Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

cahir pisze: 06 gru 2022, 23:59 ja mam za to pytania o zawodników:
1) jeden niebieski, żeby zawodnik grał- wiadomo. aktywacja niektórych umiejetności ( np. dodatkowy gol) wymaga kolejnego niebieskiego lub dwóch czasem- wiadomo. Ale co z innymi umiejetnościami na kartach piłkarzy- przed meczem, po meczu itp. z intrukcji wynika, że za nie też sie płaci, ale przeciez czasem sa one niekorzytsne dla nas, to po co mielibysmy je odpalac( np. odwracanie weteranów)? wiem ze było coś o przymusowych akcjach, ale jak je rozpoznać i co jak nie mam niebieskich,zeby za nie zapałcić?
Niebieski znacznik wydajesz po to aby aktywować efekt karty Pilkarza. Są karty Piłkarzy które maja od 0 do 2 znaczników niebieskich do położenia dla efektu. Nawet jak są niekorzystne lub częściowo niekorzystne to jezeli polożyłes znacznik lub nie byl wymagany znacznik a pilkarz zagral to musisz je rozpatrzysz. Czasem karty sa silne tzn. mają dużą siłę ale ich efekty przed lub po meczu bez wymaganych niebieskich znaczników dają ujmeny efekt. Coś za coś.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: cahir »

Niebieski znacznik wydajesz po to aby aktywować efekt karty Pilkarza. Są karty Piłkarzy które maja od 0 do 2 znaczników niebieskich do położenia dla efektu. Nawet jak są niekorzystne lub częściowo niekorzystne to jezeli polożyłes znacznik lub nie byl wymagany znacznik a pilkarz zagral to musisz je rozpatrzysz. Czasem karty sa silne tzn. mają dużą siłę ale ich efekty przed lub po meczu bez wymaganych niebieskich znaczników dają ujmeny efekt. Coś za coś.
układam znaczniki na kartach, które chce by zagrały. tzn. wg ciebie jak nie ma piłkarza na karcie narysowanych innych znaczników niebieskich, to jego zdolności ( np. pomeczu)działają normalnie przez ten znacznik przypiasania do emczu i nie trzeba juz dodawać nowych?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

cahir pisze: 07 gru 2022, 18:06
Niebieski znacznik wydajesz po to aby aktywować efekt karty Pilkarza. Są karty Piłkarzy które maja od 0 do 2 znaczników niebieskich do położenia dla efektu. Nawet jak są niekorzystne lub częściowo niekorzystne to jezeli polożyłes znacznik lub nie byl wymagany znacznik a pilkarz zagral to musisz je rozpatrzysz. Czasem karty sa silne tzn. mają dużą siłę ale ich efekty przed lub po meczu bez wymaganych niebieskich znaczników dają ujmeny efekt. Coś za coś.
układam znaczniki na kartach, które chce by zagrały. tzn. wg ciebie jak nie ma piłkarza na karcie narysowanych innych znaczników niebieskich, to jego zdolności ( np. pomeczu)działają normalnie przez ten znacznik przypiasania do emczu i nie trzeba juz dodawać nowych?
Zawsze wydajesz 1 znacznik aby gracz zagrał i dalej są opcje:
a) wydajesz kolejny 1 lub 2 znaczniki kondycji aby skorzystać z efektu - na karcie masz symbol z lewej strony
b) nie wydajesz znaczników kondycji i nie korzytasz z efektów jeżeli przy efekcie byl symbol kondycji
c) zawsze rozpatrujesz efekt jak nie ma znacznika kondycji ale tam mogą być opcje, że coś musisz lub możesz lub jakiś warunek spełniasz i masz profit
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Miszon pisze: 06 gru 2022, 22:50 Mam wrażenie, że jest w instrukcji że można rozstawiać zawodników różnie, byle trzymać się limitu: max. 3 w środkowych obszarach, max. 1 na bocznych.
W sekcji środkowej musisz mieć od 1 do 3 zawodników a na skrzydlach od 0 do 1. Dla formacji 5-3-2 na ataku możesz mieć dwóch zawodników: 1/1/0 lub 0/2/0 lub 0/1/1, natomiast nie możesz mieć 1/0/1 czyli tylko zawodników na skrzydłach, co oznacza, że zawsze minimum 1 zawodnik w ataku musi być w sekcji środkowej.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 661
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Młody Junaku »

lesar pisze: 08 gru 2022, 11:09 ... co oznacza, że zawsze minimum 1 zawodnik w ataku musi być w sekcji środkowej.
A skąd taka informacja? Czy to jest napisane gdzieś w instrukcji?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Tak, w instrukcji na str 20 i potwierdzone w Portalu.
Watpliwym było jak interpretować, że w środkowej strefie ma być od 1-3 zawodników i jest tak jak pisze instrukcja. Lepiej to powinno być zapisane, ale no cóż.

Obrazek
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 661
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Młody Junaku »

I jak niby z tego zapisu wynika, że musi być przynajmniej jeden napastnik w środku? Jest napisane, że: "Możesz mieć 1-3 znaczników...", a nie "Musisz mieć 1-3 znaczników..."
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Młody Junaku pisze: 08 gru 2022, 15:47 I jak niby z tego zapisu wynika, że musi być przynajmniej jeden napastnik w środku? Jest napisane, że: "Możesz mieć 1-3 znaczników...", a nie "Musisz mieć 1-3 znaczników..."
To możesz oznacza, że możesz mieć 1, możesz mieć 2, możesz miec 3, ponadto zapis ze możesz mieć 1-3 znaczniki wyraznie pokazuje przedział, minimum 1 a maximum 3.
Mogli to przejrzyściej napisać ale jest tak jak piszę czyli w środku minimum 1 a na skrzydle max. 1
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 661
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Młody Junaku »

Może i masz rację, ale to tylko jeszcze raz potwierdza, że niestety Portal nie przyłożył się do instrukcji.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Młody Junaku pisze: 08 gru 2022, 16:04 Może i masz rację, ale to tylko jeszcze raz potwierdza, że niestety Portal nie przyłożył się do instrukcji.
Na bank tak jest, mam oficjalne potwierdzenie z Portalu
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Miszon »

lesar pisze: 08 gru 2022, 15:05 Tak, w instrukcji na str 20 i potwierdzone w Portalu.
Watpliwym było jak interpretować, że w środkowej strefie ma być od 1-3 zawodników i jest tak jak pisze instrukcja. Lepiej to powinno być zapisane, ale no cóż.

Obrazek
1-3 faktycznie wszystko wyjaśnia, tu nie ma co kombinować dalej, że to oznacza 0 albo 5, zgadzam się.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Palmer »

Scenariusz 2. oprócz kibiców ma warunek poziomu wyniku, przy czym jest to Asysten Menedżera, który osiąga się <40 lub <35 w zależności od poziomu, czyli zawsze. Chodziło o kolejny poziom Menedżer Amator ?
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Miszon »

Już chyba ktoś wyżej (albo w sąsiednim temacie) wrzucał, że te 2 terminy zostały zamienione tabelce w polskiej wersji.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Palmer pisze: 10 gru 2022, 09:33 Scenariusz 2. oprócz kibiców ma warunek poziomu wyniku, przy czym jest to Asysten Menedżera, który osiąga się <40 lub <35 w zależności od poziomu, czyli zawsze. Chodziło o kolejny poziom Menedżer Amator ?
Jest błąd w polskiej instrukcji, powinno być tak jak w ang.
Obrazek
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
bulczan
Posty: 48
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: bulczan »

mam pytanie o dodatkowe karty taktyki. Czy zagrywając taką kartę dla efektu, po wykorzystaniu odrzucam tą kartę, czy zostawiam na następne tygodnie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: mat_eyo »

Obie karty taktyki wracają na rękę.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: cahir »

Nowe zagadnienia:
-,czy mozna zagrac taktyke z premia, a potem zagrac druga taktykę dla premii tzn. Dwie premie w jednym meczu? A kart taktyk mozna miec dowolna ilosc, ale tylko dwoe na mecz wybrac?
- czy jest sens zeby niewytenowani mlodzicy geali w meczu? I czy juz kupując zawodników lub mlodzikow zmieniamy koszulki na boisku czy tylko po przypisaniu do meczu?
-zawodnikni gra w meczu kontuzjs czy coś, ofensywna siodemka. Za niego wchodzi rezerwowy, ale mam samyxh defensywnych i taki musi wejść, nie obracam koszulki?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

cahir pisze: 10 gru 2022, 16:23 Nowe zagadnienia:
-,czy mozna zagrac taktyke z premia, a potem zagrac druga taktykę dla premii tzn. Dwie premie w jednym meczu? A kart taktyk mozna miec dowolna ilosc, ale tylko dwoe na mecz wybrac?
- czy jest sens zeby niewytenowani mlodzicy geali w meczu? I czy juz kupując zawodników lub mlodzikow zmieniamy koszulki na boisku czy tylko po przypisaniu do meczu?
-zawodnikni gra w meczu kontuzjs czy coś, ofensywna siodemka. Za niego wchodzi rezerwowy, ale mam samyxh defensywnych i taki musi wejść, nie obracam koszulki?
1. Pierwszą kartę taktyki musisz zagrać i tylko i wyłącznie aby ustawić formację, nawet jak ma premię (efekt), ale tej premii nie rozpatrujesz. Drugą kartę możesz zagrać i tylko dla premii. Kart taktyki możesz mieć dowolną ilość. Jak się karty taktyk wyczerpią nie można mieć więcej.
2. Kupując zawodnika zmieniasz jego koszulke na odpowiednią stronę jeżeli trzeba.
3. To nie tak. Jak zawodnik łapie kontuzje, to nie gra w meczu i jego koszulka zostaje na boisku i już. Jak wystawisz innego zawodnika z tym samym numerem to ewentualnie obrócisz koszulkę jeżeli trzeba będzie. Ponadto znaczniki koszulek nie są zdejmowane z boiska, nawet w sytuacji, gdy chwilowo nie mamy odpowiadającego im piłkarza, czyli nawet po sprzedaży piłkarza, jego koszulka pozostaje na boisku nie jest podmieniana.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 953
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 653 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Bart Henry »

Jestem po pierwszej, długiej rozgrywce solo. Większość rzeczy ogarniam, ale kilka pytań pozostało.

1. Czy Portal ustalił już, czy Młodzik jest Piłkarzem? Mam wrażenie, że instrukcja sobie w wielu miejscach przeczy w tej kwestii. Czy za pomocą karty trenującej Piłkarzy mogę wyszkolić Młodzika?
2. Po co właściwie jest ławka rezerwowych? Nie zauważyłem aby była potrzebna, równie dobrze mógłby jej w ogóle nie być i grałoby się tak samo, a może nawet powstałoby mniej pytań.
3. Rzucacie kostką wyniku dla każdego zespołu osobno, czy raz dla wszystkich zespołów danego typu. Z tego, co pamiętam, to w zasadach na kanale Boarderland (dzięki za filmik!) było, by rzucać cały kolor, a ja tego nie znalazłem w instrukcji.
4. Str. 10, pkt. c - dlaczego w tym miejscu instrukcji jest mowa o 8 znacznikach? Mamy tylko 6 rywali, z którymi gramy.
5. Rozumiem, że jak Młodzik po wyszkoleniu będzie miał numer taki, jak inny mój gracz, to mam pecha i od tego momentu gość już nigdy nie zagra obok zawodnika, z którym grał do tej pory.
6. Jaka jest kolejność porównywania zawodników w Sekcjach? Od największej wartości? Tzn mając atakujących o wartości 3 i 2, a przeciwnik broniących 2 i 1, to rozumiem, że najpierw moja 3 ogrywa 2 przeciwnika, a potem moja 2 jest zestawiana z 1 rywala.
7. Coś pominąłem, czy trudno jest sensownie zdobyć więcej niż 5 fitnessu? Co rundę aktywowałem 5-6 graczy, a i tak było mi trudno wygrywać z 3-ligowcami, nie mówiąc o aktywowaniu ich zdolności. Sporo akcji związanych z treningiem z kart personelu trzeba opłacić niebieskim znacznikiem. Mam wrażenie, że to kluczowy zasób, który sensownie można zdobywać tylko zatrudniając odpowiedni personel lub farmiąc zielony atrybut ponad wartość 5.
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 661
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: Młody Junaku »

Bart Henry pisze: 11 gru 2022, 02:14 1. Czy Portal ustalił już, czy Młodzik jest Piłkarzem? Mam wrażenie, że instrukcja sobie w wielu miejscach przeczy w tej kwestii. Czy za pomocą karty trenującej Piłkarzy mogę wyszkolić Młodzika?
2. Po co właściwie jest ławka rezerwowych? Nie zauważyłem aby była potrzebna, równie dobrze mógłby jej w ogóle nie być i grałoby się tak samo, a może nawet powstałoby mniej pytań.
3. Rzucacie kostką wyniku dla każdego zespołu osobno, czy raz dla wszystkich zespołów danego typu. Z tego, co pamiętam, to w zasadach na kanale Boarderland (dzięki za filmik!) było, by rzucać cały kolor, a ja tego nie znalazłem w instrukcji.
4. Str. 10, pkt. c - dlaczego w tym miejscu instrukcji jest mowa o 8 znacznikach? Mamy tylko 6 rywali, z którymi gramy.
5. Rozumiem, że jak Młodzik po wyszkoleniu będzie miał numer taki, jak inny mój gracz, to mam pecha i od tego momentu gość już nigdy nie zagra obok zawodnika, z którym grał do tej pory.
6. Jaka jest kolejność porównywania zawodników w Sekcjach? Od największej wartości? Tzn mając atakujących o wartości 3 i 2, a przeciwnik broniących 2 i 1, to rozumiem, że najpierw moja 3 ogrywa 2 przeciwnika, a potem moja 2 jest zestawiana z 1 rywala.
7. Coś pominąłem, czy trudno jest sensownie zdobyć więcej niż 5 fitnessu? Co rundę aktywowałem 5-6 graczy, a i tak było mi trudno wygrywać z 3-ligowcami, nie mówiąc o aktywowaniu ich zdolności. Sporo akcji związanych z treningiem z kart personelu trzeba opłacić niebieskim znacznikiem. Mam wrażenie, że to kluczowy zasób, który sensownie można zdobywać tylko zatrudniając odpowiedni personel lub farmiąc zielony atrybut ponad wartość 5.
Na początku chciałbym zaznaczyć, że moje odpowiedzi nie są poparte żadną teorią naukową czy choćby instrukcją, a opierają się jedynie na moich subiektywnych odczuciach, które pozostawiam wam do dalszej weryfikacji.
1. Moim zdaniem zdecydowanie tak. Młodzik jest piłkarzem i można go wytrenować kartą trenującą chyba, że jest na niej wyraźnie napisane, że nie dotyczy młodzików.
2. Też nie potrafię znaleźć dla ławki jakiegoś sensownego zadania.
3. Ja rzucam raz dla całego koloru.
4. No i tu mam największy dylemat. Ja grałem używając wszystkich znaczników. Chyba przeoczyłem ten punkt instrukcji mówiący o 8 znacznikach. Tylko w jaki sposób wybrać akurat te 8 znaczników? Co jeśli gramy w 4 osoby i łącznie mamy np. 10 różnych przeciwników? Czy wtedy też bierzemy 8 znaczników?
5. Też tak rozumiem. I niestety chyba tak jest. Pozostaje nam wtedy tylko sprzedać jednego z tych piłkarzy.
6. Instrukcja mówi, że porównujemy piłkarzy tak, żeby padło jak najmniej goli. W podanym przez Ciebie przypadku nie strzelasz dwóch goli, a tylko jednego. Nawet jeśli byś porównał najpierw napastnika z siłą 3 to i tak nie powoduje on wyczerpania obrońcy z siłą 2, bo napastnik nie został zatrzymany. Następnie twój napastnik z siłą 2 zatrzymałby się na obrońcy z siłą 2.
Wogóle to na początku myślałem, że sumę obrońców się sumuje i razem mogą zatrzymać napastnika, ale chyba jednak tak nie jest i nawet jeśli przeciwnik będzie miał czterech obrońców (każdego z siłą 2) to nie powstrzymają oni jednego napastnika z siłą 3.
Tak samo chyba jest w przypadku bramkarza, ale tu chciałbym żeby ktoś z Was zweryfikował moje rozumowanie dla podanego niżej przykładu:
Mam w sekcji napastnika z siłą 3, przeciwnik ma obrońcę z siła 2 i bramkarza z siłą 1. Strzelam gola czy nie? Według mnie strzelam, ale nie mam 100% pewności.
7. Jeżeli chodzi o strategię na granie to puki co Ci nie podpowiem, nie uważam się za eksperta w tym temacie, bo w swojej pierwszej rozgrywce zdobyłem chyba 11pkt:)
bulczan
Posty: 48
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: bulczan »

Młody Junaku pisze: 11 gru 2022, 09:14 2. Po co właściwie jest ławka rezerwowych? Nie zauważyłem aby była potrzebna, równie dobrze mógłby jej w ogóle nie być i grałoby się tak samo, a może nawet powstałoby mniej pytań.
z ławki rezerwowych korzysta się tylko wtedy gdy mamy zawodnika z numerem powyżej 11. np. mamy napastnika z nr 23, wtedy zdejmujemy jedną z koszulek z boiska i wstawiamy tą bez nr z ławki rezerwowej.
Młody Junaku pisze: 11 gru 2022, 09:14 4. Str. 10, pkt. c - dlaczego w tym miejscu instrukcji jest mowa o 8 znacznikach? Mamy tylko 6 rywali, z którymi gramy.
Do każdej ligi przypisane są po 4 kluby, dlatego w sumie dobieramy 8 znaczników. np. jeśli gramy w 3 lidze do dobieramy znaczniki z ligi 3 i z 2/3 ligi.
Młody Junaku pisze: 11 gru 2022, 09:14 Wogóle to na początku myślałem, że sumę obrońców się sumuje i razem mogą zatrzymać napastnika, ale chyba jednak tak nie jest i nawet jeśli przeciwnik będzie miał czterech obrońców (każdego z siłą 2) to nie powstrzymają oni jednego napastnika z siłą 3.
Tak samo chyba jest w przypadku bramkarza, ale tu chciałbym żeby ktoś z Was zweryfikował moje rozumowanie dla podanego niżej przykładu:
Mam w sekcji napastnika z siłą 3, przeciwnik ma obrońcę z siła 2 i bramkarza z siłą 1. Strzelam gola czy nie? Według mnie strzelam, ale nie mam 100% pewności.
jest dokładnie tak jak piszesz - nawet 4 obrońców o sile 2 nie zatrzyma jednego atakującego o sile 3. musi mieć siłę obrony równą lub wyższą niż atakujący, tak samo jest w przypadku bramkarza.
Młody Junaku pisze: 11 gru 2022, 09:14 7. Coś pominąłem, czy trudno jest sensownie zdobyć więcej niż 5 fitnessu? Co rundę aktywowałem 5-6 graczy, a i tak było mi trudno wygrywać z 3-ligowcami, nie mówiąc o aktywowaniu ich zdolności. Sporo akcji związanych z treningiem z kart personelu trzeba opłacić niebieskim znacznikiem. Mam wrażenie, że to kluczowy zasób, który sensownie można zdobywać tylko zatrudniając odpowiedni personel lub farmiąc zielony atrybut ponad wartość 5.
Można zdobyć więcej np. przez cechy dyrektorów (ja np. miałem ostatnio jednego który dawał po 1 pkt fitnessu za każdym razem gdy w spotkaniu zarządu padła opcja niebieska, a drugi pozwalał zatrzymać do 3 niewykorzystanych znaczników zamiast 1). Są też np. karty personelu (chyba trener fitness), które dają 2 niebieskie znaczniki. Więc jakieś opcje są ale trzeba mieć trochę szczęścia w kartach.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Bart Henry pisze: 11 gru 2022, 02:14 Jestem po pierwszej, długiej rozgrywce solo. Większość rzeczy ogarniam, ale kilka pytań pozostało.

1. Czy Portal ustalił już, czy Młodzik jest Piłkarzem? Mam wrażenie, że instrukcja sobie w wielu miejscach przeczy w tej kwestii. Czy za pomocą karty trenującej Piłkarzy mogę wyszkolić Młodzika?
2. Po co właściwie jest ławka rezerwowych? Nie zauważyłem aby była potrzebna, równie dobrze mógłby jej w ogóle nie być i grałoby się tak samo, a może nawet powstałoby mniej pytań.
3. Rzucacie kostką wyniku dla każdego zespołu osobno, czy raz dla wszystkich zespołów danego typu. Z tego, co pamiętam, to w zasadach na kanale Boarderland (dzięki za filmik!) było, by rzucać cały kolor, a ja tego nie znalazłem w instrukcji.
4. Str. 10, pkt. c - dlaczego w tym miejscu instrukcji jest mowa o 8 znacznikach? Mamy tylko 6 rywali, z którymi gramy.
5. Rozumiem, że jak Młodzik po wyszkoleniu będzie miał numer taki, jak inny mój gracz, to mam pecha i od tego momentu gość już nigdy nie zagra obok zawodnika, z którym grał do tej pory.
6. Jaka jest kolejność porównywania zawodników w Sekcjach? Od największej wartości? Tzn mając atakujących o wartości 3 i 2, a przeciwnik broniących 2 i 1, to rozumiem, że najpierw moja 3 ogrywa 2 przeciwnika, a potem moja 2 jest zestawiana z 1 rywala.
7. Coś pominąłem, czy trudno jest sensownie zdobyć więcej niż 5 fitnessu? Co rundę aktywowałem 5-6 graczy, a i tak było mi trudno wygrywać z 3-ligowcami, nie mówiąc o aktywowaniu ich zdolności. Sporo akcji związanych z treningiem z kart personelu trzeba opłacić niebieskim znacznikiem. Mam wrażenie, że to kluczowy zasób, który sensownie można zdobywać tylko zatrudniając odpowiedni personel lub farmiąc zielony atrybut ponad wartość 5.
Ad.1. Tak Młodzik jest Pilkarzem. Mamy trzy rodzaje Pilkarzy: Zwykły Piłkarz, Młodzik, Weteran. Za pomocą karty trenującej Pilkarzy możesz wytrenować Młodzika.
Ad.2. Ma "trochę" ułatwiać zarządzanie koszulkami jak wchodzi Młodzik lub zawodnik z numerem wyższym niż 11
Ad.3. Nie ma to znaczenia, i tak każdy kolor oddzielnie rozpatrujesz i przusuwasz w tabeli ligowej.
Ad.5. Tak, piłkarze o tych samych numer nie mogą grać w jednym meczu
Ad.6. Najlepiej iść tak jak piszesz od największych wartości i porównywać z możliwie jak najmnieszą wartością przeciwnika, pamiętając aby tak porównywać, żeby strzelić jak najmniej bramek. Czyli swoją 3 porównujesz z 1 i gol a nastepnie swoją 2 porównujesz z 2 i nic, zatrzymany strzał przez obrońcę.
Ostatnio zmieniony 11 gru 2022, 10:24 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: lesar »

Bart Henry pisze: 11 gru 2022, 02:14 4. Str. 10, pkt. c - dlaczego w tym miejscu instrukcji jest mowa o 8 znacznikach? Mamy tylko 6 rywali, z którymi gramy.
W podstawowej grze solo będziesz miał zawsze 6 znaczników, w instrukcji jest podany przykład dla 4 graczy gdzie użyjesz wszystkich kart czyli 8 znaczników. W zależności od liczby graczy i tego co wybiorą, znaczników może być od 6 do 8.

Edit: źle napisałem wyżej, znaczników zawsze będzie 8 ponieważ tyle zespołów jest w dwóch ligach, które gramy.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2022, 14:08 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: cahir »

dzis takie szybkie dylematy:
-po meczu piłkarz miał kontuzje, po czym przy roztrywaniu wyniku po meczu, wyszła kosnsekencja- osłabienie piłkarza z meczu- czy moge wybrac tego kontuzjowanego?
- po imprezie u sposnora cała strefa piłkarzy, ma miec osłabienie 1- wybrałem sterfe gdzie nie mam kart piłkarzy, bo rozumiem,ze na koszulki nie nakładam zadnych zetonów?
- czy w senariuszu chyba od drugiego solo, wsytarczy spełnic jeden warunek wygrnej tylko tzn. asystent menadzera lub to drugie, nie trzeba obydwu?
- jestescie pewni z tym rzucaniem dla całego koloru druzyn? ja rzucam odzdzielnie dla kazdej druzyny, wieksza frajda:)
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
bulczan
Posty: 48
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Eleven: Football Manager Board Game - zasady, pytania

Post autor: bulczan »

cahir pisze: 11 gru 2022, 14:29 -po meczu piłkarz miał kontuzje, po czym przy roztrywaniu wyniku po meczu, wyszła kosnsekencja- osłabienie piłkarza z meczu- czy moge wybrac tego kontuzjowanego?
osłabienie jako konsekwencję po meczu możesz dać na dowolnego zawodnika biorącego udział w tym meczu. Zawodnik kontuzjowany nie grał, więc tego osłabienia nie możesz dać na niego.
cahir pisze: 11 gru 2022, 14:29 - po imprezie u sposnora cała strefa piłkarzy, ma miec osłabienie 1- wybrałem sterfe gdzie nie mam kart piłkarzy, bo rozumiem,ze na koszulki nie nakładam zadnych zetonów?
wydaje mi się, że jest tak jak piszesz, czyli osłabienie dotyczy tylko zawodników z kart, które mamy w drużynie (chociaż tu nie jestem 100% pewny, ale ja tak grałem)
cahir pisze: 11 gru 2022, 14:29 - czy w senariuszu chyba od drugiego solo, wsytarczy spełnic jeden warunek wygrnej tylko tzn. asystent menadzera lub to drugie, nie trzeba obydwu?
Jeżeli w scenariuszu w warunkach zwycięstwa jest "lub" to musisz spełnić albo jeden albo drugi warunek, nie trzeba obydwóch (to tak na logikę)
cahir pisze: 11 gru 2022, 14:29 - jestescie pewni z tym rzucaniem dla całego koloru druzyn? ja rzucam odzdzielnie dla kazdej druzyny, wieksza frajda:)
teoretycznie rzuca się wszystkimi kośćmi od razu dla wszystkich drużyn, ale przecież nikt ci nie zabroni rzucać osobno dla każdej drużyny, może być to niezłe urozmaicenie ;)
ODPOWIEDZ