Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: japanczyk »

Zatoka kupców to silnie asymetryczna gra euro, w której każdy z graczy wcieli się w innego kupca ze świata fantasy, prowadzącego własny, wyjątkowy sklepik. Kupcy starają się sprzedać swoje towary podróżnikom przybyłym na trzy pomosty Zatoki, pełniące rolę najznakomitszych placów handlowych w całych Pięciu Królestwach. Każdy gracz używa do gry własnego zestawu unikalnych elementów i mechanik przypisanych jego postaci, aby produkować towary, zwiększyć wydajność swojego sklepu i – przede wszystkim – wzbogacić się! Chociaż kupcy pracują niezależnie od siebie w swoich sklepach, nieustannie rywalizują, aby przyciągnąć jak największą liczbę klientów, wpłynąć na zapotrzebowanie na konkretne towary oraz otrzymać wsparcie jednej z czterech gildii. Aby poszerzyć swoje możliwości, kupcy mogą zatrudniać lokalnych mieszkańców do pracy jako personel w swoich lokalach. A jeśli odważą się pójść na skróty, mogą zyskać przewagę w skorumpowanej kryjówce łotrów — ale jakim kosztem? Zwycięzcą zostanie gracz, który po trzech dniach handlowania na targowiskach okaże się najbogatszym z kupców!

Obrazek

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/277 ... hants-cove
Yappen
Posty: 186
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 80 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Yappen »

Galakta właśnie wrzuciła do swojego sklepu przedsprzedaż wraz z dodatkami. Premiera planowana na drugą połowę listopada 2022r.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: japanczyk »

Cena 740 zł za All-Ina to nieporozumienie moim zdaniem :P
Yappen
Posty: 186
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 80 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Yappen »

Fakt, za komplet z dodatkami cena jest sroga. Po cichu liczyłem, że cena będzie niższa i może kupię chociaż podstawkę, ale chyba poczekam na jakieś promocje.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Garvv
Posty: 55
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Garvv »

Sama podstawka za 359? Oof... boli. Spodziewałem się ceny poniżej 300 pln.
brucewayne0
Posty: 49
Rejestracja: 01 mar 2021, 19:04
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: brucewayne0 »

Jeśli się porówna cenę z tą z wznowionego KS-a, to przy obecnym kursie dolara tragedii nie ma. W Ks-ie podstawka i te cztery dodatki to koszt 150 dolców (a więc ok. 750 zł), ale pod warunkiem wyboru Cove Bundle za 214 dolców. Gdyby kompletować osobno to podstawka 79 dolców + 4 x 24 dolców = 175 dolców = ok. 875 zł. U galakty 791 zł.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Gizmoo »

Gra ma oryginalny koncept i mi osobiście się bardzo podoba (jeszcze nie zdążyłem ograć każdej postaci, a co dopiero dodatki :lol: ). Pamiętam, że jak zagrałem - to niemal z miejsca kupiłem swój egzemplarz. Ale w życiu, za obecną cenę bym ZK nie kupił. To jest kosmos. Już za podstawkę jest dużo, bo jest to, jakby łaskawym okiem nie patrzeć - zwykły eurasek, o ciężarze familijnym, w którym nie ma przesadnie dużo wizualnych wodotrysków.

Ta cena martwi mnie również z innego powodu. Nie sądzę, żeby u nas Merchants Cove stało się hitem sprzedażowym. Przez co... Galakta może się wycofać z zapowiedzianego już dodatku Master Craft. No i teraz mam zagwozdkę, bo co będzie jeżeli Master Craft się nie ukaże w PL, albo będzie kosztował więcej, niż w obecnej kampanii na KS? Może jednak warto się skusić i wziąć Master Craft teraz? Ech te cholerne dylematy kolekcjonera-sknery... :lol:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Gambit »

Pojawił się temat o grze, to nie omieszkam podlinkować swojej recenzji :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: konradstpn »

Nieprzeciętna cena przeciętnej gry
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: rastula »

galakta spełniła pokładane w niej nadzieje...co do ceny :).
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: bluebird »

Grubo. Ale ja to się nawet cieszę że cena taka wysoka, bo zastanawiałem się nad zakupem. Teraz nie mam już wątpliwości, kasa będzie na coś innego.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: buhaj »

Znalazłem podstawkę za około 300 zł (po zniżkach) - raczej odpuszczam
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 241
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: dawciu »

Kurczaczek, dużo... Ale może Galakta zaczęła wyceniać te gry realnie w 2022 biorąc pod uwagę koszta i wyszło im że po tyle muszą sprzedawać żeby to się w ogóle opłacało? Kurde nie wiem, boję się o W grocie króla gór że też wywalą cenę 350+...
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: anitroche »

dawciu pisze: 21 paź 2022, 19:26 Kurczaczek, dużo... Ale może Galakta zaczęła wyceniać te gry realnie w 2022 biorąc pod uwagę koszta i wyszło im że po tyle muszą sprzedawać żeby to się w ogóle opłacało? Kurde nie wiem, boję się o W grocie króla gór że też wywalą cenę 350+...
W grocie króla gór już jest w przedsprzedaży i np. na aleplanszowkach jest za około 200 zł, więc jak dla mnie pierwsza gra (nie liczę tiny epic dungeons, które było tanie), która od Galakty jest w spoko cenie.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 241
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: dawciu »

anitroche pisze: 21 paź 2022, 19:28
dawciu pisze: 21 paź 2022, 19:26 Kurczaczek, dużo... Ale może Galakta zaczęła wyceniać te gry realnie w 2022 biorąc pod uwagę koszta i wyszło im że po tyle muszą sprzedawać żeby to się w ogóle opłacało? Kurde nie wiem, boję się o W grocie króla gór że też wywalą cenę 350+...
W grocie króla gór już jest w przedsprzedaży i np. na aleplanszowkach jest za około 200 zł, więc jak dla mnie pierwsza gra (nie liczę tiny epic dungeons, które było tanie), która od Galakty jest w spoko cenie.
Dzięki za info, przeoczyłem przedsprzedaż!
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: vikingowa »

Właśnie kupiłam wersję angielską podstawki za niecałe €50 (230-240zł?). Kiedyś czekałam na polskie wydania bo były dużo tańsze ale nigdy nie przypuszczałam, że będzie aż tak źle...🤔
Ostatnio zmieniony 22 paź 2022, 11:53 przez vikingowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1622
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: nidhog »

vikingowa pisze: 21 paź 2022, 19:30 Właśnie kupiłam wersję angielską podstawki za niecałe €50 (230-240zł?). Kiedyś czekałam na polskie wydania bo były dużo tańsze ale nigdy nie przuszczałam, że będzie aż tak źle...🤔
To żaden argument. Ja od kogoś kupiłem all in w folii za 430 pln. Czy to wyznacznik ceny, że mi się udało tanio?

Przypomnę wszystkim, że scd za podstawkę oryginalnego wydawcy to 85 usd. Łatwo sprawdzić na obecnej kampanii.
Może czas troszkę sobie uświadomić, iż drogie gry to nie kwestia chciwości wydawców, a tego ile jest warta złotówka na świecie i w Polsce :)
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: japanczyk »

Spoko, ale to scd, a Galakta wciaz ma droższe gry po rabatach od scd niz konkurencja
Rabat galakty to 20%, u konkurencji dochodzą do 40% od scd
maciek-jagiel
Posty: 29
Rejestracja: 13 mar 2022, 16:30
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: maciek-jagiel »

Kurcze też liczyłem na nieco niższą cenę. Wczoraj "szarpnąłem się" na Wieczna Zimę a dzisiaj druga gra na którą bardzo czekałem i niestety w jeszcze wyższej cenie. Tym bardziej że Sekretna Skrytka wydaje się wycięta na siłę z podstawki i chciałem zakupić grę razem z tym dodatkiem. No cóż..też chyba kasę przeznaczę na coś innego..trochę szkoda 😔
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1622
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: nidhog »

japanczyk pisze: 21 paź 2022, 19:55 Spoko, ale to scd, a Galakta wciaz ma droższe gry po rabatach od scd niz konkurencja
Rabat galakty to 20%, u konkurencji dochodzą do 40% od scd
Czy to wyliczenia oparte na faktach czy takie z głowy? Bo zakładam, że piszesz albo o wszytskich grach albo o średniej cenie.

I tak hipotetczynie zakładając, że masz rację - skąd wiesz, że ten dający 40% rabatu od scd nie produkuje gry za 30% scd, a Galakta daje 20% bo produkuje za 60% SCD? I kto wtedy CIe bardziej łoi z kasy?

Może się źle wyraziłem wcześniej, więc skoryguję. Moim zdaniem Żeby było jasne - ja uważam, że Galakta ma droższe gry niż powinna. Robi za małe druki i przez to więcej płaci.
Ale ich gry porównując do tego co oferują ilość/jakość ( nie mówie o gameplay - to do włąsnej oceny) - nie są wybitnie drogie.
Podam ceny, które realnie osiągniemy w sklepach
Wieczna zima w okolicach 300 PLN. Rozłóż na stole i oceń jak ta gra wygląda.
Otwórz zatokę kupców i zobacz ile tam jest różnych elementów, grafik itd - 300 PLN
Czy to dużo? za grę ogólnie? tak. Za ta konkretną? Blisko adekwatnej ceny do ilości elementów.

Ktoś kiedyś przypiął łatkę drogiej Galakcie i tak sie niesie bez sensu czasem niepoparte faktami.
zastanówmy się
Grzmi się all in Zatoki 750 pln - zgadza się, ale
Ile kosztuje all-in Barrage, Root czy Everdella?

To błedna ocena, bo liczona na podstawie gry z dodatkami. A dodatki to to na czym zarabiaja głownie wydawcy gier. Cena all in zatoki jest wysoka, bo oryginalny wydawca ustalił wysokie SCD na pojedyńcze dodatki ( 24 USD). I należy patrzeć przez pryzmat tego.

I tak realnie - rozłożcie All in Zatoki na stole. I zobaczcie ile tego jest
O Weather Machine, o ktory jest placz na forum w osobnym temacie, częsc osób narzekających na Droga Galakte twierdzi, ze cena jest ok :) Ale patrząc tak stricte zawartość. Czy aby na pewno jest taka różnica?

Dalej twierdze, że gry są drogie tylko ze wzgłedu na naszą walutę. A fakt ten nakrecają nierealne oczekiwania ( lub ładniej to nazwę. - nadzieja, że gra będzie tańsza niż powinna).
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

7 stówek za komplecik a 3 za podstawkę :shock:
Z tego co widziałem na temat tej gry to zastanawiam się czy urok tej gry to te asymetryczne łamigłówki dla każdego gracza, a gdyby to wyciąć to zostaje zwykłe euro. Po za tym czy nie będzie jak z Marco Polo, czyli po ograniu wszystkich łamigłówek nie powie się pass. No a gra za trzy stówki...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: eveni »

Z żalem również nie kupię. Zaszalałam z Wieczną zimą all-in i teraz mam bana do końca roku na kupowanie gier. Za dużo oststnio wyszło fajnych tytułów niestety ;(
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Atk »

anitroche pisze: 21 paź 2022, 19:28
dawciu pisze: 21 paź 2022, 19:26 Kurczaczek, dużo... Ale może Galakta zaczęła wyceniać te gry realnie w 2022 biorąc pod uwagę koszta i wyszło im że po tyle muszą sprzedawać żeby to się w ogóle opłacało? Kurde nie wiem, boję się o W grocie króla gór że też wywalą cenę 350+...
W grocie króla gór już jest w przedsprzedaży i np. na aleplanszowkach jest za około 200 zł, więc jak dla mnie pierwsza gra (nie liczę tiny epic dungeons, które było tanie), która od Galakty jest w spoko cenie.
Wiesz gdzie mnie szukać 😉
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Gizmoo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 21 paź 2022, 21:57 łamigłówki dla każdego gracza, a gdyby to wyciąć to zostaje zwykłe euro.
Jeżeli wyciąć łamigłówki z każdej gry, to zostają jedynie... Komponenty. :lol:
Dr. Nikczemniuk pisze: 21 paź 2022, 21:57 czy nie będzie jak z Marco Polo, czyli po ograniu wszystkich łamigłówek nie powie się pass
WTF? Marco Polo jest jedną z bardziej regrywalnych gier i łamigłówka jest tam zawsze ciekawa. Tak można powiedzieć o każdej grze.
Dr. Nikczemniuk pisze: 21 paź 2022, 21:57 No a gra za trzy stówki...
Bariera jest jedynie... Mentalna. Wielokrotnie przekonywałem się, że czasami jedna gra jest warta setki innych. Sęk w tym, że co dla jednego będzie bezcenne, dla innego będzie bezwartościowe. :wink:

Ja polecam zagrać. Moim zdaniem to super przyjemny tytuł, ale jednocześnie nie jest to mózgożer, nie jest to też gra, przez którą nie będziemy spali po nocach, a po zamknięciu powiek będziemy analizować wszystkie możliwe zagrania. Nie jest to też produkt, który ma szansę stać się "grą lifestylową". I właśnie dlatego uważam, że te 700+ to trochę za dużo w stosunku do tego, co gra oferuje, chociaż cztery stówki zapłaciłem bez mrugnięcia okiem. :lol:
nidhog pisze: 21 paź 2022, 21:01 I tak realnie - rozłożcie All in Zatoki na stole. I zobaczcie ile tego jest
No niestety mam porównanie do innych gier. I niestety Zatoka, na tle produktów premium, nie wypada jakoś rewelacyjnie. Jak porównamy zawartość do takiej Snowdonii Deluxe Master Set, czy Yedo Deluxe Master Set, to już w ogóle ZK w porównaniu do nich wydaje się... Biedna. Jakość oczywiście jest bardzo wysoka, ale... Nie jest to absolutny top, bo w swojej kolekcji znajdę dobre 10 gier, które są wykonane lepiej, a ja nie mam żadnej gry od Chip Theory Games! :wink:

Polecam zagrać i samemu podjąć decyzję. Wszystko jest kwestią gustu. Ja zagrałem trzy razy i za każdym razem bawiłem się świetnie, doceniając jak dużo jest tutaj smaczków dla ludzi, którzy ograli sporo planszówek. To jest bardzo przyjemny, relaksacyjny tytuł. Tyle i aż tyle.
nidhog pisze: 21 paź 2022, 21:01 Dalej twierdze, że gry są drogie tylko ze wzgłedu na naszą walutę.
Z tym stu procentowa racja. Podziękujmy miśkom z parlamentu, dzięki którym nie jesteśmy w strefie euro, oraz orłom i sokołom ekonomii w obecnym rządzie, za "galaktyczne" osiągnięcia gospodarcze ostatnich lat. (Mierzeja Kupców) :D
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Zatoka kupców / Merchant's Cove (Jonny Pac, Carl Van Ostrand, Drake Villareal)

Post autor: Fiacik »

Gizmoo pisze: 21 paź 2022, 23:21
Z tym stu procentowa racja. Podziękujmy miśkom z parlamentu, dzięki którym nie jesteśmy w strefie euro, oraz orłom i sokołom ekonomii w obecnym rządzie, za "galaktyczne" osiągnięcia gospodarcze ostatnich lat. (Mierzeja Kupców) :D
*na nasze szczęście nie wpadli na ten genialny pomysł.
ODPOWIEDZ