Żyjące bitewniaki

Forum przeznaczone do dyskutowania o grach bitewnych
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5169
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Żyjące bitewniaki

Post autor: raj »

Temat trochę niezupełnie pasujący do planszówek, ale jednak wystarczająco bliski

Jakie aktualnie są w Polsce żywe bitewniaki, inna niż Pieśń Lodu i Ognia oraz te od GW?
Żywe, czyli takie w które gra trochę ludzi w różnych miejscach.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: feniks_ciapek »

Czy X-Wing się zalicza?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5169
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: raj »

Fakt, jest jeszcze X-wing i Armada.
A poza nimi?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Golfang »

Ja gram aktywnie (średnio raz w miesiącu - dla mnie to aktywnie :) ) w Bolt Action od Warlord Games (2 wojna światowa). Mam do tego systemu obecnie pomalowanych 5 armii (Brytyjczycy, US spadochroniarze, Niemcy Afrika Korps, Włosi malowani na Afrykę, Japonia) za to armii do pomalowania jeszcze więcej (Polacy na 39, Niemcy Waffen-SS, Sovieci zimowi w trakcie malowania, Brytyjczycy 8 armia na Afrykę, Niemcy zimowi, Niemcy na Blitzkrieg, USMC czyli Marines, Węgrzy, zalążki francuskiego ruchu oporu, zalążki Brytyjskich spadochroniarzy). Jak widać plany mam ogromne w stosunku do tego systemu :) . Szczerze polecam Bolta.

Dodatkowo ostatnio zacząłem przygodę z Sagą - system podzielony na ery historyczne. Ja na razie mam armię Vikingów grałem tylko 1 raz ale system spodobał mi się. Fajne jest to że możesz wybrać kilka okresów historycznych oraz że wydane są podręczniki w języku polskim.

Kolejny system który rozpoczynam - pomalowałem kilka statków to Black Seas (także od Warlod Games) - ale jeszcze nie grałem więc nie potrafię nic powiedzieć na jego temat - na razie brak czasu na czytanie książki. Podobnie ma się u mnie system Blood Red Skies - czyli samoloty 2 wojna światowa (a jakże ... znowu od Warlord Games).

No i jeszcze jeden system, który chyba żyje bo widziałem ludzi którzy grali to Star Wars Legion - ale nie grałem.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2022, 08:28 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: rastula »

zaletą historycznych figsów, np tych od warlorda jest, że systemów do obsługi bitew jest sporo...nie to co WH gdzie w nic innego nie pograsz poza tym na co ci GW pozwoli :).

Sam nie mam czasu na bieganie po klubach ale z aktywności w necie wydaje mi się, że wspomniany Bolt Action jest żywy. Okres napoleoński do którego obecnie maluję najwięcej niestety mniej, starożytności również.

ale komu to przeszkadza wydawać $$$ ;)
Obrazek
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4665
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Mr_Fisq »

Jeśli w grę wchodzi również mała skala starć - skirmishe, to:
- Infinity się chyba jeszcze jakoś trzyma (ale nie wiem, czy ludzie grają w Code One, czy w pełne)
jeśli miałeś kiedyś styczność z figurkami do Infinity i odrzucały Cię stylistyką/pozami, to warto dać im drugą szansę.
rastula pisze: 02 lis 2022, 08:28 zaletą historycznych figsów, np tych od warlorda jest, że systemów do obsługi bitew jest sporo...nie to co WH gdzie w nic innego nie pograsz poza tym na co ci GW pozwoli :).
Zagrasz pewnie swobodnie w systemy które są miniature agnostic - Stargrave, Five Parsecs From Home.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Cyel »

Mr_Fisq pisze: 02 lis 2022, 09:13
rastula pisze: 02 lis 2022, 08:28 zaletą historycznych figsów, np tych od warlorda jest, że systemów do obsługi bitew jest sporo...nie to co WH gdzie w nic innego nie pograsz poza tym na co ci GW pozwoli :).
Zagrasz pewnie swobodnie w systemy które są miniature agnostic - Stargrave, Five Parsecs From Home.
Oraz te specjalnie projektowane pod wykorzystanie podobnych wzorów i frakcji co w obu Warhammerach - One Page Rules ( wersje fantasy i grimdark future).

No i np viewtopic.php?f=4&t=76614 ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Probe9
Posty: 2454
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Probe9 »

Patrząc po tym w co grają m.in w Paladynacie to jako tako gra się jeszcze chyba w :

Star Wars: Legion
Fallout: Wasteland Warfare
Marvel: Crisis Protocol
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1379
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Emil_1 »

Wszystko od GW żyje:)
Ja jeszcze dorzucę Warmachine.
Miłego dnia! :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4665
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Mr_Fisq »

Emil_1 pisze: 02 lis 2022, 09:43 Ja jeszcze dorzucę Warmachine.
A sam system przypadkiem się nie zwija? W którym sklepie figurki są jeszcze w sprzedaży?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1379
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Emil_1 »

Mr_Fisq pisze: 02 lis 2022, 09:57
Emil_1 pisze: 02 lis 2022, 09:43 Ja jeszcze dorzucę Warmachine.
A sam system przypadkiem się nie zwija? W którym sklepie figurki są jeszcze w sprzedaży?
Mgła
Miłego dnia! :)
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Cyel »

Emil_1 pisze: 02 lis 2022, 09:43 Wszystko od GW żyje:)
Chciałbym, żeby to była prawda ;) od lat mi się marzy pogranie w Epica, ale nie ma jak i nie ma z kim :( Chyba jedyna gra GW na którą nadal mam ogromną ochotę.

Kolejne pojawiające się systemy marzą o ucięciu kawałka tortu, który należy w ogromnej części do GW ale wydaje mi się, że ten kawałek GW pozostaje taki duży jaki był, a to kawałek "inne systemy" staje się coraz bardziej i bardziej rozdrobniony, dzielony na coraz mniejsze części należące do multum nowych gier.

Sam oczywiście mógłbym polecić najlepszą grę na świecie czyli Warmachine, ale to na pewno nie tytuł dla każdego - z mojej grupy niejeden potencjalny gracz wykruszył się tłumacząc, że nie ochoty tyle myśleć i kombinować i woli jednak radośnie losową 40stkę ;) W skrócie, jeśli taki WH40K to Monopoly, Warmachine będzie naszym FCM czy Arkwrightem, co nie każdemu pasuje. Natomiast czas by wejść w Warmachine jest dobry, bo w piątek weszła nowa edycja, darmowa aplikacja do składania armii, zasady online, restart linii figurek...

Na kanale Warband TV sporo polskich środowisk prezentuje gry w które gra. Warto zerknąć i zobaczyć jaka gra i jaka ekipa wygląda zachęcająco;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5169
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: raj »

Cyel pisze: 02 lis 2022, 10:25 Na kanale Warband TV sporo polskich środowisk prezentuje gry w które gra. Warto zerknąć i zobaczyć jaka gra i jaka ekipa wygląda zachęcająco;)
Właśnie ten kanał mnie natchnął do zadania tego pytania.
Rok temu mieli prezentację Dystopian Wars i mnie zaciekawili ale później jak zacząłem sprawdzać to wyszło, że aktualnie gra w to w Polsce może z 10 osób (zapewne przejaskrawiam ale nie aż tak bardzo).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Cyel »

raj pisze: 02 lis 2022, 11:36
Cyel pisze: 02 lis 2022, 10:25 Na kanale Warband TV sporo polskich środowisk prezentuje gry w które gra. Warto zerknąć i zobaczyć jaka gra i jaka ekipa wygląda zachęcająco;)
Właśnie ten kanał mnie natchnął do zadania tego pytania.
Rok temu mieli prezentację Dystopian Wars i mnie zaciekawili ale później jak zacząłem sprawdzać to wyszło, że aktualnie gra w to w Polsce może z 10 osób (zapewne przejaskrawiam ale nie aż tak bardzo).
No to trochę ten problem z fragmentacją części środowiska nie-GW, o którym pisałem :( ewidentnie dobrze grać w bardziej niszowe bitewniaki jak się ma swoją, domową grupę zapaleńców, jako alternatywę dla środowiska turniejowego, które w wypadku wielu gier może być mało prężne.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Halloween »

raj pisze: 01 lis 2022, 23:41 Temat trochę niezupełnie pasujący do planszówek, ale jednak wystarczająco bliski

Jakie aktualnie są w Polsce żywe bitewniaki, inna niż Pieśń Lodu i Ognia oraz te od GW?
Żywe, czyli takie w które gra trochę ludzi w różnych miejscach.
Myślę, że to wszystko zależy od klubu. Granie po domach to raczej planszówkowcy i Magicowcy uskuteczniają, bo przeciez stoły i makiety do jednej gry zajmują cały pokój. Przynajmniej w mojej okolicy jest tak, że jest klub gier bitewnych - wynajmują lokal w przemysłowej okolicy gdzie mają makiety i stoły do gry. (Zagłębiowski klub gier bitewnych WarZag w Dąbrowie Górniczej) Tam grali ostatnio... w Battletech, czyli bardzo stary tytuł ale wiadomo, że sa ze 2-3 gry aktualnie grane między różnymi członkami klubu a potem jak się znudzi to zmiana.

Jesteś z dużego miasta więc NA PEWNO w Wwa są przynajmniej ze 4 takie kluby, które mają własny lokal i można siedzieć non stop i robić co się chce w przeciwieństwie do sklepu. Także moja rada popytaj o kluby i tam się dowiesz w co aktualnie gdzie grają.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Golfang »

Halloween pisze: 02 lis 2022, 19:54
raj pisze: 01 lis 2022, 23:41 Temat trochę niezupełnie pasujący do planszówek, ale jednak wystarczająco bliski

Jakie aktualnie są w Polsce żywe bitewniaki, inna niż Pieśń Lodu i Ognia oraz te od GW?
Żywe, czyli takie w które gra trochę ludzi w różnych miejscach.
Myślę, że to wszystko zależy od klubu. Granie po domach to raczej planszówkowcy i Magicowcy uskuteczniają, bo przeciez stoły i makiety do jednej gry zajmują cały pokój. Przynajmniej w mojej okolicy jest tak, że jest klub gier bitewnych - wynajmują lokal w przemysłowej okolicy gdzie mają makiety i stoły do gry. (Zagłębiowski klub gier bitewnych WarZag w Dąbrowie Górniczej) Tam grali ostatnio... w Battletech, czyli bardzo stary tytuł ale wiadomo, że sa ze 2-3 gry aktualnie grane między różnymi członkami klubu a potem jak się znudzi to zmiana.

Jesteś z dużego miasta więc NA PEWNO w Wwa są przynajmniej ze 4 takie kluby, które mają własny lokal i można siedzieć non stop i robić co się chce w przeciwieństwie do sklepu. Także moja rada popytaj o kluby i tam się dowiesz w co aktualnie gdzie grają.
Ja gram aktywnie w klubie w Pałacu Kultury (w Dąbrowie Górniczej) w Bolta, inni też tam grają - oczywiście WH40K, Bolt Action, Saga, Armada.. więc jakiś wybór jest. Tak jak pisałem u mnie dojdzie jeszcze Black Seas oraz Blood Red Skies (kiedyś)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: psborsuk »

Cyel pisze: 02 lis 2022, 10:25
Emil_1 pisze: 02 lis 2022, 09:43 Wszystko od GW żyje:)
Chciałbym, żeby to była prawda ;) od lat mi się marzy pogranie w Epica, ale nie ma jak i nie ma z kim :( Chyba jedyna gra GW na którą nadal mam ogromną ochotę.
Mój znajomek regularnie gra w Epica, i to z ludźmi z całej Polski. Jeśli chcesz, odezwij się na PW, dam Ci do niego kontakt.

A co do gier, to może Alpha Strike? Zarówno on, jak i klasyczny Battletech ma swój renesans, w poprzedni weekend mieliśmy nasz zlot w Poznaniu (kilka wcześniejszych było w stolicy).
Świt Rebelii... ]:->
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Halloween »

Golfang pisze: 02 lis 2022, 20:29
Ja gram aktywnie w klubie w Pałacu Kultury (w Dąbrowie Górniczej) w Bolta, inni też tam grają - oczywiście WH40K, Bolt Action, Saga, Armada.. więc jakiś wybór jest. Tak jak pisałem u mnie dojdzie jeszcze Black Seas oraz Blood Red Skies (kiedyś)
Ale w Pałacu Kultury pewnie nie można się napić ani siedzieć do póżna.Choć pewnie całkowicie za darmo i nie trzeba się składać na makiety to też duży plus takich miejscówek.

Odnośnie Epic40K to te gry w skali 6mm mają teraz renesans dzięki drukarkom 3D. Pirackie figurki mogą być oczywiście robione w Polsce na zamówienie, a wyglądają czasem lepiej jak oryginały. Nie było lepszego momentu do wejścia w Epic od 1997 roku :) (wtedy był ten fajny starter box)
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: profes79 »

raj pisze: 01 lis 2022, 23:41 Temat trochę niezupełnie pasujący do planszówek, ale jednak wystarczająco bliski

Jakie aktualnie są w Polsce żywe bitewniaki, inna niż Pieśń Lodu i Ognia oraz te od GW?
Żywe, czyli takie w które gra trochę ludzi w różnych miejscach.
Jak to mówią - Polacy nie gęsi; zdaje się, że cały czas aktywny jest OiM Wargamera; aktywny jest BW: Napoleon GMB; podobnie jak ich pozostałe systemy (Lee/Togo) aczkolwiek ten ostatni to dosyć nowy wynalazek.

Tak samo jakiś zasięg mają prezentowane na różnych większych imprezach mniej znane gry, zaczynając od DBA (chociaż nie wiem jak wygląda scena obecnie po zaprzestaniu działalności przez głównego propagatora), lecąc przez Sagę a kończąc na systemach Black Powder. Z takich znanych a martwych jak zakołkowany wampir systemów to kojarzę przede wszystkim Warzone :)

Co trochę widzę ogłoszenia o turniejach i spotkaniach w Bolt Action.
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Rafal1970 »

Dla mnie odkryciem był system Time of Legends: Joan D Arc. Próbujemy go utrzymać przy życiu, chociaż nie wiem czy ta gra kwalifikuje się do „bitewniaków”.
wisniax
Posty: 142
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: wisniax »

Całkiem interesująco wygląda też Bloodfields www.bloodfields.net
Nie wiem jak z popularnością w Polsce choć to polski projekt ale za wielką wodą całkiem popularny. Można kupić gotowe zestawy figurek lub samemu sobie wszystko wydrukować.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5169
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 867 times
Kontakt:

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: raj »

Wygląda ciekawie, ale niestety znalazłem tylko jeden sklep, który to sprzedaje, co oznacza nikłą bazę graczy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
wisniax
Posty: 142
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: wisniax »

To sprzedaje głównie producent czyli titan forge miniatures. W sklepach z tego co się orientuję tego nie dostaniesz. Robili też już chyba dwa ks'y z figurkami. Wysyłka wydaje mi się jest z Polski także cenowo powinno być tak jak na ich stronie plus koszt wysylki
Michal.s
Posty: 60
Rejestracja: 24 maja 2020, 15:39
Has thanked: 15 times
Been thanked: 45 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Michal.s »

Z gier, które mają aktywną bazę graczy i które mogę polecić to :
Infinity - sci-fi/cyberpunkowy skirmish po kilkanaście modeli na stronę - grany jest regularnie we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, chyba w Trójmieście i pewnie w jeszcze kilku innych miastach, w parę osób gramy też w Opolu. Produkowany jest przez hiszpańską firmę Corvus Belli i ma już kilkanaście lat na karku.
Malifaux - steampunkowy skirmish po 8-10 modeli na stronę - tutaj grają tylko Warszawa i Kraków, ale scena jest aktywna ,regularnie odbywają się turnieje/ligi.
Conquest: The Last Argument of Kings - pełnoskalowy bitewniak fantasy wydawany przez grecką firmę Parabellum - na pewno jest regularnie grany we Wrocławiu, z innymi miastami nie wiem jak to wygląda.

Oprócz tego popularne jest jeszcze Bolt Action, X-Wing i Star Wars Legion.
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Żyjące bitewniaki

Post autor: Cyel »

I jak tam, Raj, znalazłeś coś dla siebie?

Mechanicznie mnie zachwyciła też SW:Armada - o parę długości ciekawsza gra niż płytki (moim zdaniem) X-Wing. Bardzo polecam spróbowanie, mnóstwo ciekawego planowania i decyzji co turę, mało losowości.

Niestety gra nie dla mnie, bo
-aspekt hobbystyczny w zasadzie nieistniejący
-ceny trochę za wysokie jak za figurki, które odbieram bardziej jako zabawki niż modele (brak składania, konwertowania, malowania)
-słabe, nie budzące emocji IP z bardzo marną różnorodnością frakcji

ale mechanicznie perełka i piszę to z perspektywy naprawdę wielu poznanych i ogranych bitewniaków (acz również z perspektywy tylko pierwszego wrażenia bo w Armadę za dużo nie grałem).
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ