Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Mr_Fisq »

Poszukuję gry wojennej do solo (może być na dwie ręce, może być true solo),

Ze względu na kumulację braku czasu i zmęczenia Enemy Action które planowałem do tego celu raczej się nie sprawdzi, szukam czegoś prostszego, ale nie prostackiego, co mógłbym rozegrać w kilka wieczorów.

Obecnie grywam tak w:
- Kampanię Kaukaską ze Stalingrad '42
- Salerno '43

Proste (intuicyjne) zasady, tryb 1-2 tury na dzień i przerwa sprawdza się w ich przypadku całkiem dobrze. Na ogół udaje mi się skończyć rozgrywkę, zanim plexi pokryje się kurzem ( ;) ).

Polecicie inne tytuły które mogłyby się sprawdzić?

Rozważałem:
- Lanzerath Ridge
- Dawn of the Zeds - może nie do końca wojenna, ale konstrukcja zbliżona do serii Valiant Defense + kilka poziomów złożoności zasad wydawały się bardzo kuszące - gra zabita przez cenę i dostępność.
- France '40 / North Africa '41 - czekam aż będą dostępne

Nie ma co proponować:
- D-Day at... - mam Omaha Beach, ale czekam na rozwiązanie tematu reklamacji żetonów.
- The Dark Summer: Normandy - grałem, ale nie pykło - może trzeba było pominąć fazę desantu.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 288 times
Been thanked: 124 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: vder »

ok to ponizej krótka lista tutułów pod solo, mniej lub bardziej dostępnych, które rozważałem ostatnimi czasy. Może jak znajdę moment to naskorbię jakies przemyślenia dot każdego punktu:

serie:
Butterfield: DDay at …, Enemy Action, RAF
Jeremy White: skies above.., enemy coast ahead, atlantic chase
Gregory M Smith i podobne: Hunters,Hunters
Leader (DVG)
Valiant Defense (DVG) od Davida Thompsona np. Pavlov ‘s House
Warfighter (DVG)

Pojedyncze tytuły:
Fields of FIre
Combat!
Silent War - ma być wznowienie niedługo
The Lamps Are Going Out: World War I
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Lehto1 »

Proste ale nie prostackie są gry z serii Field commander (Alexander, Napoleon, Rommel)
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: selektor »

1) Absolute War! The Russian Front 1941-45 - zeszłoroczna nowość. Jeszcze do niedawna dla mnie gra totalnie niegrywalna, z uwagi na jedne z gorszych zasad w historii gier wojennych. Jednak dzięki społeczności BGG i living rules'om od twórcy gry, stała się jedną z ciekawszych gier, jeżeli chodzi o front wschodni. Gra reklamowana przez GMT jako świetne "wejście" w świat gier wojennych - problem z tym, że do tej pory jej zasady skutecznie spowodowały odbicie się od tej gry większości chętnych... co jednocześnie skutkowało sporą falą hejtu na GMT i twórcę gry :) Naprawdę ciekawa gra, szczególnie dla tych których odstraszają gry hex and counter. Gra nie jest prosta, ale też nie jest to poziom Fields of Fire.

2) Thunderbolt Apache Leader -jedna z najczęściej polecanych "solówek" w świecie gier wojennych;

3) Pavlov’s House - dla mnie i dla wielu innych najlepsza z całej dotychczasowej trylogii D. Thompsona. Taka gra z serii jak np. Soldiers in Postmen's Uniforms dla mnie jest niegrywalna. Granie obrońcami Poczty Polskiej w Gdańsku jest zbyt ciężkie emocjonalnie. Polecam Dom Pawłowa do gry solo.

4) Labyrinth The War on Terror - dla mnie klasyk do gier solo. Szkoda tylko, że polska wersja językowa od Barda jest już niedostępna na rynku.

5) Navajo Wars - najlepsza gra o Indianach, przepraszam Native Americans. Z tą grą może konkurować jedynie niedostępna na rynku Comancheria od tego samego autora (pewnego pastora mieszkającego wśród ludu Navajo). Comancheria pojawi się znowu na rynku prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

6) Stilicho: Last of the Romans, Agricola - Master of Britain, Peloponnesian War - ciekawe solówki z czasów antycznych, podobnie z czasów późniejszych The Mission: Early Christianity from the Crucifixion to the Crusades

7) Atlantic Chase - niezła do solo, niedługo ponownie będzie dostępna.

8 ) Cuba Libre - pewnie pojawi się ponownie w Polsce dopiero w nowym roku + wyjdzie do niej nowy dodatek Calixto Bot do gier solo
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Cyel »

selektor pisze: 12 lis 2022, 16:12 1) Absolute War! The Russian Front 1941-45 - zeszłoroczna nowość. Jeszcze do niedawna dla mnie gra totalnie niegrywalna, z uwagi na jedne z gorszych zasad w historii gier wojennych. Jednak dzięki społeczności BGG i living rules'om od twórcy gry, stała się jedną z ciekawszych gier, jeżeli chodzi o front wschodni. Gra reklamowana przez GMT jako świetne "wejście" w świat gier wojennych - problem z tym, że do tej pory jej zasady skutecznie spowodowały odbicie się od tej gry większości chętnych... co jednocześnie skutkowało sporą falą hejtu na GMT i twórcę gry :) Naprawdę ciekawa gra, szczególnie dla tych których odstraszają gry hex and counter. Gra nie jest prosta, ale też nie jest to poziom Fields of Fire.

Wygląda bardzo ciekawie i nawet cena nie aż tak zaporowa. A o co chodzi z tym problemem z zasadami, o którym piszesz? Coś nie działało i trzeba było poczekać aż internet wymyśli odpowiedni house rule, żeby naprawić?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: selektor »

Chodzi o to, że wielu rzeczy trzeba było się domyślać. Kłania się kazus Fields of Fire ;) Tyle, że w grze nie ma miejsca na swoją interpretację. Trzeba postępować tak, jak chce tego twórca gry. Problem w tym, że o o wielu rzeczach zapomniał wspomnieć w swojej instrukcji. Wcześniej, bez przeczytania większości wpisów na BGG na temat gry, nie dało się w ogóle grać. Autor nie wyjaśnił nawet podstawowych pojęć w grze. A trzeba to podkreślić, że GMT reklamowało tę grę (z naprawdę ładną, czytelną planszą) jako idealne wprowadzenie nowych graczy w świat gier wojennych :D No i ludzie się masowo odbili od tej gry, bo mało komu chciało się wertować BGG, aby móc zagrać w tę grę. A gra jest bardzo dobra. Szkoda tylko, że mocno ucierpiała przez taką, a nie inną instrukcję oraz taką, a nie inną reklamę ze strony GMT. Teraz sytuacja w tym zakresie się zmieniła. Są pomoce gracza publikowane na BGG. Są living rules, które w niedalekiej przyszłości ponownie będą aktualizowane dla jeszcze lepszego wyjaśnienia zasad.

Skalę błędów dobrze pokazuje ta rozgrywka zaprezentowana jeszcze przed publikacją living rules na stronie GMT.

https://www.youtube.com/watch?v=8lF6mYTHnUw
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Cyel »

Dzięki! A jak sprawuje się solo w tej grze? Bot jest sprytny i potrafi zajść za skórę? Czy gra jest trudna w tym trybie? Mnie szybko zniechęcają zbyt łatwe solo/co-opy bo po wygraniu mam odczucie, że już grę "przeszedłem" i nie chce mi się wracać, a póki przegrywam to mam motywację by próbować ponownie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3354
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 432 times
Been thanked: 1043 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: psia.kostka »

selektor pisze: 12 lis 2022, 16:12 4) Labyrinth The War on Terror - dla mnie klasyk do gier solo. Szkoda tylko, że polska wersja językowa od Barda jest już niedostępna na rynku.
:shock: bylem pewien, ze to typowy 2player. Na polskiej podstawce bez dodatkow mozna solo?
Taka gra z serii jak np. Soldiers in Postmen's Uniforms dla mnie jest niegrywalna. Granie obrońcami Poczty Polskiej w Gdańsku jest zbyt ciężkie emocjonalnie.
Probowales i bylo ciezko, czy tylko takie cwiczenie myslowe?
Chodzi o ten aspekt pojedynczych postaci czy generalnie zakonem w Grunwald 1410 tez nie grales? Pytam tylko z ciekawosci.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Probe9 »

Chancellorsville 1863. Świetna zarówno solo jak i 1v1. Kupuj i podziękujesz później :) Mogę polecić też RAF: The Battle of Britain 1940 autorstwa Butterfielda.

Absolute War! The Russian Front 1941-45 było reklamowane jako entry game ale zdecydowanie nim nie jest.

Z innych zaproponowanych gier to raczej odradzam gry od DVG. Przerabiałem je ale dla mnie to jednorazówki, wszystko na jedno kopyto. Tworzą silnik i potem x gier robiących to samo. Dotyczy to właściwie każdej serii (bo wydają gry tylko w seriach ;p) - Leader, Field Commander, Valiant Defense, Warfighter. No chyba, że chodzi o bardzo lekkie gry, w których najlepsza decyzja w danym momencie jest zazwyczaj dość oczywista a wszystko rozchodzi się o rzut kostką. W takim przypadku pare fajnych partii można zagrać przed sprzedażą.

Navajo Wars i Peloponnesian War to dobre gry, ale dość sekwencyjne co może nudzić. Obsługa botów do COINóW też nie należy do najprzyjemniejszych (nawet tych chodzących na kartach). To już lepiej spojrzeć w kierunku Labiryntu (genialna gra) i dorwać apkę.

Swoją drogą zawsze przy takich polecankach mam wrażenie, że ludzie piszą o swoich ulubionych grach, a kryteria wskazane przez osobę pytającą tylko przeszkadzają ;)

Kolega prosi o wskazanie "nie bardzo złożonej" gry, a wśród propozycji pada Fields of Fire 8)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: selektor »

Cyel pisze: 14 lis 2022, 15:16 Dzięki! A jak sprawuje się solo w tej grze? Bot jest sprytny i potrafi zajść za skórę? Czy gra jest trudna w tym trybie? Mnie szybko zniechęcają zbyt łatwe solo/co-opy bo po wygraniu mam odczucie, że już grę "przeszedłem" i nie chce mi się wracać, a póki przegrywam to mam motywację by próbować ponownie.
Ja jestem mało obiektywny w ocenie samych botów, więc trudno mi to ocenić. Dlatego zwykle oceniam tylko całość gry. Dla mnie ponad 90% różnych botów w grach wojennych jest strasznie upierdliwa w obsłudze, jednak równocześnie nie przeszkadza mi to w graniu, bo po prostu lubię grać solo w gry wojenne. Odpada mi dostosowywanie się do możliwości czasowych innych osób, więc już się przyzwyczaiłem do grania solo. Gram z botami, gram na dwie, a nawet na cztery ręce (bo np. uwielbiam COIN-y z konfliktami z XXw.).

Taka dygresja. Moim zdaniem w grach wojennych olbrzymie znaczenie ma temat gry. I również to powinno mieć olbrzymie znaczenie przy szukaniu danej gry, szczególnie jak się wchodzi w świat gier wojennych. Jak nie będzie się „czuło” klimatu danej bitwy/konfliktu, to słabo widzę dalsze zainteresowanie tematyką. Dobrym przykładem jest chwalona tu na forum Chancellorsville 1863, która w ogóle mnie nie porwała z uwagi na temat wojny secesyjnej. Po prostu bitwa pod Chancellorsville kompletnie mnie nie interesuje. Za to nie mam problemu grać nawet na cztery ręce w Distant Plain lub Andean Abyss, czy też na dwie w Empire of the Sun, bo prostu czuje w tych grach klimat i temat mi się podoba. Np. grałem już nieraz w Distant Plain z moją drugą połówką. Udało mi się ją namówić, tylko dlatego że sporo podróżowaliśmy po krajach muzułmańskich, a jej podobał się serial Homeland 😊 I dała się przekonać, choć w gry planszowe w ogóle nie gra, tym bardziej jakieś wojenne, no ale wkręciła się w temat Afganistanu :lol:
psia.kostka pisze: 14 lis 2022, 16:13
:shock: bylem pewien, ze to typowy 2player. Na polskiej podstawce bez dodatkow mozna solo?


Nie mam polskiej wersji językowej, ale gram zarówno z botem, jak i bez. Wielu zagranicznych youtuberów ma ją w swoich topkach jeżeli chodzi o gry solo.

psia.kostka pisze: 14 lis 2022, 16:13 Probowales i bylo ciezko, czy tylko takie cwiczenie myslowe?
Chodzi o ten aspekt pojedynczych postaci czy generalnie zakonem w Grunwald 1410 tez nie grales? Pytam tylko z ciekawosci.


Gram w różne gry. Potrafię się jarać grą o Rodezji, jednak mentalnie w ogóle nie bawi mnie gra w obronę Poczty Polskiej, tym bardziej że te kilka razy grania solo zakończyło się każdorazowo porażką. Taki lekki niefajny smuteczek był w głowie. Podobnie pewnie miałbym z tą grą https://paxsims.wordpress.com/2022/05/0 ... me-update/ Nie wiem, czy rozumiesz o co mi chodzi :D .



BTW. Jak ktoś lubi gry CDG i grę solo, to polecam też spróbować metody wymyślonej przez José Ruiza, który mieszkając w Portoryko nie ma z kim grać w gry wojenne, więc sobie wymyślił metodę na grę solo w CDG. Można sobie druknąć. Teraz wspólnie z GMT monetyzuje swój pomysł:

https://www.gmtgames.com/p-908-cdg-solo-system.aspx
https://www.gmtgames.com/p-995-cdg-solo ... ack-2.aspx

Z braku laku i kit dobry :wink:
Cyel
Posty: 2573
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Cyel »

selektor pisze: 15 lis 2022, 19:42
Ja jestem mało obiektywny w ocenie samych botów, więc trudno mi to ocenić. Dlatego zwykle oceniam tylko całość gry.
Ale możesz chyba po X rozgrywkach ocenić, czy było łatwo i wygrałeś w 90% przypadków, a jak przegrałeś to przez pecha, czy też bot stanowi twardy orzech do zgryzienia i większość gier zakończyła się porażką i późniejszym długim rozkminianiem co zrobić następnym razem, i jakich błędów uniknąć, żeby jednak grę pokonać?

Czy dobrze się gra solo obiema stronami konfliktu?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: selektor »

Bot jest prosty w obsłudze. To nie jest bot np. z Pendragona,który jest takim koszmarkiem w obsłudze. Jednak dla mnie ten bot z AW z czasem zrobił się zbyt prosty. Ta gra to nie jest zdecydowanie Enemy Action : Ardennes grana solo. Dlatego wolę tu grać na dwie ręce. BTW w ostatnim czasie na polskich kanałach wargamingowych jest cały wysyp tutoriali z Absolute War, więc można sobie ocenić czy warto dokonać zakupu tej gry. Jeszcze jedna dygresja. Twórca gry niedawno pisał, iż na magazynie w siedzibie GMT zostało jej raptem kilka sztuk, więc warto się zastanowić dość szybko nad zakupem, bo ta gra raczej będzie mozolnie przebijać się przez program P500 :wink: .
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Yuri »

Podepnę się pod wątek. Podobnie jak twórca wątku szukam dla siebie jakiejś miłej solóweczki opartej o historyczne realia. To chyba ważne, więc dodam że dysponuje dedykowanym stołem i mogę sobie dowolnie "zamrażać" grę.
Czego szukam ? Jak pisałem gry opartej o realia historyczne, najlepiej z systemem kart wydarzeń, które pozwolą mi reagować na realne wydarzenia z historii i podejmować decyzje, przed którymi kiedyś stali wielcy tego świata :) Oczywiście gra musi być dostosowana pod solo, bo tak będzie wyłącznie grana.
Na początek wytypowałem takie tytuły:
- Soviet Dawn The Russian Civil War 1918-1921
- The Mission Early Christianity from the Crucifixion to the Crusades
- Pavlovs House

- Tarawa 1943
- Napoleon Field Commander
- Pendragon: The Fall of Roman Britain
- Labirynt Wojna z terroryzmem
- Kaiserkrieg
- World War Zed
- Gorbachev The Fall of Communism
- The White Tribe Rhodesias Was 1966 - 1980
- Dont Tread on Me The American Revolution
- The Confederate Rebellion American Civil War
- Jeff Davies The Confederacy at War
- Solitaire Caesar
- Andean Abyss
- Fire in the Lake + Trung Bot
- Amerika Bomber: Evil Queen of the Skies
- Comanchería: The Rise and Fall of the Comanche Empire

Ważnym również aspektem jest tematyka gry, zwyczajnie musi mi "siąść" i mnie interesować. Nie jest to zbytnio trudne, bo historia była mi przez całe życie baaaardzo bliska. Wszelkie alternatywne scenariusze historii też będą memu sercu miłe :)

Co sądzicie o powyższej liście ? Wyboldowałem 3 gry, które widziałbym jako pierwszy zakup, bo zwyczajnie próg wejścia jest w nich chyba najniższy, mają karty wydarzeń historycznych i pasuje mi wspomniana już ich tematyka.

Pomożecie/naprowadzicie/doradzicie ?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Zawaterniok »

Yuri pisze: 25 sty 2023, 21:09 Pomożecie/naprowadzicie/doradzicie ?
Ja Ci jakoś dużo z doświadczenia nie doradzę, bo też zaczynam badać temat, ale dużo pozytywnych opinii słyszałem właśnie o solo w Pavlov's House. Mam go na radarze i pewnie kiedyś spróbuję,

Co do gier z serii COIN, to może najlepiej by było zacząć od pierwszej wydanej, czyli Andean Abyss. Jako debiutanka ma najczystszą COINową mechanikę. Zobaczysz czy Ci to w ogóle podchodzi. Temat ciekawy, mapa i karty wydarzeń super. Sposób działania i wydarzenia frakcji oddają ich charakter - czuć klimat. Jest trochę zasad, ale wszystko jest konkretnie opisane i spokojnie ogarniesz. Botami kierujesz według skryptu. Będzie z tym trochę na początku zabawy, ale z czasem łapie się rytm. Dodatkowo, jak masz możliwości zamrażania gry, to nie powinno być problemu.

Mi się udało właśnie dorwać Andean Abyss z pierwszego wydania (w pierwszym można grać solo jedynie jako Rząd, dodatkowo te skrypty trochę się różnią między wydaniami - można dokupić Upgrade Kit ze zmienionymi treściami zasad).
Pracuję w turystyce w Zakopanem, więc przynajmniej do Marca, do końca ferii mam spokój z poważniejszymi grami. Mogę Ci w razie czego podesłać, jak chcesz sobie sprawdzić, czy Ci to w ogóle podejdzie. :)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Yuri »

Bardzo niewykluczone, że się odezwę. Z COINow wyczytałem, że "Cuba Libre" jest najprzystepniejsza. Jeszcze poczytam :) Rozumiem, że też dopiero zaczynasz karierę kartonikowego męża stanu ?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Otorek »

Z wojennych solo mam:
Phantom Leader Delux
Lanzerath Ridge
Target for Tonight

żadna z nich nie ma skomplikowanych zasad i każda nawet mniej ograna osoba sobie z nimi poradzi. Miałem też Warfightera i to też jest spoko wybór, choć instrukcja, która odnosi się do każdej możliwej części jest może i tańsza w druku, ale bywa przez to nieporęczna. Można też grać w kooperacji.

Nieco trudniejszą grą, choć z fajnym samouczkiem jest Atlantic Chase - tu plus, że można w nią zagrać rywalizacyjnie z drugim graczem.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: tomp »

Moja propozycja po samym obejrzeniu planszy, nikt nie zaliczył by do "standardów" gier wojennych.
Bliżej jej do gier typu symulacja albo COIN, ale bardzo blisko jej do wojenki na planszy.

Red flag over Paris
Bardzo interesujący pojedynek na 2 osoby, jest tryb solo - obsługa prosta, ale trzeba decydować za bota... (to cześć osób może odstraszyć)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Zawaterniok
Posty: 113
Rejestracja: 12 kwie 2022, 14:29
Has thanked: 51 times
Been thanked: 20 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Zawaterniok »

Yuri pisze: 26 sty 2023, 09:42 Bardzo niewykluczone, że się odezwę. Z COINow wyczytałem, że "Cuba Libre" jest najprzystepniejsza. Jeszcze poczytam :)
Z tego co się orientuję, to Cuba Libre jest najprzystępniejsza. Natomiast przez to, że tam jest bardzo mała plansza, ogranicza granie strategiczne i wymusza ciągłą interakcję. No i podobno jedna z frakcji jest mało interesująca.
Z takich klasycznych mechanicznie i również przystępnych, to właśnie Andean Abyss oraz A Distant Plain (to drugie zdaje się trudniejsze).
Na pewno przy graniu solo trzeba mieć na uwadze, że obsługa botów, szczególnie na początku, zajmuje większość czasu rozgrywki.

Takie pozycje, jak Fire In The Lake i Pendragon, to już są, z tego co czytałem i oglądałem, bardzo rozbudowane tytuły. Nie wiem, czy nie lepiej sobie na początek spróbować czegoś przystępniejszego.
Yuri pisze: 26 sty 2023, 09:42 Rozumiem, że też dopiero zaczynasz karierę kartonikowego męża stanu ?
Dokładnie :) Towarzystwo mam familijne/familijne+, ale ciągnie mnie do cięższych tytułów z ciekawą historią. 8)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5172
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 872 times
Kontakt:

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Mr_Fisq »

Link do całej serii:
https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... efense-dvg
Mnie jakoś te gry zniechęciły do siebie stosunkiem ceny do zawartości.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Probe9 »

Spoiler:
Napisz czy masz jakiś konkretny okres historyczny, który Cie interesuje i chciałbyś go dalej zgłębiać w grach czy też przykładowo chciałbyś spróbować gry opartej o wydarzenia mniej znane.

Z gier, które wymieniłeś to mogę polecić Comancherie. Jeżeli chodzi o klimat to chyba nic lepszego na tej liście nie widzę, a kojarząc jakie gry lubisz - wiem, że jest to dla Ciebie ważne :) Niewątpliwym atutem gry jest też dość egzotyczna tematyka - tak jak napisałem wcześniej - niektórzy chcą grać w gry poświęcone temu co znają i ubią a inni lubia poznawać nowe rzeczy poprzez gry. Dla mnie ta tematyka była zupełnie nieznana i tym chętniej sięgnąłem po grę. Gra jest jednak dość sekwencyjna co nie każdemu podejdzie ale fajnie opowiada historię i wszystko się tam mechanicznie zgadza.

Jakościowo najlepszą grą z wymienionych jest Labirynt, to jest mój ścisły top jeżeli chodzi w ogóle o gry i 10/10 jeżeli chodzi o gry 1v1. Przy grze solo jednak przynajmniej oczko musiałbym odjąć bo obsługa bota może być męcząca (no ale trzeba się z tym liczyć szukając wojennej gry solo). No i jest to wyjątek jeżeli chodzi o gry COIN`o podobne, które mógłbym polecić do gry solo. Wspomniane przez Ciebie Fire in the Lake, Pendragon czy Andean Abyss to gry 4 osobowe co oznacza, że będziesz musiał obsługiwać 3 boty. W praktyce więcej czasu będziesz spędzał nad ruchami botów niż własnymi, imo to się zupełnie nie opłaca i lepiej poszukać czegoś innego.

Z gier niewymienionych, niezmiennie polecam gry z serii D-Day at (Omaha imo najlepiej opowiada historię) oraz Chancellorsville 1863.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
herbaliser
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2016, 16:54

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: herbaliser »

Warfighter WW II :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: detrytusek »

Probe9 pisze: 14 lis 2022, 17:06 Chancellorsville 1863. Świetna zarówno solo jak i 1v1. Kupuj i podziękujesz później :)
Ja podziękuję :). Z tej polecajki skorzystałem.
Bardzo fajne, dobrze wykonane chociaż liczba niejasności jak na tak w sumie prostą grę jest duża. Instrukcja zostawia wiele do życzenia (a nawet 2 instrukcje ;) ). Dodatkowo Autor, który na BGG się sam ze sobą nie zgadza powoduje, że nikt nie wie czy dobrze gra ale jak się przyjmie jednolite zasady to jest fajnie. Najwyżej po kolejnej klaryfikacji się je zmieni.

Mr Fisq co wybrałeś i jak wrażenia?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: Mr_Fisq »

detrytusek pisze: 03 lut 2023, 11:04 Mr Fisq co wybrałeś i jak wrażenia?
Zmieniły mi się warunki lokalowe, doszedł kot i przejściowo spasowałem temat.
Muszę sobie zorganizować "zamykany" stół do gier do salonu... Albo wrócić do tematu ze zmienionymi kryteriami - żebym nie musiał gry rozłożonej na stole zostawiać.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Nie bardzo złożona gra wojenna pod solo

Post autor: detrytusek »

Mr_Fisq pisze: 03 lut 2023, 11:34
detrytusek pisze: 03 lut 2023, 11:04 Mr Fisq co wybrałeś i jak wrażenia?
Zmieniły mi się warunki lokalowe, doszedł kot i przejściowo spasowałem temat.
Muszę sobie zorganizować "zamykany" stół do gier do salonu... Albo wrócić do tematu ze zmienionymi kryteriami - żebym nie musiał gry rozłożonej na stole zostawiać.
Albo grać z kotem :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ