Kolejna gra euro-wojenna.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: komar france »

Dawno, dawno temu grałem w gry wojenne z Dragona. Kreta czy Ardeny przez wiele miesięcy rozpalały moją wyobraźnię.
Minęły lata i w 2005 r. rozpoczął się się dla mnie renesans gier planszowych. Były to głównie gry typowo euro: familijne, strategiczne i ekonomiczne. Z biegiem czasu dzieci podrosły i zainteresowaliśmy się ponownie grami wojennymi, tym razem w odmianie euro. Ten typ gier to miks oryginalnej mechaniki, szybkości rozgrywki oraz koniec z koszmarem setek żetonów. Najpierw były fantastyczne "A few acres of snow" do którego wracamy nieustannie. Następnie "Hammer of the Scots" i w końcu ostatni nabytek "Maria". Ze wszystkich trzech tytułów jesteśmy zadowoleni. Pytanie co dalej? Myślałem o "Napoleon's triumph", ale obecnie jest niedostępne. Jest jeszcze "Zimna wojna", lecz to jednak strategia oraz "War of the ring" - wolę jednak tematykę historyczną a nie fantasy.
Jakie mam wymagania/oczekiwania?
1. Gra euro-wojenna
2. Raczej poziom operacyjny, strategiczny (poziom bitwy, wojny). Chociaż może przekonam się do gry taktycznej???
3. Poziom złożoności - coś w okolicach "Marii"
4. Przyzwoita regrywalność
5. Oprócz dominującego elementu militarnego mile widziane aspekty polityczne, strategiczne, ew. ekonomiczne
6. Ciekawa (najlepiej nowa, w porównaniu ze wskazanymi tytułami) mechanika
7. Dla 2 graczy, (ew. 2-3 lub 3)
Czy mogę liczyć na podpowiedź?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: Mr_Fisq »

Nie grałem, ale przewinęło mi się w ramach przeglądu ciekawych gier wojennych, gdybym miał z kim grać, to pewnie bym kupił
Polis
- BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/303551/polis
- Wątek na forum: viewtopic.php?f=1&t=19849&hilit=Polis&start=100
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: Uncle_Grga »

Zerknij na COINy od GMT.. skoro lubiłeś Dragony, powinno spasować.. :wink:
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: komar france »

Uncle_Grga pisze: 09 sty 2023, 13:37 Zerknij na COINy od GMT.. skoro lubiłeś Dragony, powinno spasować.. :wink:
COINy? Możesz rozwinąć skrót?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: Mr_Fisq »

komar france pisze: 09 sty 2023, 13:45 COINy? Możesz rozwinąć skrót?
https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... s-coin-gmt

Na trzy osoby masz:
- All Bridges Burning: Red Revolt and White Guard in Finland, 1917-1918 (miałem, ogólnie na plus)

Na dwie:
- Colonial Twilight: The French-Algerian War, 1954-62

ew. możesz grać z botem.

Za niedługo pojawi się też zestaw poświęcony tematowi "rozpadu" imperium brytyjskiego, dedykowany grze na dwie osoby (ma być też lżejszy od wcześniejszych tytułów):
https://boardgamegeek.com/boardgame/342 ... end-empire
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: raj »

Chancellorsville 1863
Lincoln
1806, 1807, 1815 (Shakos)
Race to Moscow, Race to Rhine (obie od 1 do 4 graczy, dobrze się skalują)
Race to Berlin

Nie zwracaj uwagi na kolejność wymieniania, wszystkie są dobre, decydują upodobania.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
MowMiStefan
Posty: 635
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: MowMiStefan »

komar france pisze: 09 sty 2023, 13:45
Uncle_Grga pisze: 09 sty 2023, 13:37 Zerknij na COINy od GMT.. skoro lubiłeś Dragony, powinno spasować.. :wink:
COINy? Możesz rozwinąć skrót?
COunter INsurgence - rodzaj gier wydawanych przez GMT Games - ale myślę, że nie tego akurat szukasz - niemniej GMT wydaje również inne gry "wojenne" i niewykluczone, że podeszły by Tobie Commands & Colors (różne) i Combat Commander: Pacific (Europe obecnie niedostępne). Możesz poszukać tych gier w Polsce w sklepach: planszostrefa.pl, planszomania.pl oraz fortgier.pl - wyszukaj w nich w wyszukiwarce "GMT" i powinny pokazać się wszsytkie dostępne (bądź nie) pozycje.

PS: Ja zaczynałem od Grunwaldu Dragona :)
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: vder »

moze labyrinth jak dla 2 lub churchill jak dla 3 graczy.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: karmazynowy »

Nie wiem dokładnie czy to euro-wojenne ale z szybkich w setupie, dosyć przyjaznych w zasadach, bez 1000 żetonów, do zamknięcia bliżej 2h zamiast 6h to polecę takie tytuły: Polis, Sekigahara, Verdun 1916: Steel Inferno, Triumph & Tragedy (na 3 os. bliżej 3-4h).

A w klimacie Napoleon's Triumph wyjdzie w tym roku Triomphe à Marengo od Histogame (to wydawnictwo od Maria)
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Re: Kolejna gra euro-wojenna.

Post autor: komar france »

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i propozycje. Nadszedł czas analiz i porównań :wink:
ODPOWIEDZ