Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Atk »

Vanatox pisze: 17 lis 2022, 10:26 Jak się ma "gamefound exclusive" do tego, że w sklepie portalu również dodają
Dice Tray Stadion (TYLKO U NAS)?
to chyba najslabszy GFE.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Portal Games »

Cześć! Od dzisiaj gra Eleven oraz pięć dodatków trafiło dzisiaj do wszystkich sklepów, w tym do waszych ulubionych sklepów z planszówkami. Pełny news o naszej premierze umieściliśmy na stronie wraz z krótką prezentacją video. Podrzucamy link: https://portalgames.pl/pl/premiery-gry- ... -dodatkow/

Ostatnio też trafiliśmy na opinię na BGG: "W końcu otrzymaliśmy solidną grę, która zapewnia prawdziwe emocje związane z piłką nożną". Mamy nadzieję, że i Wy po rozgrywkach będziecie się czuć podobnie i trochę umilimy Wam oczekiwanie na MŚ. Miłego!
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: buhaj »

Portal Games pisze: 17 lis 2022, 23:33 Cześć! Od dzisiaj gra Eleven oraz pięć dodatków trafiło dzisiaj do wszystkich sklepów, w tym do waszych ulubionych sklepów z planszówkami. Pełny news o naszej premierze umieściliśmy na stronie wraz z krótką prezentacją video. Podrzucamy link: https://portalgames.pl/pl/premiery-gry- ... -dodatkow/

Ostatnio też trafiliśmy na opinię na BGG: "W końcu otrzymaliśmy solidną grę, która zapewnia prawdziwe emocje związane z piłką nożną". Mamy nadzieję, że i Wy po rozgrywkach będziecie się czuć podobnie i trochę umilimy Wam oczekiwanie na MŚ. Miłego!
Przede wszystkim powinniście zrobić polską video instrukcję bo papierowa jest do kitu. Serio. Ciężko na jej podstawie rozpocząć rozgrywkę. Czekam aż to komuś zlecicie i do tej pory szczerze odradzam zakup gry. Miałem wrażenie, że czytam w języku suahili
Awatar użytkownika
Sawmody
Posty: 98
Rejestracja: 16 wrz 2019, 17:23
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 57 times
Been thanked: 7 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Sawmody »

Mi z kolei ta instrukcja całkiem nieźle weszła, chociaż oczekiwania miałem ostrożne :D
Za to przyłączam się do prośby o filmik z zasadami. Przy okazji mistrzostw chcę zagrać z nieplanszówkowymi kolegami i przydałoby się coś,
co mógłbym im z wyprzedzeniem podesłać.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: ravenone »

Jak tam u was? Usiedliście już na ławkę trenerską?
Mi udało się zagrać 3 razy i ... gra wywołuje u mnie skrajne emocje.
Z jednej strony masa niedorzecznych aspektów, które kłócą się z piłką nożną:
- neutralne drużyny nie grają między sobą, tylko rzuca się kostką ile punktów zdobyły, więc może się zdarzyć kolejka, gdzie wszystkie boty punktują po 3 pkt. albo po 0...
- nie uświadczymy również pojedynku z drugim graczem, bo schemat ligi pozwala tylko na pojedynki z botami, nie ważne, że gramy w tej samej lidze
- nie pobawimy się ustawianiem jedenastu graczy, bo zwyczajnie nie starczy nam na to czasu ani zasobów (każdy imienny gracz na boisku to wydatek jednej energii, a w porywach mamy jej średni 4-6 w rundzie)
- mało tego - jeśli mamy dwóch grajków, którzy mają ten sam nr na koszulce to jeden z nich nie może zagrać w meczu, a zdarza się tak, że trenując juniora odwrócimy jego kartę i może mieć nr ten sam, co nasz inny zawodnik...

Z drugiej jest cała masa zmyślnego zarządzania:
- rozbudowujemy swój stadion
- świetny opcja z dobudowywaniem trybun i zapełnianiem ich przez nieużytych w tygodniu kibiców
- spora rozkminka odnośnie wyboru personelu i próbowania użycia ich premii czy bonusowych akcji
- świetny podział na sponsorów medialnych (do wykorzystania od razu, zwykle +5 kasy), na bandy reklamowe (stały kontrakt lub pojedyncza premia), oraz na koszulki (oba bonusy)
- masa scenariuszy, dzięki czemu regrywalność nawet samej podstawki stoi na wysokim poziomie.

Początki były bolesne, ale 2,3 gra już przebiegła płynnie. Grałem co prawda z ogórkami z 3 ligi, ale 1 mistrzostwo i dwa razy miejsce na podium dały mi satysfakcję ;). Podobał mi się zwłaszcza 1 scenariusz, gdzie musieliśmy utrzymać się w lidze i zainwestować w młodzież. Jutro zagram scenariusz z derbami :)

Mimo masy bzdurnych rozwiązań, które logicznie kłócą się z futbolem, gra się całkiem przyjemnie. Póki co, ode mnie 7/10, ale po wstępnej lekturze dodatku kampanii solo, widzę że przynajmniej o jedno oczko w górę pójdzie :)

edit: A instrukcja jest całkiem ok, miałem tylko jedną wątpliwość, którą rozwiało przejrzenie całej talii kart piłkarzy.
Shiraan
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2020, 21:48

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Shiraan »

ravenone pisze: 19 lis 2022, 23:45 - nie uświadczymy również pojedynku z drugim graczem, bo schemat ligi pozwala tylko na pojedynki z botami, nie ważne, że gramy w tej samej lidze
Rozgrywanie meczów z innymi graczami opisane jest w zasadach zaawansowanych.
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 294 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: drzewko »

Shiraan pisze: 20 lis 2022, 12:58 Rozgrywanie meczów z innymi graczami opisane jest w zasadach zaawansowanych.
Najśmieszniejsze w tych zasadach jest to, że nie może dojść do remisu - tzn jak dojdzie to robi sie durny rzut kostką kto wygral. Zachodziłem mocno w głowę dlaczego tak jest, a odpowiedź okazała się super trywialna. Otóż w dodatku o Międzynarodowym Turnieju te zasady gracz vs gracz są dokładnie takie same, przeklejone. Tylko, że w turniejach to logiczne że mus być zwycięzca, natomiast w meczu ligowym remis jest jak najbardziej spoko. Tak więc leniuszki z portalu, zamiast ruszyć głową to bezmyślnie przekleili zasady. Pierw byłem zły... ale pomyślałem, że to portal...

Tak bardzo nie szanuje ich podejścia, że szok. Community zapewne z wielką radością by te wszystkie zasady przestudiowała, przetestowała, proofreadowała. Ale nie - my z portala wiemy lepiej. Dzieki temu mamy takie kwiatki w tej grze, nie wspominając o nieszczęsnym budynku infrastruktury stadionowej: sklepem z pamiątkami który jest bez sensu. Literówek na kartach też już się kilku doszukałem.

Co do 'genialnej' instrukcji to np nigdzie nie ma informacji, czy jak trenuje piłkarza, to zamiast tego moge trenować młodzika. Moj instynkt podpowiadał, że nie, ale autor gry na bgg wyjasnił, ze mając na mysli słowo piłkarz mamy tutaj weterana/piłkarza/mlodzika.

Podsumowując: dobra gra - mega słaby wydawca.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: buhaj »

Dla mnie instrukcja jest napisana koszmarnie. Błędy stylistyczne, błędy merytoryczne, składnia przypominająca tłumacz Google. Przykład pierwszy z brzegu "Jeśli podczas Tygodnia 2 lub więcej graczy gra przeciwko temu samemu Przeciwnikowi podczas Tygodnia,, najpierw przesuń znacznik tak, jak opisane to powyżej (...)". Albo kwiatek " Wybierz jeden z dostępnych żetonów infrastruktury Stadionowej z puli zasobów, zapłać 3 i umieścił go na, polu stadionu. Możesz zbudować DOWOLNY żeton na Polach stadionu, za wyjątkiem pół oznaczonych odpowiednio Trybuna 3, Trybuna 4 i banda reklamowa 3. Możesz zbudować do 7 różnych żetonów, którymi są:" I tu oczywiście są wymienione Trybuna 3 i 4 i banda reklamowa. To można budować czy nie można? Co drugie zdanie musiałem czytać dwukrotnie aby ogarnąć jego sens. Sama gra, mimo anty-klimatycznych momentów opisanych wyżej przez graczy, jest całkiem fajna. Tylko przebicie się przez instrukcję jest niesamowicie męczące
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Atk »

Spoiler:
1 to chyba dobrze. Wyobraź sobie ile trwała by tura jakbys za każdego bota musiał mecz rozebrać.
2 zajezales do zasad zaawansowanych? Bo zdaje mi się, że w tej 2 książeczce z zasadami widziałem jakieś pvp jak przeglądałem
3/4 możesz sprawdzić czy jak wydłuży się grę o kilka rund da radę "pobawić" się drużyna jak sobie to wyobrażasz
Jedynie widzę sensu trzymania ich w klubie, chyba że mają 2 rozne obrazki (piłka tarcza). W innym wypadu sprzedajesz jednego.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2022, 17:51 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Golfang »

dzisiaj 2ga partia solo. Co dziwne pomimo lepszych wyników - miałem ZRZZZZ - czyli aż 16 numerek w tabeli osiągnąłem, to wynik końcowy miałem gorszy niż grając poprzednio (gdzie miałem przegraną i 2 remisy). Dzisiaj ledwo ustukałem 40 pkt a poprzednim razem 48 pkt. Jakoś słabo punktuję :(.
Za otrzymałem już na samym początku MEGA młodzika - gostek po odwróceniu ma siłę 0 ale przed każdym meczem kładzie się na niego tyle tymczasowych wzmocnień ilu kibiców jest na stadionie (za każde zajęte sektory). Zgrało mi się to z jednym dyrektorem, który na początku rozbudował i trybuny - więc już w drugiej kolejce miałem atakującego siłą 3, a dodatkowo udało mi się na niego wrzucić stałe wzmocnienie. No na koniec to był taki mój Lewandowski - napastnik z siłą 5 (bo miałem już wszystkie trybuny)... Wszystko zależy od szczęścia, niektórzy zawodnicy to "paście" a niektórzy to gwiazdy - dlatego jest to takie fajne.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Alucard1982 »

Te "zaawansowane zasady" dostępne były tylko dla wspierających? Można je gdzieś zobaczyć?
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Haloon »

Alucard1982 pisze: 20 lis 2022, 20:00 Te "zaawansowane zasady" dostępne były tylko dla wspierających? Można je gdzieś zobaczyć?
Do ściągnięcia są chyba w najnowszej aktualizacji na stronie kampanii.
Miszon
Posty: 2514
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Miszon »

drzewko pisze: 20 lis 2022, 13:20 Co do 'genialnej' instrukcji to np nigdzie nie ma informacji, czy jak trenuje piłkarza, to zamiast tego moge trenować młodzika. Moj instynkt podpowiadał, że nie, ale autor gry na bgg wyjasnił, ze mając na mysli słowo piłkarz mamy tutaj weterana/piłkarza/mlodzika.
To jest akurat logiczne (jakim cudem instynkt mógł podpowiedzieć inaczej? No chyba że o piłce nożnej wiesz tyle, co o krokiecie), nie widzę sensu tego dopisywać. Zapewne nie ma też nigdzie napisane, że młodzicy lub weterani mogą być wystawiani w meczu, że weterani mogą doznać kontuzji, itp.
To są przecież piłkarze.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 294 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: drzewko »

widocznie jestes duzo bystrzejszy niz ja. Skoro mlodziki sa tak nazywani przez cala instrukcje, i maja nawet specjalna akcje dedykowana ktora pozwala ich trenowac, natomiast trenowanie weterana zawsze konczy sie jego oslabieniem, wydaje mi sie ze mialem pelne prawo sadzic ze „wytrenuj pilkarza” tyczy sie regularnych pilkarzy tylko.

A o krokietach wiem calkiem sporo, święta idą to bede sie zajadał.

jesli instrukcja nie jest jednoznaczna to jest po prostu zła.
Miszon
Posty: 2514
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Miszon »

drzewko pisze: 20 lis 2022, 22:59 A o krokietach wiem calkiem sporo, święta idą to bede sie zajadał.
Tyle, że chodziło mi o sport - krokiet (to ten, w który grała Królowa w Alicji w Krainie Czarów), a nie o krokiety do jedzenia ;-) .

Grałem z kolegami w sobotę. Półtorej godziny tłumaczenia zasad to chyba rekord. A dodatkowo w trakcie trochę jeszcze sprawdzania, całość nam zajęła (pomijając to tłumaczenie) 4 godziny (graliśmy na 3 osoby), z czego pierwszy tydzień aż godzinę. Przyznam, że się nieco umęczyłem, faktycznie jakbym w pracy był i prowadził klub ;-) , ale gra jest ciekawa, choć wielokrotnie niejednoznaczna, a o tym żebym wiedział, co powinienem zrobić w sensie co mi się najbardziej opłaca punktowo, to rzecz jasna w pierwszej rozgrywce nie było nawet co marzyć. Z mojej strony był to jeden wielki chaos :-P . O wielu błędach, które popełniliśmy (nie chodzi nawet o zasady, tylko błędy w sensie złe wybory) nawet nie wspominam - niektóre z nich wychwyciliśmy już po czasie, czasem nawet po kilku kolejnych ruchach. Ale na pewno nie wszystkie.

Ostatecznie dosyć ciekawie było, bo dwóch z nas zakończyło ligę na pierwszym miejscu (wraz z dwoma innymi zespołami), a kolega który grę kupił i nawet brał udział w jej testowaniu, zajął ostatnie miejsce w tejże :-P . To mocno wpłynęło na wyniki, bo ostatecznie skończył grę ze stratą 10 punktów do mnie i 12 do kolegi, który wygrał.

Jakoś od połowy gry miałem też nieodparte wrażenie, że pozostali gracze tylko przedłużają rozgrywkę (czas myślenia nad swoimi akcjami), nic w zasadzie to jej nie wnosząc w kontekście samej gry - każdy w zasadzie gra tutaj sam ze sobą. Zabrakło nam możliwości rozegrania meczów między sobą.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: ravenone »

Czekajcie... czyli jak kupiłem grę w sklepie, a nie ze wspieraczki to nie mam dostępu do wiedzy tajemnej, jak można rozgrywać mecze między graczami? :shock:
Miszon
Posty: 2514
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Miszon »

ravenone pisze: 21 lis 2022, 00:08 Czekajcie... czyli jak kupiłem grę w sklepie, a nie ze wspieraczki to nie mam dostępu do wiedzy tajemnej, jak można rozgrywać mecze między graczami? :shock:
Wydaje mi się, że trzeba kupić jakiś dodatek.
Kolega miał wersję z GF akurat (ma także kampanię solo oraz mistrzostwa czy tam turniej), ale graliśmy bez zasad zaawansowanych (czy jak tam to się zwie), a chyba w nich jest właśnie opcja rozgrywania meczów między graczami, a nie tylko z botami.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10900
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: japanczyk »

Miszon pisze: 20 lis 2022, 22:16
drzewko pisze: 20 lis 2022, 13:20 Co do 'genialnej' instrukcji to np nigdzie nie ma informacji, czy jak trenuje piłkarza, to zamiast tego moge trenować młodzika. Moj instynkt podpowiadał, że nie, ale autor gry na bgg wyjasnił, ze mając na mysli słowo piłkarz mamy tutaj weterana/piłkarza/mlodzika.
To jest akurat logiczne (jakim cudem instynkt mógł podpowiedzieć inaczej? No chyba że o piłce nożnej wiesz tyle, co o krokiecie), nie widzę sensu tego dopisywać. Zapewne nie ma też nigdzie napisane, że młodzicy lub weterani mogą być wystawiani w meczu, że weterani mogą doznać kontuzji, itp.
To są przecież piłkarze.
To jest gra planszowa - nie powinna Ci byc potrzebna wiedza jak produkowac samochody jak zasiadasz do gry w Kanbana... Zasady musza byc jasne, a nie polegac na instynkcie
Konik w szachach nie porusza sie np. zbyt naturalnie...
Miszon
Posty: 2514
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Miszon »

To prawda. Jednakże kierując się logiką nie widać powodu, dlaczego jednych piłkarzy należałoby traktować inaczej niż innych piłkarzy i nie móc ich trenować.

A w zasadzie: w instrukcji mamy jednak napisane, że "Młodzik" to "Piłkarz". Widzę spis komponentów i tam:
"62 karty piłkarza", a niżej "36 kart zwykłych piłkarzy", "18 młodzików", "8 weteranów".
Myślę, że to wyjaśnia wątpliwości.

edit:
Dalej mamy nawet jeszcze dobitniej to opisane (strona 15):
KARTA PIŁKARZA
Karty Piłkarzy podzielone są na 3 rodzaje: Młodzików, Weteranów i Zwyczajnych Piłkarzy. Jeśli Piłkarz nie jest ani Młodzikiem,
ani Weteranem jest Zwyczajnym Piłkarzem.
Karty Piłkarzy są dwustronne i umieszczane na Rynku Transferowym Niewytrenowaną stroną ku górze. Nie możesz oglądać rewersów tych kart, dopóki pozostają na Rynku Transferowym. Zwykle karty Piłkarzy posiadają większą Siłę i tańsze lub mocniejsze
zdolności na Wytrenowanej stronie. Jednakże Weterani zazwyczaj mają większą Siłę na swojej Niewytrenowanej stronie.
Możesz Trenować Piłkarzy (odwrócić kartę Piłkarza na jej Wytrenowaną stronę), korzystając z Akcji kart Personelu (np.: Trenera),
a także innych efektów.
Jeśli efekt nie określa dokładnie, na który rodzaj Piłkarza działa (np.: Weteranów, Wytrenowanych Piłkarzy, Napastników itd.), możesz dowolnie wybrać cel tego efektu.
Gry nie mam - znalezienie tego zajęło mi kilka minut (wygooglanie instrukcji, ściągnięcie jej i ctrl-F "tren")

Przyznam natomiast, że ja miałem nieco podobną zwiechę myślową w pewnym momencie gry: zapomniałem, że mój trener może trenować nie tylko młodzików, ale też normalnych piłkarzy :mrgreen: . Nie wynikało to jednak z tego, że to było niejasne, tylko z tego, że ponieważ miałem cel osobisty posiadania 4 młodzików, a jako bonusowy żeby wszyscy zagrali w meczu, to ich rzecz jasna kupowałem i żeby był sens grania nimi, to ich szybko trenowałem. A że nie miałem czasu/akcji/zasobów na trenowanie innych zawodników, to po pewnym czasie zapomniałem o tym, że ich też można ulepszyć ;-) .
Dodam, że miałem też tego samego niesamowitego młodzika, który dostawał tyle "wzmocnień" ilu kibiców miałem na trybunach (a bazowa jego jakość była 0), o którym ktoś tu wyżej wspomniał.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: lesar »

ravenone pisze: 21 lis 2022, 00:08 Czekajcie... czyli jak kupiłem grę w sklepie, a nie ze wspieraczki to nie mam dostępu do wiedzy tajemnej, jak można rozgrywać mecze między graczami? :shock:
Zasady rozgrywania meczów miedzy graczami są opisane tutaj nie potrzeba żadnych dodatkowych komponentów, ponadto można też dodać grę z sędziami:

https://gamefound.com/projects/portalga ... updates/35

Plik pod sekcją Advanced Rules Booklet
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: lesar »

Jest błąd w instrukcji do punktowania solo. Zamieniona kolejność Asystenta menadżera z Menadżerem Amatorem. Poprawna kolejność taka jak w wersji angielskiej, to ważne bo co najmniej jeden scenariusz odnosi się do tej tabeli.
Obrazek
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
radekmajeski
Posty: 36
Rejestracja: 22 paź 2022, 07:29
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: radekmajeski »

Czy w Portalu naprawde nie ma nikogo od korekty? Czy co tam do cholery sie dzieje?
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 294 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: drzewko »

Miszon pisze: 20 lis 2022, 22:16
drzewko pisze: 20 lis 2022, 13:20 Co do 'genialnej' instrukcji to np nigdzie nie ma informacji, czy jak trenuje piłkarza, to zamiast tego moge trenować młodzika. Moj instynkt podpowiadał, że nie, ale autor gry na bgg wyjasnił, ze mając na mysli słowo piłkarz mamy tutaj weterana/piłkarza/mlodzika.
To jest akurat logiczne (jakim cudem instynkt mógł podpowiedzieć inaczej? No chyba że o piłce nożnej wiesz tyle, co o krokiecie), nie widzę sensu tego dopisywać. Zapewne nie ma też nigdzie napisane, że młodzicy lub weterani mogą być wystawiani w meczu, że weterani mogą doznać kontuzji, itp.
To są przecież piłkarze.
Pozwole sobie jeszcze raz odnieść do tej wypowiedzi, bo przypomniało mi sie dlaczego ja mam racje a Pan Miszon sie myli. :)

Otóż główne akcje w grze opisane w instrukcji mówią:
- kup piłkarza lub młodzika
- sprzedaj piłkarza lub młodzika.

Dlaczego więc wytrenuj piłkarza miałbym bardzo logicznie traktować, że tyczy się również młodzika?

Dziękuje, wygrałem :)
Miszon
Posty: 2514
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1013 times
Been thanked: 492 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: Miszon »

Nie wygrałeś bo potem zacytowałem zapis, gdzie jest:
KARTA PIŁKARZA
Karty Piłkarzy podzielone są na 3 rodzaje: Młodzików, Weteranów i Zwyczajnych Piłkarzy. Jeśli Piłkarz nie jest ani Młodzikiem,
ani Weteranem jest Zwyczajnym Piłkarzem.
Karty Piłkarzy są dwustronne i umieszczane na Rynku Transferowym Niewytrenowaną stroną ku górze. Nie możesz oglądać rewersów tych kart, dopóki pozostają na Rynku Transferowym. Zwykle karty Piłkarzy posiadają większą Siłę i tańsze lub mocniejsze
zdolności na Wytrenowanej stronie. Jednakże Weterani zazwyczaj mają większą Siłę na swojej Niewytrenowanej stronie.
Możesz Trenować Piłkarzy (odwrócić kartę Piłkarza na jej Wytrenowaną stronę), korzystając z Akcji kart Personelu (np.: Trenera),
a także innych efektów.
Jeśli efekt nie określa dokładnie, na który rodzaj Piłkarza działa (np.: Weteranów, Wytrenowanych Piłkarzy, Napastników itd.), możesz dowolnie wybrać cel tego efektu.
Jedynie można się zastanawiać, po co rozróżniali kupowanie mlodzikow od innych piłkarzy, ale myślę że dlatego że ich kupujemy ze stosu, a innych ze zmiennego rynku.
Czyli w tym momencie akurat się zgadzam, że to "lub" jest zbędnym mnożeniem bytów.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 294 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game (Thomas Jansen)

Post autor: drzewko »

Niech bedzie remis ;)

Ale Twój cytat tylko potwierdza, że instrukcja jest nieprecyzyjna.

Wystarczyło napisać:
- kup piłkarza (regularnego lub młodzika z dedykowanego stosu) - proste i nie budzące żadnych wątpliwości.

Ale portal nie umie pisać instrukcji i to jest fakt.
ODPOWIEDZ