Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Wojco
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2011, 16:14
Been thanked: 1 time

Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: Wojco »

Cześć.

Od zawsze podobała mi się koncepcja gry Yu-Gi-Oh, ale przez swoją cenę oraz poziom zaawansowania kart, który mocno odstraszył moich znajomych, nigdy nie miałem okazji wkręcić się porządnie w tą grę. Dlatego postawiłem stworzyć swój własny zestaw zawierający ponad 200 różnych kart, z których można tworzyć talie o różnych mechanikach lub używać do draftu. Karty były wielokrotnie testowane zanim przybrały swoją aktualną formę i starałem się zachować jak największy balans między kartami. Zestaw stworzyłem głównie na własne potrzeby, ale być może znalazłby się ktoś również, kto chciałby wejść w nieco uproszony świat Yu-Gi-Oh bez konieczności wydawania fortuny, dlatego umieściłem link do pliku pdf z kartami. Plik został przygotowany pod druk w MBprint. Na potrzeb tego zestawu część zasad została minimalnie zmieniona - gdyby ktoś chciał się dowiedzieć więcej szczegółów, piszcie na priv :)

https://megawrzuta.pl/download/d91affa7 ... e3b0f.html
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Re: Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: sailehhh »

Cześć,

Dwie kwestie:
1. Jeśli chodzi o koszt kart i skomplikowanie mechaniki, szczerze mówiąc jest coś, co wydaje się odpowiadać na Twoje potrzeby - Yu-Gi-Oh! Speed Duel.
Relatywnie nowy format, który początkowo był wydawany w trybie pół-kolekcjonerskiej gry karcianej, ale od czasu Battle City Boxa zmienił się styl wydawniczy i teraz jest to coś w rodzaju żywej gry karcianej (LCG, Living Card Game), czyli kupujesz box za 100 zł (są też mniejsze tańsze boxy) i tam masz zestaw 200 kart, który jest zawsze taki sam i nie musisz się martwić o to, czy wyciągniesz karty takie, jakie trzeba.
Patrz też np. polskojęzyczna grupa na facebooku:
https://www.facebook.com/groups/1719741611745322
I filmik z zasadami:


2. Co do samych kart, nie wspomniałeś, że dodatkowo przetłumaczyłeś je na polski i dałeś grafiki w nieco innym stylu. Ciekawe.
Czy masz gdzieś instrukcję, której używasz?
Czy myślałeś o jakimś gotowym podzieleniu tych kart na talie?
Co to jest "synchronizacja"?
Awatar użytkownika
Wojco
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2011, 16:14
Been thanked: 1 time

Re: Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: Wojco »

Cześć.
Ten nowy format rzeczywiście wygląda świetnie, muszę go koniecznie sprawdzić.

Jeżeli chodzi o instrukcję, to używam standardowych zasad. Zmianom uległo jedynie kilka szczegółów.

Kreatury Rytualne można zagrywać poprzez poświęcenie jednej lub więcej kreatur, których łączna wartość poziomu jest równa lub większa od wartości Rytuału zagrywanej kreatury. W grze standardowej do przyzwania tej kreatury potrzebne było dodatkowo użycie zaklęcia, przez co te kreatury są powszechnie uważane za jeden z najsłabszych typów kreatur. Dzięki tej zmianie, w mojej ocenie gra zrobiła się dużo bardziej dynamiczna i występuje więcej zwrotów akcji.

Synchronizacja oznacza według standardowego formatu kreaturę z cechą Tuner, która jest potrzebna do zagrywania kreatur Synchro z Extra Decku (zmiana czysto kosmetyczna, najprawdopodobniej niepotrzebna)

Więź = XYZ (również czysto kosmetyczna zmiana)

Wprowadziłem również kilka słów kluczowych, by ograniczyć ilość tekstu na kartach. Kreatura może być zagrana z ręki w pozycji atakującej odkrytej (PRZYZWANIE) lub obronnej zakrytej (PRZYGOTOWANIE). ODKRYCIE = Flip

Z całej puli można ułożyć gotowe talie zgodne z jednym z kilku (ok.12) archetypów (typ kreatury lub mechanika talii). Starałem się, by każdy z tych archetypów był porównywalny ze sobą względem siły.

Na dniach wrzucą uaktualnioną, zbalansowaną pulę kart, stworzoną pod kątem formatu draft, bez konieczności wcześniejszego budowania talii. Więcej o formacie draft macie poniżej.

https://ygoprodeck.com/article/alternat ... -cube-7567

Pozdro!
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Re: Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: sailehhh »

Brzmi bardzo ciekawie. Z mojego punktu widzenia fajnie by było mieć te karty w formie tekstu albo Excela, żeby można było łatwo ustalić, ile jest potworów poszczególnych typów. Pierwsze co mnie interesowało po otworzeniu tego pliku to właśnie starałem się zrozumieć, ile jest archetypów i czy są porównywalne pod względem siły.
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Re: Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: sailehhh »

A jeszcze zapytam, co do pola - czy to tworzyłeś z myślą o najnowszych zasadach, gdzie są Extra Monster Zone?
W Speed Duel się używa pola z trzema strefami na potwory i trzema na zaklęcia lub pułapki - czy sądzisz, że coś by się popsuło w balansie Twojej wersji gry gdyby grać na takim zmniejszonym polu?
Awatar użytkownika
Wojco
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2011, 16:14
Been thanked: 1 time

Re: Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: Wojco »

Przesyłam plik w Excelu, z którego korzystałem.

https://megawrzuta.pl/download/20d3d4ab ... bb5ab.html

Jeżeli chodzi o zmniejszoną ilość pól, to myślę, że nie powinna ona wpłynąć na balans. Nawet wydaje mi się, że ta zmiana doda do gry kolejną warstwę interesujących decyzji. Zdecydowanie jest to zasada warta wypróbowania.
Awatar użytkownika
Wojco
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2011, 16:14
Been thanked: 1 time

Re: Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: Wojco »

Wrzucam uaktualnioną pulę kart, z poprawionym balansem. Pula nadaje się idealnie do formatu draft. Zestawu można używać również do gry dwuosobowej bez konieczności wcześniejszego budowania talii według zasad opisanych na podlinkowanej wcześniej stronie. Enjoy :)

https://megawrzuta.pl/download/61e8874d ... bd738.html
Awatar użytkownika
Wojco
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2011, 16:14
Been thanked: 1 time

Re: Yu-Gi-Oh - customowy zestaw kart

Post autor: Wojco »

Po wielu tygodniach kolejnych testów i poprawie balansu, wrzucam finalną wersję puli kart. Miłego grania :)

https://megawrzuta.pl/download/f1553f35 ... 6ded0.html
ODPOWIEDZ