Ganges czy Tiletum?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Ganges czy Tiletum?

Post autor: prz616 »

Rajas of the Ganges vs. Tiletum

Pytanie do osób, które grały w oba tytuły - co Wam siadło bardziej i dlaczego?

Szukam obecnie średniej ciężkości kostkowego euro do postawienia na półce (i grania) obok Zamków Burgundii i Pulsara 2849.

Zamki i Pulsar to dla mnie 9 w skali BGG. Z innych kostkowych gier średnio spodobały mi się m.in. Marco Polo i Dice Settlers (obie gry sprzedałem), podobnie Czerwona katedra i Coimbra. Szczególnie interesuje mnie to, jak Tiletum i Ganges chodzą na 2 osoby, bo w takim składzie będę pewnie najczęściej ogrywał wybrany finalnie tytuł.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: autopaga »

Ganges chodzi w miarę przyzwoicie na 2 osoby, ja bym polecał do tego grona dodać jeszcze Santa Marię, która chodzi w śmiesznie niskiej cenie, wbrew oprawie graficznej to nie jest gra dla dzieci.
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: skibo »

Gramy z Małżą w Ganges najczęściej na 2 os, bardzo przyzwoita gierka. :)
Myślisz i nad kostkami gdzie położyć, i nad kafelkami, które wziąć - na które Cię stać, co będzie punktować z nich teraz, a może zbierać dalej dla późniejszego kombosa :)
Nie zauważyliśmy luźnej gry na planszy, jest też mała interakcja między graczami :) ktoś położył kostkę gdzie Ty chciałeś , albo zabrał upragniony kafelek, albo poruszył się statkiem po Gangesie w to akurat miejsce co upatrzyłeś :)

Mamy też Coimbre, też nam dobrze siadła na 2 os :) Kwestia ofc gustu :)

ps. Tiletum nie jest cieższe od Gangesu ? Grać nie grałem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: detrytusek »

Grałem w obie. Ganges jest ok i po kilku partiach mnie zaczął nudzić. Dość powtarzalne rozgrywki, natomiast Tiletum to jest dla mnie petarda. Odkrycie 2022 dla mnie. Bardzo mięsiste akcje dające mnóstwo satysfakcji i przez to, że mamy co rundę inny cel za który punktujemy gra kładzie nacisk na zupełnie różne aspekty. Do tego nie wiem jak oni to zrobili ale co byśmy nie robili to przy wynikach 150-200 niemal zawsze zamykamy się w 15 punktach różnicy. I jeszcze co cenię instrukcja jest wzorowa.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: prz616 »

skibo pisze: 03 sty 2023, 21:27 ps. Tiletum nie jest cieższe od Gangesu ? Grać nie grałem.
Wg BGG jest cięższe, ale raczej mieści się w moich wymaganiach (podobna półka wagowa jak Pulsar).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: mat_eyo »

Obie gry bardzo lubię, obie mają ciekawe mechanizmy i dają poczucie świeżości podczas rozgrywki. Z tych dwóch Tiletum jest trochę cięższe i jest też lepszą grą. Ganges polecam, jest bardzo przyjemny, ale wybierając z tej dwójki, na pewno wskazałbym na Tiletum, zwłaszcza jeśli szukasz czegoś na poziomie Zamków i Pulsara.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: cezaras »

Podpisuję się w całości pod odpowiedzią Mat_eyo.

Dodałbym jedynie, że:
a) Tilletum jest znacznie cięższe. Nie chodzi o skomplikowanie zasad, ale o wielość czynników, które musisz wziąć pod uwagę, żeby dobrze pograć, zrobić dobry wynik.
b) w tych klimatach, to popatrz jeszcze na Lorenzo - wg tytułów, które przytoczyłeś jako ulubione, mamy podobny gust. A u nas Lorenzo jest wciąż na topie.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: bajbaj »

To dwie bardzo odmienne gry. Pomijając stopień złożoności, to Ganges to wyścig worker placement, a Tilletum to klasyczne euro "szkoły włoskiej". Pytanie, czy lubicie gry, w których cały czas wiadomo kto prowadzi i w których kilka rund przed końcem można już odpuścić i uścisnąć sobie dłonie. Taki właśnie jest Ganges - ścigacie się na dwóch torach punktowych idących w przeciwnych kierunkach wkoło planszy aż do spotkania się znaczników pierwszego z graczy. Tilletum to gra z punktowaniem po czwartej rundzie - widać kto ma przewagę, ale nie jest to tak oczywiste jak w Gangesie.
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Ganges czy Tiletum?

Post autor: dawid »

Nie grałem w Ganges, więc nie jest to może istotny głos, ale dodam, że Tiletum świetnie działa na 2 osoby. Bardzo dobrze się skaluje. Ja bardzo lubię Marco Polo, szukałem czegoś przy czym będę miał podobne odczucia i nie zawiodłem się. Jak dla mnie gra jest rewelka. Bardzo dużo kombinowania, ale zasady są bardzo łatwe.
ODPOWIEDZ