Brass: Lancashire czy Birmingham?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Seble
Posty: 16
Rejestracja: 12 kwie 2021, 22:20
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Brass: Lancashire czy Birmingham?

Post autor: Seble »

Witajcie ponownie;)!

Szukałem Waszej pomocy w zeszłym miesiącu a propo ŁADNEJ gry dla 2-4 osób i otrzymałem spory odzew z mnóstwem propozycj. Dzisiaj trochę z innej beczki:D

Tytułowy Brass:L - już w poprzednim temacie szykowałem się do kupna jednego z Brassów, zakup został jednak odłożony na bardziej odległy termin ze względu na potrzebne zaangażowanie i czas rozgrywki... Jednak przy okazji ofert z okazji BF jeden ze sklepów wyprzedawał Brassa w zestawie z inną grą (Red Rising - jestem fanem książek) i każdego wieczora walczyłem ze sobą czy kupić czy nie... Walka trwała, a promocja się skończyła, z jednej strony poczułem niedosyt, że jednak nie skorzystałem, z drugiej ulgę, bo nie miałem zbyt dużego researchu zrobionego na temat gry:D I przyszedł wieczór wczorajszy, przeglądam sklepy, a tam ponownie możliwy zakup w/w zestawu! Wrzuciłem do koszyka i piszę do Was...

Brass: L - potrzebuję, żeby działał we dwie i cztery osoby. Czy wersja Lancashire czy Birmingham lepiej się tutaj sprawdzi? Jak to jest z tym czasem rozgrywki? Ile schodzi Wam na partię w takim gronie?

Z góry dzięki za odpowiedzi i szczęśliwego Nowego Roku;)!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Brass:Lancashire

Post autor: arturmarek »

Ja gram w B:L dwuosobowo i to jest rozgrywka poniżej 90min, może 90min z rozłożeniem i złożeniem. Bardzo mi się podoba, szczególnie fanowski wariant dwuosobowy (oficjalny, dostępny w pudełku i opisany w instrukcji). W B;B nie grałem, ale właśnie przy zakupie, wiedząc, że będę grał 2-osobowo B:L wydał mi się lepszym wyborem. Polecam.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: kurdzio »

Lancashire jest z pewnością bezpiecznym wyborem bo działa dobrze w każdym składzie, a także możemy założyć że lepiej niż Birmingham jeśli mówimy o 2 osobach. My gramy tylko dwuosobowo i tak jak wspomniał arturmarek oficjalny wariant fanowski robi robotę.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: staniach21 »

Brass L śmiało... Bardziej sie zawiedziesz na tej drugiej gierce, bo jest bezpłciowym set collection
Seble
Posty: 16
Rejestracja: 12 kwie 2021, 22:20
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: Seble »

No i zamówienie złożone, ogromne dzięki za szybki odzew;)!

Co do Red Rising - nie kupiłbym tej gry samej w sobie, za to w pakiecie z Brassem jako darmowy tytuł jak najbardziej mi pasuje:D Książki czytałem już naście razy, więc przynajmniej niech leży z sentymentu, plus taki, że jest od 1-6 graczy - jako kolejny tytuł dla 6 osób może się przydać:D

Pozdrawiam;)!
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 469
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Brass: Lancashire

Post autor: sopel82 »

Seble pisze: 04 gru 2022, 15:30 No i zamówienie złożone, ogromne dzięki za szybki odzew;)!
I jak? Sprawdziło się? U mnie tak, ale na 2 osoby zdecydowanie polecam granie na drugiej strony planszy z zasadami fanowskimi (dołączone na końcu instrukcji). Jest ciaśniej, więcej interakcji.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: BOLLO »

Ktoś dysponuje wiedzą który Brass lepszy i dlaczego : Birmingham czy Lancashire? Wiem że BB jest nr1 na świecie ale być może nie koniecznie w rzeczywistości tak jest.
azazelmo
Posty: 888
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: azazelmo »

Grałem (i miałem) w oba. Zostawiłem sobie Lancashire. Łatwiej wprowadzić nowych graczy (mniej przedsiębiorstw) i lepiej chodzi na dwie osoby. A pewnie kupię też Brassa B. jeśli wykonanie będzie lepsze niż z pierwszego druku.

Edit: a, no i Birmingham mam na kompie
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: BOLLO »

Głównie właśnie chodzi mi o granie na 2 graczy lub max 3.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: kurdzio »

BOLLO pisze: 12 sty 2024, 13:55 Ktoś dysponuje wiedzą który Brass lepszy i dlaczego : Birmingham czy Lancashire? Wiem że BB jest nr1 na świecie ale być może nie koniecznie w rzeczywistości tak jest.
Wszystko już było napisane :)
viewtopic.php?p=1114373
viewtopic.php?p=1523668
viewtopic.php?p=1235428
viewtopic.php?f=43&t=60314
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
toblakai
Posty: 1264
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 219 times
Been thanked: 224 times

Re: Rebel przejmuje licencje Brassa

Post autor: toblakai »

Ja grałem głównie w BB, ale i w BL wpadły jakieś partie i na ten moment stawiamy z żoną BL oczko wyżej niż BB. Aczkolwiek jest to na 100% efektem powiewu świeżości. W naszych oczach Brass - zarówno Birmingham jak i Lancashire - to ostra jazda na noże i ciągłe kontrolowanie co chce zrobić przeciwnik.

W takim ujęciu wychodzi nam, że BL jest ciut ciaśniejszy - w BB jakoś tak jest więcej luzu. Pewnie przez to, że jest więcej typów przedsiębiorstw, więc można się bardziej specjalizować - choć tutaj też można zawsze podwędzić komuś jakieś fajne miejsca.

A co jest lepsze? Nie jestem w stanie wskazać :D Dla nas obie mają miejsce na półce i każda partia to świetnie spędzony czas.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 398
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 587 times
Been thanked: 383 times

Re: Brass: Lancashire czy Birmingham?

Post autor: kuleczka91 »

Ja będę wyjątkiem w tym wątku :p Posiadam w domu oba Brassy, w większości gramy tylko dwuosobowo i wolimy grać w Birmingham, bo nam lepiej odpowiada ze względu na dodatkowy surowiec jakim jest piwo. Może to też wina tego, że najpierw mieliśmy Birmingham, a Lancashire dokupiliśmy po czasie, żeby mieć powiew świeżości w kolekcji. Nie powiem, bo wariant 2 osobowy w Lancashire jest fajny, bo faktycznie czuć ciasnotę, ale sercem jednak jesteśmy przy Birmingham. Gdybym się kiedyś miała któregoś pozbywać z kolekcji to wiem, że poleciałby Lancashire, bo głównie stoi i zbiera kurz na regale :)
ODPOWIEDZ