podstawka jest do 4 graczy. Wg oficjalnych zasad potrzeba więcej skarbów i kart zwycięstwa niż znajdziesz w jednym pudle więc najlepiej byłoby mieć Dominiona i Intrygę aby nie kupować tego samego pudła dwa razy. To jakby dwie podstawki posiadające zestaw podstawowych kart skarbów i kart zwycięstwa + różne karty królestwa.
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: agt »

kokosowy14 pisze: 17 paź 2022, 18:24 Dominion z jakimś dodatkiem da się grać na 6 osób?
Tak, da się. Ale to raczej nie jest najlepszy pomysł :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8755
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2667 times
Been thanked: 2353 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: Curiosity »

Popatrzyłem po swojej kolekcji i z tych co są dostępne, możesz sprawdzić:

Cytadela - im więcej osób, tym lepiej
Dixit - jak wyżej
Arkham Horror - nie grałem w tyle osób, może być downtime
Odmęty Grozy - podobno spoko działa, ale też nie grałem
Steampunk Rally, polski tytuł to chyba Odlotowy wyścig (do kupienia jeszcze w Planszomanii) - gra się w miarę symultanicznie
The Thing - spoko działa na 6
Western Legends - dość szybkie akcje, powinno być okay. Mi ta gra nie podeszła, ale ma grono wielbicieli
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: Semen »

Wysokie napięcie - tworzenie sieci energetycznych i zaopatrywanie elektrowni w surowce. Nieskomplikowana i łatwa do wytłumaczenia zasad gra licytacyjna.
Ecos: First Continent - fajna gra gdzie gracze przez zagrywanie akcji ze swoich kart wspólnie tworzą mapę, z mechaniką opartą na bingo.
Listy z Whitechappel - gra detektywistyczna: jeden złoczyńca i 5 graczy-policjantów.
Gra o Tron
j_g
Posty: 1984
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 504 times
Been thanked: 243 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: j_g »

Libertalia
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

Semen pisze: 18 paź 2022, 09:24 Wysokie napięcie - tworzenie sieci energetycznych i zaopatrywanie elektrowni w surowce. Nieskomplikowana i łatwa do wytłumaczenia zasad gra licytacyjna.
Ecos: First Continent - fajna gra gdzie gracze przez zagrywanie akcji ze swoich kart wspólnie tworzą mapę, z mechaniką opartą na bingo.
Listy z Whitechappel - gra detektywistyczna: jeden złoczyńca i 5 graczy-policjantów.
Gra o Tron
Listy z Whitechappel brzmią bardzo fajnie ale widzę, że dodruk dopiero w przyszłym roku :( . Tak czy inaczej wpada na listę życzeń. Nie grałem jeszcze w grę jeden na wszystkich.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: arturmarek »

Pierwsze na myśl przychodzi 7 Cudów. Tylko dla mnie Sushi Go Party daje te same odczucia w prostszych regułach, ale wiele osób twierdzi, że czuje w 7CŚ, że gra w większą grę.

Tajniacy bardzo dobrze działają na 6 i ja się nie spotkałem z grupą, w której by nie siadły. Oczywiście jeśli szukasz gry, która delikatnie będzie wprowadzała w "poważne" planszówki, to raczej nie najlepszy wybów. Ja ogólnie nie jestem fanem grania w eurasy w 6 osób, wolę podzielić grupę na dwie trójki. Dlatego też polecałbym sprawdzić gry typu social deduction. Moja ulubioną jest Avalon, ale częściej gram w więcej niż 6 osób.

Z eurasów to rzeczywiście mógłbym spróbować zagrać w Wysokie napięcie. Nigdy nie grałem w 6, ale wydaje się, że może zadziałać. Chociaż nie wiem jak z długością rozgrywki w nieogranym gronie.
Cyel
Posty: 2579
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1226 times
Been thanked: 1437 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: Cyel »

kokosowy14 pisze: 18 paź 2022, 10:04
Semen pisze: 18 paź 2022, 09:24 Wysokie napięcie - tworzenie sieci energetycznych i zaopatrywanie elektrowni w surowce. Nieskomplikowana i łatwa do wytłumaczenia zasad gra licytacyjna.
Ecos: First Continent - fajna gra gdzie gracze przez zagrywanie akcji ze swoich kart wspólnie tworzą mapę, z mechaniką opartą na bingo.
Listy z Whitechappel - gra detektywistyczna: jeden złoczyńca i 5 graczy-policjantów.
Gra o Tron
Listy z Whitechappel brzmią bardzo fajnie ale widzę, że dodruk dopiero w przyszłym roku :( . Tak czy inaczej wpada na listę życzeń. Nie grałem jeszcze w grę jeden na wszystkich.
To, wbrew informacji na pudełku, nie jest gra na tyle osób. Policjanci muszą być w pełni skoordynowani żeby wygrać, więc nie ma tu miejsca na swoje własne pomysły czy indywidualne ścieżki do wypróbowania - i tak skończy się na tym, że najbardziej wygadany z graczy będzie dyktował ruchy wszystkim a reszta będzie je tylko wykonywać. To tak naprawdę gra na dwie, góra trzy osoby.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Semen
Posty: 127
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: Semen »

Z "social deduction" + "push Your luck" polecam Skull - bardzo łatwy poker nawet do 8 osób.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: wujek2114 »

Z lekkich na rozgrzewkę:
Skull / Gringo - na start całkiem spoko
Blef / Bluff - podobnie jak wyżej
Bang kościany
Na sprzedaż


Sen - niby do 5 ale w 6 normalnie zagrasz i zazwyczaj każdemu się podoba

Ze średnich:
Wysokie napięcie
Gra o tron 2ed
Neuroshima Hex 3.0
Western Legends
Alhambra
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Gry dla 6 graczy

Post autor: kokosowy14 »

Padło w końcu na Colt Express i był to strzał w 10. Bardzo szybko się tego uczy, rozkłada i gra. Jednocześnie fajnie jest pokombinować i przewidywać. Tyle, że im mniej graczy tym mniej się dzieje i gra traci dużo w moim odczuciu. Dzięki wszystkim za propozycję. Można zamknąć temat.
ODPOWIEDZ